[ZASTRZYKI]Iniekcje - jak? gdzie? czym najlepiej?

Leki, dawkowanie, cel stosowania oraz długość trwania terapii. Masz pytanie? Przejrzyj dział pod kątem odpowiedzi a jeśli jej nie znajdziesz, stwórz nowy post.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
Anka.
Posty: 1292
Rejestracja: ndz kwie 15, 2007 4:05 pm
Lokalizacja: (Krajenka) / Bydgoszcz
Kontakt:

[ZASTRZYKI]Iniekcje - jak? gdzie? czym najlepiej?

Post autor: Anka. »

Nie znalazłam na forum nic na ten temat,a jest to dla mnie obecnie bardzo istotne.

Musze jeszcze przez około tydzień podawać leki Białasowi,a mam problem z wkłuciem się.
W przypadku psów nie sprawia mi to problemów.

Stąd moje pytania:
-- w którym miejscu wkłuwac się najlepiej? Białas ma już przez weta pokłuty cały kark i góre pleców,więc serce mi krwawi gdy znów musze Mu sprawiać ból
--jaki rozmiar igły jest najlepszy do szczurzej skóry? mam od weta 0.8, i mam problem z przebiciem skóry,a te cieniutkie się wyginają
-- w jaki sposób moge zminimalizować ból przy iniekcji?

Prosze o odpowiedzi.
Awatar użytkownika
klakier
Posty: 31
Rejestracja: pt gru 28, 2007 12:23 pm
Lokalizacja: szczytno/olsztyn

Re: Iniekcje - jak? gdzie? czym najlepiej?

Post autor: klakier »

jakie leki podajesz?

do iniekcji podskórnej najlepiej nadają się kark i plecy - za każdym razem podawaj w inne miejsce -np raz z lewej raz z prawej, niżej wyżej itd. jak zabraknie miejsca to zacznij od nowa (chyba że podajesz enrofloksacynę wtedy im więcej miejsc podania tym większa ewentualna martwica)

niektóre leki można podawać domięśniowo (obiętość nie większa niż 7-8 jesdnostek na insulinówce) podaję sie to w udo, ale jest spora szansa na trwałe uszkodzenie nerwów i paraliż łapy więc jak nie podawałaś szczurowi zastrzyków domięśniowych nie rób tego)
a co do gięcia się igły jesteś pewna że to jest nowa ostra igła?

igła 0,8 to troche gruba najlepiej nadają sie insulinówki, a ze zwykłych to jak najkrótsza 20-30mm
0,4-0,5 lub cieńsza. Przy używaniu dużych igieł jak szczur się szarpnie istnieje pewne ryzyko przebicia płuca.

zastszyk podać szybko i sprawnie to chyba najbardziej zminimalizuje ból.
Awatar użytkownika
Anka.
Posty: 1292
Rejestracja: ndz kwie 15, 2007 4:05 pm
Lokalizacja: (Krajenka) / Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Iniekcje - jak? gdzie? czym najlepiej?

Post autor: Anka. »

dokładnie co to za lek, nie wiem ,zółtawa, oleista ciecz,a B. jest przeziębiony,


igły są nówki, dopiero rozpakowane,
no właśnie te cieniutkie nie wbijają się tylko gną, a 0.8 to naprawdę duża i boje się ,że go przebije, bo naprawdę ciężko mi się wkłuć:/

nie wiedziałam nawet,że są tak malutkie igły, moje mają ok.5cm dł,
jutro kupie te ,o których mówisz, bo teraz to tylko niepotrzebnie Go dodatkowo męcze,
pytałam się weta o mniejsze,ale powiedział,że tymi dam sobie rade, a mniejsze mi nie przejdą;

lek dostałam w strzykawce i wychodzi na to,że codziennie mam go kłuć tą samą igłą, chyba lepiej kupić zestaw i osobną strzykawkę ::)
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Iniekcje - jak? gdzie? czym najlepiej?

Post autor: Ania »

Obawiam się, że źle wbijasz, skoro igła się gnie. Spróbuj bardziej odciągnąć skórę (by była sprężysta). Lek dostałaś w strzykawce Z IGŁĄ? Jeśli strzykawka nie ma igły to tylko igłę zmieniaj. Jeśli strzykawka ma igłę fabryczną - to kup kilka bez igły, odciągnij trochę powietrza, przewróć nową strzykawkę dziobkiem do góry i w ten sposób przelej odpowiednią jednorazową dawkę leku do nowej strzykawki.
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
Awatar użytkownika
Anka.
Posty: 1292
Rejestracja: ndz kwie 15, 2007 4:05 pm
Lokalizacja: (Krajenka) / Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Iniekcje - jak? gdzie? czym najlepiej?

Post autor: Anka. »

podnosze troche skóre do góry i wtedy wbijam;
tak, strzykawkę dostałam z igłą,
kupiłam 10 tych małych igiełek i 5 strzykawek,
mam mu dawać 1 ml dziennie, myślałam więc ,żeby odciągać każdego dnia dawkę i używać nowego sprzętu
Awatar użytkownika
klakier
Posty: 31
Rejestracja: pt gru 28, 2007 12:23 pm
Lokalizacja: szczytno/olsztyn

Re: Iniekcje - jak? gdzie? czym najlepiej?

Post autor: klakier »

upenij się u weta że napewno masz podawać 1ml. Wiekszość leków weterynaryjnych jest tak robiona tak, że 1ml jest na 10kg! Po kolorze nie da się określić co to jest napewno. może to być tetracyklina (też jest żółta i oleista) a jej nie podaje się podskórnie czesto robi ropną martwice.

Chyba że masz dobrego szczurzego weta i dostałaś coś bardziej rozcieńczonego.
Awatar użytkownika
Anka.
Posty: 1292
Rejestracja: ndz kwie 15, 2007 4:05 pm
Lokalizacja: (Krajenka) / Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Iniekcje - jak? gdzie? czym najlepiej?

Post autor: Anka. »

weta uważam za dobrego, pytał o dokładaną wagę,więc na 10 kg raczej nie ;)
przedtem na przeziębienia B.tez to dostawał i nie było żadnej martwicy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Leki”