Szczurki Dumbo, rozmnażanie

Hmmm... temat mówi wszystko. :)

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
Rat's House
Posty: 26
Rejestracja: czw mar 12, 2015 4:31 pm
Lokalizacja: Dublin Ireland

Szczurki Dumbo, rozmnażanie

Post autor: Rat's House »

Witam serdecznie. Jest to mój pierwszy post na forum, w związku z tym chciałbym się przedstawić i powiedzieć dwa słowa o sobie. Mam na imię Klaudiusz i mieszkam w Dublinie. Wraz z żoną hodujemy szczurki od ponad roku. Z trudem zdobyliśmy nasze pociechy ponieważ zakup szczurka w Irlandii graniczy z cudem. Mimo wszystko są bardzo popularnymi i pożądanymi zwierzakami. Niedawno zdecydowaliśmy się na rozpoczęcie działalności hodowlanej (rozmnażania) z myślą o uzupełnieniu irlandzkiego rynku o te wspaniałe gryzonie. Aktualnie jesteśmy w fazie legalizacji hodowli. Do tej pory doczekaliśmy się dwóch wspaniałych miotów, które trafiły w dobre ręce (starannie dobieramy przyszłych właścicieli szczurasów). Niestety nie posiadłem jeszcze pełnej wiedzy na temat genetyki szczurków i w związku z tym mam do Was, drodzy forumowicze, pytanie: czy połączenie samca Dumbo i samicy Dumbo zawsze da miot Dumbo, czy też mogę się w nim spodziewać standardowych uszek?

Będę bardzo wdzięczny za wszelkie udzielone mi rady i wskazówki.
Pozdrawiam,
Klaudiusz
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Szczurki Dumbo, rozmnażanie

Post autor: smeg »

http://forum.szczury.biz/viewtopic.php?t=1809 - polecam artykuł ;)

http://www.afrma.org/sales/afrmabks.htm#colorstdrat - tutaj można zamówić książki o genetyce i odmianach kolorystycznych szczurów. W Polsce niestety niewiele jest na ten temat materiałów. Jeśli chcesz, możesz skontaktować się ze Stowarzyszeniem Hodowców Szczurów Rasowych w Polsce ( http://shsrp.szczury.biz/ ) lub nawet do niego dołączyć, być może podzielą się materiałami, którymi dysponują.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Awatar użytkownika
Rat's House
Posty: 26
Rejestracja: czw mar 12, 2015 4:31 pm
Lokalizacja: Dublin Ireland

Re: Szczurki Dumbo, rozmnażanie

Post autor: Rat's House »

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Czytałem już wcześniej ten artykuł, jednak nie potrafię wywnioskować z niego prostej odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. Nie mnie jednak nie poprzestanę na przeczesywaniu informacji, gdyż każda, zwłaszcza na tym forum, jest na wagę złota.

Pozdrawiam,
Klaudiusz
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Szczurki Dumbo, rozmnażanie

Post autor: smeg »

Dumbo to cecha recesywna, wyłącznie osobniki homozygotyczne (dudu) mają uszy dumbo - przy połączeniu dwóch dumbo wyjdzie więc 100% młodych o uszach dumbo. Ale możesz też połączyć dwa heterozygotyczne szczury o standardowych uszach, które niosą gen dumbo (Dudu) i w miocie ok. 25% młodych powinno mieć uszy dumbo. Żeby wiedzieć, jakie geny niosą rodzice, najlepiej znać także ich dalszych przodków. Przy połączeniu rodziców duDu (standard) + dudu (dumbo) wyjdzie 50% dumbo. Przy DuDu (standard) + dudu (dumbo) - wszystkie młode będą miały standardowe uszy, ale będą niosły gen dumbo (duDu).

