metronidazol - dawkowanie

Leki, dawkowanie, cel stosowania oraz długość trwania terapii. Masz pytanie? Przejrzyj dział pod kątem odpowiedzi a jeśli jej nie znajdziesz, stwórz nowy post.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
*Delilah*
Posty: 2040
Rejestracja: pt lut 01, 2008 2:37 pm
Lokalizacja: krk

metronidazol - dawkowanie

Post autor: *Delilah* »

Witam!
Jesli ktos wie jak powinno sie dawkowac metronidazol, to prosze o jak najszybsza odpowiedz.
Wet napisal 2x dziennie 1,5 ml , ale wydaje mi sie to strasznie duzo. Dodam, ze jest to infekcja bakterjna, bardzo powazna - niegojaca sie rana i zakazenie kosci. Do tego dostaje biodacyne 2 x dziennie i Marbocyl.1x dziennie
!
+ Anioły:Banshee,Buba,Carphata,Cirilla,Dziabaducha,Jacuś,Kokarda,Kroova,Layla, Lilitu,LordKlaklon,Masumi,Mushishi,Nefilim,Noktula,Pudlich,Runa,Rosalka,Sandija,Shiloh,Shirin,
Spirulina,Rubin,Trebuszka +
Na moim ramieniu:PaniFujibe~
Awatar użytkownika
*Delilah*
Posty: 2040
Rejestracja: pt lut 01, 2008 2:37 pm
Lokalizacja: krk

Re: metronidazol - dawkowanie

Post autor: *Delilah* »

dodam ,ze ten metronidazol jest w formie 0,5% roztworu ,mam go 20 ml.
+ Anioły:Banshee,Buba,Carphata,Cirilla,Dziabaducha,Jacuś,Kokarda,Kroova,Layla, Lilitu,LordKlaklon,Masumi,Mushishi,Nefilim,Noktula,Pudlich,Runa,Rosalka,Sandija,Shiloh,Shirin,
Spirulina,Rubin,Trebuszka +
Na moim ramieniu:PaniFujibe~
Awatar użytkownika
julia i stefan
Posty: 137
Rejestracja: wt lut 05, 2008 11:29 pm
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

Re: metronidazol - dawkowanie

Post autor: julia i stefan »

metronidazol jest lekiem dla drobiu i gołębi! jest stosowany przy inwazjach pierwotniaczych i przeciw bakteriom Gram-dodatnim i Gram-ujemnym. dla ptactwa stosuje się 3g na 1 litr wody czyli mamy 3% roztwór np. na gołębia wiec 0,5% dla szczurka to raczej nie będzie za dużo. ;)
Nie ma Ciebie nie ma mnie...
merch
Posty: 6868
Rejestracja: czw gru 02, 2004 2:48 pm

Re: metronidazol - dawkowanie

Post autor: merch »

tez mysle ze wet mogl sie jednak nie pomylic 0,5 % roztwor to roztwor o maly stezeiu dawkowanie lekow znajdziesz na strnie ratguide.com
Awatar użytkownika
*Delilah*
Posty: 2040
Rejestracja: pt lut 01, 2008 2:37 pm
Lokalizacja: krk

Re: metronidazol - dawkowanie

Post autor: *Delilah* »

Dziekuje za odpowiedzi.
Na ratguide tez patrzylam, ale cos nie moglam sie połapac w tym wszystkim , tym bardziej, ze troche zdenerwowana bylam.
W koncu zadzwonilam do wet jeszcze raz i zapytalam czy to na pewno TAKA dawka.
Troche czarno widze podawanie jej podskornie.. no ale mus, to mus.
+ Anioły:Banshee,Buba,Carphata,Cirilla,Dziabaducha,Jacuś,Kokarda,Kroova,Layla, Lilitu,LordKlaklon,Masumi,Mushishi,Nefilim,Noktula,Pudlich,Runa,Rosalka,Sandija,Shiloh,Shirin,
Spirulina,Rubin,Trebuszka +
Na moim ramieniu:PaniFujibe~
Awatar użytkownika
julia i stefan
Posty: 137
Rejestracja: wt lut 05, 2008 11:29 pm
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

Re: metronidazol - dawkowanie

Post autor: julia i stefan »

podskórnie ??? dla ptaków metronidazol dodaje się do wody w poidełkach albo miesza z pasza. dziwny ten wet zna się na szczurkach??
Nie ma Ciebie nie ma mnie...
merch
Posty: 6868
Rejestracja: czw gru 02, 2004 2:48 pm

Re: metronidazol - dawkowanie

Post autor: merch »

nie znam sie na ptakach , ale u ssakow metronidazol nie wchlania sie z ukladu pokarmowego - musi wiec byc podany innaczej
Arbor Vitae
Posty: 321
Rejestracja: śr maja 25, 2005 9:03 am

