[LEKI] Dexafort

Leki, dawkowanie, cel stosowania oraz długość trwania terapii. Masz pytanie? Przejrzyj dział pod kątem odpowiedzi a jeśli jej nie znajdziesz, stwórz nowy post.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
ESTI
Posty: 8271
Rejestracja: śr sty 21, 2004 11:27 pm
Lokalizacja: DUBLIN

[LEKI] Dexafort

Post autor: ESTI »

Bylam u dr Bieleckiego i spytalam wlasnie o ten lek.
Cala moja wiedza dotychczasowa na ten temat okazala sie niewielka.

Do tej pory u weta i na forum slyszalam i wyczytalam, ze ten steryd byl podawany szczurzatym i jest bardzo polecany, gdyz ma dlugie dzialanie, nawet do 10 dni. Tak tez doradzalam, bo takie informacje poprzednio uzyskalam.

Natomiast dr Bielecki poinformowal mnie, ze tak nie jest.
Dexafortu owszem nie powinno dawac sie wlasnie czesciej niz tydzien - do 10 dni, ale dzialanie trwa okolo 4 dni - i jak to ujal, "nie mozna przesadzac".

Czy ktos ma jeszcze jakies informacje na ten temat?
Mile widziane komentarze. 8)
Obrazek
Nisia
Posty: 2363
Rejestracja: sob lut 12, 2005 7:07 pm

[LEKI] Dexafort

Post autor: Nisia »

Ciekawe.... Wojtyś mówiła o tygodniu działania.

Ze strony producenta (Intervet) wynika, ze to zalezy od postaci.
Jesli podaje sie domięśniowo rozpuszcalny ester soli sodowej fosforanu dexametazonu to jest on natychmiast absorbowany i hydrolizowany to wyjściowych (sprzed estryfikacji) alkoholi. Odpowiedź jest natycmiastowa i utrzymuje się przez 48 h. Jesli z kolei poda się nierozpuszczalny ester fenylopropionianiu to absorpcja i hydroliza następuje wolniej i maksimum działania następuje w okresie od tygodnia do 10 dni.

Dexafort jako składa się z obu tych środków - przy czym 1 estru jest 1 mg, zas drugiego 2.

Sądzę, że Bielecki podał średnią z tych danych. Choć.... wydaje się, że właśnie pomiędzy 3 a 6 dniem powinno byc minimum?

Źródło: http://www.intervet.co.uk/Products_Publ ... asheet.asp
ESTI
Posty: 8271
Rejestracja: śr sty 21, 2004 11:27 pm
Lokalizacja: DUBLIN

[LEKI] Dexafort

Post autor: ESTI »

Wiem Nisia co mowila Wojtys, dlatego moje zdziwienie.
A zaznaczam, ze pytalam dwa razy, czy na pewno nie 10 dni... i badz tu madrym.
Obrazek
Arbor Vitae
Posty: 321
Rejestracja: śr maja 25, 2005 9:03 am

[LEKI] Dexafort

Post autor: Arbor Vitae »

Moze chodzilo o okres od jednego do nastepnego podania? Steryd stosuje sie albo jednorazowo, albo co kilka dni - wlasnie co 3 - 4. Moze o to chodzilo Doktorowi Bieleckiemu.
Szczerze mowiac, ja tez slyszalem ze Dexafort potrafi dzialac i do 14 dni (tydzien srednio), ale moze tu chodzic o podanie jednorazowe i Dr Wojtys zrozumiala to w ten sposob?
ESTI
Posty: 8271
Rejestracja: śr sty 21, 2004 11:27 pm
Lokalizacja: DUBLIN

[LEKI] Dexafort

Post autor: ESTI »

Arbor Vitae, tez bym tak sadzila jakbym przy tym nie byla.
Mam dopiero za tydzien kontrole i dlatego specjalnie o to spytalam, wiec albo dr zle zrozumial, albo warto go jeszcze raz o to spytac - bo wyraznie powiedzial mi, ze dziala do 4 dni - chyba, ze wzial mnie za laika i powiedzial to od niechcenia. :roll:
Obrazek
Arbor Vitae
Posty: 321
Rejestracja: śr maja 25, 2005 9:03 am

