Wątpliwości co do wielkości

Archiwum na ważne stare tematy

Moderator: Junior Moderator

Fąfęl
Posty: 17
Rejestracja: czw gru 12, 2013 4:02 pm

Wątpliwości co do wielkości

Post autor: Fąfęl »

Witam wszystkich :)
Powoli przymierzam się do kupna/adopcji szczurków, 2 samców. Czytałam już wiele, m.in. tutaj i wydaje mi się, że wiem na tyle dużo, żeby w końcu stać się posiadaczką tych wspaniałych zwierzaków. Na żywo również miałam z nimi do czynienia, u koleżanki. Utwierdziłam się wtedy tylko w przekonaniu, że to je chcę i one są dla mnie najlepszym wyborem.

Jednak pojawia się problem. Owej koleżance Pani Weterynarz powiedziała, że szczurki, które kupiła (miały wtedy jakieś 6-8 cm) urosną najwyżej do 10 cm.
Ja zaś czytałam, że szczury mogą mieć nawet 40 cm liczone z ogonem...

Więc nie wiem, jaka jest prawda, proszę o rozjaśnienie mi w głowie. Czy są różne gatunki, jedne większe, drugie mniejsze?

Jak duży jest dorosły szczurek?

Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Morgana551
Posty: 1177
Rejestracja: ndz kwie 21, 2013 4:38 pm

Re: Wątpliwości co do wielkości

Post autor: Morgana551 »

10 cm ? I to mówi weterynarz? Za każdym razem dziwi i martwi mnie niewiedza naszych weterynarzy.... Samiec razem z ogonem ma średnio 30cm. To oczywiście zależy od szczurka jedne są przerośnięte, a inne drobne. U mnie w stadzie dwaj bracia, którzy mają 4 miesiące wzrostem dorównują 9 miesięcznemu szczurkowi także jak widać rozmiar szczurków jest różny.
Ze mną: Elmo, Blue, Hektor, Tyrion, Aslan, Theron SR, Memfis ZR, Frodo, Snow i Hades
Tęczowy most: Beti, Frika, Betunia, Navi, Leto, Kermit, Cookie, Wafel, Gizmo, Oskar [*]
Nasz temat: http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t ... 3#p1018523
Awatar użytkownika
Svefn
Posty: 168
Rejestracja: czw lis 01, 2012 10:41 pm
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna

Re: Wątpliwości co do wielkości

Post autor: Svefn »

Zdrowy samiec spokojnie powinien podrosnąć do 40cm. 10cm to raczej wygląda na myszy (bądź niewiedzę pani wet.)
To czy szczur jest taki czy inny (standardowy, dumbo, rex, czy cotamjeszczeludziewymyślą) nie ma wpływu na jego wielkość. Wpływ ma natomiast to, czy szczur jest zdrowy, ma zapewnione odpowiednie warunki, czy prawidłowo się rozwija w młodości i tak dalej i tak dalej.... Było już o tym na forum w wielu miejscach.

Możesz też zerknąć w tematy z działu Nasi pupile - na zdjęciach zobaczysz jakiej wielkości bywają szczury :)
Jedz i walcz!
Front antywieszakowy
Fąfęl
Posty: 17
Rejestracja: czw gru 12, 2013 4:02 pm

Re: Wątpliwości co do wielkości

Post autor: Fąfęl »

Pod niewiedzę Pani Weterynarz można podpiąć również to, że mówiła o szczurach "olbrzymach", tych około 30 cm, oraz "zwykłych", około 10 cm? To ja już nie wiem komu wierzyć. Myślałam że szczurze ciałko bez ogona może mieć jakieś maks. 15 cm...
Idę pooglądać zdjęcia szczurów...
Awatar użytkownika
madziastan
Posty: 1467
Rejestracja: śr lip 06, 2011 5:26 pm
Numer GG: 8345513
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Wątpliwości co do wielkości

Post autor: madziastan »

