Stres przez bycie stroną dominującą?

Archiwum na ważne stare tematy

Moderator: Junior Moderator

nikka
Posty: 83
Rejestracja: sob sty 12, 2013 6:26 pm

Stres przez bycie stroną dominującą?

Post autor: nikka »

Hej, ostatnio moja szczurzyca, albinoska chodzi cała czerwona (ciągle ma zabarwioną sierść). Przy okazji wizyty u weterynarza z drugą szczurką spytałam co może być tego przyczyną. Okazało się, że czerwony kolor jest spowodowany porfirynami. Pan doktor po zadaniu mi kilku pytań doszedł do wniosku, że prawdopodobnie Mysza stresuje się zajmowaną przez siebie pozycją (czyli samicą alfa) i mogłoby pomóc wzięcie trzeciego szczura. Nie słyszałam nigdy o czymś takim, chętnie poznam Waszą opinię.
za TM: Myszka, Fretka [*]
ze mną: Krówka, Świnka, Pcheła, Mewka
IHime
Posty: 4523
Rejestracja: czw kwie 08, 2010 3:34 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Stres przez bycie stroną dominującą?

Post autor: IHime »

Trudno powiedzieć, czy akurat to jest przyczyną u Twojej szczurzycy (miała dobrze osłuchane płuca i serce?), jednak u moich niektórych alfowanie rzeczywiście było źródłem stresu. Miałam samiczkę, która musiała wszystkiego dopilnować, każdą inną ustawić, ciągle dążyła do perfekcji. Może też bała się, że ktoś ją zdetronizuje. Widać było, że się przejmuje.
Awatar użytkownika
Megi_82
Posty: 2126
Rejestracja: ndz paź 14, 2012 8:22 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Stres przez bycie stroną dominującą?

Post autor: Megi_82 »

Nie mam pojęcia, czy porfiryna może upaciać całe futro. Ale szefowanie może stresować. Moja alfa zawsze jest w napięciu i na czuwaniu, rzadko pozwala sobie na trochę luzu, wiecznie wszystkiego dogląda i pilnuje. Także pewnie to możliwe. Ba, jakby mnie kto zrobił kierownikiem stada ludzkiego, osiwiałabym bankowo.
Na forum obok ktoś napisał, że być alfą to więcej obowiązków niż przywilejów. Może być...
http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=38243

[*] Kluseńka, Czarnuszka, Pączek, Tulia, Liwia, Alutka, Tina, Czikita, Bajeczka, Filipek, Szarutka, Gadżet, Thau, Afri, Bąbelek, Dzidzia Rambo, Bulinka, Placuszek, Rudzinka, Bianuszka, Violetka, Wanilka, Lolcia, Tika, Lusia, Elżunia, Anuszka, Klekotek
Awatar użytkownika
Wilczek777
Posty: 533
Rejestracja: ndz sty 07, 2007 2:08 pm
Lokalizacja: Szczecin

Re: Stres przez bycie stroną dominującą?

Post autor: Wilczek777 »

Ja najpierw szukałabym powodów zdrowotnych. Może to kwestia osłabienia organizmu, trzeba zwrócić uwagę czy normalnie je, czy kupki są takie jak trzeba, czy nie jest osowiała etc. Drobne wskazówki mogą wskazać przyczynę. (U mnie szczur zalewał się porfiryną przez bóle brzucha/wątroby).

Jeśli chodzi o stres związany z przymusem bycia alfą jest to możliwe - u psów często się to zdarza, że lękliwy osobnik jest skazany na szefowanie i mocno to przeżywa. Jednak 3 ogon nie jest rozwiązaniem - jeśli nie będzie miał zapędów na szefa to Twoja samiczka będzie miała po prostu kolejne zadanie dominacyjne.

Czy po jej zachowaniu widać, że często ustawia koleżankę?
Na spółę z TŻ:
Desant, Anubis(Ibasan)Beris, Kaszmir Beris, Miętus EmeraldMoon, Bjorn, Belfast
Za TM:Silver&Sharingan, Destruktorzy, Śpioch&Grubas, Czarnuszek&Bibs, Miki

Pieseła - Nessie
Obrazek
nikka
Posty: 83
Rejestracja: sob sty 12, 2013 6:26 pm

Re: Stres przez bycie stroną dominującą?

Post autor: nikka »

tak, ciągle ustawia koleżankę.
inne czynniki raczej bym wykluczyła, je normalnie, kupki normalnie, uważnie je obserwuję. Poza tym lekarz ją wtedy badał...
za TM: Myszka, Fretka [*]
ze mną: Krówka, Świnka, Pcheła, Mewka
Zablokowany

Wróć do „Archiwum Główne”