Proszę mnie poprawić, jeśli coś źle napisałam, specjalistką nie jestem, ale tyle zrozumiałam z artykułu ;)
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Awatar użytkownika
Rat's House
Posty: 26
Rejestracja: czw mar 12, 2015 4:31 pm
Lokalizacja: Dublin Ireland

Re: Szczurki Dumbo, rozmnażanie

Post autor: Rat's House »

Super! Serdeczne dzięki za informację. Teraz już wiem, na czym stoję. Niestety nie znam przodków moich szczurków, gdyż, tak jak wspomniałem w pierwszym poście cudem udało mi się zakupić je w sklepie, w dodatku na zamówienie i po 3 miesiącach oczekiwania. Na szczęście wyrosły na prze inteligentne, mądre, rozsądne i bardzo łagodne zwierzaczki.

Dziękuję raz jeszcze za udzielenie mi jednoznacznej odpowiedzi.

Pozdrawiam,
Klaudiusz
scarh
Posty: 38
Rejestracja: czw gru 25, 2014 5:49 pm

Re: Szczurki Dumbo, rozmnażanie

Post autor: scarh »

Dumbo jest cechą recesywną. Szczurki z uszami dumbo pojawią się gdy rodzice będą nieśli zestaw genów:

1. dudu x dudu -dwa szczurki dumbo
2. Dudu x dudu- stamdard niosący dumbo i dumbo
3. Dudu x Dudu- dwa standardy niosące dumbo

Prawdopodobieństwo wystąpienia dumbo
1.100%
2.50%
3.25%
i Matka Natura ,która miesza w genach :)

To tyle jeśli chodzi o dobre wiadomości.

Nie kryje tego ,że rozmnażam szczury.Nie jestem hodowcą,co najwyżej pseudohodowcą ;)
Przerażają mnie jednak osoby,które bez podstawowej wiedzy się do tego biorą.
Chcesz wiedzy,szukaj i to plus.
Na tym forum wiele informacji o genetyce nie znajdziesz,ale chętni do pomocy się znajdą.
Legalizacja hodowli...nie wiem jak to w Irlandii,ale wiedza jest potrzebna bardziej od legalizacji.

Dobro i zdrowie szczurów jest dla użytkowników tego forum bardzo ważne,więc przemyśl proszę dalsze rozmnażanie szczurków.

Zdrowia dla ogoniastych życzę ;D
Użytkownik zbanowany z powodu celowego łamania Regulaminu forum.
scarh
Posty: 38
Rejestracja: czw gru 25, 2014 5:49 pm

Re: Szczurki Dumbo, rozmnażanie

Post autor: scarh »

No i zdublowałem się ze smeg,ale pisałem i szczury po mnie biegały ,więc jestem usprawiedliwiony :D
Użytkownik zbanowany z powodu celowego łamania Regulaminu forum.
Awatar użytkownika
Rat's House
Posty: 26
Rejestracja: czw mar 12, 2015 4:31 pm
Lokalizacja: Dublin Ireland

Re: Szczurki Dumbo, rozmnażanie

Post autor: Rat's House »

scarh pisze: Przerażają mnie jednak osoby,które bez podstawowej wiedzy się do tego biorą.
Chcesz wiedzy,szukaj i to plus.
Na tym forum wiele informacji o genetyce nie znajdziesz,ale chętni do pomocy się znajdą.
Legalizacja hodowli...nie wiem jak to w Irlandii,ale wiedza jest potrzebna bardziej od legalizacji.

Dobro i zdrowie szczurów jest dla użytkowników tego forum bardzo ważne,więc przemyśl proszę dalsze rozmnażanie szczurków.

Zdrowia dla ogoniastych życzę ;D
Dziękuję za kolejną odpowiedź.

