Co zrobić, żeby szczur się nie drapał po operacji?

Archiwum na ważne stare tematy

Moderator: Junior Moderator

Awatar użytkownika
Hamadryas
Posty: 2
Rejestracja: pt lip 26, 2013 2:01 pm

Co zrobić, żeby szczur się nie drapał po operacji?

Post autor: Hamadryas »

Moja szczurzyca przeszła wczoraj operację wycięcia przerośniętego gruczołu mlekowego. Był on już spory, więc szycie przebiega też przez jej prawą przednią łapkę. Jednak dzisiaj rano zaczęła już biegać i martwi mnie, by nie źdurała w tamtym miejscu ani pazurami, ani zębami. Jak wiadomo, szczury mają nawyk do częstego mycia się i pozbywania się wszystkiego, co obce na ich ciele. Narazie może ją jeszcze ta rana boleć, więc tam wiele nie dłubie, ale za kilka dni zacznie ją to swędzieć i wtedy mogą być problemy. Nie chcę, żeby rozdarła sobie szwy, więc kieruję się z pytaniem o jakąś pomoc, czy rady. Próbowałam jej - zgodnie z radą weterynarza - założyć jakiś kołnierzyk na główkę, żeby odwrócić jej uwagę od rany i odciąc dostęp zębów do rany. Próbowałam także coś w strylu kaftanika, żeby nie drapała się bezpośrednio po ranie, ale ona wszystko to ściąga. Może po prostu dałoby się jej przemywać to czymś łagodzącym swędzenie albo założyć coś, co nie będzie dla niej tak irytujące albo łatwe do zdjęcia?
Proszę o pomoc :(
Awatar użytkownika
akzi
Posty: 3941
Rejestracja: pn sty 11, 2010 12:22 pm
Lokalizacja: W W A

Re: Co zrobić, żeby szczur się nie drapał po operacji?

Post autor: akzi »

pilnować ! zamknąć w małej klatce i pilnować, niech szczur nie biega jeszcze żeby sobie nic nie porozrywała w środku
Obrazek

Za TM : Marysia Tutuś Kleo Gucio
Mała Mi uciekła ... :( Melina ma się dobrze w nowym domku
Awatar użytkownika
emi2410
Posty: 3475
Rejestracja: sob kwie 17, 2010 1:41 pm
Lokalizacja: Limanowa
Kontakt:

Re: Co zrobić, żeby szczur się nie drapał po operacji?

Post autor: emi2410 »

Tak jak akzi pisze, szczura należy przez 3 pełne doby od operacji pilnować non stop, nawet w nocy. Niech się nie nadwyręża, wytrzyma bez wybiegów chwilę.
Bezszczurowo - Werter w nowym domku
W sercu: 17 szczurzych duszyczek [*][/b][/size]
Awatar użytkownika
Hamadryas
Posty: 2
Rejestracja: pt lip 26, 2013 2:01 pm

Re: Co zrobić, żeby szczur się nie drapał po operacji?

Post autor: Hamadryas »

Dzięki za pomoc :)
Awatar użytkownika
limomanka
Posty: 578
Rejestracja: wt kwie 09, 2013 8:48 pm
Lokalizacja: Koty na Górnym Śląsku

Re: Co zrobić, żeby szczur się nie drapał po operacji?

Post autor: limomanka »

No i dobrze jest ograniczyć możliwość ruchu, zwłaszcza wspinania się po prętach klatki. Właśnie ze względu na to, że szczur może się rozpruć wewnątrz. Najlepiej jest przez 3 doby po operacji trzymać ogonka w transporterze lub dunie - jest też wtedy także łatwiej utrzymać czystość wokół szczura. Trzymam kciuki, żeby Twoja szczurzyca była dzielna i szybko wracała do zdrowia :)
Ze mną:koty: Nutek i Wolfgang oraz suka Masza
Odeszli: Czesio, Stefan, Cyryl, Pan Mysz, Tosiek, Fenek, Twix, Mars, Errol, Erwin, Anatol, Fiubździul i Ach; z dt: Edek, Harnaś, Franek, Viggo, Nam i Malina oraz kotki: Solo, Aria i Sopran
Awatar użytkownika
kinia87
Posty: 954
Rejestracja: czw lis 04, 2010 7:22 pm
Lokalizacja: BDG

Re: Co zrobić, żeby szczur się nie drapał po operacji?

