dziwny zwyczaj

Jaka ściółka? Jaka klatka? A może coś jeszcze?

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Mokka
Posty: 37
Rejestracja: pt sty 04, 2013 9:29 pm

dziwny zwyczaj

Post autor: Mokka »

Witam, od miesiąca ogonki mają nową klatkę i z racji tego że podrosły nie mieściły się w stary domek zrobiłam im hamaczek, ale chłopaki wolą spać w strocinach. Czy to normalne? myślałam żeby zrobić im jakiś kojec i położyć na dłół. Jakieś pomysły ?
To ta klateczka http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f22 ... ef247.html
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: dziwny zwyczaj

Post autor: Paul_Julian »

Może nie mają ochoty na hamaczek. Zrób im hamaczek taki moze bardziej zwisający i jeszcze jakiś tunel może ? Bo tak "bidnie" tam :)
http://www.szczury.org/viewtopic.php?f=165&t=7250 tu mozesz poszukać inspiracji.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
sciurus vulgaris
Posty: 672
Rejestracja: czw maja 23, 2013 1:39 pm

Re: dziwny zwyczaj

Post autor: sciurus vulgaris »

Hamak pewnie jest za mało stabilny. Jest z tego co widzę zrobiony ze zwykłej chustki, łapki mocno się zapadają, dla niektórych maluchów to może być nieprzyjemne.
Jest jeszcze kilka rzeczy które mogłabyś zmienić w klatce:
-tak jak wspomniano wyżej, klatka jest ubogo wyposażona przez co Ogony mogą się nudzić , zadbaj o hamaki (najlepiej grubsze, z polaru) , półpięterka, koszyczki, rury, gałęzie, cokolwiek uda Ci się zorganizować żeby miały tam ciut weselej
-powinnaś zrobić coś z pięterkami. na odsłoniętych kratkach łatwo zranić się w nóżkę. jeśli zrobiłabyś w klatce pewnego rodzaju "schodki" z koszyczków i hamaczków to możesz całkiem wyrzucić półki ;)
-domek trzeba kupić większy! Może Twoi Panowie nie są "hamakowi" tylko właśnie "domkowi"? Niech mają swoje schronienie, zwłaszcza, że czasem to potworne słońce nie pozwala spać i trzeba znaleźć odrobinę cienia żeby zmrużyć oczka.
-nie widzę miseczek, gdzie są?
-żwirek troszkę brudnawy czy mi się wydaje?

to chyba tyle. powiem Ci tak: ja swoją klatkę urządzam w sklepach 'wszystko za 4 złote' + szyte na zamówienie hamaki i wychodzi niedrogo a super. zmień coś, uszczęśliwisz swoich Chłopaków. ;)
Mokka
Posty: 37
Rejestracja: pt sty 04, 2013 9:29 pm

Re: dziwny zwyczaj

Post autor: Mokka »

Dziękuję za odpowiedź. Właśnie dziś zamierzam coś nowego tam zrobić, chłopaki chyba się nie nudzą bo cały dzień biegają po moim pokoju i ganiają kota. A żwirek wydaje się że brudny bo maluchy dorawły się do rodzynek moich i przytargały do klatki. A miseczki są w rogu, były 2 miseczki ale się jedna zbiła bo była porcelanowa więc jest tylko jedna. A te gałązki z jakiegoś wybranego drzewka? Czy może być jakieś działkowe ? Myślałam o domku z kartonu zrobić i obszyć go materiałem jakimś miłym, czy to będzie zły pomysł ?
Awatar użytkownika
sciurus vulgaris
Posty: 672
Rejestracja: czw maja 23, 2013 1:39 pm

Re: dziwny zwyczaj

Post autor: sciurus vulgaris »

Gałązki polecane (skopiowane z tematu o drewnie w klatce) :
brzoza - polecana
grusza - polecana
grab - polecany
jabłoń - polecana
leszczyna - polecana
lipa - polecana
orzech włoski - polecany
wierzba (wierzba płacząca) - polecana

Z tego co widzę to większość użytkowników preferuje jabłoń. ;) My też mamy jabłonkę i musi być pyszna. :D

Domek z kartonu szybko zostanie zjedzony. Ja osobiście mam szczurka "niesikającego"( w sensie gdzie popadnie, Twitch robi tylko do kuwetki) więc w moim przypadku sprawdzają się wszystkie możliwe opcje: kiedyś jednym z ulubionych domków było wiklinowe pudełeczko podwieszone pod sufitem w którym po prostu wycięłam wejście ;) a samo pudełeczko było swego rodzaju pojemnikiem na biżuterię ;) A może sputnik? Szczurki uwielbiają sputniki. Pooglądaj zdjęcia klatek użytkowników, na pewno coś Cię zainspiruje. :)

