[LEKI] Biomectin 1% (ivermectin, iwermektyna, ivomec)

Leki, dawkowanie, cel stosowania oraz długość trwania terapii. Masz pytanie? Przejrzyj dział pod kątem odpowiedzi a jeśli jej nie znajdziesz, stwórz nowy post.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

[LEKI] Biomectin 1% (ivermectin, iwermektyna, ivomec)

Post autor: Ania »

Byłam dziś z Zuzią u wet. Zeskrobiny - świerzb i to pechowy gatunek (zbijcie , nazwy nie pamiętam) bo i taki, który atakuje koty i ludzi :(
Słuchajcie... nie mogę dojść dawki. Babka mówiła, że w książce dot. gryzonii ma jak byk 0,1 do 0,4 ml na masę 1 kg DOPYSZCZNIE czyli dla Zuzi (waga 35 deko) wychodzi dawka średnia, czyli 0,25 ml leku dajmy na to podzielone przez 3 (znaczy inaczej pomnożone przez 1/3 kg) czyli 0,083
Logiczne? No dla mnie teak.
A teraz - Esti mówi, że dla Zuzi należy dać 0,025 ml. Czyli nieco ponad trzykrotnie mniejszą dawkę niż tę, którą wyliczyłam.
Gdzie jest błąd? Ile w końcu podać?

Babka mówiłą, że przy podaniu podskórnym dać 0,025 ale przy dopyszcznym pomnożyć nawet przez cztery. Czy to prawda?

Podsumowując - dostałam 2 dawki, z czego 1 dawka to 0,1 ml (4 kreski w insulinówce z 40 kreskami o pojemności całkowitej 1 ml). Z poleceniem zastosowania ponownego po 7 dniach.



Tak, wiem. Ale nie mogłam się zcydować, czy dodać temat do świerzbu - czy stworzyć nowy odnośnie konkretnej dawki leku. Na razie zostawię tak a jak się temat rozwinie - najwyżej przeniosę całość i połączę.
Ostatnio zmieniony śr maja 17, 2006 10:27 am przez Ania, łącznie zmieniany 1 raz.
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
Ewqa
Posty: 1354
Rejestracja: wt gru 28, 2004 8:06 pm
Lokalizacja: Wawa

[LEKI] Biomectin 1% (ivermectin, iwermektyna, ivomec)

Post autor: Ewqa »

Nie wiem czy dobrze pamiętam, ale przychylałabym się do tego co mówi Esti (0,02). Jednak wydaje mi się że wetka sie pomyliła - mój wet kazał powtarzać dawkę co 10-14 dni, poniewaz taki jest okres wylęgania nowych pasozytów (standartowy dla wiekszości), więc 7 dni wydaje się okresem zbyt krótkim.
Pod Niebieskim Kocem : Lilka, Luna, Norka, Malinka
Teraz ze mną: Fiona, Cleo, Milka i Mała.
Arbor Vitae
Posty: 321
Rejestracja: śr maja 25, 2005 9:03 am

[LEKI] Biomectin 1% (ivermectin, iwermektyna, ivomec)

Post autor: Arbor Vitae »

Inaczej, rozumiem ze sa to pasozyty naskorne, nic jelitowego.
Wystarczy jedna kreseczka insolinowki (mowilas ze masz 0,1 ml, czyli 4 kreseczki) na kark, jedna na grzbiet i po jednej na boki. Wetrzec konusen strzykawki pod wlos i nie ruszac szczura do jutra. Zuźka zacznie sie myc i rozprowadzi lek na calym ciele. To w zupelnosci wystarczy. Za 2 tygodnie powtorka - tak samo i po swierzbie powinno nie byc sladu.
ESTI
Posty: 8271
Rejestracja: śr sty 21, 2004 11:27 pm
Lokalizacja: DUBLIN

[LEKI] Biomectin 1% (ivermectin, iwermektyna, ivomec)

Post autor: ESTI »

