Ciekawy sposób wciskania leków :)

Leki, dawkowanie, cel stosowania oraz długość trwania terapii. Masz pytanie? Przejrzyj dział pod kątem odpowiedzi a jeśli jej nie znajdziesz, stwórz nowy post.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Hanka&Medyk
Posty: 1916
Rejestracja: pt lut 13, 2009 7:56 pm
Lokalizacja: Warszawa

Ciekawy sposób wciskania leków :)

Post autor: Hanka&Medyk »

Zajawki tego tematu pojawiły się ze dwa razy przy okazji innych problemów, a warto byłoby przedstawić przepis na (niemal) niezawodny sposób podawania mało smacznych leków (głównie antybiotyków).

Sposób został opisany tutaj (Rat Guide), a ja pozwolę sobie przetłumaczyć główną część artykułu, czyli jak zrobić kuleczki z lekiem. Po szczegółowe informacje, m.in. na temat dawkowania odsyłam do oryginału.

Potrzebne składniki:

* Lekarstwo (tabletka, kapsułka, proszek lub płyn)
* łyżeczka wody
* 2 krople czegoś nadającego smak (ja daję troszeczkę syropu klonowego) (opcjonalnie)
* łyżeczka masła orzechowego
* 2 łyżeczki mąki (ja daję kukurydzianą) (w razie potrzeby może być więcej)

Akcesoria:
Coś do rozgniatania tabletek (np. łyżeczka ;) ), ostry nóż, deska do krojenia, małe łyżeczki do odmierzania i mieszania, malutkie miseczki (albo niskie filiżanki), coś do przechowywania gotowych kulek (torebka strunowa, pojemniczek "hermetyczny").

Warto zacząć od ustalenia wielkości dawek - informacje o dawkowaniu na końcu oryginalnego artykułu.

Obrazek

Oblicz ile kulek będzie potrzeba, żeby zapewnić prawidłowe dawkowanie leku. Na zdjęcia przedstawione są kulki z doxycykliną.

Używamy tutaj jednej tabletki 100mg. Z obliczeń wynika, że skoro musimy podać 5mg na kulkę, to ma nam wyjść 20 kulek (100mg podzielone przez 5 mg= 20).

Jeśli używamy tabletek, trzeba je zgnieść na proszek. W przypadku kapsułek wystarczy wysypać całą zawartość. Dodać dodatek smakowy i dokładnie wymieszać (można użyć wanilii, syropu klonowego, miodu itd.)

Obrazek

Dodać masło orzechowe, delikatnie podgrzane przez parę sekund w mikrofalówce - będzie je łatwiej mieszać. Po dokładnym wymieszaniu z masłem orzechowym dodawać po odrobince mąkę za każdym dokładnie mieszając, tak długo, aż nie uzyska się prawidłowej konsystencji. Wszystko musi być naprawdę dobrze wymieszane, żeby zapewnić równomierne rozproszenie leku. Konsystencja kulki nie powinna być ani zbyt krucha, ani kleista.

Obrazek

Zrolować całość w "węża". Bardzo ważne jest utrzymanie w miarę równej średnicy węża na całej długości, żeby dawki leku były równe. Jako że robię 20 kulek z doxy., zrobię węża długości 10 cali, żeby dało się go pokroić na równe części. Przykładając miarkę do gotowego węża mam zamiar użyć ostrego noża do dokładnego pocięcia węża na segmenty po pół cala (można też, przy dawkach "binarnych" po prostu składać węża na pół i przecinać na zgięciu ;) ).

Obrazek

Gdy już wąż jest pocięty na równe kawałki, można je uformować w kulki. Teraz warto sprawdzić, czy kulki mają mniej więcej ten sam wymiar. Jeśli nie... Trzeba zrobić z nich dużą kulę, rozwałkować w węża i jeszcze raz pociąć ;)

Teraz kulki z lekarstwem można zapakować i włożyć do lodówki. Posypanie ich odrobinką mąki pomoże zapobiec sklejaniu się kulek ze sobą. Warto podpisać torebkę/pojemniczek z lekarstwem, podając nazwę i dawkę leku na kulkę. Na mojej torebeczce będzie napisane “Doxy- 5 mg”.

Podawanie leku

Tu już nie będę cytować, bo wszyscy wiemy, że nasze zwierzaki są zgodne z prawami Murphy'ego i albo składują leki z innymi "smakołykami', albo lekarstwo jest zjadane przez współmieszkańca klatki. Trzeba po prostu dopilnować, żeby zwierz zjadł kulkę. Jeśli mu się nie spodoba, można ją trochę posłodzić lub posolić (zmniejsza to gorzkość tabletek), lub dodać cokolwiek innego, co nam pomoże w nakarmieniu szczura lekiem :)
[*]:Dziunia,Gienia,Gaja+UtahMerch'sField,OmegaEM,Amiga,Destra+DaithiRL,Aguta,Albi,Fufa,Yumi,Belzebub,Wacław,Krówka
Są:Miotła,LuxTorpeda,Teodora,Ciapka,Piszczałka,Rubi,Tesla,Gniotka
Hanka&Medyk
Posty: 1916
Rejestracja: pt lut 13, 2009 7:56 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ciekawy sposób wciskania leków :)

Post autor: Hanka&Medyk »

P.S. W przepisie podana jest woda, ale autor(ka?) jej nie dodaje. Z mojej obserwacji wynika, że nie jest potrzebna. Masła orzechowego można dać mniej niż w przepisie, jeśli chcemy zredukować wielkość kulek (przydatne przy bardzo gorzkich lekach).
[*]:Dziunia,Gienia,Gaja+UtahMerch'sField,OmegaEM,Amiga,Destra+DaithiRL,Aguta,Albi,Fufa,Yumi,Belzebub,Wacław,Krówka
Są:Miotła,LuxTorpeda,Teodora,Ciapka,Piszczałka,Rubi,Tesla,Gniotka
ODPOWIEDZ

Wróć do „Leki”