amoksycylina, jaka dawka?

Leki, dawkowanie, cel stosowania oraz długość trwania terapii. Masz pytanie? Przejrzyj dział pod kątem odpowiedzi a jeśli jej nie znajdziesz, stwórz nowy post.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
lila
Posty: 27
Rejestracja: wt cze 13, 2006 10:43 am
Kontakt:

amoksycylina, jaka dawka?

Post autor: lila »

witam,
w zwiazku z tym, że podstrona o antybiotykach oraz tabela dawek leków sie nie wyświetla, mam pytanie. Jaka dawke amoksycyliny moge bezpiecznie podać mlodej (ok. 3 m-ce) szczurce? bylam oczywiscie u weta, szczurka ma zapalenie gornych drog oddechowych i wet dał mi tabletke 500 mg amoksycyliny, kazal podzielic mi ja na 3 czesci i codziennie podac jej taka czesc tabletki. wydaje mi sie to strasznie duzo jak na takie maleństwo, mniejsze dawki innych leków dzieliłam co najmniej na dziesięć części...
Czy ktos z Was podawał szczurkowi amoksycylinę? Będę wdzięczna za wszelkie infomacje.

pozdawiam
Ostatnio zmieniony sob gru 22, 2007 10:11 pm przez lila, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
limba
Posty: 6307
Rejestracja: pn gru 06, 2004 10:42 pm
Lokalizacja: Warszawa

Odp: amoksycylina, jaka dawka?

Post autor: limba »

Bardzo prosze tabela http://www.apeiron.pl/szczury/ratdrug.htm
(juz poprawiam w spisie tresci)
Aniołki: ['] Garek, Jeff(ka), Chrupek, Teodor, Kapunio, Freska, Żelka, Mufka, Bee-Bee, Kluska, Fryt, Keksik, Frocia, Imbirek, Pchełka, Klapuś [']
Arbor Vitae
Posty: 321
Rejestracja: śr maja 25, 2005 9:03 am

Odp: amoksycylina, jaka dawka?

Post autor: Arbor Vitae »

22mg/kg m.c.
A tabletki..... Podaj ich nazwe i dawke substancji czynnej (w ulotce powinno byc napisane ze np 1 tabletka zawiera xxx amoksycyliny) oraz ile wazy szczurka. Jutro kolo poludnia moze ciut pozniej bede na forum i napisze jaka czesc tabletki powinna zazywac Twoja szczurka, albo napisze Ci jaki lek moze byc uzyty zamiast Twoich tabletek i w jakiej dawce, zeby bylo wam wygodniej :)
Ale uwaga! Przy pojawieniu sie biegunki antybiotyk nalezy bezwzglednie odstawic i w razie potrzeby zastapic innym. Poza tym trzeba pamietac o podawaniu probiotykow (np. Lakcid - 2 x dziennie przez caly czas stosowania antybiotyku).
I ostatnia sprawa - amoksycylina moze nie zadzialac na bakterie powodujace problemy u Twojego szczura. Wiec w przypadku braku poprawy po 2 - 3 dniach nalezy zmienic lek, ktory w swoim spekrum dzialania zwalcza bakterie Mycoplasma spp.
Ostatnio zmieniony ndz gru 23, 2007 1:21 am przez Arbor Vitae, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
gorzka gocha
Posty: 81
Rejestracja: ndz wrz 03, 2006 11:30 am
Lokalizacja: Olsztyn

Odp: amoksycylina, jaka dawka?

Post autor: gorzka gocha »

zakładając, że twój szczur waży okolo 300 g , to powinien dostać 1/75 tabletki  ;D

22mg-1000 g
x      - 300 g

x= 6,6 mg

500 mg/ 6,6
= 75

tabletke podziel najpierw na 4 czesci . 1/4 tabletki dokladnie sproszkuj i podziel jeszcze raz na równe 4 części ( 31,25 mg amoksycyliny).

jedną czesc proszku (1/16 tabletki) rozpusc w dwóch cm wody i podaj 5 mm.

