Szczurzy KONFLIKT SEROLOGICZNY

Hmmm... temat mówi wszystko. :)

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
karolcia&dzikuska
Posty: 37
Rejestracja: czw kwie 03, 2014 2:19 pm

Szczurzy KONFLIKT SEROLOGICZNY

Post autor: karolcia&dzikuska »

Jako, iż mam dziką szczurzynkę, wertuje internet w poszukiwaniach info
na temat dzikich szczurów hodowanych w warunkach domowych.
Zaciekawił mnie temat krzyżowania szczurów hodowlany&dziki.
Nawiązałam kontakt z 2 osobami, które miały mioty swoich samic po
dzikim ojcu...
Co mnie zaskoczyło, to "słabe wyniki" tych kryć.
Jedna z osób kryła 2 samice (niespokrewnione) tym samym dzikim samcem.
"Wizualnie" krycia były skuteczne.
efekt: jedna urodziła 4 szt, druga nie urodziła żadnego- nie piszę, że nie zaszła,
bo tego nikt nie wie... mogło być tak, że w wyniku jakiś dziwnych procesów
ciąża mogła zostać "wchłonięta", w każdym bądź razie- małych nie było.

Druga osoba pokryła samicę, która zaszła w ciążę, rodziła w 26 (!) dniu po pokryciu
i urodziła 3 martwe młode...

Wszystkie z samic były w świetnej kondycji
Rodziły już wcześniej, nie wcześniej niż 4-mce przed tymi kryciami
Samce z tych dwóch przypadków były różne (osoby z zupełnie innych części Polski).

Czy uważacie, iż może tu występować coś, na podobę ludzkiego konfliktu serologicznego?
Wiem, że ktoś na forum miał półdzikie maluchy, ale nie znam Was tutaj, więc jeśli ktoś
pamięta, proszę o info ile młodych się urodziło (chodzi mi i pierwsze pokolenie po dzikich szczurach)
i czy dzikusem była matka, czy ojciec (bo może to też ma jakiś wpływ)...

Pozdrawiam. Czekam na rozwój tematu, bo jest (mam nadzieję) interesujący ;)

czy SZCZUR= SZCZUR :o ?
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Szczurzy KONFLIKT SEROLOGICZNY

Post autor: smeg »

Rodziły już wcześniej, nie wcześniej niż 4-mce przed tymi kryciami
Nie wczesniej, czy nie pozniej? Mioty czesciej niz co 4 miesiace mogly byc przyczyna ich malej liczebnosci.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Awatar użytkownika
PaniCiurowa
Posty: 359
Rejestracja: pn gru 17, 2012 4:01 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Szczurzy KONFLIKT SEROLOGICZNY

Post autor: PaniCiurowa »

Ja mam dwa półdziki z miotu, który sama odchowałam. Miot liczył bodajże 12 albo 13 młodych, a liczebność zredukowała się głównie przez brak matki zastępczej do 5 (samica odeszła kiedy maluchy miały 3 dni).
https://zrzutka.pl/z/phidippusregius - Dorzuć grosz na moje marzenie. :)
karolcia&dzikuska
Posty: 37
Rejestracja: czw kwie 03, 2014 2:19 pm

Re: Szczurzy KONFLIKT SEROLOGICZNY

Post autor: karolcia&dzikuska »

smeg pisze:
Rodziły już wcześniej, nie wcześniej niż 4-mce przed tymi kryciami
Nie wczesniej, czy nie pozniej? Mioty czesciej niz co 4 miesiace mogly byc przyczyna ich malej liczebnosci.
Wydaje mi się, że logicznie zachowałam przesłanie ;) " rodziły nie wcześniej niż 4 m-ce przed kryciem", czyli
miały min 4 m-ce regeneracji.
Gdym napisała, że rodziły "nie później" to by chyba znaczyło, że miały max 4 m-ce na regenerację,
chyba, że się mylę... :P

PaniCiurowa pisze:Ja mam dwa półdziki z miotu, który sama odchowałam. Miot liczył bodajże 12 albo 13 młodych, a liczebność zredukowała się głównie przez brak matki zastępczej do 5 (samica odeszła kiedy maluchy miały 3 dni).
No to w tym przypadku ta teza się nie potwierdza.
A jeśli można wiedzieć, to co się stało z mamą maluchów?
Jakieś problemy przy porodzie?
Maluchy były jakieś wyjątkowo duże, ciąża przenoszona?
Przepraszam, jeśli przywołuję smutne wspomnienia, ale ciekawi mnie ten temat.
Awatar użytkownika
PaniCiurowa
Posty: 359
Rejestracja: pn gru 17, 2012 4:01 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Szczurzy KONFLIKT SEROLOGICZNY

Post autor: PaniCiurowa »