Podstawową wiedzę na temat rozmnażania szczurków posiadłem, natomiast znajomość genetyki to już wyższa szkoła jazdy. Przepraszam, ale daleko mi do biologa. Nie mniej jednak cały czas się dokształcam.
Bardzo się cieszę, że na Forum znajdują się chętni do pomocy. Dzięki temu będę bogatszy o nową wiedzę.
Zdaję sobie sprawę jak ważne jest dla Was dobro i zdrowie szczurków, więc śpieszę z wyjaśnieniem, że moje szczurasy są pod opieką veta, mają zapewnione super wygodne lokum i wszystko, czego tylko potrzebują do życia. Wraz z żoną śmiejemy się nawet, że to nie szczurasy mieszkają u nas, a my u nich.
Zdecydowanie przemyślałem swoje postępowanie w temacie rozmnażania szczurków i nie zamierzam z niego rezygnować. Pewnikiem natomiast jest to, że nieprzerwanie zamierzam czerpać dalszą wiedzę na temat ich rozmnażania.

Dziękuję i pozdrawiam,
Klaudiusz
scarh
Posty: 38
Rejestracja: czw gru 25, 2014 5:49 pm

Re: Szczurki Dumbo, rozmnażanie

Post autor: scarh »

Rat's House pisze:
scarh pisze: Przerażają mnie jednak osoby,które bez podstawowej wiedzy się do tego biorą.
Chcesz wiedzy,szukaj i to plus.
Na tym forum wiele informacji o genetyce nie znajdziesz,ale chętni do pomocy się znajdą.
Legalizacja hodowli...nie wiem jak to w Irlandii,ale wiedza jest potrzebna bardziej od legalizacji.

Dobro i zdrowie szczurów jest dla użytkowników tego forum bardzo ważne,więc przemyśl proszę dalsze rozmnażanie szczurków.

Zdrowia dla ogoniastych życzę ;D
Dziękuję za kolejną odpowiedź.

Podstawową wiedzę na temat rozmnażania szczurków posiadłem, natomiast znajomość genetyki to już wyższa szkoła jazdy. Przepraszam, ale daleko mi do biologa. Nie mniej jednak cały czas się dokształcam.
Bardzo się cieszę, że na Forum znajdują się chętni do pomocy. Dzięki temu będę bogatszy o nową wiedzę.
Zdaję sobie sprawę jak ważne jest dla Was dobro i zdrowie szczurków, więc śpieszę z wyjaśnieniem, że moje szczurasy są pod opieką veta, mają zapewnione super wygodne lokum i wszystko, czego tylko potrzebują do życia. Wraz z żoną śmiejemy się nawet, że to nie szczurasy mieszkają u nas, a my u nich.
Zdecydowanie przemyślałem swoje postępowanie w temacie rozmnażania szczurków i nie zamierzam z niego rezygnować. Pewnikiem natomiast jest to, że nieprzerwanie zamierzam czerpać dalszą wiedzę na temat ich rozmnażania.

Dziękuję i pozdrawiam,
Klaudiusz
Podstawowa wiedza na temat rozmnażania to właśnie genetyka.

W swoim stadku masz husky,raczej dwa,bo ten drugi do nie essex.Nie wiem czy ten biały to albinos,bo jest jakiś kremowy.
Rozmnażanie husky i szczurów białych niesie niebezpieczeństwo megacolonu. Poczytaj.Popytaj tych co wiedzą więcej,hodowców.

Jeśli rozmnożysz swoje szczurki dumbo{Ruda+Dumbo) to wiesz jakiego koloru będą ich dzieci?
Jeśli tylko rozmnażać,dla rozmnażania to dla mnie bez sensu.
Trzeba wiedzieć jakie szczurki chce się mieć.Pisałem tylko o wyglądzie.
Ważniejsze jest jeszcze zdrowie i charakter rozmnażanych szczurków.