To tylko tak strasznie brzmi, ale jest wykonalne :) Też to przechodziłam.
powodzenia

p.s- taki roztwór można przechowywać przez 2, 3 dni w lodówce. Przed nabraniem nowej porcji wstrząsnąć
Ostatnio zmieniony ndz gru 23, 2007 1:48 pm przez gorzka gocha, łącznie zmieniany 1 raz.
ze mną: Napa , Sleepy, Juma, Pumba
(*) Easy 08.2006- 20.12.2007, Kluska 01.2006- 5.05.2008
lila
Posty: 27
Rejestracja: wt cze 13, 2006 10:43 am
Kontakt:

Odp: amoksycylina, jaka dawka?

Post autor: lila »

Hej, dzięki za pomoc. Oczywiście podzieliłam tabletke na niewielkie dawki o ktorych pisaliscie. Strasznie mi wlasnie nie pasowalo, ze wet taka duza dawke zalecil, (pamietam jak 100 gramowa tabletke Unidoxu dzielilam na malenkie cześci...)
No ale niestety nie ma poprawy. Nadal jest nieiwelka wydzielina z nosa i oczu, poza tym zaczela ciezko oddychac i wydaje przy tym dzwieki, ma kiepski apatyt i schudła-boje sie ze to cos z plucami... niestety przez te swieta dopiero jutro idziemy do weta, mam nadzieje ze bedzie dobrze, bo to jeszcze takie słodkie malenstwo. W razie watpliwosci po wizycie u weta na pewno tu napisze.

dzieki, pozdrawiam i zyczę wesołej koncówki świąt.
Awatar użytkownika
gorzka gocha
Posty: 81
Rejestracja: ndz wrz 03, 2006 11:30 am
Lokalizacja: Olsztyn

Odp: amoksycylina, jaka dawka?

Post autor: gorzka gocha »

Jesli Twój weterynarz nic ciekawego nie wymyśli, to może zasugeruj mu enrofloksacyne ( teraz powinien rezlec sie krzyk, ze enro nie powinno byc stosowane u młodych szczurów). Moja Easy dostawała enro jak miała 4 tygodnie. Też miała paskudną infekcję górnych dróg oddechowych a podział tabletki był kosmicznt, ale pomogło. Nie wyrosla co prawda na wielkiego szczura, ale była zdrowa. Poza tym, jeśli będziesz podawala enro 2 razy dziennie (co 12 h) przez tydzień (nie dlużej), nie powinno to negatywnie wpłynąć na wzrost szczura. Pozdrawiam, daj znac co wet wymyślił.
ze mną: Napa , Sleepy, Juma, Pumba
(*) Easy 08.2006- 20.12.2007, Kluska 01.2006- 5.05.2008
lila
Posty: 27
Rejestracja: wt cze 13, 2006 10:43 am
Kontakt:

Odp: amoksycylina, jaka dawka?

Post autor: lila »

hej,

właśnie wróciłam od weta. Mała dostała zastrzyk-Linkospektin i będzie go dostawać jeszcze przez 2 dni a potem zobaczymy. Znając tego weta dawka pewnie była spora, ale póki co wszystko jest ok... Jak pisał(a) Arbor Vitae, zasugerowałam żeby był to lek zwalczający bakterie Mycoplasmya.
O tabletkach nie było mowy bo strasznie schudła i ma kiepski apatyt, jak podawałam jej amoksycylinę to musiałam ją niestety na siłę wstrzykiwać do pyszczka, a i tak połowa leciała bokiem.
Na nieszczęście zachorował mi jeszcze jeden szczur, ma takie same objawy-też dostał linkospektin a do tego steryd, bo ma większe problemy z oddychaniem (ma już 2 lata i 8 m-cy), mam nadzieje ze pomimo sędziwego, jak na szczura, wieku jeszcze z tego wyjdzie.

