Szczurka w ciąży - wiele wątpliwości

Hmmm... temat mówi wszystko. :)

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
milasv650
Posty: 11
Rejestracja: czw paź 31, 2013 10:27 pm

Szczurka w ciąży - wiele wątpliwości

Post autor: milasv650 »

Witam wszystkich miłośników szczurów na forum,
Jest to mój pierwszy post. Długo szukałam odpowiedzi na moje pytania, nie znalazłam wszystkich odpowiedzi, dlatego postanowiłam założyć nowy temat.
Zacznę od początku... 15 sierpnia kupiłam dwa szczury w sklepie zoologicznym (tak, wiem... lepiej kupić lub adoptować z prywatnych hodowli). Kupiłam więc dwa, 4 tygodniowe szczury (Pan w zoologu powiedział, że to na pewno dwa samce). Po jakimś czasie jeden ze szczurków poważnie zachorował, po długim i męczącym leczeniu został uśpiony. (miał guza przysadki mózgowej). Nie chciałam mieć jednego szczura, bo wiem, że byłby samotny więc dokupiłam mu towarzysza z prywatnej już hodowli (samca, albinosa dumbo-fuzzy). Między nimi jest 3 tygodnie różnicy. Razem w klatce są już ok 1 mca. Od samego początku zauważyłam, że szczury ze sobą kopulują, uznałam to za zły znak i poszłam szybko do dwóch, różnych weterynarzy (chciałam się upewnić, że to samiec, nie samica). Upewnili mnie, że to samiec i widocznie bardzo się lubią.... Parę dni temu zauważyłam że mój pierwszy szczurek jest nieco grubszy niż tydzień temu i ma powiększone sutki. Przeraziłam się, że weterynarze się jednak pomylili i pognałam dziś do innego lekarza. Potwierdził moje najgorsze przypuszczenia - mój szczur to samica i jest w ciąży :( Jestem w szoku, mam wiele pytań, wątpliwości. Z tego co czytałam wiem, że muszę je rozdzielić, na szczęście mam dwie klatki, ale co dalej?:
1)Jak się maluszki urodzą, czym karmić matkę? czy dokarmiać czymś same małe?
2)Kiedy mogę wpuścić samicę z powrotem do samca? (zamierzam wykastrować samca)
3)Czy jeśli samica jest z zoologa, a samiec to albinos, nie stwarza to dużego prawdopodobieństwa chorób/wad genetycznych? (totalnie się na tym nie znam...)
4)Należy w jakiś szczególny sposób dbać o nowo narodzone szczurki? (jakaś specjalna ściółka, pożywienienie, miejsce gdzie bedą przebywać?)
5) Należy iść ze szczurką do weterynarza po porodzie lub z małymi?
6) Po jakim czasie można oddać je do adopcji?
7) Po czym poznać najlepiej, że to szczurka, a nie szczurek? Rozumiem, że muszę małe szczurki (samice) oddzielić od szczurów (samców) po jakimś czasie?

Z góry przepraszam za chaotycznie napisany post, jestem nadal w szoku, nie planowałam rozmnażania szczurów, specjalnie chciałam się upewnić czy to dwa samce, a jednak spotkała mnie niemała niespodzianka...

Pozdrawiam i dziękuję za wszelkie sugestie/rady/odpowiedzi.
Awatar użytkownika
Sky
Posty: 1567
Rejestracja: pn cze 15, 2009 4:27 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Szczurka w ciąży - wiele wątpliwości

Post autor: Sky »

Na wszystkie, a na pewno większość, pytania odpowiedzi znajdziesz w spisie treści:
http://szczury.org/viewtopic.php?f=19&t=23495

przejrzyj na spokojnie ten dział, a gdy rzeczywiście nie znajdziesz odpowiedzi, wtedy napisz ;)
W pamięci Cookie, Biscuit, Manu, Muffin, Anouk, Kavi, Tytus i Festus.

http://www.szkicz.blogspot.com <- rysuję sobie.
Awatar użytkownika
Morgana551
Posty: 1177
Rejestracja: ndz kwie 21, 2013 4:38 pm

Re: Szczurka w ciąży - wiele wątpliwości

Post autor: Morgana551 »

Nie miałam nigdy samicy w ciąży ale spróbuję pomóc jak najbardziej. Na pewno wypowie się ktoś bardziej kompetentny niż ja.

1. Dużo pełno wartościowego jedzenia. Pomijając karmę podstawową dla szczurków, które kupujesz w zoologu potrzeba szczurzycy świeżych warzyw i owoców. Poczytaj troszkę jakie możesz jej podawać. Możesz też spróbować z gerberkami. Są bardzo pożywne.

2. Kiedy odkarmi małe, a u samca wszystko się wygoi. Czasem zdarza się, że samica męczy niekastrowanego samca, ponieważ nie dostaje od niego tego czego chce...

3. Grunt to nie spokrewnieni rodzice. Są to szczurki bez rodowodu także jest prawdopodobieństwo wad genetycznych w późniejszym wieku.

