[LEKI] dawki dla szczurów - tabela

Leki, dawkowanie, cel stosowania oraz długość trwania terapii. Masz pytanie? Przejrzyj dział pod kątem odpowiedzi a jeśli jej nie znajdziesz, stwórz nowy post.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Guest

[LEKI] dawki dla szczurów - tabela

Post autor: Guest »

Hej!

Otrzymałem właśnie zezwolenie na tłumaczenie i publikację artykułu z amerykańskiej szczurzej gazety wydawanej przez Rat & Mouse Club of America na temat dawek lekarstw dla szczurów. Dokonałem tłumaczenia (mam nadzieje, ze bardziej tłumaczenia niż tłumoczenia) i udostępniam wyniki. W tej chwili stronka wisi na http://www.apeiron.pl/szczury/ratdrug.htm
Bylbym wdzieczny gdyby ktos mogl udostepnic ja na Szczury online. Jesli macie jakies uwagi, zastrzezenia, poprawki - prosze o zglaszanie do mnie - arkadesh@go2.pl
Z tabelki usunalem informacje dotyczace cen i dostepnosci lekow - w polskich warunkach wyglada to zapewne calkiem inaczej. Pozwolilem sobie takze pominac informacje o dostepnych smakach - to tez zapewne jest kwestia regionalna - watpie zeby ktos u nas produkowal lek o smaku gumy do zucia. (aczkolwiek jesli sie myle, to chetnie dodam wszelkie informacje)
Mam nadzieje, ze ta tabelka przyda sie wam i waszym zwierzaczkom.
Wkrotce zabiore sie do tlumaczenia nastepnych artykulow.

pozdrawiam
Arkadesh & dziewuchy
Yrsa

[LEKI] dawki dla szczurów - tabela

Post autor: Yrsa »

Dzięki! Już czytałam... co prawda ocenić to wszystko będzie można dopiero po "wypróbowaniu" na chorym szczurku, ale i tak dzięki...

Ale tak szczerze... nic nie zastąpi wizyty u dobrego weta.
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

[LEKI] dawki dla szczurów - tabela

Post autor: Ania »

Yrsa wiekszosc tych lekow wrecz powinna byc aplikowana przez weterynarza (zastrzyki) a i prawdopodobnie wiekszosc jest rowniez na recepte wiec bez wizyty raczej sie nie obedzie :)
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
Arkadesh

[LEKI] dawki dla szczurów - tabela

Post autor: Arkadesh »

Informuje, ze przeznaczeniem tabelki jest zabieranie jej ze sobą do niedouczonych weterynarzy - jeśli wet jest uczciwy i stwierdzi, że wie co prawda co zwierzakowi jest, ale nie jest pewny czym można to leczyć to tabelka może być jak znalazł. Jeśli wet się nie zna, ale nie jest chętny do współpracy - proponuję zmienić.

pozdrawiam
Arkadesh & dziewuchy

PS. Mysia się wybudziła po operacji i szwęda się trochę bez sensu po mieszkaniu :)
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Bactrim, Enroxil, Dexafort, Cardus, Caktus, Isoprynozyna

Post autor: Ania »

Okazało się, że 2 krople to zdecydowanie za mało, szczurka Nan waży około 30 deko i dostaje 8 kropel dwa razy dziennie.
Bubu dziś wygląda strasznie, proszę niech ktoś mi na komórkę poda smsem jaka powinna być dawka, nie mogę dodzwonić się do Wojtyś a muszę wyjechać na 1 dzień, zabieram Bubu, nie będę miała styczności z kompem. Mój telefon 0694 48 77 52
Bardzo proszę, muszę mu dziś podać, przed chwilą miał ogromniasty wyciek porfiryny z nosa, przelewa się przez ręce.

Dopisek 13.10
Celowo rozszerzyłam tytuł o nazwy leków, gdyby ktoś przypadkiem kiedyś szukał
Ostatnio zmieniony śr paź 13, 2004 12:28 pm przez Ania, łącznie zmieniany 1 raz.
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
Mada
Posty: 745
Rejestracja: sob mar 22, 2003 12:08 am
Kontakt:

[LEKI] dawki dla szczurów - tabela

Post autor: Mada »

dla szczura 300-350g - 3-4 krople co 6 godzin - konsultowałam się z wetem
...Tusia, Dziuba,Kruffka,Beza biały aniołek w sercu....Kreciu kocham Cię :( Wybacz; Nikita,Fredziulek, Marokko, Greta wredotka
nan
Posty: 88
Rejestracja: sob lip 17, 2004 4:19 pm