Samica nie była moja. Nawet jej na oczy nie widziałam. Młode trafiły do mnie, kiedy odeszła, najprawdopodobniej z wycieńczenia, bo została znaleziona na drzewie obok kliniki wet na Gagarina i u nich się "rozpakowała", a że młode to półdzikusy stąd wniosek nasuwa się sam - musiała być poza domem przez więcej niż trwa ciąża. :P Ot, cała historia.
https://zrzutka.pl/z/phidippusregius - Dorzuć grosz na moje marzenie. :)
karolcia&dzikuska
Posty: 37
Rejestracja: czw kwie 03, 2014 2:19 pm

Re: Szczurzy KONFLIKT SEROLOGICZNY

Post autor: karolcia&dzikuska »

A to samica była dzika?
Jeśli nie, to skąd pewność, że maluchy to półdzikusy?
Przecież samicę mógł ktoś wyrzucić gdy zobaczył że robi się grubsza
i może się okazać, że w domu będzie 15 szczurków, a np. mama nie pozwala >:(
Przepraszam za dociekliwość ::)
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Szczurzy KONFLIKT SEROLOGICZNY

Post autor: smeg »

Jeśli matka jest domowa (sądząc po kolorze), a wszystkie młode są koloru agouti (brązowe), w dodatku została znaleziona na dworze, to jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że młode są półdzikusami ;)
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Awatar użytkownika
PaniCiurowa
Posty: 359
Rejestracja: pn gru 17, 2012 4:01 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Szczurzy KONFLIKT SEROLOGICZNY

Post autor: PaniCiurowa »

Cały miot, bez wyjątku, to były agouti. Z resztą widać w ich zachowaniu i smukłości, że mają połowę genów od dzikusa, bo zostawiłam obu samców z miotu - są bardziej płochliwi, wrażliwsi na bodźce wzrokowe i słuchowe, szybciej uciekają.
Matka, z tego co mi mówiono, była najprawdopodobniej albinosem, w każdym razie typowym szczurem hodowlanym.
https://zrzutka.pl/z/phidippusregius - Dorzuć grosz na moje marzenie. :)
karolcia&dzikuska
Posty: 37
Rejestracja: czw kwie 03, 2014 2:19 pm

Re: Szczurzy KONFLIKT SEROLOGICZNY

Post autor: karolcia&dzikuska »

smeg pisze:Jeśli matka jest domowa (sądząc po kolorze), a wszystkie młode są koloru agouti (brązowe), w dodatku została znaleziona na dworze, to jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że młode są półdzikusami ;)
Oczywiście, że jeśli "jest domowa sądząc po kolorze", to jest to wielce prawdopodobne, jednak
jestem tu od niedawna i nie znam tej historii, a sama PaniCiurowa napisała:
PaniCiurowa pisze:Samica nie była moja. Nawet jej na oczy nie widziałam.
Więc ja tym bardziej nie wiem, jaka była samica ;)

Ale skoro była w kolorze "domowym" i jeszcze w dodatku powinna być selfem lub bergshirem (skoro większość młodych (biorąc poprawkę na ew. te, które nie przeżyły) były selfami ) to oczywiście zgadzam się z tym, iż są półdzikusami :)
PaniCiurowa pisze:Cały miot, bez wyjątku, to były agouti. Z resztą widać w ich zachowaniu i smukłości, że mają połowę genów od dzikusa, bo zostawiłam obu samców z miotu - są bardziej płochliwi, wrażliwsi na bodźce wzrokowe i słuchowe, szybciej uciekają.
Matka, z tego co mi mówiono, była najprawdopodobniej albinosem, w każdym razie typowym szczurem hodowlanym.
Moja też jest zdecydowanie "szczurem".
Dopiero teraz widzę różnicę w szczurach hodowlanych i dzikich :o
Normalnie się wydaje, że hodowlany szczur jest mądry, sprytny, czujny itd...
Jednak obserwując zachowanie dzikusa, czy nawet półdzikusa, widać, jakim "mułkiem" w porównaniu do dzikiego jest
szczur hodowlany ;) :P
Awatar użytkownika
PaniCiurowa
Posty: 359
Rejestracja: pn gru 17, 2012 4:01 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Szczurzy KONFLIKT SEROLOGICZNY

Post autor: PaniCiurowa »

Znaczenie nie ma nic do przeżywalności. W miocie były dwa irishe i berkshire oraz dwa selfy. Reszta nie zdążyła obrosnąć sierścią nie z powodu jakiegoś wymyślonego konfliktu "serologicznego" (bzdura, konflikt serologiczny dotyczy białek krwi u ludzi), a z powodu powikłań wynikających ze sztucznego dokarmiania. Nie ma co drążyć tematu. Szczur dziki i hodowlany to jeden i ten sam gatunek, tylko różne szczepy.
https://zrzutka.pl/z/phidippusregius - Dorzuć grosz na moje marzenie. :)
Awatar użytkownika
malwa5
Posty: 12
Rejestracja: pn sty 13, 2014 8:37 pm

