Samica gryzie drugą pod ogonem, co się dzieje?

Archiwum na ważne stare tematy

Moderator: Junior Moderator

Madeline
Posty: 4
Rejestracja: czw gru 19, 2013 10:35 pm

Samica gryzie drugą pod ogonem, co się dzieje?

Post autor: Madeline »

Od listopada mam 2 samice szczurów. Madi i Nancy. Na początku to Madi była alfą i rządziła, zabierała jedzenie i zajmowała najlepsze zakamarki w klatce. Jednak teraz jest odwrotnie. Nancy wręcz terroryzuje Madi, zabiera jedzenie, nie pozwala się do mnie zbliżać, gryzie (nie mylić z zabawą), jest agresywna i często się biją. Dzisiaj zauważyłam też, że często gryzie (!) Madi pod ogonem, w miejscu intymnym, lub też wygryza sierść zaraz przy ogonie. Do ego mam wrażenie, że ją obsikuje po plecach. Co się dzieje? Jak temu zaradzic? Oczywiście iskają się wzajemnie i bawią też, ale to gryzienie w miejscu intymnym i wygryzanie sierści mnie martwi. ???
Awatar użytkownika
Morgana551
Posty: 1177
Rejestracja: ndz kwie 21, 2013 4:38 pm

Re: Samica gryzie drugą pod ogonem, co się dzieje?

Post autor: Morgana551 »

Mam małe doświadczenie z samiczkami. Jednak podejrzewam w czym jest problem. Szczurzyce co 4 dni mają ruje (w tym czasie są gotowe do rozrodu). Jedna przeżywa ją spokojnie druga nie. Mogą w tym czasie być agresywne. Jak często dochodzi do takich zachowań? W jakim wieku są panie?
Ze mną: Elmo, Blue, Hektor, Tyrion, Aslan, Theron SR, Memfis ZR, Frodo, Snow i Hades
Tęczowy most: Beti, Frika, Betunia, Navi, Leto, Kermit, Cookie, Wafel, Gizmo, Oskar [*]
Nasz temat: http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t ... 3#p1018523
Awatar użytkownika
diana24
Posty: 816
Rejestracja: wt maja 11, 2010 4:07 pm
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Samica gryzie drugą pod ogonem, co się dzieje?

Post autor: diana24 »

W jakim wieku są panny? Nancy może dojrzewać (jeśli ma około 3-4 miesięcy) i możliwe że wykształca się u niej bardzo silny instynkt przywództwa. Stad to zabieranie jedzenia, zazdrość o opiekuna, obsikiwanie też się do tego zalicza.
Raczej nie gryzie jej pod ogonem. Jeśli któraś z samic ma ruje to one się tam wąchają i czasem liżą. Nie spotkałam się jeszcze z gryzieniem. Jeśli chodzi o skubanie w okolicach ogona i tyłeczka to Nancy może Madi (wtedy to ona prawdopodobnie ma rujkę) w ten sposób przyciągać, aby doszło do zbliżenia. Takie próby też świadczą o próbie dominacji.
Z nami : Kreska, Tosia (http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=41343)
Przetransportowane: 8 przystojniaków i 8 samiczek
Za TM [*][/b]: Lucy, Hera, Topej, Fiona, Całka, Aria, Albert, Iskierka, Gabi, Safi, Plamka
Madeline
Posty: 4
Rejestracja: czw gru 19, 2013 10:35 pm

Re: Samica gryzie drugą pod ogonem, co się dzieje?

Post autor: Madeline »

Dziękuję, uspokoiłyście mnie trochę. Szczurki mają około 4 miesięcy. Do tych zachowań dochodzi co ok. 2 dni, a to skubanie zauważyłam dopiero wczoraj, gdy puściłam je wolno na kanapę. Faktycznie, moi rodzice powiedzieli, że kiedy nie było mnie w domu zauważyli, że szczury próbują się do siebie zbliżyć (Nancy do Madi), pomimo że są samicami. Przestraszyłam sie też dlatego, że odkąd je mam (1,5 miesiąca) nie zachowywały się tak. Ale dziękuję bardzo za odpowiedzi ;D
Awatar użytkownika
diana24
Posty: 816
Rejestracja: wt maja 11, 2010 4:07 pm
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Samica gryzie drugą pod ogonem, co się dzieje?

