[LEKI] Encorton

Leki, dawkowanie, cel stosowania oraz długość trwania terapii. Masz pytanie? Przejrzyj dział pod kątem odpowiedzi a jeśli jej nie znajdziesz, stwórz nowy post.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
vega
Posty: 249
Rejestracja: ndz sty 23, 2005 10:16 pm

[LEKI] Encorton

Post autor: vega »

tak to chyba encorton. Wlasnie znalazlam, zmartwilam sie bo on jest na marskosc watroby :sad2: Moze jeszcze nie jest za pozno. Kropka dziwnie sie zachowuje. Po tabletkach troche jej lepiej, biega ... ale pp jakims czasie bardzo sie meczy, zakopuje za ksiazkami i spi, co jest do niej zupelnie niepodobne.
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

[LEKI] Encorton

Post autor: Ania »

Vega - a gdzie przeczytałaś, że to lek na wątrobę? Bo ja wyczytałam, że jest on w wątrobie wyłącznie przekształcany do postaci farmakologicznie aktywnej.
Encorton jest lekiem przeciwzapalnym - kiedyś sama go używałam i na pewno nie na wątrobę. To kortykosteroid działający przeciwzapalnie, przeciwalergicznie na reakcje immunologiczne.
Prędzej powiedziałabym, że lek ten może spowodow3ać marskość wątroby - a nie ją leczyć.

Dłuższe podawanie encortonu powoduje aktywacje zakażeń, sprzyja zakażeniom, odwapnienie kości, nadciśnienie, rozwój cukrzycy steroidowej lub ujawnienie cukrzycy utajonej, owrzodzenia żołądka, wzrost masy ciała, obrzęki, zaburzenia menstruacji u kobiet, pobudzenie ruchowe i psychiczne, bezsenność, stres (depresja). Może przyczynić się do rozwoju jaskry i zaćmy. Działa teratogennie powodując wady rozwojowe płodu (np. rozszczepienie podniebienia). Poważnymi skutkami długotrwałego podawania encortonu są także: zanik nadnerczy, hirsutyzm (nadmierne owłosienie u kobiet), niemoc płciowa, zahamowanie procesów regeneracyjnych.
Tak więc - ostrożnie z dawką i kontrolować czas leczenia.
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
vega
Posty: 249
Rejestracja: ndz sty 23, 2005 10:16 pm

[LEKI] Encorton

Post autor: vega »

http://www.leki.med.pl/lek.phtml?id=128 ... 382&menu=3 juz sama nie wiem, nie ma tej dawki takiej duzej, ale musi to jesc razem z hepatilem i silimarolem, troche duzo lekow jak na mala kropke :roll:
małolata
Posty: 241
Rejestracja: śr gru 15, 2004 11:36 pm
Kontakt:

[LEKI] Encorton

Post autor: małolata »

Vega jalecze Encortonem, jest to steryd podaję to na alergie dla swojego szcura, zadnych skutkow ubocznych nie ma.Pierwsze 4 dni podajesz 1/4 tabletki a pozniej dawke minimalną w zaleznosci od kazdego szcura, czyli u mnie taka zeby szczur sie nie drapal ale zeby ni byl ospaly. Ja podaje to 3 razy dziennie.
Szakira [']-12.04., Foteczka['] 11.04-13.04.06. ;(
Awatar użytkownika
krwiopij
Posty: 5550
Rejestracja: śr lis 19, 2003 11:45 pm
Lokalizacja: Łódź/Lublin
Kontakt:

[LEKI] Encorton

Post autor: krwiopij »

u mnie katja jest ustawiona na encortonie do konca zycia... mala ma praktycznie cale lewe pluco zwlokniale, nieaktywne... codziennie dostaje 1mg encortonu, zeby wspomoc metabolizm i poprawic jej 'komfort chorowania'... katince nigdy sie juz nie poprawi, a steryd znacznie zmniejsza dokuczliwosc choroby...
Obrazek
po drugiej stronie tęczy skaven mały-diego eszwa dotka abishai lena nightstar
mefit diabeł sasha nadia simbul katja kida eileen bandita fuka maluszek diablica
fredryk minah 5-minkowych-maluszków juni furia trzy-uszka tchórzliwiec sofra moria
sokrates
ESTI
Posty: 8271
Rejestracja: śr sty 21, 2004 11:27 pm
Lokalizacja: DUBLIN