Arbor Vitae, to ja jeszcze spytam, jesli moge (jak tu nie chcesz to na PW) czym rozni sie podawanie dopyszcznie, podskornie i na futro - chodzi mi roznice w dzialaniu, jesli sa takowe?
Obrazek
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

[LEKI] Biomectin 1% (ivermectin, iwermektyna, ivomec)

Post autor: Ania »

Okej, zapomniałam dodać. Zuzia cirpi na postępujący paraliż starczy (nie porusza już stopkami, operuje mięśniami ud) w związku z czym nie jest w stanie dobrze się umyć - nie utrzyma się za dobrze na pupie jeśli ma sobie umyć bok, przechyla się z uwagi na niemożność utrzymania ciężaru ciała na stopach. I tu jest problem. Raczej nie rozprowadzi sobie "planowo"
Podskórnie dawać nie chcę, ponieważ u Mikuni ESTI wystąpiła brzydka martwica i wetka również potwierdziła, że może być taka reakcja.
A jak to wygląda przy podaniu dopyszcznym na szczura o wadze 0,3 - 0,4 kg?
Ostatnio zmieniony pn maja 08, 2006 9:07 pm przez Ania, łącznie zmieniany 1 raz.
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
ESTI
Posty: 8271
Rejestracja: śr sty 21, 2004 11:27 pm
Lokalizacja: DUBLIN

[LEKI] Biomectin 1% (ivermectin, iwermektyna, ivomec)

Post autor: ESTI »

Okej dowiedzialam sie jeszcze czegos i blagam o sprawdzenie i ewentualne sprostowanie.

Na plycie bayera o dawkowaniu lekow znalazlam podawanie Ivermectiny (nazwa angielska, specjalnie skopiowalam) dla malej myszki 0,03 ml (jedna kropla), wiec cos mi sie zdaje, ze dla szczura powinno byc proporcjonalnie wiecej (5-7 razy wiecej).
Ponad to, jeszcze jedna osoba (ktora jak bedzie chciala to sie ujawni) ma zalecenie podawania ivomecu od 0,05-0,075, a w ciezkich przypadkach 0,1 ml nawet.
Teraz jestem w kropce i juz nic nie wiem. :|
Ostatnio zmieniony pn maja 08, 2006 9:27 pm przez ESTI, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Arbor Vitae
Posty: 321
Rejestracja: śr maja 25, 2005 9:03 am

[LEKI] Biomectin 1% (ivermectin, iwermektyna, ivomec)

Post autor: Arbor Vitae »

0,2 mg/ kg ale nie moge doszukac sie ilosci iwermektyny na jednostke objetosci, a nie bede zgadywal. Nigdy nie bylem dobry z rachunkow.
A podanie podskorne od innych - niczym jesli chodzi o pasozyty zewnetrzne. Na te jelitowe trzeba juz doustnie albo w zastrzyku.

A co do myszy - ow gatunek jest bardzo wrazliwy na iwermaktyne i dawki dla myszy musza byc bardzo niskie (choc w niektorych zrodlach zaleca sie niestosowanie iwermaktyny). Dawka (wyjatek myszy) dla szczurow to 0,2 mg / kg. Opakowania biomectinu sa 20, 50 i 100 mililitrowe, ale cholera nie wiem ile tam jest miligramow iwermaktyny na mililitr. Choc przy formie "na siersc" nie trzeba sie bawic w to cale wyliczanie.

[ Komentarz dodany przez: LuLu: Wto Maj 09, 2006 8:59 am ]
Posty scalone.
mod. LuLu
Ostatnio zmieniony wt maja 09, 2006 7:59 am przez Arbor Vitae, łącznie zmieniany 1 raz.
Nisia
Posty: 2363
Rejestracja: sob lut 12, 2005 7:07 pm

[LEKI] Biomectin 1% (ivermectin, iwermektyna, ivomec)

Post autor: Nisia »