Niestety Pani Weterynarz nie ma racji, i na pewno nie ma wiedzy o szczurach i ich leczeniach :) Poobejrzyj zdjęcia :)
Może kiedyś...
Za TM: Mamusia, Córeczka, Robin, Miodynka, Majtki, Milky, Elenka, Lucynka, Mary, Szarik, Gryzia,Jamajka, Shelter, Mała (Gifa), Henio, Kropuś
Awatar użytkownika
Morgana551
Posty: 1177
Rejestracja: ndz kwie 21, 2013 4:38 pm

Re: Wątpliwości co do wielkości

Post autor: Morgana551 »

http://www.youtube.com/watch?v=CR4whLkGd2k

Tutaj mój filmik. Oskar miał wtedy 8 miesięcy (ten głaskany). Na końcu przybiegnie Elmo, który miał wtedy ze 3 miesiące.
Ze mną: Elmo, Blue, Hektor, Tyrion, Aslan, Theron SR, Memfis ZR, Frodo, Snow i Hades
Tęczowy most: Beti, Frika, Betunia, Navi, Leto, Kermit, Cookie, Wafel, Gizmo, Oskar [*]
Nasz temat: http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t ... 3#p1018523
Fąfęl
Posty: 17
Rejestracja: czw gru 12, 2013 4:02 pm

Re: Wątpliwości co do wielkości

Post autor: Fąfęl »

Morgano, czy Oskar urósł/urośnie jeszcze więcej? Ile miał cm w wieku 8 m-cy?
A Elmo? Też jest/będzie jeszcze większy?
Awatar użytkownika
Morgana551
Posty: 1177
Rejestracja: ndz kwie 21, 2013 4:38 pm

Re: Wątpliwości co do wielkości

Post autor: Morgana551 »

Oskar urośnie może jeszcze troszeczkę. Mniej więcej w wieku 12 miesięcy będzie miał docelowy wzrost ale to jest kwestia może 2 cm? No Elma jeszcze troszkę wyciągnie ze względu na jego młody wiek. Nie mam pojęcia ile mają cm. Dzisiaj jeśli łobuzy mi na to pozwolą zmierzę ich.
Ze mną: Elmo, Blue, Hektor, Tyrion, Aslan, Theron SR, Memfis ZR, Frodo, Snow i Hades
Tęczowy most: Beti, Frika, Betunia, Navi, Leto, Kermit, Cookie, Wafel, Gizmo, Oskar [*]
Nasz temat: http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t ... 3#p1018523
Fąfęl
Posty: 17
Rejestracja: czw gru 12, 2013 4:02 pm

Re: Wątpliwości co do wielkości

Post autor: Fąfęl »

Bo -może to dziwnie brzmi- ale wolałabym, żeby moje ewentualne szczurki nie były zbyt duże. Jakoś.. po prostu. Pewnie pokochałabym nawet metrowego stwora, ale jakoś przyzwyczajenie do małych chomików, małych chomiczych kup, małego chomiczego smrodku i bałaganu, nie daje mi szans na wyobrażenie sobie siebie z 20 centymetrowym futrzakiem na rękach. Kiedy u koleżanki bawiłam się z około 8-9 centymetrowym ogonkiem, zdziwiona, że wg Pani Weterynarz toto już nie urośnie, stwierdziłam, że skoro tak, to czemu nie ;)
Ale czy ktoś może mi powiedzieć: Ile cm osiąga dorosły szczur -nie licząc ogona-?
I czy jest różnica w wielkości szczura z hodowli i ze sklepu zoologicznego? Pytam z ciekawości.
Awatar użytkownika
Morgana551
Posty: 1177
Rejestracja: ndz kwie 21, 2013 4:38 pm

Re: Wątpliwości co do wielkości

Post autor: Morgana551 »

Tak jak już pisaliśmy nie wiemy jak urośnie dany osobnik. To tak naprawdę jest loteria. Jeśli nie chcesz dużych szczurków to weź samiczki one są nieco mniejsze i zgrabniejsze niż samce.
Ze mną: Elmo, Blue, Hektor, Tyrion, Aslan, Theron SR, Memfis ZR, Frodo, Snow i Hades
Tęczowy most: Beti, Frika, Betunia, Navi, Leto, Kermit, Cookie, Wafel, Gizmo, Oskar [*]
Nasz temat: http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t ... 3#p1018523
Fąfęl
Posty: 17
Rejestracja: czw gru 12, 2013 4:02 pm

