Strona 1 z 1

Niespodzianka i pytanie o płeć

PostNapisane: Cz maja 29, 2014 5:44 pm
przez djana90
Witam

Kupiłam 5 maja 2 małe (podobno) samiczki dumbo, dzisiaj wracam po pracy.. jedna urodziła 2 maluchy (Czyli po 24 dniach od kupienia) w tym jeden maluch niestety jak przyszłam już był martwy.
W ogóle jestem w szoku..
Szczury oddzieliłam natychmiast.

Mam pare pytań, wybaczcie brak dokładnego przeglądania forum ale na prawdę jestem "wyprana"

1. Czy mogę posprzątać w klatce? co czwartek to robię a teraz tym bardziej nie chce by maluch siedział w tym brudzie
2. Czy ktoś może mi powiedzieć czy to przypadkiem nie jest samiec ? bo zapewniali mnie że to samiczka

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/df7 ... 3fa47.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/0b0 ... 0602b.html

3. Czy to możliwe że samica urodziła tylko dwa młode? mogę się ich spodziewać więcej?

Jeżeli któreś pytanie jest głupie to przepraszam..

Re: Niespodzianka i pytanie o płeć

PostNapisane: Cz maja 29, 2014 6:32 pm
przez Wilczek777
Tak niestety często kończy się kupowanie zwierząt w sklepach zoologicznych. Z tego względu polecamy adopcję lub kupno ogonka z zarejestrowanej hodowli - wtedy nie ma takich wpadek.
Jeśli samiczka jest młoda to i tak dobrze, ze nic jej nie jest i młodych nie ma dużo bo mogłaby ich nie wykarmić albo sama nie przeżyć takiego obciążenia.
Jak rozumiem jest jeden maluszek? Czy mama go karmi? Najedzony powinien mieć biały półksiężyc na brzuszku - znaczący, że opity jest mlekiem.
1. Jeśli samica Ci ufa możesz sprzątnąć klatkę przekładając samicę z młodym i częścią gniazda do transportera czy coś. Po sprzątaniu niech wszystko będzie na swoim miejscu i część gniazda przesiąknięta zapachem niech też wróci. Jeśli jednak Ci nie ufa np. broni maleństwa to nie ruszaj gniazda, sprzątnij to co możliwe i tyle - nie ma co ryzykować.

2. To jest moim zdaniem samiczka ale ten brzuszek i powiększone sutki wyglądają jakby też miała rodzić (chyba, że jestem w błędzie -niech mnie ktoś poprawi)

3. To możliwe jeśli samiczka jest młoda i była w kiepskich warunkach. Jeśli już od porodu minęło parę godzin i jest aktywna to wszystko powinno być ok. Możesz jednak zawieźć ją do weta bo jak się okaże, że np. zostały martwe maluchy nienarodzone to będzie tragedia.

Samiczkę karmiącą musisz teraz żywić wysokiej jakości karmą, dodatkową porcją białka (jajko, mięsko, jogurt) żeby nabrała sił, odbudowała swój organizm i wykarmiła młode.

Re: Niespodzianka i pytanie o płeć

PostNapisane: Cz maja 29, 2014 6:55 pm
przez djana90
Tak maluszek jest jeden i karmiony przez mamę. Samiczka jest aktywna na szczęście :)

Czy ten drugi szczur gdy faktycznie okaże się samiczką może być trzymany z obecną mama? Dziewczyny były brane razem.
Czy jakby się okazało że ta druga też urodzi również mogą być razem? nie pozagryzają swoich dzieci?

Dziękuje za szybką odpowiedź

Re: Niespodzianka i pytanie o płeć

PostNapisane: Pt maja 30, 2014 9:22 am
przez smeg
Jeśli do tej pory mieszkały razem, mogą mieszkać nadal, nawet po porodzie. Drugi szczur to na 100% samiczka, według mnie również jest w ciąży.

Ze sprzątaniem najlepiej poczekaj, aż maluchy będą miały ok. tydzień. Możesz ewentualnie posprzątać klatkę dookoła, bez ruszania gniazda, w którym przebywają maluszki. Kiedy młody będzie miał kilka dni, możesz go już dotykać i brać na ręce, jeśli samiczka nie denerwuje się za bardzo. To ważne dla jego przyszłej socjalizacji. Już teraz możesz też spróbować rozpoznać płeć u malucha.

Poród 24 dni po kupieniu jest trochę niepokojący, szczurza ciąża trwa zazwyczaj 21-23 dni, więc musiała być przenoszona i zapłodniona w dniu kupna. Na Twoim miejscu poszłabym do dobrego szczurzego weterynarza na usg (na forum jest lista polecanych lecznic, najlepiej jeszcze zadzwonić i zapytać, czy mają sprzęt i zrobią badanie), żeby upewnić się, że żadne płody nie zostały w macicy. Jeśli tak, konieczna jest szybka sterylka, bo w przeciwnym wypadku skończy się to śmiercią samiczki.

Re: Niespodzianka i pytanie o płeć

PostNapisane: Pt maja 30, 2014 10:16 am
przez noovaa
Obie to samiczki, druga faktycznie również wygląda na ciężarną.

Stres, złe warunki, osłabienie mogą się przyczynić do tak małego miotu. Ale nie tylko, czasem zdrowy szczur w idealnym domu ma taki miot, choć jest to niezwykle rzadkie. USG się przyda, poza tym obserwuj mamę. Szczurcie połącz. Jeden maluszek może nie wystarczająco pobudzać laktacje, wtedy mama nie będzie miała czym go karmić. Obserwuj czy ma pełny brzuch. Jeśli druga samiczka urodzi, jest szansa że wykarmi też i tego maluszka, jeśli jego mama nie da rady.

Re: Niespodzianka i pytanie o płeć

PostNapisane: Pt maja 30, 2014 4:40 pm
przez djana90
2 samiczka urodziła... 3 piękne małe żelki :) mam nadzieje że będzie ok do weta też je zabiore

Re: Niespodzianka i pytanie o płeć

PostNapisane: Pt maja 30, 2014 11:02 pm
przez PaniCiurowa
A broń cię Boże zabierać oseski do weta! Tam się roi od zarazków a one nie mają jeszcze odporności!
Samiczkę pierwszą zabierz, bo konieczność, spróbuj podrzucić drugiej tego jednego kluska, żeby się chociaż zaopiekowała.

Re: Niespodzianka i pytanie o płeć

PostNapisane: Pn cze 09, 2014 3:53 pm
przez Kasioowaa
Ja jak mialam male z niespodzianki to przenioslam male z mamusia do innej klatki juz rano (urodzily sie w nocy) bo w gniezdzie bylo troche krwi i jeden klusek byl martwy. Jednak przd dotknieciem malych wtarlam zapach sciolki w rece.