4. Zapewnij samicy materiały na budowę gniazda. Chusteczki itp. nie dawaj nigdy waty! Włókna mogą zrobić krzywdę młodym.
Obserwuj czy samica karmi młode.

5. Tego nie wiem. Miałam króliczka w ciąży. Szłam z nią do weta aby sprawdził czy wszystko z niej "wyszło".

6. Po 4 tygodniach.

7. Najlepiej odzieli po 3 tygodniach. Płeć bardzo łatwo odgadnąć. W szczególności w późniejszym wieku. Aż wstyd za naszych weterynarzy, że nie potrafią odróżnić płci szczurasków... Samce mają kuleczki pod ogonkiem. Dość dużych rozmiarów w porównaniu do reszty ciała. Nawet jak chodzą można je zauważyć. Zamieszam zdjęcie Naviego i Letusia [*]. Wystarczy zobaczyć pod ogonek czarno-białego pana:)

Obrazek

Określić płeć możesz wcześniej. Wystarczy zamieścić zdjęcia szczurków na forum.
Ze mną: Elmo, Blue, Hektor, Tyrion, Aslan, Theron SR, Memfis ZR, Frodo, Snow i Hades
Tęczowy most: Beti, Frika, Betunia, Navi, Leto, Kermit, Cookie, Wafel, Gizmo, Oskar [*]
Nasz temat: http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t ... 3#p1018523
Awatar użytkownika
Sky
Posty: 1567
Rejestracja: pn cze 15, 2009 4:27 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Szczurka w ciąży - wiele wątpliwości

Post autor: Sky »

Morgana551 pisze:Nie miałam nigdy samicy w ciąży ale spróbuję pomóc jak najbardziej. Na pewno wypowie się ktoś bardziej kompetentny niż ja.

1. Dużo pełno wartościowego jedzenia. Pomijając karmę podstawową dla szczurków, które kupujesz w zoologu potrzeba szczurzycy świeżych warzyw i owoców. Poczytaj troszkę jakie możesz jej podawać. Możesz też spróbować z gerberkami. Są bardzo pożywne.

7. Najlepiej odzieli po 3 tygodniach. Płeć bardzo łatwo odgadnąć. W szczególności w późniejszym wieku. Aż wstyd za naszych weterynarzy, że nie potrafią odróżnić płci szczurasków... Samce mają kuleczki pod ogonkiem. Dość dużych rozmiarów w porównaniu do reszty ciała. Nawet jak chodzą można je zauważyć. Zamieszam zdjęcie Naviego i Letusia [*]. Wystarczy zobaczyć pod ogonek czarno-białego pana:)
Co do punktu 7. Młode samce od samic oddziela się w wieku 4 -4,5 tygodni. Wcześniej nie powinno się ich rozdzielać z matką.
Samiczki najlepiej, żeby były przy matce do 5tego tygodnia.

Co do punktu 1. Przede wszystkim matce trzeba zapewniać sporo białka - na budowę młodych szczurków. Możesz podawać trochę więcej mięsa, ale nie za dużo - najlepiej białego, gotowanego na parze. Ewentualnie jakieś białe sery, jajko itp.
W pamięci Cookie, Biscuit, Manu, Muffin, Anouk, Kavi, Tytus i Festus.

http://www.szkicz.blogspot.com <- rysuję sobie.
milasv650
Posty: 11
Rejestracja: czw paź 31, 2013 10:27 pm

Re: Szczurka w ciąży - wiele wątpliwości

Post autor: milasv650 »

Dziękuję za rady. Na większość pytań już znalazłam odpowiedź , chociaż boję się, że coś przeoczę a chciałabym dla nich jak najlepiej... Muszę przyznać, że mój szczur zrobił mi nie lada niespodziankę.
Zamieszczam zdjęcia moich pociech (albinos - tata, czarno-biała - mama).
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Morgana551
Posty: 1177
Rejestracja: ndz kwie 21, 2013 4:38 pm

Re: Szczurka w ciąży - wiele wątpliwości

Post autor: Morgana551 »

Grubaski ^^ Aaa i jedna ważna rzecz. Gniazdo z malcami musi być na dole klatki. Jak matka urodzi to trzeba będzie je przenieść, ponieważ dzieciaczki mogą pospadać ;/
Ze mną: Elmo, Blue, Hektor, Tyrion, Aslan, Theron SR, Memfis ZR, Frodo, Snow i Hades
Tęczowy most: Beti, Frika, Betunia, Navi, Leto, Kermit, Cookie, Wafel, Gizmo, Oskar [*]
Nasz temat: http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t ... 3#p1018523
Awatar użytkownika
madziastan
Posty: 1467
Rejestracja: śr lip 06, 2011 5:26 pm
Numer GG: 8345513
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Szczurka w ciąży - wiele wątpliwości

Post autor: madziastan »

