Używana klatka po szynszylu ?

Jaka ściółka? Jaka klatka? A może coś jeszcze?

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Flanel
Posty: 21
Rejestracja: czw wrz 19, 2013 9:02 am
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Używana klatka po szynszylu ?

Post autor: Flanel »

Witam serdecznie.

Powoli przymierzam się do nabycia po raz pierwszy szczurów - konkretnie 2 samiczki.

Mam okazję zakupić używaną klatkę, w której wcześniej był przechowywany szynszyl.

Czy powinienem o czymś wiedzieć ? Wystarczy taką klatkę umyć ciepłą wodą + ew. płyn do naczyń ?

Widzę że część prętów jest pionowa, a część pozioma, czy to będzie problem ( po pionowych nie będą się wspinać ).

wymiary:
długość 80 cm
szerokość 48 cm
wysokość 80 cm (z kuwetą)

odległość między prętami - 1,4 cm.

Jestem nowy w temacie, więc liczę na sugestie. Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
ssylvusia
Posty: 983
Rejestracja: wt lis 14, 2006 10:02 am
Numer GG: 1989601
Lokalizacja: Warszawa

Re: Używana klatka po szynszylu ?

Post autor: ssylvusia »

Klatki dla szynszyli są idealne dla ogonów, więc jeśli masz możliwość zakupu takowej w atrakcyjnej cenie, to jak najbardziej polecam. Jedyne, co będziesz musiał zrobić, to usunąć z niej drewniane półki (o ile takowe ta klatka posiada). Niestety nie nadają się one dla ogonów ze względu na walory zapachowe, jakie wydzielają po kontakcie ze szczurzymi siuśkami ;) Pionowymi prętami się nie przejmuj, jeśli klatka ma również poziome szczury doskonale dadzą sobie radę, a i hamaki będzie Ci łatwo zaczepić :)

Przy pierwszym umyciu najlepiej użyć jakiegoś detergentu, ewentualnie octu, aby porządnie ją odkazić.
ObrazekObrazek
Flanel
Posty: 21
Rejestracja: czw wrz 19, 2013 9:02 am
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Używana klatka po szynszylu ?

Post autor: Flanel »

ssylvusia pisze:Klatki dla szynszyli są idealne dla ogonów, więc jeśli masz możliwość zakupu takowej w atrakcyjnej cenie, to jak najbardziej polecam. Jedyne, co będziesz musiał zrobić, to usunąć z niej drewniane półki (o ile takowe ta klatka posiada). Niestety nie nadają się one dla ogonów ze względu na walory zapachowe, jakie wydzielają po kontakcie ze szczurzymi siuśkami ;) Pionowymi prętami się nie przejmuj, jeśli klatka ma również poziome szczury doskonale dadzą sobie radę, a i hamaki będzie Ci łatwo zaczepić :)

Przy pierwszym umyciu najlepiej użyć jakiegoś detergentu, ewentualnie octu, aby porządnie ją odkazić.
Klatka wygląda tak

Obrazek

W szczurzymABC już doczytałem, że półki mają być z tworzywa. Drewniane wyrzucam zatem.

Dzięki.
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Używana klatka po szynszylu ?

Post autor: smeg »

Klatka jest bardzo dobra dla szczurków, wiele osób taką ma :) Półek możesz poużywać przez pewien czas, nie zaszkodzą, ale szybko zaczną śmierdzieć. Ewentualnie można spróbować okleić je foliową okleiną.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Flanel
Posty: 21
Rejestracja: czw wrz 19, 2013 9:02 am
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Używana klatka po szynszylu ?

Post autor: Flanel »

smeg pisze:Klatka jest bardzo dobra dla szczurków, wiele osób taką ma :) Półek możesz poużywać przez pewien czas, nie zaszkodzą, ale szybko zaczną śmierdzieć. Ewentualnie można spróbować okleić je foliową okleiną.
Przeglądając forum, podglądam jak wyposażają takie klatki inni. Odniosłem wrażenie że często te klatki są strasznie napchane wszystkimi tymi tarasami, domkami, hamakami, rurkami itp. Czy to faktycznie tak powinno wyglądać ? Nie potrzebują " wolnej przestrzeni" tylko właśnie pełno zakamarków i pierdółek ?
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Używana klatka po szynszylu ?

Post autor: smeg »

Szczury nie latają, z wolnej przestrzeni w środku klatki nie są w stanie skorzystać. Lubią właśnie takie zakamarki, na wybiegu też chętnie wchodzą za meble i w inne ciasne miejsca, niektóre wręcz boją się otwartej przestrzeni - to leży w naturze gryzoni, byłyby wtedy narażone na ataki drapieżników. Poza tym duża ilość wyposażenia zwiększa znacznie powierzchnię użytkową klatki ;) Oczywiście nie należy przesadzać, szczur powinien mieć w klatce miejsca, w których może swobodnie stanąć pionowo na dwóch łapkach, więc nie można np. przedzielić klatki dużą ilością półek w bliskiej odległości od siebie (jak np. w znienawidzonej przeze mnie klatce Remy :P). Duża ilość wyposażenia zwiększa także bezpieczeństwo szczurów, kiedy podczas harców zdarza im się spaść z półki - nie spadają wtedy z 80 czy 100 cm wysokości klatki, ale po prostu na hamak nieco niżej.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Flanel
Posty: 21
Rejestracja: czw wrz 19, 2013 9:02 am
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Używana klatka po szynszylu ?

Post autor: Flanel »

smeg pisze:Szczury nie latają
Super, o taką informację mi chodziło :) Dziękuję.

Jeszcze mam pytanie dotyczące kuwety i granulatu - nie wiem czemu wcześniej mi się wy dawało, że granulat ma iść na całą podłogę klatki - rozumiem, że ma iść tylko do kuwety w której ( daj bóg ) będą się załatwiać ?
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Używana klatka po szynszylu ?

Post autor: smeg »

To już leży w gestii właściciela - niektórzy sypią żwirek na całość kuwety (podłogi klatki), inni korzystają z narożnych. Decyzja uzależniona jest zazwyczaj od powierzchni kuwety (w dużych klatkach można zbankrutować, sypiąc żwirek na całość), od tego czy szczury są chętne załatwiać się w narożnej (zazwyczaj tak, ale często zdarzają się "nietrafione" niespodzianki), od częstotliwości sprzątania (narożne kuwetki trzeba częściej opróżniać). Z moich obserwacji wynika też, że przy stosowaniu narożnych kuwetek żwir mniej się wysypuje poza klatkę, ale śmieci wewnątrz klatki, więc dla własnego poczucia estetyki też trzeba go czasem zamieść/odkurzyć ze środka ;)
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ściółka, klatka i akcesoria”