[LECZENIE I OPIEKA] inhalacja

Leki, dawkowanie, cel stosowania oraz długość trwania terapii. Masz pytanie? Przejrzyj dział pod kątem odpowiedzi a jeśli jej nie znajdziesz, stwórz nowy post.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
kryssbp
Posty: 16
Rejestracja: pt gru 28, 2012 5:45 pm
Lokalizacja: Kraków

Re: [LECZENIE I OPIEKA] inhalacja

Post autor: kryssbp »

Podłączam się pod pytanie katkanna. Też próbuję z eukaliptusem i w sumie nie wiem czy dobrze robię. Kropię lekko mokre ręczniki i kładę na kaloryfer.
Awatar użytkownika
katkanna
Posty: 554
Rejestracja: pt lis 23, 2012 12:51 am
Lokalizacja: Łódź

Re: [LECZENIE I OPIEKA] inhalacja

Post autor: katkanna »

Spróbowałam jednak z eukaliptusem, wydaje się OK - ogony wdychały z przyjemnością i nie wykazywały objawów alergii czy podrażnienia. Fakt, że kontakt był delikatny - nawilżacz nawilżał cały pokój, a nie tylko klatkę, para nie buchała w nosy itd. Na przeziębienie jest jeszcze olejek rozmarynowy i z drzewka herbacianego - pachnie przyjemnie dla ludzi, więc parę kropel można spróbować.
majulina
Posty: 646
Rejestracja: ndz lip 15, 2012 11:59 am
Numer GG: 2708907

Re: [LECZENIE I OPIEKA] inhalacja

Post autor: majulina »

co powiecie o inhalatorze? w sensie takim elektrycznym?
nasz temat http://www.szczury.org/viewtopic.php?f= ... 3&start=45

Ze mna PUszysława NÓzia Rózia KOko i LOko

Mysia kochana, Loko (Sucharek) mój [*]
Awatar użytkownika
Sky
Posty: 1567
Rejestracja: pn cze 15, 2009 4:27 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: [LECZENIE I OPIEKA] inhalacja

Post autor: Sky »

W niektórych przychodniach weterynaryjnych można wypożyczać nebulizatory/inhalatory i są one dość popularne, z tego co zauważyłam, bo nigdy nie mogłam trafić na 'wolny' sprzęt - dr Piasecki polecał mi go dla Cookiego, który miał przewlekłe problemy z płucami, jako coś bardziej doraźnego, niż taka prowizoryczna inhalacja.
W pamięci Cookie, Biscuit, Manu, Muffin, Anouk, Kavi, Tytus i Festus.

http://www.szkicz.blogspot.com <- rysuję sobie.
majulina
Posty: 646
Rejestracja: ndz lip 15, 2012 11:59 am
Numer GG: 2708907

Re: [LECZENIE I OPIEKA] inhalacja

Post autor: majulina »

No własnie one są dla ludzi też rewelacyjne, stąd pomysł o stosowaniu u szczurkiewiczów. Ja narazie jestem nadal w temacie oczyszczaczy/ nawilżaczy:).
nasz temat http://www.szczury.org/viewtopic.php?f= ... 3&start=45

Ze mna PUszysława NÓzia Rózia KOko i LOko

Mysia kochana, Loko (Sucharek) mój [*]
mefiek
Posty: 13
Rejestracja: wt sty 17, 2012 11:46 pm
Numer GG: 13815156
Lokalizacja: Lubuskie -> Skwierzyna

Re: [LECZENIE I OPIEKA] inhalacja

Post autor: mefiek »

Witam. Wie ktoś jakie leki można zaaplikować takim elektrycznym inhalatorem? Moja szczurka jest chora na mykoplazmozę, dostaje enro+doxy, furosemid i jakiś lek na serce, dźwięki z płuc ustąpiły, ale od czasu do czasu dostaje masakrycznego kataru. Inhalacje solą iwonicką są średnio skuteczne, a taki elektryczny inhalator wraz z komorą na szczurka mam, bo siostra kiedyś miała astmę, później dorobiłem tę "komorę" podłączoną do niego, bo szczurcia jakiś czas dostawała antybiotyki wziewnie i myślę, że mogłoby się to dobrze spisywać, tylko właśnie nie wiem jaki specyfik zakupić. ::)
martituana
Posty: 26
Rejestracja: wt mar 11, 2014 10:13 am

Re: [LECZENIE I OPIEKA] inhalacja

Post autor: martituana »

Dla zainteresowanych nebulizatorami:
Jest istotne by przy zakupie takiego urządzenia cząsteczki rozproszone były jak najmniejsze. Z tego co mi wiadomo średnica produkowanych przez nebulizatory cząsteczek może być bardzo różna, od 0,7 do 5 mikrometrów. Ponoć jeśli chodzi o inhalowanie szczurka należałoby wybrać najmniejsze cząsteczki, aby uzyskać najlepsze efekty.
Jeśli chodzi o inhalacje, to powiem szczerze, że ułatwiły bardzo (w połączeniu z lekiem dopyszcznym) przetrwanie w niepogarszającym się stanie do wizyty lekarskiej. Mam urządzenie z nebulizatorem wytwarzającym w systemie pracy zwykłym (zamkniętym) cząsteczki około 3,8 mikrometra. Stan Lulu był ewidentnie chorobowy ale w mojej ocenie na tyle dobry, aby móc poczekać na dobrego dostępnego lekarza, niż iść do weta nie znającego się na szczurach. Mój sposób na inhalację:
- przegotowana woda z dodatkiem soli, do uzyskania stężenia zbliżonego do soli fizjologicznej + płyn uzyskany z zalania 1 łyżki herbacianej majeranku 50-cioma ml gorącej wody. Po ostudzeniu składniki wymieszane w proporcji około 1:3 (1 część płynu z majeranku 3-4 części wody) i w ilości około 8 ml podane w nebulizacji. Lulu w transporterku otwartym, przykrytym ręcznikiem i maseczka od nebulizatora umieszczona w taki sposób by cała mgiełka trafiała do środka transportera. I tak kilka razy w ciągu doby.
Istotne, aby nebulizacje stosować po uprzednim podaniu leku mukolitycznego, oczywiście w przypadku uzasadnionego podejrzenia infekcji dróg oddechowych. Lek rozluźni wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych a nebulizacja dodatkowo pomoże oczyścić drogi oddechowe.
W ten sposób udało się uniknąć szybkiego zejścia infekcji na dolne drogi oddechowe :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Leki”