Pierwszy szczurek

Archiwum na ważne stare tematy

Moderator: Junior Moderator

Awatar użytkownika
karolzmc
Posty: 37
Rejestracja: wt gru 03, 2013 8:49 pm
Lokalizacja: Zamość/Warszawa

Pierwszy szczurek

Post autor: karolzmc »

Witam
W następnym tygodniu mam zamiar zakupić szczurka, szczurek będzie młody, będzie miał max 2-3 tygodnie, ponieważ ost. widziałem że jeszcze są przy matce.
Nasuwa mi się kilka pytań i proszę nie pisać ,,było już to na forum-poszukja"

Oto moje pytania:
1.Szczurka kupuje z sklepu zoologicznego, to źle czy lepiej od kogoś prywatnie?
2.Czy ciężko jest oswoić takiego młodego szczurka i jak najlepiej to robić.
3.Czy to prawda, że co miesiąc trzeba chodzić do weterynarza.
4.Jak kupię szczurka to muszę się z nim udać do weterynarza po jakieś szczepionki czy coś?
5.Samiczka czy samiec jest bardziej grzeczny, którego szybciej oswoję.
6. Czy to prawda, że szczury bardzo czuć (mocz itd..)
7. Ost. pytanie czy to prawda że koszt utrzymania szczurka miesięcznie to 200-500zł

Jeśli będę miał jeszcze jakieś pytania to będę pisał.
Pytam się tak ponieważ chce być przygotowany na wszystko , naczytałem się na różnych forach dużo rzeczy stąd moje pytania.
Z góry dziękuje za odp i poświęcony mi czas.
Awatar użytkownika
Saaa
Posty: 435
Rejestracja: pn maja 20, 2013 9:43 pm
Lokalizacja: Szczecin

Re: Pierwszy szczurek

Post autor: Saaa »

po 1 i najwazniejsze szczurek nie moze byc oddzielony od matki tak szybko. Szczurki oddawane sa w ok 5 tyg zycia
1. szczurkow nie kupujemy od hodowcow niezarejestrowanych i w zoologach tez. Jest bardzo duzo szczurkow do adopcji na forum
2. Szczurki calkiem latwo jest oswoic wszystko masz w dziale pt Oswajanie
3. Ja ze szczurkami chodze do weta jak musze.
4. Szczurow sie nie szczepi tak jak psow czy kotow
5. Wszystko zalezy od charakteru danego szczurka
6. Jesli sie odpowiednio czesto sprzata w klatce i uzywa dobrej sciolki to prawie nic nie czuc
7. To wszystko zalezy od miesiaca. a karme i sciolke duzo sie nie wydaje, ale jesli wypadnie jakas powazniejsza choroba to moze przekroczyc nawet 500 zl miesiecznie.

Radze jeszcze dokladnie poczytac nasze forum, ktore jest skarbnica wiedzy na temat naszych ogoniastych zanim jeszcze przygarniesz szczurki. I pamietaj:
Szczurki sa zwierzetami silnie stadnymi potrzebuja minimum jednego towazysza koniecznie tej samej plci ;)
Obrazek
Moje kochane ogonki;) http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=40758
Za Tęczowym Mostkiem: Albi [*][/color]
Awatar użytkownika
karolzmc
Posty: 37
Rejestracja: wt gru 03, 2013 8:49 pm
Lokalizacja: Zamość/Warszawa

Re: Pierwszy szczurek

Post autor: karolzmc »

Dziękuje za bardzo szybko odpowiedź. To mówisz, że nie kupować w zoologicznym. Szczurki to nie wiem dokładnie ile one maja ale już nie są takie małe, pisze karteczka w zoologicznym, że od 7 grudnia są sprzedawane. W zoologicznym to są jakieś gorszę czy jakie bo trochę nie rozumiem czego ludzie odradzają zakupu w zoologicznym.
Awatar użytkownika
sciurus vulgaris
Posty: 672
Rejestracja: czw maja 23, 2013 1:39 pm

Re: Pierwszy szczurek

Post autor: sciurus vulgaris »

W zoologicznym szczurów nie rozmnaża się zazwyczaj odpowiedzialnie. Poza tym, nie ma czegoś takiego jak odpowiedzialne rozmnażanie zwierząt poza związkami. Powinno się znać przodków takich szczurków na kilka pokoleń wstecz, a w sklepach zoologicznych nie dość, że te pokolenia nie są znajome w ogóle to jeszcze często zdarzają się mioty kazirodcze, co znacznie zwiększa ryzyko chorób genetycznych.
Często zdarza się, że w sklepach nie dba się odpowiednio o gryzonie, tj samica w ciąży niekoniecznie musi być dobrze odżywiana, w stadzie mogą być pasożyty, szczurki mogą nie być oddzielone płciami we właściwym momencie i wtedy znów dochodzi do przedwczesnych zapłodnień kazirodczych.