Mała lekcja rachunków - można korzystać, jesli ktoś ma jakieś wątpliwości ;)
[quote="Arbor Vitae"]0,2 mg/ kg ale nie moge doszukac sie ilosci iwermektyny na jednostke objetosci, a nie bede zgadywal. Nigdy nie bylem dobry z rachunkow. [/quote]
Hmmm... skoro powiadacie, że:
- biomectin 1% to 1 % roztwór iwermektyny
- dawka dla szczura to 0,2 mg/kg
To, zakładając, że gęstość leku jest zbliżona do gęstości wody (tak zakładamy w obliczeniach inżynierskich dla mocno rozcieńczonych roztworów), czyli w 20 st. C prawie 1000 kg/m3 możemy sobie policzyć:
gęstość d=m/V. Załóżmy objetość leku 1 dm3 (to nieważne ile założymy). Masa wówczas wychodzi nam 1000 g. Wzór na stężenie procentowe cp = ms/mr * 100%. Stąd wychodzi, że iwermektyny w 1 litrze 1 % roztworu jest 10 g. 1 l = 1000 cm3 (czyli 1000 ml). Podobnie 1 g to 1000 mg. Czyli - litr rozważanego leku ma 10000 mg iwermektyny. Chcemy dac ogonkowi 0.2 mg. Z proporcji 10000 mg w 1000 ml to 0.2 mg w x ml wychodzi nam objętość 0.02 ml. Jak w mordę strzelił. Jest to o tyle prawdopodne, że, jak znalazłam w necie, stężenie leku ivomectrin jest też 1%, a zaleca się dawkę 0.02 ml.
Arbor, jeśli mylę sie co do stężenia leków bądź dawek to, pliz, sprostuj. Ja chemik, ja nie weterynarz.
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

[LEKI] Biomectin 1% (ivermectin, iwermektyna, ivomec)

Post autor: Ania »

zgłupiałam całkiem?
Nisiu czy możesz jaśniej napisać wniosek? Chodzi o to, że na 1 kg ma przypadać 0,02 a nie 0,2?
W książkach dla gryzonii podaje się, że dawka ivermectinu na 1 kg wynosi od 0,1 do 0,4 - ale jak się to ma u szczurów to nie wiem.. szczur jest specyficzny i zastanawia mnie, czy nie jest tak wrażliwy jak myszka właśnie.

Natomiast przy wyliczeniu 0,02 na 1 kg to już w ogóle wychodzi kolejny wniosek, że Zuzia powinna dostać coś koło 0,007 ml
...
Trochę to dziwne.
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
Nisia
Posty: 2363
Rejestracja: sob lut 12, 2005 7:07 pm

[LEKI] Biomectin 1% (ivermectin, iwermektyna, ivomec)

Post autor: Nisia »

Aniu, 0.02 ml! W obliczeniach uwględniłam tę dawkę - 0.2 mg (zgodnie z tym, co napisał Arbor).
ESTI
Posty: 8271
Rejestracja: śr sty 21, 2004 11:27 pm
Lokalizacja: DUBLIN

[LEKI] Biomectin 1% (ivermectin, iwermektyna, ivomec)

Post autor: ESTI »

Wracajac jeszce do dawkowania na myszach:
Na plycie bayera o dawkowaniu lekow znalazlam podawanie Ivermectiny (nazwa angielska, specjalnie skopiowalam) dla malej myszki 0,03 ml (jedna kropla), wiec cos mi sie zdaje, ze dla szczura powinno byc proporcjonalnie wiecej (5-7 razy wiecej).
to jesli myszy dostaja 0,03 ml a szczur jest parokrotnie razy wiekszy, to powinien dostawac wieksza dawke - proporcjonalnie do wagi tak?

I jak sie ma teraz roznica miedzy ivomectryna a biomectinem 1%?
Czy stezenie w tych dwoch lekach jest inne?

Coraz mniej rozumiem... :roll:
Obrazek
Nisia
Posty: 2363
Rejestracja: sob lut 12, 2005 7:07 pm

[LEKI] Biomectin 1% (ivermectin, iwermektyna, ivomec)

Post autor: Nisia »

Własnie, z tego co znalazłam na stronie firmy Centrowet to sprzedaja Ivomectrim 1% (czyli to samo). Czyli stężenie to samo. Przy czym wszędzie się spotkałam z czymś takim, że Biomectin jest stosowany dla trzody, koni, a także ludzi. Nie mam pojęcia czemu wet zapisał to, a nie Ivomectrin. Może Arbor coś wyjasni?

