Jak podawać kilka leków iniekcyjnych jednocześnie?

Leki, dawkowanie, cel stosowania oraz długość trwania terapii. Masz pytanie? Przejrzyj dział pod kątem odpowiedzi a jeśli jej nie znajdziesz, stwórz nowy post.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Izabela
Posty: 1175
Rejestracja: śr paź 27, 2004 9:20 pm
Lokalizacja: Lublin

Jak podawać kilka leków iniekcyjnych jednocześnie?

Post autor: Izabela »

Na początek przeproszę (i poproszę o przesunięcie w odpowiednie miejsce), jeśli taki temat już był - ale jest późno i ja już nie mam czasu szukać.

Teraz do rzeczy: jak podać trzy leki w iniekcji? Czy mogę zrobić to jedną igłą, nie wyjmując jej, zmieniając tylko strzykawki? Zapomniałam o to dopytać lekarza, potem dzwoniłam, ale rozmawiałam tylko z recepcjonistką - ta podobno pytała lekarza i powiedziała mi, żeby tych leków nie mieszać. Jak ją zaczęłam przyduszać, że nie chcę ich mieszać, tylko podać po kolei, każdy z osobna, ale w tą samą dziurkę, żeby tyle razy nie kłuć szczura, to babka stwierdziła, że jak lekarz powiedział nie mieszać, to nie mieszać. No, ale ja nie chcę mieszać w jednej strzykawce, tylko podać do jednej dziurki. Jeśli zrobię trzy wkłucia prawie w tym samym czasie, to przecież te leki i tak się wymieszają...

Dokładnie chodzi o: enrobioflox,uterotonic i tolfine.

Jagienka zaczęła krwawić z dróg rodnych. USG wykazało zapalenie pęcherza moczowego oraz trzonu macicy. Mała oprócz wymienionych już zastrzyków dostała jeszcze dopyszcznie furagin, i raz, na początku kuracji (czyli w poniedziałek) jakiś lek przeciwkrwotoczny zaczynający się na literę "c", ale niestety, nie zapisałam sobie nazwy.

Jak myślicie, muszę ją kłuć w trzy miejsca codziennie? Te leki mam dawać przez osiem dni (jeden z nich co drugi dzień), to starsznie dużo dziurek w biednym tyłku Jagusi, jestem przerażona na samą myśl  :(
TM:GuciaFelaMelaJagaVaniBubaBlusiaBonitaKivaTolaTanitaKolaEstelkaKlarysaElwirkaEdgarRolfikJadziaEnyaKlemensJulaGeminia PelaGotikaFelisiaKarinaIrenkaInkaPolaPetraZiarkoSeloniaZuba;
Są:(AylaYlesia)Merch.Pole+KorinaStefekPajaMilkaTeaAshnaNitaDelaNaviKtosio
merch
Posty: 6868
Rejestracja: czw gru 02, 2004 2:48 pm

Odp: Jak podawać kilka leków iniekcyjnych jednocześnie?

Post autor: merch »

Jak kupisz takie małe insulinówki z wtopiona igłą , nie będzie to takie straszne. Niektórych leków faktycznie ni emozna podawać łacznie z powodu tzw niezgodnosci farmakologicznej. Dożylnie mogłabyś podać tak jak myślisz - jednak podając podskórnie i tak będą sie mieszać- pomijam ze słabo wyobrażam sobie zmienianie strzykawek z igła w szczurze. Tolfine jest też w postaci doustnej tak samo jak enrobioflox- enrobioflox trzeba rozcieńczać. Uterotonic to propranolol wydaje mi sie ze mogłby być podany z Tolfine. Biedna malutka... Niech szybko zdrowieje.
Ostatnio zmieniony wt paź 16, 2007 11:48 pm przez merch, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
*NiuniuśMysiaMałyniaMyszulAllegroKichanioSzarikSzymaGuciaKropkai7rodzRudiPankracy, BrysiaCzapkaCelaCzesiaZdzisiuCezarCzaruśEdiCzejenFeluśZeniaUbocikGryzajkaMała KapturkaOfelkaJajcusWulfikmaluszkiHieronimHefryśmałyeFekDarEstiNosioOliFaramuszkaDafiDorota
Izabela
Posty: 1175
Rejestracja: śr paź 27, 2004 9:20 pm
Lokalizacja: Lublin

Odp: Jak podawać kilka leków iniekcyjnych jednocześnie?

Post autor: Izabela »

Dzięki merch za odpowiedź.
Zdecydowaliśmy, że nie będziemy ryzykować i podamy te leki oddzielnie. Zbyszek kuł, ja trzymałam. Jagusia jakoś to przeżyła, chociaż potem się sfochowała i uciekała od nas. Przekonał ją dopiero jogurcik. Z furaginem, oczywiście ;)
TM:GuciaFelaMelaJagaVaniBubaBlusiaBonitaKivaTolaTanitaKolaEstelkaKlarysaElwirkaEdgarRolfikJadziaEnyaKlemensJulaGeminia PelaGotikaFelisiaKarinaIrenkaInkaPolaPetraZiarkoSeloniaZuba;
Są:(AylaYlesia)Merch.Pole+KorinaStefekPajaMilkaTeaAshnaNitaDelaNaviKtosio
Piter
Posty: 328
Rejestracja: sob wrz 23, 2006 8:05 am
Lokalizacja: Olsztyn\Bytów

Odp: Jak podawać kilka leków iniekcyjnych jednocześnie?

Post autor: Piter »

ale pamiętaj że enrobioflox idzie 2x dziennie i to rozcieńczony to stężenia co najwyżej 2,5%, a najlepiej rozcieńczony do stężenia 1,25% (z wodą do zastrzyków lub zwykłym płynem fizjologicznym)
Izabela
Posty: 1175
Rejestracja: śr paź 27, 2004 9:20 pm
Lokalizacja: Lublin

Odp: Jak podawać kilka leków iniekcyjnych jednocześnie?

Post autor: Izabela »

Rozcieńczam, oczywiście  :)
TM:GuciaFelaMelaJagaVaniBubaBlusiaBonitaKivaTolaTanitaKolaEstelkaKlarysaElwirkaEdgarRolfikJadziaEnyaKlemensJulaGeminia PelaGotikaFelisiaKarinaIrenkaInkaPolaPetraZiarkoSeloniaZuba;
Są:(AylaYlesia)Merch.Pole+KorinaStefekPajaMilkaTeaAshnaNitaDelaNaviKtosio
ODPOWIEDZ

Wróć do „Leki”