Czy to może być ciąża?

Hmmm... temat mówi wszystko. :)

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Ladyinsane
Posty: 7
Rejestracja: pn sty 05, 2015 9:37 pm

Czy to może być ciąża?

Post autor: Ladyinsane »

Witajcie. Od jakiś dwóch tygodni mam u siebie samiczkę, która trafiła do mnie ze sklepu zoologicznego.. Wszystko było ok, na początku tylko jakieś problemy ze świerzbem,które są w trakcie leczenia.. Natomiast ostatnio zauważyłam, że dużo śpi, ciągle sobie ziewa, przytyło jej się, dużo pije, dużo je, a dzisiaj przy próbie pogłaskania zaczęła się ''trząść''(?), trzęsła uszkami i odskakiwała od głaskania. Jest taka bardziej ''spłaszczona'' jak się porusza niż przedtem, wydaje mi się, że dzisiaj również poszukiwała u mnie w pokoju ciemnego, ciepłego miejsca do spania, od razu po wypuszczeniu z klatki chowała się za łóżko i nie chciała wyjść. Spała dzisiaj caały dzień z 30 minutowym wybiegiem rano i znowu położyła się spać.. a i jeszcze do swojej 'kuwetki' zanosiła wszystkie rzeczy z klatki i tam się kładła. Czy to może wskazywać na ciążę??
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Czy to może być ciąża?

Post autor: smeg »

Trzęsienie uszkami, wyginanie grzbietu, "wypinanie" przy próbie pogłaskania to objaw rui - występuje u samic co ok. 4 dni i oznacza, że samica jest gotowa do zapłodnienia, czyli nie jest w ciąży ;) Dla pewności jednak poczekaj jeszcze tydzień, bo szczurza ciąża trwa ok. 21-23 dni, więc jeśli po 3 tygodniach od ostatniego możliwego kontaktu z samcem nie urodzi, to raczej w ciąży nie jest. Jeśli nie masz innych szczurów, poczytaj koniecznie o ich stadności i przygarnij jej koleżankę z adopcji ;)
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
normalna
Posty: 47
Rejestracja: pt gru 26, 2014 3:08 pm

Re: Czy to może być ciąża?

Post autor: normalna »

Zachowania nowego szczura (piszesz, że masz ją 2 tyg) mogą być różne.
Może właśnie zaczęła uważać teren za swój i już wie co i jak, więc nie musi się dużo nabiegać, tylko woli poleżeć tam, gdzie jej pasuje.
Jeśli nawet do zapłodnienia by doszło w dniu gdy ją kupiłaś (o ile siedziała z chłopakiem), to po 14 dniach ciąży brzuszek by już był spory, jeśli wcześniej to na dniach by już miała rodzić, więc by było widać że jest baryłką.
Jeśli jest w ciąży (oby nie) a Ty leczysz ją ivermectyną, to bym radziła uśpić maluchy tuż po urodzeniu.
Ivermectyna realnie mocno uszkadza płody, w najlepszym razie powoduje ślepotę u maluchów :'(
Trzymam kciuki, żeby nie była w ciąży.
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Czy to może być ciąża?

Post autor: smeg »

A skąd te informacje o ivermektynie, czy mogłabyś podać źródło?
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Ladyinsane
Posty: 7
Rejestracja: pn sty 05, 2015 9:37 pm

Re: Czy to może być ciąża?

Post autor: Ladyinsane »

Dziękuję za szybką odpowiedź :). Czyli wygląda na to, że przez ten pobyt u mnie tak strasznie przytyła? :o. Myślę o adopcji drugiej szczurzycy,ale najpierw zainwestuje w ciut większą klatkę żeby miały dużo swobody. :D Już nigdy nie kupię zwierzaczka w zoologu. :(
Jeżeli chodzi o ten lek to nie bardzo się orientuje co jej pani weterynarz podała, bo dopiero jest po pierwszym zastrzyku.. czy jest
taka możliwość żebym przerwała leczenie i poobserwowała ją przez jakiś czas i jeżeli na 100% to nie ciąża to kontynuowała leczenie ??? :'(
normalna
Posty: 47
Rejestracja: pt gru 26, 2014 3:08 pm

Re: Czy to może być ciąża?

Post autor: normalna »

lek wet Paweł Suchecki
Jeśli mam problem z jakimkolwiek gryzoniem jadę do niego (chociaż nie mam blisko), bo to jeden z najlepszych weterynarzy od małych zwierząt w kuj-pom i mam do niego pełne zaufanie 8)
normalna
Posty: 47
Rejestracja: pt gru 26, 2014 3:08 pm

Re: Czy to może być ciąża?

Post autor: normalna »

Jeśli dostała ivermectynę iniekcyjnie, to i tak już "po zawodach".
Musisz ją podawać pewnie 3 razy co 7 dni i trzymaj się tego, bo do zwalczenia roztoczy ważne jest zachowanie 21 dniowego leczenia (tyle trwa cykl życiowy roztoczy).
Ladyinsane
Posty: 7
Rejestracja: pn sty 05, 2015 9:37 pm

Re: Czy to może być ciąża?

Post autor: Ladyinsane »

Aaa i jeszcze chciałam się dopytać czy to przytycie (jeżeli nie jest w ciąży) może być spowodowane rują? Czy raczej zmianą diety? ::)
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Czy to może być ciąża?

Post autor: smeg »

Od rui szczury nie tyją, więc jeśli nie jest w ciąży, to po prostu się spasła ;)
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rozmnażanie”