Co z nimi zrobić?

Archiwum na ważne stare tematy

Moderator: Junior Moderator

Hikikomori
Posty: 8
Rejestracja: pt lip 05, 2013 9:44 am
Lokalizacja: Nasielsk

Co z nimi zrobić?

Post autor: Hikikomori »

Cześć. : 3
Parę dni demu dostałem samiczkę i samczyka od przyjaciela. Podejrzewam, że samiczka jest w ciąży. I mam kilka pytań.
Czy samiczka może zostać w samcem w klatce?, ganiają się, on czasami próbuj ją pokryć, ale ona kładzie się na plecy i odpycha go nogami i piszczy, trochę boję się, że samiec robi jej w ten sposób krzywdę. Czy to możliwe?
Ma gruszkowaty kształt brzucha i widoczne sutki, czy to oznacza, że jest w ciąży. Macając ją po brzuszku coś czuję, ale bardziej obstawiałbym, że to jedzonko w jelitach.
Gdy siedzi sama w klatce, ciągle śpi i jest osowiała, jak wpuszczam samca, biega po klatce i uganiają się za sobą, ale piszczy gdy ten leży na niej, albo próbuje ją pokryć, zostawić go razem z nią, czy oddzielić?
Przepraszam za chaos, pierwszy post i te sprawy. :3
Alea iacta est...
IHime
Posty: 4523
Rejestracja: czw kwie 08, 2010 3:34 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Co z nimi zrobić?

Post autor: IHime »

Samiczka nie może być z samcem nawet przez 2 sekundy, do zapłodnienia dochodzi błyskawicznie. Bardzo prawdopodobne, że szczurzyca jest już w ciąży. Jeśli masz w okolicy dobrego weta (sprawdź polecanych na forum), to może da radę zrobić jeszcze sterylizację. Jak się wygoi, będzie mogła bezpiecznie przebywać z samcem. Na razie powinieneś pilnie ich oddzielić, jeśli samiczka jest w ciąży, potrzebuje spokoju. Samczyk może być niebezpieczny dla maluchów, samiczka też może zrobić się nieprzyjemna i bronić maluchów.
Hikikomori
Posty: 8
Rejestracja: pt lip 05, 2013 9:44 am
Lokalizacja: Nasielsk

Re: Co z nimi zrobić?

Post autor: Hikikomori »

Ponawiam pytanie.
Czy oddzielić samicę od samca, skoro gdy jest sama ciągle śpi i mniej je?
Alea iacta est...
IHime
Posty: 4523
Rejestracja: czw kwie 08, 2010 3:34 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Co z nimi zrobić?

Post autor: IHime »

Ponawiam odpowiedź: oddzielić, niezależnie czy jest już w ciąży czy nie.
Awatar użytkownika
limomanka
Posty: 578
Rejestracja: wt kwie 09, 2013 8:48 pm
Lokalizacja: Koty na Górnym Śląsku

Re: Co z nimi zrobić?

Post autor: limomanka »

Samiczka się ożywia w obecności samca, ponieważ brakuje jej towarzystwa, ale zgadzam się z przedmówczynią - musisz je teraz rozdzielić. Samców nie trzyma się z samiczkami, ponieważ zapłodnienie trwa dosłownie sekundy (nawet można tego nie zauważyć), ciąża trwa 3 tygodnie a tuż po porodzie samiczka jest znów zdolna do rozrodu (ma rujkę poporodową). W miocie może być nawet 20 maluchów (to zależy od wieku małej i tego, jak ją karmisz), więc w krótkim czasie możesz stać się chcąc nie chcąc opiekunem kilkudziesięciu maluchów.
Polecam kastrację którejś z płci (niektórzy weterynarze dokonują sterylek aborcyjnych) - wtedy będziesz mógł trzymać parkę razem.
Jeśli zdecydujesz się pozwolić mamie urodzić (ale to weterynarz musi stwierdzić ciążę), poczytaj dokładnie tematy o karmieniu ciężarnych szczurek i odchowywaniu miotu. Dowiesz się, jakie warunki musisz zapewnić ogonkom, żeby zwiększyć ich szansę na przeżycie.
Aha, młode trzeba oddzielić płciami (panny zostają z mamą, samce idą do taty) koniecznie zanim skończą 4,5 tygodnia, ponieważ są już wtedy zdolne do rozrodu.
Daj znać, jaką decyzję podjąłeś, pomożemy jak potrafimy :)
Ze mną:koty: Nutek i Wolfgang oraz suka Masza
Odeszli: Czesio, Stefan, Cyryl, Pan Mysz, Tosiek, Fenek, Twix, Mars, Errol, Erwin, Anatol, Fiubździul i Ach; z dt: Edek, Harnaś, Franek, Viggo, Nam i Malina oraz kotki: Solo, Aria i Sopran
Hikikomori
Posty: 8
Rejestracja: pt lip 05, 2013 9:44 am
Lokalizacja: Nasielsk

Re: Co z nimi zrobić?

Post autor: Hikikomori »

Decyzję już podjąłem.
Ważyłem Flo w środę i dzisiaj, jest 30g różnicy, więc mogę prawie na pewno powiedzieć, że jest w ciąży. ;)
Teraz tylko zastanawiam się czy zostawić samca z nią. Bez niego ciągle siedzi w domu i śpi, a gdy jest w klatce, brykają razem.
Flo jeszcze nie robi gniazda, nie magazynuje szmatek, ani nic. Trochę boję się, że przez stres wywołany zmianą otoczenia może wchłonąć płód lub zagryźć je zaraz po urodzeniu.
Alea iacta est...
IHime
Posty: 4523
Rejestracja: czw kwie 08, 2010 3:34 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Co z nimi zrobić?

Post autor: IHime »

Oddziel, młoda samica może urodzić bez ostrzeżenia. Moja właśnie tak zrobiła 3 dni temu, nie robiła gniazda ani nic. Samica natychmiast po porodzie ma ruję poporodową i zachodzi w następną ciążę. Dwie ciąże pod rząd mogą wykończyć samiczkę.
Hikikomori
Posty: 8
Rejestracja: pt lip 05, 2013 9:44 am
Lokalizacja: Nasielsk

Re: Co z nimi zrobić?

Post autor: Hikikomori »

Okej, dziękuję. : 3
Alea iacta est...
Hikikomori
Posty: 8
Rejestracja: pt lip 05, 2013 9:44 am
Lokalizacja: Nasielsk

Re: Co z nimi zrobić?

Post autor: Hikikomori »

Aktualizacja. :3
Flo urodziła dzisiaj w nocy pięć pięknych klusków. ;)
Alea iacta est...
Awatar użytkownika
fidusiowa
Posty: 608
Rejestracja: śr lis 28, 2012 10:07 pm
Lokalizacja: Biała Piska

Re: Co z nimi zrobić?

Post autor: fidusiowa »

A co z samcem? Został oddzielony? Pokaz maluchy :)
Za TM: Bazylek, Chrupcio, Franuś, Albercik, Krakersik [*][/b][/color]
http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=38825
vernice
Posty: 64
Rejestracja: ndz lip 07, 2013 8:42 pm

Re: Co z nimi zrobić?

Post autor: vernice »

Pokaż maluszki :) Bo chcę przygarnąć jakieś dwie samiczki :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Archiwum Główne”