Tak więc pseudohodowca pisze Ci.....Póki co jesteś rozmnażaczem,a nie hodowcom(tak napisałeś na fb)

Lektura do poduszki
http://www.ratz.co.uk/genetics.html

Powodzenia w ambitnych planach :)
Użytkownik zbanowany z powodu celowego łamania Regulaminu forum.
Awatar użytkownika
Rat's House
Posty: 26
Rejestracja: czw mar 12, 2015 4:31 pm
Lokalizacja: Dublin Ireland

Re: Szczurki Dumbo, rozmnażanie

Post autor: Rat's House »

Może uspokoję Cie tym, że biała szczurka zapełnia tylko naszą gromadkę i od początku nie była brana pod uwagę jako matka przyszłego potomstwa. Fakt, nie mam pojęcia jakie kolory i znaczenia będą miały dzieci moich dwóch dambulców. Zdam się na matkę naturę. Ostatni miot (samica standard husky i samiec dumbo husky - masz rację, to nie essex) miał być miotem, w którym wystąpią zarówno standardy, jak i dumbo, niestety matka natura chciała inaczej i w miocie były jedynie standardy. Co do kolorów i znaczeń - uwielbiam niespodzianki ;)
Awatar użytkownika
noovaa
Posty: 4882
Rejestracja: sob sie 07, 2010 12:22 pm
Numer GG: 8639358
Lokalizacja: Białystok

Re: Szczurki Dumbo, rozmnażanie

Post autor: noovaa »

Matka natura dała nam agutki, ewentualnie albinoski. Człowiek za to wykombinował sobie niebieskie dumbosie i inne cuda wianki, w ten sposób dał im na przykład megacolon, ot taka mała choroba, występująca po połączeniu dwóch konkretnych odmian kolorystycznych, malce umierają w wielkim bólu całymi miotami.

Zanin zaczniesz bawić się w boga, naucz się tego, co hodowca umieć powinien, zanim w ogóle pomyśli o dopuszczeniu samicy. Inaczej zbyt wiele nie zdziałasz, poza satysfakcją rozmnażania, co bez wiedzy i tak wg mnie jest wątpliwe.

Osiągiem nie jest rozmnożyć szczura, każdy głupi to umie i dlatego mamy w Polsce ich za dużo. Osiągiem jest zaplanować konkretnie szczury które chcemy uzyskać, wiedzieć jakie dana odmiana może nieść problemy i na tej podstawie szczury rozmnażać... Osiągiem jest, kiedy plan wyjdzie, a hodowla bierze na siebie wszystkie ewentualne konsekwencje danego łączenia.
Obrazek
Szczurza rodzinka: * Lili * Kropka * Zmyłka * Wypierd *
Odeszły: * Maja * Różyczka * Adaś * Niunia * Yuki * Remi * Jagódka * Yogi * Phantom * Czochruś * Ninja * Nefertari * Misiu *
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Szczurki Dumbo, rozmnażanie

Post autor: smeg »

Rozmnażanie husky + husky (i wszystkich innych odmian high-white) również niesie ryzyko megacolonu.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
normalna
Posty: 47
Rejestracja: pt gru 26, 2014 3:08 pm

Re: Szczurki Dumbo, rozmnażanie

Post autor: normalna »

Obrazek

Mam nadzieję że nie, ale to a uszach to może być początek świerzbu.
Zobacz, czy da się je umyć.

Co do pozostałych uwag- podpisuję się pod resztą.
a... i jeśli szczury husky były kupowane z tego samego sklepu, to weź za pewnik, że są rodzeństwem.
Awatar użytkownika
Rat's House
Posty: 26
Rejestracja: czw mar 12, 2015 4:31 pm
Lokalizacja: Dublin Ireland