[LEKI] Encorton

Post autor: ESTI »

vega, polaczylam Twoj temat z juz istniejacym - poczytaj, moze czegos sie dowiesz.
Obrazek
Nisia
Posty: 2363
Rejestracja: sob lut 12, 2005 7:07 pm

[LEKI] Encorton

Post autor: Nisia »

Fata właśnie ma przepisany Encorton. Pytałam o szkodliwość tego środka Wojtyś (która przepisała), ale powiedziała mi, że podawanie Encortonu jest dla wątroby bezpieczniejsze, aniżeli podawanie Dexafortu o przedłużonym działaniu. No nic, pociągniemy tydzień i zobaczymy co dalej.
Awatar użytkownika
krwiopij
Posty: 5550
Rejestracja: śr lis 19, 2003 11:45 pm
Lokalizacja: Łódź/Lublin
Kontakt:

[LEKI] Encorton

Post autor: krwiopij »

http://pl.wikipedia.org/wiki/Encorton

z ciekawych uwag:
Przyjmuje się, że 5 mg prednizonu [encortonu] wykazuje działanie przeciwzapalne równoważne (...) 0,75 mg deksametazonu
Obrazek
po drugiej stronie tęczy skaven mały-diego eszwa dotka abishai lena nightstar
mefit diabeł sasha nadia simbul katja kida eileen bandita fuka maluszek diablica
fredryk minah 5-minkowych-maluszków juni furia trzy-uszka tchórzliwiec sofra moria
sokrates
Nisia
Posty: 2363
Rejestracja: sob lut 12, 2005 7:07 pm

[LEKI] Encorton

Post autor: Nisia »

krwiopijka, to samo jest napisane w ulotce. Mnie jednak interesowały skutki uboczne u szczurów, bo wydaje mi się, że u ludzi może być trochę inaczej. Spytałam o to dr Lidię Lewandowską i oto, co mi odpisała:
Encortolon jest sterydem, ma więc niestety działania uboczne, które posiadają leki z tej grupy:
- to co Pani pisała o soli - to prawda. Encorton zwiększa zatrzymywanie wody i sodu w organiźmie.
Inne historie, których można się spodziewać to wystąpienie hipokaliemii, zastoinowej niewydolności serca, osłabienia mięśniowego, zmniejszenia masy mięśniowej, ujawnienie się choroby wrzodowej, wystąpienie zapalenia trzustki, nasilenie niewydolności wątroby i nerek (jeśli zwierzak miał już z nimi problemy), zwiększona staje się podatność na wybroczyny, wylewy podskórne, mogą pojawić się objawy neurologiczne (przypominające zapalenie mózgu), drgawki, jatrogenny zespół Cushinga, zwiększona jest też podatność na zakarzenia bakteryjne, wirusowe , grzybicze.

Ogólnie leki te nie są zbyt sympatyczne dla organizmu, jednak w niektórych przypadkch są niestety niezbędne. Ryzyko wystąpienia objawów ubocznych jest tym większe im dłużej dany lek jest stosowany.
Wackowa
Posty: 208
Rejestracja: wt lip 26, 2005 8:11 am
Kontakt:

[LEKI] Encorton

Post autor: Wackowa »

Ja już kiedyś pisałam tu na forum o encortonie... to steryd a jak każdy steryd nie jest dobry... ja niestety choruje, o id kilku lat przyjmuje ten lek. Leczy owszem, bo szybko łagodzą się objawy chorobowe, ale skutki uboczne no cóż... :( ja się już z nimi pogodziłam ... na pewno inaczej jest u szczurów, inaczej u ludzi, ale to nic dobrego naprawdę uwierzcie...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Leki”