Można by wymieniać i wymieniać. Szczurki w zoologach nie są w niczym gorsze od naszych adopcyjnych "kundelków" z wpadek lub właśnie sklepowych szczurzyc-kinder-niespodzianek, ale kupując takiego sprawiamy, że popyt rośnie, właściciel przywozi lub rozmnaża kolejne szczurki. Tylko część z nich trafi do dobrych domków, wiele za to do węża czy do ludzi u których będzie żył może samotnie i w za małej klatce. Dlatego staramy się uświadamiać, nie kupować w sklepach i wspierać darmową adopcję, o którą (z resztą jak i o transport do konkretnego miasta) nie jest wcale trudno. :)

No i tak jak zostało wspomniane: szczurki są silnie stadne, nie adoptujemy ogonków pojedynczo!

Powodzenia. :)
Awatar użytkownika
Wilczek777
Posty: 533
Rejestracja: ndz sty 07, 2007 2:08 pm
Lokalizacja: Szczecin

Re: Pierwszy szczurek

Post autor: Wilczek777 »

Trochę uściślę informacje. Szczurki powinno się oddzielać od matki - samice po 5 tygodniach a samczyki 4- 4,5 tygodnia. Dla poprawnego rozwoju damy zostają dłużej a chłopakom schodzą jaja i mogą stać się już płodni więc siłą rzeczy się je oddziela.

Problem jest tego rodzaju, że w zoologicznym tego nie pilnują i szczury rozmnażają się jak chcą z kim chcą. Efektem są maluchu z wadami wrodzonymi, żyjące krócej lub kalekie. Duże sklepy zoologiczne biorą szczurki z ferm (jak to wygląda można sobie wygooglować - warunki makabryczne). Branie szczurków z takich miejsc nie ma sensu - za pieniądze z ich sprzedaży zoologi kupują kolejne szczurki które tam chorują, sprzedawane są byle komu etc. Nie kupują pomagamy bo sporo sklepów rezygnuje ze zwierząt jeśli nie ma popytu. Litując się "na tym jednym maluszku" skazujemy kolejnych kilka na cierpienie.

Prywatnie możesz kupić od hodowców polecanych na forum zarejestrowanych w polskim lub czeskim związku hodowców szczurów rasowych. Na takie maluszki się czeka (trzeba się zapisać na miot, wypełnić ankietę i czekać cierpliwie na wymarzone ogony). Żaden szanujący się hodowca nie wystawia swoich "wnuków" na tablicy czy allegro - info o miotach jest na forum lub stronach hodowlii ew. na facebooku.

Większość z nas poleca adopcje bo w ten sposób pomaga się szczurkom potrzebującym domu. Poza tym są one za darmo, zdrowe i zsocjalizowane. Nie będzie kłopotu z odróżnieniem płci (w zoologu często dostaje się "dziewczynki" a potem jednej rosną jajka). Do tego często już wiadomo o charakterku danego szczurka co jest świetną sprawą. Jeśli martwi Cię transport to zobacz ukończone wątki adopcyjne - szczurki rozjeżdżają się po całej Polsce :)

Wszystkie inne informacje masz w działach na forum - naprawdę wszystkiego można się na forum dowiedzieć - od sposobu karmienia, przez wybór klatki po sposoby dzielenia tabletem na X części (oj przydaje się).

Szczurki pochłaniają różne koszty - maja dwa osobniki nie jest to dużo ale są chwile kiedy kieszeń boli - kastracje, niespodziewane wydatki, długie choroby - potrafią naprawdę wydoić ostatni grosz.

Jeśli chodzi o fakt iż szczury są zwierzętami stadnymi wyjaśnię to inaczej - jeśli szczur nie ma towarzystwa tej samej płci cierpi tak samo jak przy braku pożywienia/wody/ schronienia. To podstawowa potrzeba którą trzeba wziąć pod uwagę. Ogonki są pewniejsze siebie razem i szybciej się oswajają. Maluchy do zdrowego rozwoju potrzebują kolegi i kontaktu z nim. W nocy kiedy śpisz ogonki są aktywne i spędzają razem czas - to niezwykle istotne.

Cieszę się, że zanim szczurki trafią do Ciebie chcesz jak najwięcej się o nich dowiedzieć. To ważne bo szczurki żyją niestety krótko i spora wiedza na ich temat pozwala zagwarantować im wspaniałe i szczęśliwe życie. Dla ogonka który średnio żyje 2-3 lata - każdy miesiąc pod dobrą opieką jest dla szczurka jak dla nas 2-3 lata w dobrobycie.

