Piszczenie w nocy

Archiwum na ważne stare tematy

Moderator: Junior Moderator

_Pikachu_
Posty: 7
Rejestracja: śr gru 25, 2013 10:02 pm

Piszczenie w nocy

Post autor: _Pikachu_ »

Witam :)
Mam dwa szczurki - Edka, który jest ze mną dwa tygodnie i Zdziśka, który jest ze mną 9 dni. Szczurki bardzo szybko się zaprzyjaźniły. Łączenie polegało na tym, że najpierw włożyłam je do dość dużego kartonu i oddzieliłam kratką - dzięki temu mogły się wąchać, a nie miały możliwość zrobić sobie krzywdy. Potem wyjęłam kratkę - szczurki podeszły do siebie, zaczęły się obwąchiwać. Potem przez chwilę nie zwracały na siebie uwagi, a gdzieś po 5 minutach zaczęły się iskać. Poczekałam jeszcze ok. 20 min i włożyłam je do klatki (wcześniej był w niej tylko Edek). Również nie było żadnych problemów. Zdzisiek przez jakiś czas chodził po klatce i poznawał wszystkie kąty, a po ok. godzinie spały razem w domku. I od tego czasu nie było żadnych problemów. Wiadomo czasami się przewracały na plecy, ale odbywało się to bez żadnej agresji. Aż do kilku dni wcześniej. W dzień jest wszystko normalnie, a w nocy Edek - ten który był już u mnie wcześniej, zaczął ganiać za Zdziśkiem. Potrafi bez powodu do niego odbiec i przewrócić na plecy. Przy tam, tak jakby go podgryzał, ale krwi nigdzie nie ma, więc raczej nie robi tego mocno. Zdzisiek strasznie piszczy przy tym. Nie atakuje to aż tak strasznie - nawet nie wiem czy można to nazwać atakiem. Wygląda to tak jakby go dominował, ale mały strasznie przy tym piszczy. Bardzo mnie to martwi, tym bardziej że w dzień nic się nie dzieje i nawet potrafią spać wtulone do siebie.
Co mam zrobić w tej sytuacji?
Bardzo proszę o pomoc.

Z góry bardzo dziękuje. :)
Awatar użytkownika
Morgana551
Posty: 1177
Rejestracja: ndz kwie 21, 2013 4:38 pm

Re: Piszczenie w nocy

Post autor: Morgana551 »

Zacznijmy od tego, że źle zabrałeś/aś się za łączenie. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło. Już tłumaczę dlaczego. Nie można oddzielać kratką lub trzymać w 2 osobnych klatka (stające koło siebie) nieznanych szczurków. Czują się wtedy ale nie mogą przeprowadzić swoich typowych zachowań w tej sytuacji. W takich momentach szczurek może mocno się zdenerwować i poirytować.

Co do pisków. Szczurki to zwierzęta nocne, więc największa ich aktywność przypada im na okres kiedy my śpimy. To, że jeden wskakuje na drugiego, przewraca go na plecy to nic złego. To zwykła zabawa dwóch młodych szczurków. Czasem szczurki bawią się nieco agresywniej i może dojść do małej ranki. To nic złego. Jednak trzeba to kontrolować, ponieważ u samców między 5, a 10 miesiącem życia hormony zaczynają buzować. Może wtedy dojść do krwawych walk lub szczurek może nawet gryźć Ciebie. Z mojego doświadczenia wynika, że zdarza się to rzadko. Jednak gdy już dojdzie do przykrej sytuacji wystarczy wykastrować szczurka (niestety to nie daje nam 100% gwarancji). Po tym okresie samce zazwyczaj stają się leniwe i skore do przytulania.

Poczytaj troszkę forum i dowiedz się więcej o szczurkach. To pomoże Ci zrozumieć ich potrzeby. Ważne jest towarzystwo tej samej płci i oczywiście klatka o odpowiednich wymiarach i wyposażeniu.
Ze mną: Elmo, Blue, Hektor, Tyrion, Aslan, Theron SR, Memfis ZR, Frodo, Snow i Hades
Tęczowy most: Beti, Frika, Betunia, Navi, Leto, Kermit, Cookie, Wafel, Gizmo, Oskar [*]
Nasz temat: http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t ... 3#p1018523
_Pikachu_
Posty: 7
Rejestracja: śr gru 25, 2013 10:02 pm

Re: Piszczenie w nocy

Post autor: _Pikachu_ »

Dziękuje bardzo za odpowiedź. :)
Ale chyba trochę źle mnie zrozumiałeś/aś. :) Szczurki nie stały w dwóch osobnych klatkach ani nie były oddzielone. Dałam je do kartonu który był oddzielony kratką, ponieważ bałam się że przy pierwszym kontakcie szczurki zaczną się gryźć, ale po 5 minutach wyjęłam tą kratkę i szczutki normalnie chodziły koło siebie. ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Archiwum Główne”