Kilka pytań odnośnie zachowania

Archiwum na ważne stare tematy

Moderator: Junior Moderator

Robert94
Posty: 4
Rejestracja: śr gru 18, 2013 2:41 am

Kilka pytań odnośnie zachowania

Post autor: Robert94 »

Witam , może zacznę od początku, od 2 tygodni jest u mnie samiczka szczura (kupiona na tzw spontanie)
Kupiłem jej klatkę , odpowiednie jedzenie i wszystko co konieczne. Na początku się bała ale wyczytałem ,żeby wypuszczać ją na wybieg więc tak też zrobiłem aż nabrała do mnie w pewnym stopniu zaufania.
Sporo czytałem o szczurach przez ostatni czas i postanowiłem dokupić jej towarzyszkę - i tu pojawia się problem albo i "problemy".
Mam wrażenie ,że dzisiaj zakupiona (Biśka) jest w ciąży, jest rozmiarowo nieco większa od tamtej ( Andzia) a grubsza zdecydowanie. Biśka jest strasznie spokojna , nie wiem czy to jest spowodowane tym ,że jest zestresowana czy może dlatego ,że boi się panicznie Andzi ..
Andzia była bardzo spokojnym szczurkiem ,a dziś jak by dostała szału , nie zwraca na mnie wogóle uwagi , nie potrafi wysiedzieć w klatce , chce cały czas być wyjmowana na łóżko i skacze jak szalona. Ale głównym powodem tego wątku jest to ,że cały czas rzuca się na Biśke ,a ta skulona leży w kącie i się boi , a jak wezmę Andzię to Biśka wtedy ożywa.
Teraz śpią jedna wtulona w drugą ( nie mają domku bo gdy biśka wchodziła do jej jamy to Andzia ja szarpała za ogon by ją wyciągnąć ).
Dodam ,że wyjąłem wszystko i wymyłem , zmieniłem ściółkę oraz przed włożeniem ich do jednej klatki kilka h siedziały na łóżku razem.
Na zakończenie mam jeszcze dwa pytania : Dlaczego Andzia ciągle mnie podgryza , boje się jej wystawić rękę bo co chwile kąsa.
I mam takie dziwne podejrzenia ,że Andzia to może być on ponieważ biega za Biśką i na nia wskakuje . Tylko , że moja koleżanka ma samca to widać **** a u niej nic.
Z góry dziękuje i przepraszam jeśli takie wątki były lub w złym dziale. Żeby nie zakładać nowych wątków w razie pytań ogólnych będę pisał tu.
Pozdrawiam Robert
nienazwana
Posty: 1434
Rejestracja: pn mar 18, 2013 10:48 am
Lokalizacja: Grójec

Re: Kilka pytań odnośnie zachowania

Post autor: nienazwana »

W jakim wieku są szczurki? Wrzuć zdjęcia podwozia wtedy forumowicze ci powiedzą czy to dziewuchy.
I po kolei: szczury z zoologa często bywają w ciąży, to możliwe. Ale też często nawet szczurki w tym samym wieku różnią się (bywa że znacznie) rozmiarem i wagą. I temperamentem, więc jedne bywają spokojne a drugie to wulkany energii. Podstawa po kupieniu w zoologu ( :-[ ) to wizyta u dobrego weta, który sprawdzi stan zdrowia, pasożyty i inne takie.
Następna sprawa: dominujące samiczki często "wskakują" na inne symulując kopulację, to normalne wśród zwierząt i świadczy o próbie dominacji a nie prokreacji ;) ale płeć tak czy siak trzeba sprawdzić. W stadzie często zdarzają się bitki, wrzaski i szarpanie (czasem futro kępkami leci ;D ) ale dopóki nie ma krwi, wyraźnego gnębienia i ran nie interweniujemy. To normalne, muszą się dotrzeć. Że śpią wtulone to dobry znak i początek przyjaźni. Daj im czas.
I na koniec: lekkie podgryzanie palców (i czasem stóp ;) ) to forma poznawania i nawiązywania relacji, nic w tym dziwnego. Poza tym 2 tygodnie to mało, szczurki są jeszcze nieufne i nieoswojone. Daj im i sobie czas. Ale pierwsze lody już przełamane. Tak trzymaj ;D
Robert94
Posty: 4
Rejestracja: śr gru 18, 2013 2:41 am

Re: Kilka pytań odnośnie zachowania

Post autor: Robert94 »

Dzięki za szybką odpowiedź , dziś wstałem i zauważyłem ,że jedna chodzi za drugą i Biśka już nie jest taka ospała jak wczoraj.
Pomyślałem ,że dam im jedzenie i zobacze jak się będą zachowywać . O dziwo Andzia wybrała całą kukurydzę i zanosiła ją sobie do rogu klatki :D A teraz siedzą sobie jedna obok drugiej i jedzą.
Nie za bardzo mam jak wykonać zdjęcia "podwozia" ponieważ energia je tak rozwala ,że nie zdążę zrobić zdjęcia a już się wyrwą.
Wstawie jedno zdjęcie z chwili obecnej jak jedzą , wieku niestety nie wiem ile mogą mieć ale Andzia jak była kupiona była wmiare mała , nie wiem czy to mi się tak wydaje ale przez te 2 tyg urosła tak ,że jak chciałem jej kupić towarzyszkę to kupiłem już z tych podrostków bo tamte były jak połowa jej :)
Robert94
Posty: 4
Rejestracja: śr gru 18, 2013 2:41 am