Re: Wątpliwości co do wielkości

Post autor: Fąfęl »

A jest coś takiego jak średnia wielkość, długość samca, samicy? Albo chociaż maksymalna - nie chciałabym się zdziwić, wolę wiedzieć ZANIM ewentualnie szczurek u mnie zamieszka.
Awatar użytkownika
madziastan
Posty: 1467
Rejestracja: śr lip 06, 2011 5:26 pm
Numer GG: 8345513
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Wątpliwości co do wielkości

Post autor: madziastan »

Szczury, jeśli coś. Są stadne więc trzeba mieć minimum 2 :) Jeśli nie możesz mieć dwóch, zalecam posiadanie myszki/chomika samca - są małe, nie brudzą i nie będą duże jak szczury ;)
Może kiedyś...
Za TM: Mamusia, Córeczka, Robin, Miodynka, Majtki, Milky, Elenka, Lucynka, Mary, Szarik, Gryzia,Jamajka, Shelter, Mała (Gifa), Henio, Kropuś
Fąfęl
Posty: 17
Rejestracja: czw gru 12, 2013 4:02 pm

Re: Wątpliwości co do wielkości

Post autor: Fąfęl »

Tak, wiem, 2 szczury, zapomniałam o liczbie mnogiej. Wiem, że są stadne i lepiej nie mieć ich w ogóle, niż mieć jednego.
Awatar użytkownika
Morgana551
Posty: 1177
Rejestracja: ndz kwie 21, 2013 4:38 pm

Re: Wątpliwości co do wielkości

Post autor: Morgana551 »

Zmierzyłam i zważyłam trzy z pięciu moich szczurków:

Oskar wiek 9 miesięcy:
waga: 0.4kg czyli 400g
długość ciała 19cm dł. ogonka 7cm = 26 cm

Gizmo wiek 6 miesięcy:
waga: 0.440kg czylo 440g
długość ciała 20cm dł ogonka 9 cm = 29cm

Elmo wiek 4 miesiące:
waga: 0,410kg czyli 410g
długość ciała 20cm dł. ogonka 7cm = 27cm

Kermit to brat Elma ma podobne wymiary, może jest nieco cięższy.

Wafelek ma 2,5 miesiąca i też będzie należał do tych większych szczurków.
Wynika z tego, że Oskar to chucherko :) A jednak alfa! :)
Ze mną: Elmo, Blue, Hektor, Tyrion, Aslan, Theron SR, Memfis ZR, Frodo, Snow i Hades
Tęczowy most: Beti, Frika, Betunia, Navi, Leto, Kermit, Cookie, Wafel, Gizmo, Oskar [*]
Nasz temat: http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t ... 3#p1018523
Awatar użytkownika
noovaa
Posty: 4882
Rejestracja: sob sie 07, 2010 12:22 pm
Numer GG: 8639358
Lokalizacja: Białystok

Re: Wątpliwości co do wielkości

Post autor: noovaa »

Szczury są duże. Do tego dla ich szczęścia i zdrowia psychicznego muszą być co najmniej dwa. Poza tym są bardzo aktywne, dlatego potrzebują wielkiej klatki i wybiegów po pokoju... Jeśli to za dużo, lepiej ich nie brać ;)

ObrazekObrazekObrazek
Kilka dorosłych szczurów z 5cio letnią dziewczynką - każdy innej wielkości, wszystkie duże, kastrowane samce i samice.
Na trzecim zdjęciu samiczka, ale wyjątkowo ( wręcz nienormalnie ) drobna.

Obrazek
Tu dla porównania z dorosłym mężczyzną ;)

ObrazekObrazek

Średni, prawidłowo rozwijający się szczur samiec ma 300-600 gram, samiczka 200-500 gram. Więc zakres norm jest spory ;)
Obrazek
Szczurza rodzinka: * Lili * Kropka * Zmyłka * Wypierd *
Odeszły: * Maja * Różyczka * Adaś * Niunia * Yuki * Remi * Jagódka * Yogi * Phantom * Czochruś * Ninja * Nefertari * Misiu *
Zablokowany

Wróć do „Archiwum Główne”