Re: metronidazol - dawkowanie

Post autor: Arbor Vitae »

:/ to po co są tabletki dla ludzi?? Skoro działają tylko w przewodzie pokarmowym, to czemu w zastosowaniach czytamy m.in. "ropnie narzadowe, aspiracyjne zapalenie płuc, peritoneitis"??
Niestety zakladam sie o swoja noge, ze szczur nie przelknie nawet mililitra tego plynu (moze byc inaczej w przypadku silnego rozcienczenia i zmieszania z czyms - lek jest diabelnie gorzki)
Delilah: daj znac proszę jak szczur reaguje na podawanie leku i jak lek wchalania sie spod skory. Jestem ciekaw, bo roztwory dożylne maja troche inne parametry wchlanialnosci od np kroplowek podskornych.
merch
Posty: 6868
Rejestracja: czw gru 02, 2004 2:48 pm

Re: metronidazol - dawkowanie

Post autor: merch »

U ludzi stosuje sie metronidazol w zapaleniach narzadow w zasadzie wylacznie w szpitalictwie parenteralnie, lub doustne w schematach leczenia infekcji Helicobacter pylori -czyli tam ma dzialac w przewodzie pokarmowym. Ale owszem metronidazol wchlania sie z przewodu pokarmowego.
anik1
Posty: 268
Rejestracja: sob paź 04, 2008 7:47 pm
Lokalizacja: kraków

Re: metronidazol - dawkowanie

Post autor: anik1 »

mój tato brał metronidazol przy zapaleniu okostnej.Pomogło:)
Awatar użytkownika
*Delilah*
Posty: 2040
Rejestracja: pt lut 01, 2008 2:37 pm
Lokalizacja: krk

Re: metronidazol - dawkowanie

Post autor: *Delilah* »

Arbor Vitae : Szczurka na lek reaguje dobrze, przy tej mieszance lekowej nieco pogorszyla jej sie koordynacja ruchowa, no ale nic dziwnego. Za to poprawil sie apetyt, co dziwne :).Dbam tez żeby pila dużo.
Metronidazol dostała zamiast enroxilu, który męczyliśmy już ponad miesiąc.
Co do wchłanialności, tez jest niezła. Zaraz po iniekcji tworzy się mały bąbel, który następnie rozmasowuję. Na razie nie zauważyłam (na szczęście) żadnych martwic, może dlatego, ze jest to małe stężenie.
Przyznam, ze raz podałam jej mniej niż połowę dawki dopyszcznie (po konsultacji z wetem), bo już nie dawaliśmy rady,żeby złapać ja i ponowić probe wkłucia sie po raz -nty.
Wszystko by było wspaniale gdyby nie to ,ze naraz nie da się podać takiej dawki małemu zwierzęciu i podanie całej porcji wymaga przynajmniej 3 wkłuć. Boję się, że niedługo zabraknie mi wolnego miejsca, na mojej biedaczce..
+ Anioły:Banshee,Buba,Carphata,Cirilla,Dziabaducha,Jacuś,Kokarda,Kroova,Layla, Lilitu,LordKlaklon,Masumi,Mushishi,Nefilim,Noktula,Pudlich,Runa,Rosalka,Sandija,Shiloh,Shirin,
Spirulina,Rubin,Trebuszka +
Na moim ramieniu:PaniFujibe~
Awatar użytkownika
unipaks
Posty: 9611
Rejestracja: wt wrz 16, 2008 8:08 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: metronidazol - dawkowanie

Post autor: unipaks »

Gdyby ktoś kompetentny mógłby się wypowiedzieć co do informacji, które znalazłam:
Metronidazol ma działanie rakotwórcze u szczurów i myszy... http://leki-informacje.pl/lek/charakter ... rem,3.html
Czy to w maści, czy w czopkach. Lepiej może więc go nie stosować, chyba że korzyści przeważają nad możliwymi skutkami ubocznymi :-\
http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=m ... Xw&cad=rja
Cytuję za dokumentem: "Charakterystyka produktu leczniczego" z 20.04.2009 roku:
"... metronidazol jest rakotwórczy u gryzoni"
Tu sytuacja była dość poważna i wet zapewne rozważył wszelkie "za" i "przeciw", ale jak to jest ogólnie z tym metronidazolem?
[*]Peanut Czarnulka Dżuma Fini Martini Shenzi Fantazja Muffinka Puma Myszka Mika Lala Pepi Bella
Choć inaczej, ale nadal obecne...
Szarak[*] WIKI[*] http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t ... 0#p1031889
ODPOWIEDZ

Wróć do „Leki”