Re: Kilka pytań odnośnie zachowania

Post autor: Robert94 »

Nie dodało zdjęcia a jako ,że nie widzę opcji edytuj to wstawię jeszcze raz tym razem link
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/4c5 ... aff7f.html
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Kilka pytań odnośnie zachowania

Post autor: smeg »

Małe szczurki szybko rosną ;) Ciąża u szczurów trwa 3 tygodnie, więc jeśli po tym czasie nie urodzi, to znaczy, że nie była zapłodniona. Niemniej jednak często to się zdarza w sklepach, szkoda że wcześniej nie doczytałeś, żeby nie kupować szczurów w zoologu.

Poza tym Twoja klatka jest za mała, minimum na 2 szczurki to 60x40x60 cm. Jeśli Twoja ma dach w kształcie "domku" (kuweta wygląda podobnie jak w tego typu klatkach), dodatkowo jej objętość jest zmniejszona, mimo pozornie dużej wysokości. Druciane pięterka nie są polecane, szczurkom robią się od nich odciski, czasem są powodem skręcenia łapek i po prostu są niewygodne. Najlepiej jeśli je wywalisz i zrobisz z plastikowych tacek lub koszyczków. Drabinki nie są potrzebne, szczurki świetnie sobie radzą, wspinając się po prętach. Pochylnie przydają się dopiero u starych szczurów. Przejrzyj dział z klatkami i zdjęcia klatek innych użytkowników, bo Twoja wygląda na niezbyt jeszcze urządzoną :)

Dodatkowo lepiej używać żwirku drewnianego niż trocin - mniej się wysypuje, dłużej zachowuje świeżość i duuużo rzadziej zdarza się szczurom złapać od niego pasożyty (przy trocinach to dość częste).
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Robert94
Posty: 4
Rejestracja: śr gru 18, 2013 2:41 am

Re: Kilka pytań odnośnie zachowania

Post autor: Robert94 »

A więc od początku , co do góry klatki to nie jest w kształcie domku , zdaje sobie sprawę ,że może być trochę mała i planuje wymienić ją na większą , jeśli chodzi o żwirek to domyślam się ,że taki jak dla kotów w granulkach ?
Może na ten czas zrobię na tym piętrze jakąś podłogę np. z pleksy ?
Dotychczasowa klatka ma rozmiary 40x30x40 , jaka klatka była by odpowiednia na 3 szczurki ? w razie gdybym kiedyś w przyszłości postanowił poszerzyć stadko ;)

Ps. Nigdzie nie widziałem nic na temat trzymania szczurków w terrarium , czy to jest jakaś opcja czy raczej trzeba to wykluczyć ?
Ponieważ posiadam spore terrarium po mojej zmarłej agamie (*) i nie wiem czy je sprzedać czy urządzić pod szczurki ?
Rozmiary terrarium to jakieś 120x50x60
Awatar użytkownika
Saaa
Posty: 435
Rejestracja: pn maja 20, 2013 9:43 pm
Lokalizacja: Szczecin

Re: Kilka pytań odnośnie zachowania

Post autor: Saaa »

terarium sie nie nadaje. Ma za slaba wentylacje a o ile sie nie myle to szczurzy mocz posiada w sobie spore ilosci amoniaku, wiec szczur moglby sie otruc
Obrazek
Moje kochane ogonki;) http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=40758
Za Tęczowym Mostkiem: Albi [*][/color]
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Kilka pytań odnośnie zachowania

Post autor: smeg »

Może nie otruć, ale ogólnie opary moczu podrażniają drogi oddechowe. Poza tym w terrarium/akwarium są znacznie mniejsze możliwości wspinaczki - czasem miałam u siebie szczury odebrane ze sklepu lub innych nieodpowiednich warunków i te żyjące w akwariach były dużo mniej sprawne fizycznie, nie umiały się wspinać. Dodatkowo trudno jest tam trudno zamontować półki, hamaki, więc powierzchnia użytkowa terra sprowadza się wyłącznie do jego dna.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Awatar użytkownika
karolzmc
Posty: 37
Rejestracja: wt gru 03, 2013 8:49 pm
Lokalizacja: Zamość/Warszawa

Re: Kilka pytań odnośnie zachowania

Post autor: karolzmc »

Ja mam dwie samiczki siostry w tym samym wieku. Jedna jest dwa razy większa od drugiej. Wydaje mi się nawet, że ta mniejsza je więcej niż druga. Tak samo jedna jest spokojniejsza od drugiej, znaczy się że woli sobie pospać niż biegać po klatce czy mieszkaniu jak druga.
cypian
Posty: 3
Rejestracja: śr sty 08, 2014 12:51 pm

Re: Kilka pytań odnośnie zachowania

Post autor: cypian »

Każdy szczurek to indywidualista przecież:)
Zablokowany

Wróć do „Archiwum Główne”