[LEKI] dawki dla szczurów - tabela

Post autor: nan »

hmmm...dr Bielecki stosuje wyzsze dawki zdaje sie, moja Mala na poczatku dostawala 8 kropli 2xdziennie (wazy 350 gramow) teraz ze wzgledu na stan- az 10! Zgodnie z tym wydaje mi sie, ze Bubu powinien dostawac 815110 kropli 2xdziennie, tak napisalam Ani w sms-ie...Sadze ze to bezpieczna dawka i spokojnie moze tyle dostac ale napisze jej jeszcze o tym, co mowisz...
ObrazekObrazekObrazekObrazek

nan&s-ka: Lunek, Twiggy i Ukochana Gini za Teczowym Mostkiem...
Awatar użytkownika
krwiopij
Posty: 5550
Rejestracja: śr lis 19, 2003 11:45 pm
Lokalizacja: Łódź/Lublin
Kontakt:

[LEKI] dawki dla szczurów - tabela

Post autor: krwiopij »

ja juz napisalam... wstrzymajmy sie z tymi smsami, bo biedna Ania z odbierazniem nie nadazy... ;)
Obrazek
po drugiej stronie tęczy skaven mały-diego eszwa dotka abishai lena nightstar
mefit diabeł sasha nadia simbul katja kida eileen bandita fuka maluszek diablica
fredryk minah 5-minkowych-maluszków juni furia trzy-uszka tchórzliwiec sofra moria
sokrates
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

[LEKI] dawki dla szczurów - tabela

Post autor: Ania »

Ok dzięki wszystkim za odpisy i smsy, niestety jestem zmuszona przerwać kurację bo nastąpiło gwałtowne pogorszenie. Bubu przestał całkowicie pić i jeść, nie ma mowy nawet o podaniu l;eku, ciężko się rusza, o chodzeniu raczej nie ma mowy. Dziś jedziemy do weta, prawdopodobnie bede podawac na wlasna reke enrofloksacyne bo wet przez telefon po dokladnym opisaniu objawow reagowal jakby nie bardzo wiedzial co robic i proponowal homeopatie a to za przeproszeniem - zbyt ciezki stan na eksperymentowanie zielskiem. Mały jak na razie jest w izolatce, co około 2 godziny zmieniam wodę w słoiku, mały traci temperaturę bardzo ale to bardzo szybko.
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
ESTI
Posty: 8271
Rejestracja: śr sty 21, 2004 11:27 pm
Lokalizacja: DUBLIN

[LEKI] dawki dla szczurów - tabela

Post autor: ESTI »

Oj boziu...myślałam...miałam nadzieję, że jakoś dobrze się skończy...pozytywnie...

Ucałuj mocno Bu, jest jeszcze nadzieja...
Obrazek
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

[LEKI] dawki dla szczurów - tabela

Post autor: Ania »

Byliśmy u weta, Bubu dostał za moim poleceniem Dexafort (steryd) w dawce 1 ml oraz 0,1 ml Enroxilu 5%-owego (st.ężona enrofloxacyna). Dodatkowo lekarz podał homeopatyczny lek o pięknej nazwie Kaktus (Heel Cactus) o ile dobrze pamiętam, 1 ml - jest to specyfik homeopatyczny na serce, ma zmniejszyć obrzęk płuc by serduszko mogło dobrze pracować. Na wątrobę dostał w zastrzyku Kardus (Heel Cardus) w ilości również 1 ml. Dostaliśmy też fiolkę tego specyfiku do stosowania w domu, po 6 kropli dziennie, doustnie.
Bubu dostał też jako pierwszy pacjent szczepionkę przeciwwirusową i nazwie Isoprynosyne - zdecydowałam się na to tylko dlatego, że wet dostał ją z uczelni a tam, mam nadzieję, została już przetestowana na szczurach. Jest godzina po zastrzykach, czyli szoku alergicznego raczej nie będzie ale obawiam się martwicy po sterydzie i enroxilu, cóż to jednak jest w stosunku do życia zwierzaka? :)