Post autor: diana24 »

Homoseksualne zachowania są bardzo częste u samic :) Tym nie musisz się martwić, ale poobserwuj przywódczość Nancy, jeśli jej nie będzie przechodzić druga szczurka może cierpieć z tego powodu zarówno fizycznie jak i psychicznie.
Z nami : Kreska, Tosia (http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=41343)
Przetransportowane: 8 przystojniaków i 8 samiczek
Za TM [*][/b]: Lucy, Hera, Topej, Fiona, Całka, Aria, Albert, Iskierka, Gabi, Safi, Plamka
Madeline
Posty: 4
Rejestracja: czw gru 19, 2013 10:35 pm

Re: Samica gryzie drugą pod ogonem, co się dzieje?

Post autor: Madeline »

diana24 pisze:Homoseksualne zachowania są bardzo częste u samic :) Tym nie musisz się martwić, ale poobserwuj przywódczość Nancy, jeśli jej nie będzie przechodzić druga szczurka może cierpieć z tego powodu zarówno fizycznie jak i psychicznie.
Co mam wtedy zrobić? Rozdzielić je na jakiś czas, a potem znowu połączyć? Czy może coś innego... ???
Awatar użytkownika
diana24
Posty: 816
Rejestracja: wt maja 11, 2010 4:07 pm
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Samica gryzie drugą pod ogonem, co się dzieje?

Post autor: diana24 »

Na razie obserwuj czy nie dzieje się nic poważnego. Czy nie ma żadnych ran, krwi, dużych ubytków sierści... Jeśli nie będzie to występować, nie ma się czym martwić. ;)
Z nami : Kreska, Tosia (http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=41343)
Przetransportowane: 8 przystojniaków i 8 samiczek
Za TM [*][/b]: Lucy, Hera, Topej, Fiona, Całka, Aria, Albert, Iskierka, Gabi, Safi, Plamka
Madeline
Posty: 4
Rejestracja: czw gru 19, 2013 10:35 pm

Re: Samica gryzie drugą pod ogonem, co się dzieje?

Post autor: Madeline »

Dziękuję :) A nie wiecie może, co zrobić, kiedy dziewuszki zawzięcie gryzą koc na kanapie? Wygryzają dziury, a potem wchodzą pod niego i idą spać. Próbowałam dawać inny kocyk i robić im jamę, ale wolą dziury robić. Boję się go zdjąć, żeby nie przegryzły kanapy :(
Awatar użytkownika
madziastan
Posty: 1467
Rejestracja: śr lip 06, 2011 5:26 pm
Numer GG: 8345513
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Samica gryzie drugą pod ogonem, co się dzieje?

Post autor: madziastan »

Gryzoń lubi gryźć, rady ni ma :D
Może kiedyś...
Za TM: Mamusia, Córeczka, Robin, Miodynka, Majtki, Milky, Elenka, Lucynka, Mary, Szarik, Gryzia,Jamajka, Shelter, Mała (Gifa), Henio, Kropuś
Awatar użytkownika
Morgana551
Posty: 1177
Rejestracja: ndz kwie 21, 2013 4:38 pm

Re: Samica gryzie drugą pod ogonem, co się dzieje?

Post autor: Morgana551 »

Tak już mają :P Moi chłopcy biegają po pokoju, zazwyczaj ich nie pilnuję. Na razie do mebli ani kanapy się nie przyssali. Koce ubrania owszem. Spróbuj :)
Ze mną: Elmo, Blue, Hektor, Tyrion, Aslan, Theron SR, Memfis ZR, Frodo, Snow i Hades
Tęczowy most: Beti, Frika, Betunia, Navi, Leto, Kermit, Cookie, Wafel, Gizmo, Oskar [*]
Nasz temat: http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t ... 3#p1018523
Hanka&Medyk
Posty: 1916
Rejestracja: pt lut 13, 2009 7:56 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Samica gryzie drugą pod ogonem, co się dzieje?

Post autor: Hanka&Medyk »

Ja dodam, żeby uspokoić koleżankę, że moje świeżynki, żyjące aktualnie w niewielkiej klatce tymczasowej pogryzły ostatnio siostrę w rui tak mocno, że cała klatka była upaprana krwią, a sama ofiara była mocno blada. Konieczne było wdrożenie kuracji antybiotykowej, przeciwbólowo-przeciwzapalnej oraz podawanie żelaza i witamin.
[*]:Dziunia,Gienia,Gaja+UtahMerch'sField,OmegaEM,Amiga,Destra+DaithiRL,Aguta,Albi,Fufa,Yumi,Belzebub,Wacław,Krówka
Są:Miotła,LuxTorpeda,Teodora,Ciapka,Piszczałka,Rubi,Tesla,Gniotka
ODPOWIEDZ

Wróć do „Archiwum Główne”