Post autor: kinia87 »

z moich doświadczeń ( a już 3 razy operowałam szczura) wynika, że im szczur starszy tym zdolności regeneracyjne są gorsze (jak to z wiekiem bywa...) Przykładowo - Tajfun mając rok, przy drugiej operacji wyjął w 5 dobie 2 szwy - nic się nie stało. natomiast po trzeciej operacji mając blisko 2 lata, w 5 dobie wyjął 2 szwy i rana się mocno rozeszła. Przez 1,5 miesiąca musiał być w opatrunkach i skarpecie... więc nie zgodzę się z tym, że po 3 dobie już nic sie nie dzieje. Teraz w piątek czekają mnie operacje 2 szczurów (1 roczny i 1 dwuletni) i na pewno 6 dób co najmniej będę je pilnować. Mam też plan, żeby je ulokować w skarpetę z wycięciami na nogi (więc nie zdejmą/zsuną) mniej stresujące niż kołnierz zdeycdowanie. Oko można przymknąć, a nową skarpetę dociąc można dosłownie w parę sekund :) u mnie się sprawdziło, więc polecam.
Ze mną: szczurasy Zgredek i Dzikus + pieseł Tajfuno >:D Za TM: Tosia, Essi, Aya, Mishka, Ciaposław, Tajfunio, Lunka, Krecik, Gucio [*] [/b]
Awatar użytkownika
anka_skakanka
Posty: 55
Rejestracja: śr lip 24, 2013 11:00 pm

Re: Co zrobić, żeby szczur się nie drapał po operacji?

Post autor: anka_skakanka »

Istnieją niesterydowe leki (zastrzyki) przeciwzapalne, które hamują też świąd. Do podania u weta. :) Co parę dni.
Jak wyciągnie szwy- trudno. Zdejmie tylko te, które obejmują samą skórę (a ta zrasta się szybko).
Można im skleić kołnierz, będzie irytujący, ale od tego się nie umiera. :) Podenerwuje się parę dni, aż do zdjęcia i wsio.
nienazwana
Posty: 1434
Rejestracja: pn mar 18, 2013 10:48 am
Lokalizacja: Grójec

Re: Co zrobić, żeby szczur się nie drapał po operacji?

Post autor: nienazwana »

A czy teraz u weta są dostępne kołnierze dla szczurów? Jak operowałam moje poprzednie szczury, ale to było z 5 lat temu, musiałam sama kombinować i robić kołnierz z szyjki plastikowej butli po coca coli obklejonej plastrem. Miałam wtedy szczurzyczkę wyjątkowo upartą na grzebanie w szwach a i duża rana (oraz wiek szczurci) nie sprzyjały gojeniu. W ranę wdało się zakażenie, a od zrywanego non stop pazurami kołnierza zrobiła jej się aż rana za uszami, tak się drapała cholera. To było kilka naprawdę ciężkich dni. Teraz czekają mnie na dniach 2 sterylki moich panienek (małe mają ok 7 m -cy) i trochę mnie to niepokoi. Są tak ruchliwe i szybkie, że obawiam się ściągnięcie takie skarpety zajmie im sekundy :-\ . Planuję zabieg na piątek, żeby móc być z nimi i kontrolować cały czas sobota-niedziela, ale w pon muszę iść do pracy i zostaną same na 9 godzin :-\ .
Obawiam się.... Myślę czy nie zostawić je na kilka dni w pulsvecie po operacji, ale nie wiem czy taka opcja jest możliwa, no i pewnie policzą dużo :-\
Awatar użytkownika
noovaa
Posty: 4882
Rejestracja: sob sie 07, 2010 12:22 pm
Numer GG: 8639358
Lokalizacja: Białystok

Re: Co zrobić, żeby szczur się nie drapał po operacji?

Post autor: noovaa »

W Pulsvecie powinny kołnierze mieć :)
Nie wszystkie lecznice mają, ja mam w domu zdjęcie RTG z którego mam zrobić kołnierz jeśli będzie kiedyś taka potrzeba, ale na moje szczęście póki co nie miałam okazji trafić na 'grzebacza' czy 'rozpruwacza' :P
Obrazek
Szczurza rodzinka: * Lili * Kropka * Zmyłka * Wypierd *
Odeszły: * Maja * Różyczka * Adaś * Niunia * Yuki * Remi * Jagódka * Yogi * Phantom * Czochruś * Ninja * Nefertari * Misiu *
Awatar użytkownika
anka_skakanka
Posty: 55
Rejestracja: śr lip 24, 2013 11:00 pm

Re: Co zrobić, żeby szczur się nie drapał po operacji?

Post autor: anka_skakanka »

nienazwana
Możesz wyciąć z takiej folii (sztywna, podobna do koszulek z segregatora) i pozaklejać plastrem brzegi- z dwóch stron. Z prawie takiego samego tworzywa są robione oryginalne kołnierze. Różnią się tylko tym, że mają gładkie brzegi i zaczepy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Archiwum Główne”