Update. Tamego nie mogłam znaleźć, ale wykaz wszystkich leków wet dopuszczinych do obrotu z dawkami jest tu: http://www.bip.urpl.gov.pl/uploadedDocu ... letyn2.pdf
Ostatnio zmieniony wt maja 09, 2006 11:21 am przez Nisia, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

[LEKI] Biomectin 1% (ivermectin, iwermektyna, ivomec)

Post autor: Ania »

Na moje pytanie (cciałam Ivomec) kobieta powiedziała, że z trzech leków: Iwermektyna, Ivomec, Biomectin, stawia tę kolejność (miejsce 1wsze najlepsze, 3cie najjgorsze)
1. Biomectin
2. Ivomec
3. Iwermektyna

Iwermektyna jest lekiem najmniej oczyszczonym i z jej praktyki wynika, że gryzonie najgorzej znoszą właśnie to ostatnie, dość duża śmiertelność towarzyszyła też podaniu Ivomecu natomias - według niej - najmniejszą śmiertelność powodował właśnie Biomectin.

Tak, wiem, że problem mógł leżeć w dawkach. Mógł też leżeć w wielu innych czynnikach - aczkolwiek nie musiał. Myślę, że skoro podparła się praktyką to źle nie chciała. Chociaż wiadomo co jest z dobrymi chęciami. Również poczekam na wypowiedź Arbora w tej kwestii bo powyższe jest wyłącznie powrtórzeniem słów wetki, nie moim zdaniem.
Wydaje mi się natomiast, jeśli wchodzimy w kwestię trzody - że chodzi wyłącznie o cenę preparatu (jako odpowiednik) bo skład odnośnie substancji czynnej jest przecież dokładnie taki sam - o ile wiem Baytril jest lekiem szeroko stosowanym równierz wśród np świń i koni a właściwiej nie sam Baytril co jego tańsze odpowiedniki - Enroxil, Enrofloxacin, Enroflox - a te przecież również stosuje się u szczurów jako najczęściej podawany antybiotyk na większość chorób i "na nie wiadomo co".

Myślę, że Zuzka dostanie dzisiaj dawkę podaną przez wet - 0,1 ml dopyszcznie. Jest to do tej pory jedyna potwierdzona dawka, przy której szczur stosował nawet wyższe i ma się dobrze.
Cykam się, muzę się w końcu przemóc. Boję się, że Zuza z racji na wątłe zdrówko może znosić to bardzo ciężko...
Proszę trzymać kciuki.
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
Nisia
Posty: 2363
Rejestracja: sob lut 12, 2005 7:07 pm

[LEKI] Biomectin 1% (ivermectin, iwermektyna, ivomec)

Post autor: Nisia »

Oczywiście, trzymamy.

Aniu, skoro juz mówimy o lekach - spójrz na podaną przeze mnie w poście wyżej stronę i doprecyzuj określenia leków.

Co do stopnia oczyszczenia... szkoda, ze firmy farmaceutyczne nie podają stopnia oczyszczenia tak, jak na odczynnikach chemicznych.

Hmmm, to co nasze ogonki dostają w końcu na te pasożyty? :drap:
Ostatnio zmieniony wt maja 09, 2006 11:30 am przez Nisia, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

[LEKI] Biomectin 1% (ivermectin, iwermektyna, ivomec)

Post autor: Ania »

Tak jest. Zwróć uwagę na przeznaczenie leku Baytril 5% - bydło i świnia.
Lek ten jest powszechnie stosowany w lecznicach na równi z Baytrilem 2,5% - który różni się wyłącznie stężeniem substancji czynnej a już przeznaczony jest np dla psa. Rozcieńcza się Baytril 5% i po kłopocie. To jest co co napisałam właśnie powyżej.
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
ODPOWIEDZ

Wróć do „Leki”