Dodatkowe informacje:
- Dexafort daje się co 8 dni dla podtrzymania życia (informacja od Aś) ale również można dawać co kilka dni bo steryd ten doskonale odprowadza ponoć wodę z płuc przy tego typu schorzeniach, wszystko zależy od stanu zdrowia i reakcji organizmu na dany specyfik (informacja od weta)
- Obowiązkowo do każdego sterydu i silniejszego leku - należy podać szczurowi lek wspomagający wątrobę i najlepiej pół do godzinki po podaniu specyfiku - dać lakcid lub jogurt na bazie żywych kultur bakterii
- Enroxil jest enrofloksacyną w bardzo dużym stężeniu - 1 ml leku przypada na wagę aż 20 kilo, nalezy bardzo dokładnie odmierzyć dawkę w stosunku do wagi szczura. Ponieważ enrofloksacyna uchodzi za jeden z najbezpieczniejszych leków na szczura, zaokrąglenie dawki nie powinno zaszkodzić ale nie do przesady - tak jak Bubu dostał 0,1 ml co przypada na 2 kilo i wszystko jest ok, ale 0,2 ml (czyli dwie pierwsz kreski na strzykawce insulinówce, odpowiada to około dwóm kroplom) mogłoby już zrobić zamęt w organiźmie.
- Kaktus jest lekiem typowo homeopatycznym dlatego raczej nie może zaszkodzić, może tylko pomóc, ma zastosowanie pomocnicze przy leczeniu zapalenia płuc i innych narządów mogących utrudnić pracę serca (podaje się je także przy podawaniu silniejszych leków, żeby serce wytrzymało)
- Izoprynozyna to lek, który nie jest dopuszczony do obiegu, nie znajduje się na liście leków dopuszczonych do obrotu, jest to stosunkowo nowy preparat stosowany na razie tylko w laboratoriach i na uczelniach. Przeznaczony jest dla mniejszych zwierząt. Specyfik jest wirusobójczy co oznacza, że daje to nam duzą szansę wyleczenia wielu chorób,, na które do tej pory nie było lekarstwa lub były one niedostępne. Można to nazwać szczepionką homeopatyczną chociaż nie jest na bazie roślinnej ale jest to bardzo, ale to bardzo rozcieńczony roztwór chemiczny.
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
Awatar użytkownika
krwiopij
Posty: 5550
Rejestracja: śr lis 19, 2003 11:45 pm
Lokalizacja: Łódź/Lublin
Kontakt:

[LEKI] dawki dla szczurów - tabela

Post autor: krwiopij »

oki, ale jak maly sie czuje? martwie sie o niego i czekam na wszelkie informacje o jego stanie...

mam jeszcze pytanie co do bactrimu... czy moze ktos na przyklad zeskanowac ulotke? w jakich przypadkach sie go podaje? czy jest stosowany jako jedyny antybiotyk podczas kuracji?

znacie moze jakies srodki oslaniajace watrobe? juz wczesniej zrwocilam uwage, ze eszwa nie dostawala niczego takiego (szczegolnie przy doksycyklinie by sie przydalo), ale w lecznicy powiedzieli, ze nie maja niczego odpowiedniego... :(
Obrazek
po drugiej stronie tęczy skaven mały-diego eszwa dotka abishai lena nightstar
mefit diabeł sasha nadia simbul katja kida eileen bandita fuka maluszek diablica
fredryk minah 5-minkowych-maluszków juni furia trzy-uszka tchórzliwiec sofra moria
sokrates
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

[LEKI] dawki dla szczurów - tabela

Post autor: Ania »

Bubu czujesię dobrze ale niestety nie mogę zapominać, że to prawdopodobnie działanie Dexafortu i Enroxilu. Podjada, nawet troszkę się napił, zjadł całą łyżkę stołową jogurtu jagodowego. Niemniej jednak dalej rzęzi mu w płucach i chwieje się przy chodzeniu, poprawiło się oddychanie, widać, że już Go nie męczy.
Co do ulotki, mam taki bałagan, że mogę zeskanować pod warunkiem, że znajdę ją gdzieś ;)
Środek osłaniający wątrobę to między innymi Carduus Compositum, na pół-kilogramowego szczura daje się 1 ml preparatu podskórnie lub doustnie. 1 ml to około 5-6 kropel. Na dobę, codziennie.
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
Awatar użytkownika
jokada
Posty: 1918
Rejestracja: pn mar 24, 2003 8:25 pm
Lokalizacja: warszawa
Kontakt:

[LEKI] dawki dla szczurów - tabela

Post autor: jokada »

na wątrobe Olaf dostał Heparegen
1/4 tabletki 2 x dziennie
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

[LEKI] dawki dla szczurów - tabela

Post autor: Ania »

Muszę powiedzieć, że tak na prawdę to dopiero teraz zaczęły działać leki (woda musiała mieć przecież czas na odejście z płuc). Bubu pije, ba, On chleje litrami! Właśnie zmieniłam poidło a dziś było jeszcze pełne nad ranem. Mało tego, właśnie zajada się kaszą, ziemniakami i jajkiem zmieszanymi z gerberem. Wiem, że to zasługa enroxilu i dexafortu ale jak miło patrzeć na szczęśliwego szczura!!!!
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
ODPOWIEDZ

Wróć do „Leki”