Powodzenia!
Na spółę z TŻ:
Desant, Anubis(Ibasan)Beris, Kaszmir Beris, Miętus EmeraldMoon, Bjorn, Belfast
Za TM:Silver&Sharingan, Destruktorzy, Śpioch&Grubas, Czarnuszek&Bibs, Miki

Pieseła - Nessie
Obrazek
Awatar użytkownika
karolzmc
Posty: 37
Rejestracja: wt gru 03, 2013 8:49 pm
Lokalizacja: Zamość/Warszawa

Re: Pierwszy szczurek

Post autor: karolzmc »

Dziękuje za informacje które są mi bardzo potrzebne. W takim razie kupie ja szczurka i kolega na stancji i w 1 klatce będziemy je trzymać. Jeszcze mam takie pytanko co lepiej kupić 2 samocow czy 2 samiczki?
Awatar użytkownika
Wilczek777
Posty: 533
Rejestracja: ndz sty 07, 2007 2:08 pm
Lokalizacja: Szczecin

Re: Pierwszy szczurek

Post autor: Wilczek777 »

Jeszcze raz:
Nie popieramy kupowania w zoologach. Polecamy adopcje lub kupno w hodowlach.
Tak z ciekawości - jeśli wracacie do domu na święta/jakieś wolne to do kogo będą szły szczurki? Co się stanie jeśli Ty lub kolega stancje zmienicie. Czy masz pewność, że przez najbliższe dwa lata ogonki będą mogły razem mieszkać? Dość ryzykowna opcja.

Każdy ma swoje zdanie jeśli chodzi o samce czy samice. Są całe tematy na ten temat. Ile osób tyle opinii ale ogólnie:

Samiczki:
bardziej żywiołowe
niezależne
więcej niszczą
nie znaczą(zazwyczaj) tak mocno jak samce
mniejsze

Samce:
mniej ruchliwe
w pewnym wieku mają burzę hormonalną i są "dziwne"
po tej burzy najczęściej stają się naleśnikami na kolana do głaskania
znaczą
mocniej je czuć

Tak naprawdę to kwestie osobnicze - są mocno znaczące samiczki, niedotykalskie samce, czy miziaste babeczki.
Na spółę z TŻ:
Desant, Anubis(Ibasan)Beris, Kaszmir Beris, Miętus EmeraldMoon, Bjorn, Belfast
Za TM:Silver&Sharingan, Destruktorzy, Śpioch&Grubas, Czarnuszek&Bibs, Miki

Pieseła - Nessie
Obrazek
Awatar użytkownika
karolzmc
Posty: 37
Rejestracja: wt gru 03, 2013 8:49 pm
Lokalizacja: Zamość/Warszawa

Re: Pierwszy szczurek

Post autor: karolzmc »

Stancji raczej nie zmienimy. Zawsze ktoś zostaje na stancji, ponieważ mieszkamy w 4 osoby. Myślałem też nad kupnem takiego wielkiego pudełka plastykowego na transport. Już koledze mówiłem, że jak coś to od niego odkupie/ wezmę szczurka aby był dwa razem.
Flanel
Posty: 21
Rejestracja: czw wrz 19, 2013 9:02 am
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Pierwszy szczurek

Post autor: Flanel »

[quote="karolzmc"]
1.Szczurka kupuje z sklepu zoologicznego, to źle czy lepiej od kogoś prywatnie?

Pierwszy podpięty wątek na forum " O szczurach "

2.Czy ciężko jest oswoić takiego młodego szczurka i jak najlepiej to robić.

Drugi dział, znajduje się pod tym w którym piszesz aktualnie.

Resztę Ci napisano :) Ja też jestem nowy, ale jakieś minimum wysiłku zawsze warto włożyć, by nie powielać tak mocno tematów :) No offence :)

Byłem na wielu różnych forach ( nie tylko szczurzych ) i tutejsza szukajka jest naprawdę wyśmienita :)
sevik
Posty: 2
Rejestracja: wt gru 10, 2013 1:28 am

Re: Pierwszy szczurek

Post autor: sevik »

W sklepie zoologicznym nie będzie problemu. Jeśli masz kogoś zaufanego to możesz kupić od osoby prywatnej.
Awatar użytkownika
Wilczek777
Posty: 533
Rejestracja: ndz sty 07, 2007 2:08 pm
Lokalizacja: Szczecin

Re: Pierwszy szczurek

Post autor: Wilczek777 »

sevik nie popieramy na tym forum kupowania zwierząt w zoologicznych sklepach i u pseudohodowców a o tym właśnie piszesz...
Na spółę z TŻ:
Desant, Anubis(Ibasan)Beris, Kaszmir Beris, Miętus EmeraldMoon, Bjorn, Belfast
Za TM:Silver&Sharingan, Destruktorzy, Śpioch&Grubas, Czarnuszek&Bibs, Miki

Pieseła - Nessie
Obrazek
Awatar użytkownika
Saaa
Posty: 435
Rejestracja: pn maja 20, 2013 9:43 pm
Lokalizacja: Szczecin

Re: Pierwszy szczurek

Post autor: Saaa »

ja widze ze sevik robi tu nam jakas prowokacje
Obrazek
Moje kochane ogonki;) http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=40758
Za Tęczowym Mostkiem: Albi [*][/color]
Zablokowany

Wróć do „Archiwum Główne”