Wpadka?

Archiwum na ważne stare tematy

Moderator: Junior Moderator

ramir3zkrk
Posty: 18
Rejestracja: śr kwie 24, 2013 11:13 am

Wpadka?

Post autor: ramir3zkrk »

Witam!
Pierwszy raz piszę na forum. Przywitałbym się i opisał dokładnie, ale mam małą sytuację awaryjną. Jakiś tydzień temu popełniłem błąd kupienia szczurzycy w sklepie zoologicznym. Ekspedientka powiedziała mi, że ktoś oddał szczurzycę, bo miał alergię na jej futerko. Będąc zupełnym laikiem nie zwróciłem uwagi na to, że jest trochę... większa. W nocy musiała się okocić... albo oszczurzyć. Nie wiem jak to nazwać. W każdym razie w domku ma kilka młodych (spanikowałem i nie byłem w stanie policzyć ile). Nie mam bladego pojęcia ile z nich żyje. Co mam zrobić? Nie planowałem szczurzej hodowli.
Awatar użytkownika
akzi
Posty: 3941
Rejestracja: pn sty 11, 2010 12:22 pm
Lokalizacja: W W A

Re: Wpadka?

Post autor: akzi »

spokojnie wdech i wydech
teraz masz rodzinę do wykarmienia i opiekowania się :)
spokonie mamusia sobie swietnie sama poradzi, jezeli masz pewnośc że jestescie na tyle oswojeni że mamusia cie nie ugryzie możesz spokojnie zobaczyć ile jest malców
koniecznie teraz wspomagaj mamusię wszytskimi dobrociami jedzeniowymi typu, duuzo białka, typu jajko, jakiś ziemniak z zupy a nawe zupa w miseczce, kapusta pekińska ma duzo potasu, serki waniliowe, smakowe, kaszki dla dzieci gerberki.
owocki warzywka.
a tymczasem poczytaj sobie tematy :
http://szczury.org/viewforum.php?f=30

powodzenia
Obrazek

Za TM : Marysia Tutuś Kleo Gucio
Mała Mi uciekła ... :( Melina ma się dobrze w nowym domku
Awatar użytkownika
ann.
Posty: 673
Rejestracja: pn gru 03, 2012 6:56 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wpadka?

Post autor: ann. »

Po pierwsze - nie panikuj.
Po drugie - kolejna nauczka, że zwierząt nie kupuję się w zoologu.

Póki co daj samicy spokój, nie zaglądaj do gniazda. Jak maluchy podrosną załóż wątek adopcyjny, zrób zdjęcia, opisz sytuację. Na pewno znajdą się domy dla maluchów. Poczytaj wątki o odżywianiu karmiącej samicy koniecznie. Teraz potrzebuje większą ilość pokarmów, zwiększone dawki białka. Ale trzeba uważać, żeby nie podawać za dużo. Przewertuj dział "karmienie".

Musisz przyjąć teraz to 'na klatę', wychować małe jak swoje i znaleźć im najlepszy dom.
Psychopatka Korba, ciepła klucha Pianka, żywe srebro Dziurka, łysa Jagoda, maleńka Gumka i oszołom Śrubka
za TM Gumka i Mysza
(mamy też swój wątek:
http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=40116)
ramir3zkrk
Posty: 18
Rejestracja: śr kwie 24, 2013 11:13 am

Re: Wpadka?

Post autor: ramir3zkrk »

Ok. Zostawić w spokoju. To rozumiem. Kolejna rzecz która mnie zastanawia, to... em... bo tak jak mówiłem, nie mam bladego pojęcia ile z nich przeżyło poród. Ona je jakoś potem sama posortuje? Błagam o odpowiedź! Już przynajmniej nie panikuję.
Awatar użytkownika
akzi
Posty: 3941
Rejestracja: pn sty 11, 2010 12:22 pm
Lokalizacja: W W A

Re: Wpadka?

Post autor: akzi »

mozesz tam zajrzeć nic się nie stanie.
Obrazek

Za TM : Marysia Tutuś Kleo Gucio
Mała Mi uciekła ... :( Melina ma się dobrze w nowym domku
Nakasha
Posty: 5397
Rejestracja: wt sty 04, 2005 7:14 pm
Numer GG: 4379189
Lokalizacja: Białystok - Kuriany
Kontakt:

Re: Wpadka?

Post autor: Nakasha »

Niestety czasami nie wszystkie maluchy przeżywają... jeśli boisz się, że samica jest nieoswojona i porzuci młode, to możesz zrobić tak:

1. wypuszczasz samicę na wybieg (najlepiej niech sama wyjdzie z klatki)
2. w tym czasie delikatnie, długopisami czy czymś innym cienkim i długim (aby nie zostawić swojego zapachu) odgarniasz gniazdo i łagodnie przesuwasz maluszki, sprawdzając, czy żyją i od razu je liczysz
3. jeśli jaki nie żyje, bierzesz łyżkę i delikatnie usuwasz go z gniazda
4. potem z powrotem nakrywasz maluchy materiałem gniazda
5. pozwalasz samicy wejść do klatki

Maluchy musisz rozdzielić płciami w wieku 4,5 tygodnia, inaczej będą kolejne ciąże. Trzeba będzie też zrobić maluszkom ogłoszenia adopcyjne. A matce zostaw jedną córkę do towarzystwa, samiczka nie może być sama.

