od kiedy samica jest płodna?

Hmmm... temat mówi wszystko. :)

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
babajaga
Posty: 19
Rejestracja: ndz sty 15, 2012 12:55 pm
Lokalizacja: Opatów/Kraków

od kiedy samica jest płodna?

Post autor: babajaga »

Niedawno zakupiłam dwa szczurki w zoologicznym, niestety okazalo sie ze jeden to samiec, a jedna samiczka. Sa na razie malutkie, ale nie wiem dokladnie ile maja, bo to moje pierwsze szczurki i nie potrafie ocenic wieku. Nie chcialabym ich rozdzielac, ale wyczytalam na forum, ze samca mozna kastrowac dopiero gdy ma 3 msc (zreszta kastracja to chyba tez nie najlepsza metoda)... rozumiem jednak, ze gdy beda zyly razem ciaza jest nieunikniona, zastanawiam sie tylko czy nie jest juz za pozno, bo nie wiem w jakim wieku samica zaczyna byc płodna?
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: od kiedy samica jest płodna?

Post autor: smeg »

Samica jest płodna w wieku 5 tygodni, więc musisz je jak najszybciej rozdzielić. 5 tygodni to minimalny wiek, kiedy oddziela się młode od matki, więc samica najprawdopodobniej już tyle ma (o ile nie została oddzielona za wcześnie). Samiczka może być już w ciąży, ale będzie to ogromne obciążenie dla jej młodego organizmu. Można ją wysterylizować, jednocześnie usuwając ewentualną ciążę albo poczekać, i jeśli urodzi - uśpić młode u weterynarza. Chociaż nie jestem pewna, w jakim wieku można sterylizować samiczki.

Możesz oddać samca i przygarnąć drugą samiczkę tutaj na forum, żeby nie musiały być same przez 3 miesiące. Teraz już wiesz, dlaczego nie kupuje się zwierząt w sklepach zoologicznych ;)
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
babajaga
Posty: 19
Rejestracja: ndz sty 15, 2012 12:55 pm
Lokalizacja: Opatów/Kraków

Re: od kiedy samica jest płodna?

Post autor: babajaga »

Nie wiem właśnie, co zrobić, bo wydaje mi się, że już się do siebie przyzwyczaiły, i szkoda mi je oddzielać, z drugiej jednak strony sterylizacja to też nic miłego...
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: od kiedy samica jest płodna?

Post autor: smeg »

Oddzielić musisz już teraz, w tej chwili, bo może jeszcze być nadzieja, że samiczka nie jest w ciąży. Poza tym szczurki zapewne są rodzeństwem, więc ich potomstwo będzie słabsze genetycznie i w przyszłości bardziej narażone na choroby. Szczurki są jeszcze młode, nie będą miały problemów ze zintegrowaniem się z nowymi znajomymi ;) Ja bym:
1. oddała samca i przygarnęła samiczkę albo
2. przygarnęła drugiego samca, żeby ten nie musiał siedzieć sam i po 3 tygodniach od rozdzielenia, jeśli samiczka nie będzie w ciąży, przygarnęła drugą samiczkę, żeby ta nie musiała siedzieć sama. a potem wykastrowałabym obu chłopaków.

Nie wyobrażam sobie trzymania szczurków samotnie przez 3 miesiące ;)
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
babajaga
Posty: 19
Rejestracja: ndz sty 15, 2012 12:55 pm
Lokalizacja: Opatów/Kraków

Re: od kiedy samica jest płodna?

Post autor: babajaga »

dzięki za odpowiedz :)
Awatar użytkownika
alken
Posty: 6787
Rejestracja: pt maja 01, 2009 11:04 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: od kiedy samica jest płodna?

Post autor: alken »

smeg pisze: 1. oddała samca i przygarnęła samiczkę albo
2. przygarnęła drugiego samca, żeby ten nie musiał siedzieć sam i po 3 tygodniach od rozdzielenia, jeśli samiczka nie będzie w ciąży, przygarnęła drugą samiczkę, żeby ta nie musiała siedzieć sama. a potem wykastrowałabym obu chłopaków.
jeszcze opcja 3. oddać samiczkę, zostawić samca, doadoptować kolegę. ale dopiero po upewnieniu się czy samiczka nie jest w ciąży (ciąża trwa 21 dni)
ze mną: leszek, kendrick

odeszły: mysza, karmelek, makumba, ronja, ziuta, lilka, fifioł, kaszanka, zoja, tosia, emil, marcin, ziemniaczek


I'm not really good at giving advice. Do you want a sarcastic comment?
babajaga
Posty: 19
Rejestracja: ndz sty 15, 2012 12:55 pm
Lokalizacja: Opatów/Kraków

Re: od kiedy samica jest płodna?

Post autor: babajaga »

A kiedy ciąża zaczyna być widoczna?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rozmnażanie”