[LEKI] Dexafort

Post autor: Arbor Vitae »

On czasem tak ma.... jakby byl zupelnie gdzie indziej. Odpowiada tylko "tak tak" bez wzgledu na pytanie, ale nigdy nie plecie glupot.....
Spytam jutro i dopisze.
Chociaz... chyba znalazlem. W wykladach z farmakologii znalazlem informacje o deksametazonie, oto co tam stoi:
Czas działania (supresja kory nadnerczy): 36 - 72 (mysle ze chodzi o godziny) - to czas przez ktory kora nadnerczy (naturalny wytwarzacz kortykosteroidow w organizmie) jest zahamowana i sterydy nie sa wydzielane.
Jest tam tez tabelka wedlug ktorej duzy wplyw ma formulacja leku - to co napisala Nisia.
I tak sobie mysle a propos tego.... jest 1000 roznych dzialan kortykosteroidow, glowne to: przeciwswiadowe, przeciwzapalne, immunosupresyjne. Moze odpowiedzi byly zwiazane z roznym dzialaniem. Skoro blokuje kore nadnerczy na 72 godziny to jest to zgodne z odp Bieleckiego. Z drugiej strony kojarzy mi sie, ze przy podaniu Dexafortu silnie drapiacej sie swince morskiej, swiad zniknal na 10 dni.....
ESTI
Posty: 8271
Rejestracja: śr sty 21, 2004 11:27 pm
Lokalizacja: DUBLIN

[LEKI] Dexafort

Post autor: ESTI »

Ja wiem, ze on tak czasami ma, bo nie od dzis do niego chodze - ale jednak liczylabym na rzetelna informacje. Wiec jesli bedziesz tak mily i go spytasz, to bede wdzieczna.
Obrazek
merch
Posty: 6868
Rejestracja: czw gru 02, 2004 2:48 pm

[LEKI] Dexafort

Post autor: merch »

Arbor a jaką ma nazwę miedzynarodową toto i stęzenie?
Obrazek
*NiuniuśMysiaMałyniaMyszulAllegroKichanioSzarikSzymaGuciaKropkai7rodzRudiPankracy, BrysiaCzapkaCelaCzesiaZdzisiuCezarCzaruśEdiCzejenFeluśZeniaUbocikGryzajkaMała KapturkaOfelkaJajcusWulfikmaluszkiHieronimHefryśmałyeFekDarEstiNosioOliFaramuszkaDafiDorota
Awatar użytkownika
krwiopij
Posty: 5550
Rejestracja: śr lis 19, 2003 11:45 pm
Lokalizacja: Łódź/Lublin
Kontakt:

[LEKI] Dexafort

Post autor: krwiopij »

substancja czynna w dexaforcie (ten konkretny produkt nazywa sie tak na calym swiecie) jest deksametazon... na stronie producenta pisza, ze w 1ml znajduje sie go 0,1mg lub 0,2mg...

deksametazon jest tez substancja czynna w dexamethasone (jak sama nazwa wskazuje ;))... wydaje mi sie, ze podobnie jest z dexasone - ale niestety nie udalo mi sie potwierdzic moich przypuszczen...
Ostatnio zmieniony pt kwie 07, 2006 1:39 pm przez krwiopij, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
po drugiej stronie tęczy skaven mały-diego eszwa dotka abishai lena nightstar
mefit diabeł sasha nadia simbul katja kida eileen bandita fuka maluszek diablica
fredryk minah 5-minkowych-maluszków juni furia trzy-uszka tchórzliwiec sofra moria
sokrates
Nisia
Posty: 2363
Rejestracja: sob lut 12, 2005 7:07 pm

