Niepożądane działanie Tolfine i Metacam

Leki, dawkowanie, cel stosowania oraz długość trwania terapii. Masz pytanie? Przejrzyj dział pod kątem odpowiedzi a jeśli jej nie znajdziesz, stwórz nowy post.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
agencja
Posty: 56
Rejestracja: wt wrz 21, 2010 9:29 pm
Lokalizacja: Toruń

Niepożądane działanie Tolfine i Metacam

Post autor: agencja »

Czy spotkał się ktoś może z sytuacją, że zarówno lek tolfine jak i metacam zamiast pomagać powodują znaczące pogorszenie stanu szczura? Moja szczurzyca Patryk ma 2 lata i 7 miesięcy i już od dłuższego czasu ma pogłębiające się problemy z poruszaniem. Weterynarz określił to na zwyrodnienie w obrębie kręgosłupa. Z tego powodu staruszka ma już w tej chwili poważne niedowłady we wszystkich łapkach i widać że ją to boli.
Dostawała wcześniej jakiś lek w zastrzykach (nie pamiętam nazwy, bo dość dawno to było ale nie był to antybiotyk ani przeciwzapalny) który miał usprawnić trochę szczura ale nie było jakiejś wielkiej poprawy. Gdyby było gwałtowne pogorszenie stanu to miałam podawać Tolfine- podałam gdy widziałam że już coś niedobrego się szykuje- poprawy nie było tylko wręcz gorzej. Po odstawieniu w czasie kilku następnych dni powolna poprawa. Następnym razem sytuacja identyczna i tak jeszcze raz, aż się zorientowałam, że to chyba nie jest zbieg okoliczności. Jak byłam u weta na kontroli, to mu o tym powiedziałam a on się zdziwił i dał w zastępstwie metacam- że niby po nim problemów nie powinno być. Przed podaniem stan jak na Patryka zadowalający, po podaniu gwałtowne pogorszenie. Znów myślałam że zbieg okoliczności, więc podawałam 2 kolejne dni. Stan szczura nadal był zły a po odstawieniu powolna poprawa.
Przeczytałam, że oba te leki należą do grupy niesterydowych leków przeciwzapalnych (może coś pomieszałam ale wydaje mi się że przy obu tak było). W ulotkach nie było nic o takich skutkach ubocznych: problemy z równowagą, poruszaniem się, ospałość i generalnie złe samopoczucie (zdaje mi się, że typowo neurologiczne). U Patryka podanie ich powodowało zdecydowane pogłębienie problemów jakie już ma.
Weterynarzowi już kończą się pomysły, żeby za wszelką cenę uniknąć sterydów a żeby nieco Patrykowi ulżyć w bólu. Dodam, że między okresami kiedy były podawane leki przeciwzapalne, szczur dostawał antybiotyk i z tym nie było żadnego problemu.
Tak więc, czy ma ktoś pomysł czemu i przy metacamie i przy tolfedine zamiast poprawy u mojej szczurzycy występuje pogorszenie? No chyba, że miałam pecha i było aż tyle zbiegów okoliczności.
Awatar użytkownika
unipaks
Posty: 9611
Rejestracja: wt wrz 16, 2008 8:08 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: Niepożądane działanie Tolfine i Metacam

Post autor: unipaks »

Tolfedine źle działa na nerki, więc jeśli problemy mogą się wiązać z nerkami, to nie powinno się go podawać. Tak samo, gdy nie ma pewności, czy serce, wątroba i cały przewód pokarmowy są w porządku.
Podobne przeciwskazania ma Metacam
Czy było brane pod uwagę niedostateczne dotlenienie mózgu w wyniku słabszej niż trzeba pracy serca, jako przyczyna słabnięcia łapek? Wówczas pomógłby Karsivan 1/8 tabl. lub Fortekor
I witamina B1 codziennie, na łapki
O ile to nie zapalenie mózgu/opon (wtedy antybiotyk np Baytryl, oraz Nootropil) lub guz przysadki (tu pomógłby Galastop dużą dawką, a później w razie poprawy Dostinex)
Przeczytaj tu, czy szczurek ma wymienione tam objawy:
http://www.vetpol.org.pl/index.php?opti ... &Itemid=86 artykuł 07 Spontaniczne guzy przysadki u szczurów.
Oby to było jedynie niedotlenienie mózgu, a nie coś poważniejszego, życzę trafnego zdiagnozowania i poprawy u szczurka!
[*]Peanut Czarnulka Dżuma Fini Martini Shenzi Fantazja Muffinka Puma Myszka Mika Lala Pepi Bella
Choć inaczej, ale nadal obecne...
Szarak[*] WIKI[*] http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t ... 0#p1031889
agencja
Posty: 56
Rejestracja: wt wrz 21, 2010 9:29 pm
Lokalizacja: Toruń

Re: Niepożądane działanie Tolfine i Metacam

Post autor: agencja »

Dziękuję gorąco za obszerną odpowiedź. Jak będę na kolejnej wizycie, to wspomnę o tym wszystkim weterynarzowi. Czyli to jednak nie jest przypadek i dobrze że leki zostały odstawione. Już o tym sercu miałam ostatnio zasugerować wetowi, ale coś mi umknęło i zapomniałam :-[ Guza przysadki nie wykluczamy do tej pory, aczkolwiek weterynarz jest ostrożny co do tego typu diagnozy. Powolne, jednostajne pogarszanie stanu szczura obserwuję już od czasu kiedy szczurak osiągnął wiek około 2 lat. Początkowo słabsze stawały się tylne łapki, następnie przednie, potem szczur zaczął chodzić jak kaczka kolebiąc się na boki, zgarbił się, potem lekko powyginał się ogonek, teraz dochodzi jeszcze drżenie mięśni tylnych łapek, czasem ogonka, o wspinaniu się nie ma mowy bo jak już wyjdzie to przy schodzeniu jest spadanie. No to by był taki generalny opis stanu Patrysia. Jeszcze raz dziękuję za taką pomocną odpowiedź. :)
Awatar użytkownika
unipaks
Posty: 9611
Rejestracja: wt wrz 16, 2008 8:08 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: Niepożądane działanie Tolfine i Metacam

Post autor: unipaks »

Około drugiego roku życia szczurka często pomału organizm słabnie i szwankuje na wszystkich frontach, kłopoty z łapkami łatwiej zaobserwować . Wspomaganie pracy serca i B1 może naprawdę pomóc, jeśli nie dolega więcej nic poważnego :)
[*]Peanut Czarnulka Dżuma Fini Martini Shenzi Fantazja Muffinka Puma Myszka Mika Lala Pepi Bella
Choć inaczej, ale nadal obecne...
Szarak[*] WIKI[*] http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t ... 0#p1031889
agencja
Posty: 56
Rejestracja: wt wrz 21, 2010 9:29 pm
Lokalizacja: Toruń

Re: Niepożądane działanie Tolfine i Metacam

Post autor: agencja »

Ok, w takim razie będziemy działać, spróbujemy wspomóc serce i unikać tolfine i metacamu. Dziękuję! :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Leki”