A samiec musi być oddzielony najlepiej teraz. Samiczka musi być sama, a po porodzie samiec może znowu pokryć samiczkę dlatego najlepiej rozdziel samca od samiczki. na górze może być samiec. Odczep górne pręty podłogowe, a środkowe zablokuj dojście na dół, dzięki drabinie, zamknij piętro :)
Może kiedyś...
Za TM: Mamusia, Córeczka, Robin, Miodynka, Majtki, Milky, Elenka, Lucynka, Mary, Szarik, Gryzia,Jamajka, Shelter, Mała (Gifa), Henio, Kropuś
milasv650
Posty: 11
Rejestracja: czw paź 31, 2013 10:27 pm

Re: Szczurka w ciąży - wiele wątpliwości

Post autor: milasv650 »

Samica jest już od wczoraj przeniesiona do innej klatki. Klatki są postawione obok siebie i szczurki cały czas patrzą w swoją stronę z utęsknieniem. ;) Nie wiem dokładnie, który to dokładnie dzień ciąży, ale samica zaczęła gromadzić sobie jedzenie w rogu klatki, wszystko co jej dam to zanosi w jedno miejsce. Wcześniej tak nie robiła. Na zdjęciu widać, że brzuszek już ma całkiem spory, więc może lada chwila urodzi. 3majcie kciuki, oby wszystko przebiegło bez problemu. Dziękuje za rady ;)
Awatar użytkownika
Morgana551
Posty: 1177
Rejestracja: ndz kwie 21, 2013 4:38 pm

Re: Szczurka w ciąży - wiele wątpliwości

Post autor: Morgana551 »

Szczurki raczej nie powinny być w klatkach koło siebie, ponieważ wtedy się denerwują.
Ze mną: Elmo, Blue, Hektor, Tyrion, Aslan, Theron SR, Memfis ZR, Frodo, Snow i Hades
Tęczowy most: Beti, Frika, Betunia, Navi, Leto, Kermit, Cookie, Wafel, Gizmo, Oskar [*]
Nasz temat: http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t ... 3#p1018523
milasv650
Posty: 11
Rejestracja: czw paź 31, 2013 10:27 pm

Re: Szczurka w ciąży - wiele wątpliwości

Post autor: milasv650 »

Horda urodziła wczoraj 10 różowych klusek :D są przecudowne, dokazują i głośną kwilą - widocznie mają dużo siły :) Niestety 1 szczurek zdechł zaraz po porodzie. Zostało ich 9. Mama dzielnie się nimi zajmuje. Udało mi się uchwycić je na zdjęciu zaraz po urodzeniu, potem szczurka pozakrywała ja szmatkami. Teraz je tylko słyszę :) Oto i one:

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Morgana551
Posty: 1177
Rejestracja: ndz kwie 21, 2013 4:38 pm

Re: Szczurka w ciąży - wiele wątpliwości

Post autor: Morgana551 »

Zdarza się niestety, że maleństwo nie przeżyje ;/ Zdrówka dzieciaczkom i wymiziaj mamusie :) Czekamy na więcej zdjęć maleństw.
Ze mną: Elmo, Blue, Hektor, Tyrion, Aslan, Theron SR, Memfis ZR, Frodo, Snow i Hades
Tęczowy most: Beti, Frika, Betunia, Navi, Leto, Kermit, Cookie, Wafel, Gizmo, Oskar [*]
Nasz temat: http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t ... 3#p1018523
Awatar użytkownika
Saaa
Posty: 435
Rejestracja: pn maja 20, 2013 9:43 pm
Lokalizacja: Szczecin

Re: Szczurka w ciąży - wiele wątpliwości

Post autor: Saaa »

trzymamy kciuki za maluszki no i rodzicow;) Oby tatus dal rade przy kastracji:)
Obrazek
Moje kochane ogonki;) http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=40758
Za Tęczowym Mostkiem: Albi [*][/color]
milasv650
Posty: 11
Rejestracja: czw paź 31, 2013 10:27 pm

Re: Szczurka w ciąży - wiele wątpliwości

Post autor: milasv650 »

Maleństwa mają 3 dni, sporo urosły i widać mniej więcej jakie kolorki będą miały. :) Niektóre wdały się w mamę i będą dwukolorowe. Zamieszczam zdjęcie:
Obrazek
Awatar użytkownika
Morgana551
Posty: 1177
Rejestracja: ndz kwie 21, 2013 4:38 pm

Re: Szczurka w ciąży - wiele wątpliwości

Post autor: Morgana551 »

Ojej jakie pysiolki ^^
Ze mną: Elmo, Blue, Hektor, Tyrion, Aslan, Theron SR, Memfis ZR, Frodo, Snow i Hades
Tęczowy most: Beti, Frika, Betunia, Navi, Leto, Kermit, Cookie, Wafel, Gizmo, Oskar [*]
Nasz temat: http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t ... 3#p1018523
abdak14
Posty: 2
Rejestracja: śr lis 06, 2013 11:36 pm

Re: Szczurka w ciąży - wiele wątpliwości

Post autor: abdak14 »

oby tak dalej, życze powodzenie w rozmnażaniu
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rozmnażanie”