Wielkie dzięki za pomoc, odezwę się na dniach i napiszę co ze szczurkami.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
gorzka gocha
Posty: 81
Rejestracja: ndz wrz 03, 2006 11:30 am
Lokalizacja: Olsztyn

Odp: amoksycylina, jaka dawka?

Post autor: gorzka gocha »

Dawkowanie i stosowanie: Stosować domięśniowo przez 3 dni, w pierwszym dniu podawać dwukrotnie, co 12 godzin, następnie w 2 i 3 dniu, co 24 godziny.


Ostrzeżenia: Nie stosować u królików, świnek morskich, chomików i gerbili. Zachować szczególną ostrożność w stosowaniu u innych miniaturowych gryzoni roślinożernych.

pobrano ze strony http://www.scanvet.pl/products/product/product_id/57
ze mną: Napa , Sleepy, Juma, Pumba
(*) Easy 08.2006- 20.12.2007, Kluska 01.2006- 5.05.2008
Arbor Vitae
Posty: 321
Rejestracja: śr maja 25, 2005 9:03 am

Odp: amoksycylina, jaka dawka?

Post autor: Arbor Vitae »

Fak!
Bardzo to smutne, poza tym kodeks etyki i deontologii wet... bla bla i tak dalej, ALE:

Zapytaj weterynarza czy wie co robi. Zapytaj dlaczego podal linkomycyne i do jakich komplikacji moze doprowadzic jej stosowanie u malych gryzoni. Ponadto czego moze spodziewac sie po zastosowaniu przy lincospectinie sterydu?! Albo co zastosowac u szczura jako lek pierwszego, drugiego i trzeciego rzutu i skad wzial ta wiedze. I w koncu zapytaj czy wie kto to jest rzecznik odpowiedzialnosci zawodowej!

Na koniec jesli nie podpisalas sie pod kartka z tytulem "eksperyment terapeutyczny" zmien lekarza lub popros zeby sie douczyl.

I koniecznie podawaj zwierzakom probiotyki (Lakcid, Trilac, Acidofil, cokolwiek podobnego - po pol ampulki czy kapsulki rano i wieczorem)! W przypadku gdy pojawi sie chocby slad biegunki, zwierze przestanie jesc i zacznie wykazywac objawy bolu brzucha skontaktuj sie z lekarzem zaznajomionym z terapia malych zwierzat!
Prosze....
lila
Posty: 27
Rejestracja: wt cze 13, 2006 10:43 am
Kontakt:

Odp: amoksycylina, jaka dawka?

Post autor: lila »

Arbor: już wczoraj zdążyłam doczytać co to jest linkospektin i jakie ryzyko niesie jego podawanie. Póki co jest ok, nie obserwuję bólu brzucha, jedzą i piją normalnie, nie maja biegunki. Wczoraj wieczorem i dziś rano podałam im Lakcid.
Co do Twojego postu, to nie bardzo rozumiem, czy Twoja złość jest skierowana do mnie czy to raczej złość na weterynarza- domyślam się, że to drugie...
Jest mi bardzo przykro, że nie posiadam wiedzy medycznej i farmakologicznej i że sama nie potrafię pomóc moim zwierzakom, za każdym razem zmuszona jestem zaufać wetom, a efekty opisane są powyżej (na szczęście nie zawsze tak jest). Mogę Cię jedynie zapewnić, że nie bawię się w żadne eksperymenty na zwierzakach.
Co do weta, to pewnie faktycznie nie ma zbyt dużej wiedzy o szczurach, tego byłam świadoma i postanowiłam zaryzykować. Swojego weta mam w Gdańsku a obecnie jestem u rodziców w małej miejscowości, gdzie jest tylko 1 wet.

Nie wiem tylko co teraz robić, czy iść jeszcze raz do tego weta czy spakować sie i jechać do Gdańska? Może jakaś sugestia z Twojej strony co do leku, który pomoże w opisanych przeze mnie powyżej objawach?

pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Leki”