[LEKI] Dexafort

Post autor: Nisia »

merch, na stronie którą chociażby podałam w 2 poście jako źródło masz napisana nazwę handlową również tych estrów. Notabene troche mi wyglądaja te nazwy na INCI...
merch
Posty: 6868
Rejestracja: czw gru 02, 2004 2:48 pm

[LEKI] Dexafort

Post autor: merch »

Dzięki krwiopij, a co do jak sama nazwa wskazuje to zalecam ostrozność,chyba na tej zasadzie kiedys byłam przekonana , ze coś jest czyms na szczeście sprawdziłam i okazało się ze to jednak co innego a podobieństwo nazwy przypadkowe.
Pozdr M
Obrazek
*NiuniuśMysiaMałyniaMyszulAllegroKichanioSzarikSzymaGuciaKropkai7rodzRudiPankracy, BrysiaCzapkaCelaCzesiaZdzisiuCezarCzaruśEdiCzejenFeluśZeniaUbocikGryzajkaMała KapturkaOfelkaJajcusWulfikmaluszkiHieronimHefryśmałyeFekDarEstiNosioOliFaramuszkaDafiDorota
Arbor Vitae
Posty: 321
Rejestracja: śr maja 25, 2005 9:03 am

[LEKI] Dexafort

Post autor: Arbor Vitae »

co do dexafortu jest tak jak pisalem wczesniej, stad te roznice w wypowiedziach
Awatar użytkownika
krwiopij
Posty: 5550
Rejestracja: śr lis 19, 2003 11:45 pm
Lokalizacja: Łódź/Lublin
Kontakt:

[LEKI] Dexafort

Post autor: krwiopij »

[quote="Arbor Vitae"]formulacja leku[/quote]
a co to znaczy? tak lopatologicznie... :roll:

no tak... dzisiaj pani doktor mowila mi, ze dziala 48h... chodzi o przypadek katinki, u ktorej ma zmniejszyc przepuszczalnosc srodblonkow, zmniejszyc wysiek w oskrzelach i poprawic metabolizm...
Obrazek
po drugiej stronie tęczy skaven mały-diego eszwa dotka abishai lena nightstar
mefit diabeł sasha nadia simbul katja kida eileen bandita fuka maluszek diablica
fredryk minah 5-minkowych-maluszków juni furia trzy-uszka tchórzliwiec sofra moria
sokrates
merch
Posty: 6868
Rejestracja: czw gru 02, 2004 2:48 pm

[LEKI] Dexafort

Post autor: merch »

krwiopiju a co znaczy zmniejszyć przepuszczalność śródbłonków wiesz :)?


nawiasem mówiąć ze sformuowaniem formulacja też jeszcze sie nie soptkałam :)
Obrazek
*NiuniuśMysiaMałyniaMyszulAllegroKichanioSzarikSzymaGuciaKropkai7rodzRudiPankracy, BrysiaCzapkaCelaCzesiaZdzisiuCezarCzaruśEdiCzejenFeluśZeniaUbocikGryzajkaMała KapturkaOfelkaJajcusWulfikmaluszkiHieronimHefryśmałyeFekDarEstiNosioOliFaramuszkaDafiDorota
Awatar użytkownika
krwiopij
Posty: 5550
Rejestracja: śr lis 19, 2003 11:45 pm
Lokalizacja: Łódź/Lublin
Kontakt:

[LEKI] Dexafort

Post autor: krwiopij »

kurcze... no chyba wiem... chociaz tak calkiem intuicyjnie... :roll: co to jest srodblonek mam pojecia, a termin 'przepuszczalnosc' jest chyba w miare zrozumialy... tak dokladnie wyglada caly mechanizm, to juz niestety tylko mgliscie sobie wyobrazam... ;)
Obrazek
po drugiej stronie tęczy skaven mały-diego eszwa dotka abishai lena nightstar
mefit diabeł sasha nadia simbul katja kida eileen bandita fuka maluszek diablica
fredryk minah 5-minkowych-maluszków juni furia trzy-uszka tchórzliwiec sofra moria
sokrates
ODPOWIEDZ

Wróć do „Leki”