I pamiętaj o tym, żeby osłonić te kratki! Jak nóżka tam wpadnie i się zrani to będzie dużo niepotrzebnego płaczu. :(
Awatar użytkownika
limomanka
Posty: 578
Rejestracja: wt kwie 09, 2013 8:48 pm
Lokalizacja: Koty na Górnym Śląsku

Re: dziwny zwyczaj

Post autor: limomanka »

Dodam tylko, że ogony, które nie znały dotąd hamaków potrzebują czasu, żeby się do nich przekonać. Miałam już kilka tymczasów, które ewidentnie nie wiedziały, do czego hamaki służą, ale jak już się zorientowały to korzystały :) No i dotyczyło to raczej dojrzałych szczurków - smarkacze wolą tunele i norki; wylegiwanie się na hamakach doceniają dopiero starsze egzemplarze ;)
Myślę też, że w Waszej klatce brakuje po prostu miejsca, gdzie szczury mogą się schować - wystarczy złożyć ten hamak na pół i przyczepić w formie tunelu, dołożyć też trochę elementów już wymienionych przez moich przedmówców i Twoje ogonki będą miały wybór.
Ze mną:koty: Nutek i Wolfgang oraz suka Masza
Odeszli: Czesio, Stefan, Cyryl, Pan Mysz, Tosiek, Fenek, Twix, Mars, Errol, Erwin, Anatol, Fiubździul i Ach; z dt: Edek, Harnaś, Franek, Viggo, Nam i Malina oraz kotki: Solo, Aria i Sopran
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: dziwny zwyczaj

Post autor: Paul_Julian »

Sputnik zdecydowanie !!
http://www.zooplus.pl/esearch.htm#q=sputnik
Nie jest najtańszy, ale w zooplusie możesz też np. kupić lepsza karmę ( np. Tima rattima) - wysyłka kosztuje 10 zl ( minimalna wartość zamówienia to 49 zł)

Sputniki mają coś takiego w sobie, że chyba nie ma szczura, który by nie lubił tego domku. Są przyciagające jak karton dla kota :D
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
havoria
Posty: 275
Rejestracja: śr lis 07, 2012 3:33 pm
Lokalizacja: Inowrocław
Kontakt:

Re: dziwny zwyczaj

Post autor: havoria »

Paul_Julian - o tak, sputniki, wszyscy kochają sputniki! Moje baby się nawzajem z niego wywalają, ale jak jest chłodniej to śpią tam razem. :D Dodam tylko, że zamawiając sputnik na zooplusie nie zawsze można dostać takie kolory w jakich sputnik jest przedstawiony - kupowałam czarno-szary, a dostałam szaro-szary. Nie wiem, czy można w tym wypadku go wymienić, bo mi się już nie chciało robić problemu, a wyszło, że i tak bardziej mi taki pasuje do klatki. :P
Żeby zachęcić szczura do włażenia na hamak można naprężyć go, by się nie zapadał. Potem szczur będzie wchodził nawet na te bardziej zapadające się, bo będzie wiedział, że nie połamie sobie na tym łapek, przynajmniej na moje szczury podziałało.
Zamiast tych kratowanych półeczek polecam kupić koszyczek - 3 zł w Carrefourze, a jako półka sprawdza się bardzo przyzwoicie. Łatwo umyć, szczur nie zrobi sobie krzywdy i można dopasować sobie kolor do klatki. Możesz też ewentualnie zrobić jakieś pokrowce na te druciaki, ale wątpię by to dało rezultat na dłuższą metę.
Jakiś tunel by się jeszcze przydał, możesz spróbować sama uszyć z jakiegoś materiału, albo np. w sklepie budowlanym kupić taką plastikową rurę, nie wiem czy to ma jakąś fachową nazwę. :P Pamiętaj tylko, że średnica musi być większa niż 10 cm.
Havoriowe kluchy ♥
Ze mną: Calico, Francis, Liliana, warciakowy Alex
Za TM: Psota, Pippi, Felicja, Helena, Bonny, Kidd, Mary (*)

Żaden szczur nie przychodzi na świat samotnie, niech więc żaden sam nie umiera.
Awatar użytkownika
limomanka
Posty: 578
Rejestracja: wt kwie 09, 2013 8:48 pm
Lokalizacja: Koty na Górnym Śląsku

Re: dziwny zwyczaj

Post autor: limomanka »

w sklepie budowlanym kupić taką plastikową rurę, nie wiem czy to ma jakąś fachową nazwę. :P
To się nazywa "kanał okrągły" ;D
Ze mną:koty: Nutek i Wolfgang oraz suka Masza
Odeszli: Czesio, Stefan, Cyryl, Pan Mysz, Tosiek, Fenek, Twix, Mars, Errol, Erwin, Anatol, Fiubździul i Ach; z dt: Edek, Harnaś, Franek, Viggo, Nam i Malina oraz kotki: Solo, Aria i Sopran
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ściółka, klatka i akcesoria”