[LEKI] na uszkodzenie mózgu

Leki, dawkowanie, cel stosowania oraz długość trwania terapii. Masz pytanie? Przejrzyj dział pod kątem odpowiedzi a jeśli jej nie znajdziesz, stwórz nowy post.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

[LEKI] na uszkodzenie mózgu

Post autor: Ania »

Stymulacja mózgu prądem o małym natężeniu prowadzi do przywrócenia pamięci u szczurów z uszkodzeniem mózgu. Okazuje się nawet, że takie działanie poprawia pamięć u szczurów z jej zaburzeniami i mogą one nawet osiągnąć lepsze wyniki w nauce i testach pamięciowych niż szczury bez zaburzeń amnestycznych. Leczenie to okazało się również skuteczne u starych szczurów z takim samym rodzajem uszkodzenia.

Naukowcy z Universitat Autonoma de Barcelona wykazali już wcześniej, że stymulacja elektryczna poprawia pamięć i zdolności uczenia się u szczurów z wrodzonym upośledzeniem zdolności uczenia się. Mózg szczura był poddawany działaniu prądu elektrycznego poprzez małą elektrodę. Wyładowania powodują stymulację mózgu i zależnie od miejsca przyłożenia mogą nawet wywołać uczucie przyjemności. U tych szczurów zaobserwowano poprawę pamięci i zdolności uczenia się.

Profesor Ignacio Morgado Bernal z Department of Psychobiology and Health Sciences Methodology z Universitat Autonoma de Barcelona wraz z zespołem badał szczury z uszkodzeniem mózgu (w regionach, których funkcja jako pierwsza ulega uszkodzeniu w chorobie Alheimera u ludzi). Uszkodzenia te powodują pogorszenie pamięci oraz zdolności uczenia się. Oceniano zastosowanie prądu elektrycznego użytego celem stymulacji mózgu. Szczury z uszkodzeniami porównywano następnie z grupą zdrowych zwierząt.

Okazało się, że elektryczna stymulacja mózgu prowadzi do przywrócenia zdolności pamięciowych. Chore szczury wypadały nawet lepiej w testach sprawdzających pamięć i zdolności uczenia się niż zdrowe. Leczenie jest równie skuteczne u starych szczurów z podobnym uszkodzeniem.
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
ODPOWIEDZ

Wróć do „Leki”