Powodzenia. ;)
Z nami: Ganix, Yetta, Inari, Cerridwen, Ceres Ciel i dziczek Włóczykij
Za TM: 88 szczurzych duszyczek

Obrazek
ramir3zkrk
Posty: 18
Rejestracja: śr kwie 24, 2013 11:13 am

Re: Wpadka?

Post autor: ramir3zkrk »

Problem właśnie polega na tym, że nie jest do końca oswojona. Może była taka przeczulona z powodu ponadprogramowego bagażu. Co do gmerania w gnieździe, nie chce go opuścić. Będę musiał chyba do wieczora poczekać, żeby się ożywiła. Kiedy będę mógł ich dotykać. Wiem, że jest cały dział poświęcony temu, ale są różne szkoły jazdy, a nie chcę spowodować odrzucenia.
Awatar użytkownika
akzi
Posty: 3941
Rejestracja: pn sty 11, 2010 12:22 pm
Lokalizacja: W W A

Re: Wpadka?

Post autor: akzi »

może poprostu weź ja skuś czymś pachnącym do wyjścia , postaw może coś poza klatką zapach napewno ja przekona do wyjścia.
Obrazek

Za TM : Marysia Tutuś Kleo Gucio
Mała Mi uciekła ... :( Melina ma się dobrze w nowym domku
Nakasha
Posty: 5397
Rejestracja: wt sty 04, 2005 7:14 pm
Numer GG: 4379189
Lokalizacja: Białystok - Kuriany
Kontakt:

Re: Wpadka?

Post autor: Nakasha »

Ale spokojnie, możesz dać jej jeden dzień. Najczęściej, jeśli kluski odchodzą, dzieje się to w pierwszych 2 dobach.
Z nami: Ganix, Yetta, Inari, Cerridwen, Ceres Ciel i dziczek Włóczykij
Za TM: 88 szczurzych duszyczek

Obrazek
jass
Posty: 59
Rejestracja: pt sty 11, 2013 9:43 pm

Re: Wpadka?

Post autor: jass »

Z jakiego miasta jestes ? Gdy kluski podrosna , chętnie wezmę jedną samiczke . jakie mama ma umaszczenie ? Prosilabym o odpowiedź na pw .
ramir3zkrk
Posty: 18
Rejestracja: śr kwie 24, 2013 11:13 am

Re: Wpadka?

Post autor: ramir3zkrk »

Więc, usłyszałem, że jak kluski będą... no... to, że szczurzyca sama je wyrzuci. BTW, nazywa się Bailey i jest biała. Chciał ją kupić jakiś gość jako przekąskę dla węża.
Nakasha
Posty: 5397
Rejestracja: wt sty 04, 2005 7:14 pm
Numer GG: 4379189
Lokalizacja: Białystok - Kuriany
Kontakt:

Re: Wpadka?

Post autor: Nakasha »

Niekoniecznie. Jedne szczurzyce zjadają martwe młode, inne trzymają w gnieździe, inne wyrzucają. Nie da się tego przewidzieć.
Z nami: Ganix, Yetta, Inari, Cerridwen, Ceres Ciel i dziczek Włóczykij
Za TM: 88 szczurzych duszyczek

Obrazek
ramir3zkrk
Posty: 18
Rejestracja: śr kwie 24, 2013 11:13 am

Re: Wpadka?

Post autor: ramir3zkrk »

Żelki zaczynają już wyglądać bardziej jak szczurki. Robią masę hałasu i są ruchliwe. Wydaje mi się, że jak do tej pory wszystkie żyją. Może to tylko moje dziwne wrażenie, ale chyba już trochę umaszczenie wychodzi.
jass
Posty: 59
Rejestracja: pt sty 11, 2013 9:43 pm

Re: Wpadka?

Post autor: jass »

Koniecznie wstaw zdjęcia ! Jeśli nie możesz na image coś tam , to zalinkuj na tinypic.pl :)
ramir3zkrk
Posty: 18
Rejestracja: śr kwie 24, 2013 11:13 am

Re: Wpadka?

Post autor: ramir3zkrk »

Oto fotki. Zanim ktokolwiek podniesie alarm, normalnie są ukryte w domku, który podniosłem na moment, żeby zrobić zdjęcie. Bailey się to spodobało w umiarkowanym stopniu.

P.s. Sorka za jakość zdjęć, ale chciałem je zrobić jak najszybciej, żeby dać im spokój. Jakieś przewidywania co do ubarwienia?

http://img515.imageshack.us/img515/9257 ... 132126.jpg

http://img855.imageshack.us/img855/4788 ... 132145.jpg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Archiwum Główne”