Re: Szczurzy KONFLIKT SEROLOGICZNY

Post autor: malwa5 »

Sprostuję, konflikt serologiczny NIE dotyczy tylko białek krwi człowieka, u wiele gatunków hodowlanych (nie wiem jak to ma się u dzikich) taki występuje, szczególnie, że u zwierząt często grup jest więcej i ich relacje są bardziej skomplikowane niż u człowieka. Nie wiem jakie grupy krwi są u szczurów i czy ktoś to w ogóle sprawdzał. Ale możliwe, że pojawiły się jakieś różnice w grupach lub rozkładzie u dzikich i hodowlanych szczurów. I zakładając, że dziki ojciec mógłby mieć jakąś "agresywną grupę", która przereaguje z grupą matki, ta wyprodukuje przeciwciała przeciw tej grupie, czyli przeciw płodom o tej grupie. Przy czym prawdopodobieństwo wzrasta w przypadku każdej kolejnej ciąży albo kontakcie z krwią samca, co już raczej w tych przypadkach nie miało miejsca. Ale to tylko takie pseudo naukowe rozważania...
karolcia&dzikuska
Posty: 37
Rejestracja: czw kwie 03, 2014 2:19 pm

Re: Szczurzy KONFLIKT SEROLOGICZNY

Post autor: karolcia&dzikuska »

malwa5 pisze:Sprostuję, konflikt serologiczny NIE dotyczy tylko białek krwi człowieka, u wiele gatunków hodowlanych (nie wiem jak to ma się u dzikich) taki występuje, szczególnie, że u zwierząt często grup jest więcej i ich relacje są bardziej skomplikowane niż u człowieka. Nie wiem jakie grupy krwi są u szczurów i czy ktoś to w ogóle sprawdzał. Ale możliwe, że pojawiły się jakieś różnice w grupach lub rozkładzie u dzikich i hodowlanych szczurów. I zakładając, że dziki ojciec mógłby mieć jakąś "agresywną grupę", która przereaguje z grupą matki, ta wyprodukuje przeciwciała przeciw tej grupie, czyli przeciw płodom o tej grupie. Przy czym prawdopodobieństwo wzrasta w przypadku każdej kolejnej ciąży albo kontakcie z krwią samca, co już raczej w tych przypadkach nie miało miejsca. Ale to tylko takie pseudo naukowe rozważania...
Dzięki malwa5 za wpis :)
Ja już stwierdziłam, że nie kontynuuje wątku, bo coś mi się wydaje,
że czasami lepiej pisać tematy typu: "czy szczur może jeść marchew..", lub "czym zastawić dziury za szafką ..." :-\
Jak widać (moim skromnym zdaniem) "mądrzejsze" tematy tu nie są mile widziane...
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Szczurzy KONFLIKT SEROLOGICZNY

Post autor: smeg »

Raczej mało kto ma tu na tyle specjalistyczne wykształcenie, żeby móc się na ten temat wypowiadać, możemy tylko gdybać ;)
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
karolcia&dzikuska
Posty: 37
Rejestracja: czw kwie 03, 2014 2:19 pm

Re: Szczurzy KONFLIKT SEROLOGICZNY

Post autor: karolcia&dzikuska »

smeg pisze:Raczej mało kto ma tu na tyle specjalistyczne wykształcenie, żeby móc się na ten temat wypowiadać, możemy tylko gdybać ;)
Ja to wszystko rozumiem i chodziło mi właśnie o takie "gdybanie", porównywanie doświadczeń, obserwacji...
Niczego więcej nie wymagałam.
Jeśli ktoś jeszcze ma jakieś doświadczenia z dzikusami- proszę o info ;D
Awatar użytkownika
margot1408
Posty: 350
Rejestracja: wt lip 06, 2010 10:01 am
Lokalizacja: Warszawa/Łódź

Re: Szczurzy KONFLIKT SEROLOGICZNY

Post autor: margot1408 »

Tutaj jest artykuł na temat szczurzych grup krwi: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/article ... 02/?page=1
pełen specjalistycznego słownictwa ;) Na stronie 108 jest podsumowanie w punktach, więc nie trzeba koniecznie przebijać się przez całość.
[/color]
[*] Sonia, Maksiu, Frideluch, Lotka, 3N: Nessie-Serdelek, Maleństwo, TurboNorka - mój prosiaczek i dwie szare śliczności: Uszatka i Puchatka, Rudasek, Myszorek[/b]
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rozmnażanie”