Re: Szczurki Dumbo, rozmnażanie

Post autor: Rat's House »

noovaa pisze:Zanin zaczniesz bawić się w boga, naucz się tego, co hodowca umieć powinien, zanim w ogóle pomyśli o dopuszczeniu samicy. Inaczej zbyt wiele nie zdziałasz, poza satysfakcją rozmnażania, co bez wiedzy i tak wg mnie jest wątpliwe. Osiągiem nie jest rozmnożyć szczura, każdy głupi to umie i dlatego mamy w Polsce ich za dużo. Osiągiem jest zaplanować konkretnie szczury które chcemy uzyskać, wiedzieć jakie dana odmiana może nieść problemy i na tej podstawie szczury rozmnażać... Osiągiem jest, kiedy plan wyjdzie, a hodowla bierze na siebie wszystkie ewentualne konsekwencje danego łączenia.
To bardzo mądre i pouczające co piszesz. Bardzo chciałbym nauczyć się tego wszystkiego, ale... nie mam skąd. Wyobraź sobie sytuację, że zanim odezwałem się na tym Forum, pisałem maile do trzech polskich hodowli z prośbą o pomoc i podzieleniem się wiedzą. wie z hodowli w ogóle się do mnie nie odezwały, a jakaś kobieta z trzeciej napisała mi, że jak się nie znam, to lepiej żebym nie hodował. To smutne, że w Polsce tak mało osób chce się dzielić wiedzą. Ukrywają ją tak, jakbym co najmniej miał im zagrozić konkurencją. Każdy woli powiedzieć - nie znasz się, nie rób tego, zamiast pomóc, udzielić wskazówek, porad itd. Szkoda, na prawdę szkoda, bo praktycy mają znacznie lepszą wiedzę niż teoretycy.
normalna pisze: Mam nadzieję że nie, ale to a uszach to może być początek świerzbu.
Zobacz, czy da się je umyć.
Nie, to nie świerzb. Szczurka po prostu zapomniała się umyć. Uszka w tej chwili ma idealnie różowe.
normalna pisze:Co do pozostałych uwag- podpisuję się pod resztą.
Powyższa wypowiedź jest właśnie doskonałym przykładem jak wielką tajemnicą owiana jest hodowla szczurów. Lepiej podpisać się pod "nie znasz się - nie rób tego", niż pomóc.
normalna pisze:a... i jeśli szczury husky były kupowane z tego samego sklepu, to weź za pewnik, że są rodzeństwem.
Nie bierz mnie proszę za głupca. Nie pozwoliłbym sobie na hodowlę wsobną.
smeg pisze:Rozmnażanie husky + husky (i wszystkich innych odmian high-white) również niesie ryzyko megacolonu.
Dziękuję, takich rad właśnie potrzebuję :)
Awatar użytkownika
noovaa
Posty: 4882
Rejestracja: sob sie 07, 2010 12:22 pm
Numer GG: 8639358
Lokalizacja: Białystok

Re: Szczurki Dumbo, rozmnażanie

Post autor: noovaa »

Ja, ani nikt inny nie nauczy Cię genetyki. Jedyne co może Ci w tym pomóc, to samozaparcie i zdobywanie wiedzy, nie tylko o szczurach.

Mimo że na genetyce się kompletnie nie znam, nie rozmnażam, nie planuję i nie interesuję się tym, wystarczy mi sama obecność na forach o szczurzej tematyce, by wiedzieć o rozmnażaniu więcej niż Ty, "hodowca". Wiem o megacolonie i skąd się bierze, wiem dlaczego nie rozmnażamy w Polsce szczurów LH czy Sphinx, wiem że niekoniecznie powinno się łączyć dwa szczurki fuzz, czy że uzyskanie szczura BEW również jest ryzykowne. Z samej genetyki, wiem co znaczy gen recesywny oraz że gen "dumbo" taki właśnie jest ... Założę się, że gdyby przynajmniej spróbować się zakręcić w tematyce szczurów, dałoby się znaleźć informacje które Ciebie interesują. Nikt Ci jednak nie poda ich na tacy.
Obrazek
Szczurza rodzinka: * Lili * Kropka * Zmyłka * Wypierd *
Odeszły: * Maja * Różyczka * Adaś * Niunia * Yuki * Remi * Jagódka * Yogi * Phantom * Czochruś * Ninja * Nefertari * Misiu *
Zablokowany

Wróć do „Rozmnażanie”