Witamina E i Mykoplazmoza?

Leki, dawkowanie, cel stosowania oraz długość trwania terapii. Masz pytanie? Przejrzyj dział pod kątem odpowiedzi a jeśli jej nie znajdziesz, stwórz nowy post.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Witamina E i Mykoplazmoza?

Post autor: Paul_Julian »

Szukając wiadomości na temat pomocy w tym topiku : http://szczury.org/viewtopic.php?f=170&t=28507 znalazłem artykuł nt. martwicy uszu u świń http://www.konferencjaswinie.pl/referat ... a_uszu.pdf
Bakterie odpowiedzialne za taki stan, to Staphylococcus aureus oraz Mycoplasma suis.

Z artykułu możemy się dowiedzieć róznych informacji, ale co mnie zaciekawiło to , to że zwierzetom brakowało Wit E.
Ciekawi mnie, czy gdyby szczurom narażonych na tę chorobę (lub już chorym) podawać więcej wit. E to czy byłaby poprawa ?
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Nakasha
Posty: 5397
Rejestracja: wt sty 04, 2005 7:14 pm
Numer GG: 4379189
Lokalizacja: Białystok - Kuriany
Kontakt:

Re: Witamina E i Mykoplazmoza?

Post autor: Nakasha »

Z wiki:

"Tokoferol [wit. E] jest głównym antyoksydantem który chroni komórki przed utleniaczami. Bierze udział w dostarczaniu składników odżywczych do komórek. Wzmacnia ścianę naczyń krwionośnych oraz chroni czerwone krwinki przed przedwczesnym rozpadem. Wykorzystywana jest też do leczenia męskiej bezpłodności, zaburzeń mięśniowych, miażdżycy oraz chorób serca."

Z kolei na angielskiej Wiki sugerują, że pochodne witaminy E nie mają żadnego konkretnego wpływu na zdrowie organizmu....

Więc chyba raczej [jeśli w ogóle] pomogłaby na serce. ;) No i ma ogólne właściwości "odżywcze". Ale to ciekawe pytania, popytam niedługo moich wetów. :)
Z nami: Ganix, Yetta, Inari, Cerridwen, Ceres Ciel i dziczek Włóczykij
Za TM: 88 szczurzych duszyczek

Obrazek
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Witamina E i Mykoplazmoza?

Post autor: Paul_Julian »

Ja tez popytam swojego w poniedziałek. Musze ratować moje stadko.
W artykule http://www.hodujswinie.pl/index.php?content=1132 jest mowa o szczepionce, ale jest mowa o szczepionce dla prosiąt.

Jestem pewien, że warto będzie dodać wit. E do diety, dla wzmocnienia serca.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Cyklotymia
Posty: 2376
Rejestracja: wt kwie 21, 2009 1:37 pm
Lokalizacja: Kraków

Re: Witamina E i Mykoplazmoza?

Post autor: Cyklotymia »

Mycoplasma suis
a hemophilic species that causes anemia and jaundice in piglets. Can cause high mortalities. Previously called Eperythrozoon suis.

Mycoplasma arthritidis, Mycoplasma neurolyticum, Mycoplasma pulmonis
cause disease in rats and mice. See murine respiratory mycoplasmosis, rolling disease.


Mykoplazma mykoplazmie nierówna. Ta świńska, o której jest mowa, powoduje żółtaczkę i anemię u prosiątek, a nie dolegliwości związane z układem oddechowym. Mykoplazma to jest ogólna nazwa dla rodzaju bakterii, tak jak np. gronkowców jest dużo...
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Witamina E i Mykoplazmoza?

Post autor: Paul_Julian »

Nie sposób sie z Tobą nie zgodzić , ale wtedy dlaczego ta świńska powodowała by zmiany na uszach ? Nie tylko u prosiąt , ale również u psów. Mój wet sie z tym spotkał (choć nie osobiscie).
Absolutnie nie neguję tego, co mówisz, tylko się zastanawiam. Moze to chodzi o połaczenie myko z gronkowcem czy czymś innym ?
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
ODPOWIEDZ

Wróć do „Leki”