Ciążą/dziwne zachowanie

Hmmm... temat mówi wszystko. :)

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Pierniś
Posty: 16
Rejestracja: czw lip 09, 2015 9:58 am

Ciążą/dziwne zachowanie

Post autor: Pierniś »

Witam :) Mam dwa szczurki, samca i samice. Są to moje pierwsze szczurki. Trzy dni temu zauważyłam, że samica ma duży, gruby i twardy brzuszek- tak nagle. Zapewne to ciąża ale kiedy wypada jej termin nie mam pojęcia i tu się trochę martwię, ponieważ nie wiem czy mam oddzielić ją od samca. Ona zaczęła się dziwnie zachowywać, ciągle biega, chowa się pod meblami, pod łóżkiem, zrobiła się strasznie żywa. Kiedy władam ją do klatki on zaczyna jakieś dziwne harce ::) Po pierwsze non stop obwąchuje jej tyły, skacze i wariuje ze szczęścia kiedy ona wraca do klatki, ciągle ją myje a ona - piszczy kiedy on ją dotyka. Za każdym razem kiedy dotyka jej brzuszka, myje jej pyszczek ona piszczy. Nie bawi się z nim już jak kiedyś. Dodam, że szczurki nie są u siebie bo tydzień temu wyjechałam razem z nimi do taty. W domu ciągle spały w klatce w swojej budzie a teraz są w takiej większej przeszklonej szafce bo nie miałam możliwości zabrać klatki :-[ Ona robi wszystko żeby stamtąd wyjść i uciec pod łóżko a jemu to nie przeszkadza. Co o tym sądzicie? Czemu ona tak ciągle piszczy kiedy ją dotyka? Ze mną nie ma takiego problemu. I zastanawiam się czy ta ciąża jej już blisko końca czy jeszcze nie
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Ciążą/dziwne zachowanie

Post autor: smeg »

Pierniś, absolutnie nie można trzymać samca i samicy razem. Szczury rozmnażają się jak szalone, za kilka miesięcy możesz mieć ich kilkadziesiąt. Ciąża u szczura trwa 3 tygodnie, to krótko, więc urodzić może w każdej chwili. Samca musisz oddzielić, bo samica tuż po porodzie ma znowu ruję i może zajść w kolejną ciążę jeszcze tego samego dnia - więc po porodzie może być już za późno. Samica musi mieszkać w klatce bez żadnych półek i pięter, żeby nie przeniosła tam młodych i żeby nie pospadały. Musisz dać jej jakieś szmatki, z których będzie mogła zbudować gniazdo i karmić ją dużą ilością białka - karma Beaphar Care+, co jakiś czas mięso surowe lub gotowane bez przypraw, jajko na twardo, twaróg bez przypraw.

Samca musisz wykastrować u weterynarza, wtedy po ok. 2 tygodniach od zabiegu będzie mógł mieszkać znowu z samicą. Jeśli samica urodzi - lepiej poczekać z połączeniem aż odchowa młode, bo samiec może im zrobić krzywdę. Jeśli nie masz możliwości wykastrowania samca, najlepiej będzie poszukać mu nowego domu.

Małe szczurki po ukończeniu 4,5 tygodnia musisz podzielić na samczyki i samiczki (samiczki mogą być z mamą), bo wtedy stają się już płodne. Samce nie mogą spotykać się z samicami nawet na sekundę, czyli nie mogą mieć wspólnych wybiegów i zabaw, bo do zapłodnienia wystarczy dosłownie chwila. Jeśli nie chcesz mieć miliona szczurów, musisz na to bardzo uważać.

Małe szczurki możesz oddać w dobre ręce na tym forum (załóż ogłoszenie w dziale "Oddam"), na http://forum.szczury.biz albo na https://www.facebook.com/SzczurzeAdopcje?fref=ts .
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Ciążą/dziwne zachowanie

Post autor: smeg »

Zapomniałam dopisać, że jeśli zdecydujesz się oddać samca, zostaw samiczce jedną lub dwie córeczki do towarzystwa ;)
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Pierniś
Posty: 16
Rejestracja: czw lip 09, 2015 9:58 am

Re: Ciążą/dziwne zachowanie

Post autor: Pierniś »

Samca mam zamiar wykastrować o ile to będzie możliwe w mojej miejscowości. Jeśli nie to kupię drugą klatkę i oddziele je. Samcowi do towarzystwa dam synka a samiczce zostawię jedną córeczkę. Resztę szczurków oddam w dobre ręce. Szkoda, że nie wiem w którym tygodniu ciąży jest :( Nie buduje gniazda ale brzuch jest coraz większy, mam takie wrażenie. Nie mam możliwości wymacania jej brzuszka bo jest strasznie ruchliwa i nie chce nawet spać mi pod koszulką jak wcześniej. To pewnie spowodowane jest przez nowe otoczenie. Biorąc ją do siebie myślałam, że to jest samiec ale ktoś mnie widocznie oszukał a ja nie znałam się na szczurkach. Chciałam mu wziąć kolegę do towarzystwa i dopiero w domu zauważyłam, że nowy przyjaciel "ciągnie za sobą" coś dużego ;D Wtedy się zorientowałam, że mój samiec to tak naprawdę samiczka. Nie miałam możliwości ich oddzielenia, on miał zaledwie miesiąc. A teraz będę babcią :D
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Ciążą/dziwne zachowanie

Post autor: smeg »

Trzymanie dwóch płci w osobnych klatkach jest bardzo trudne - nie można szczurów wypuszczać razem, trzeba poświęcać dwa razy więcej czasu na naprzemienne wybiegi, szczury potrafią czasem przegryzać kuwetę klatki lub otwierać drzwiczki, byle tylko dostać się do płci przeciwnej. Kastracja lub oddanie samca to najskuteczniejsze rozwiązania.

Tak jak wspominałam, szczurki są płodne już w wieku 4,5-5 tygodni, więc szczur który miał miesiąc mógł już zapłodnić Twoją samiczkę.

Oddziel samicę jak najszybciej, bo zauważalnie duży brzuch najczęściej oznacza już samą końcówkę ciąży.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Pierniś
Posty: 16
Rejestracja: czw lip 09, 2015 9:58 am

Re: Ciążą/dziwne zachowanie

Post autor: Pierniś »

Mam wrażenie, że z minuty na minute ma coraz większy brzuch! Czy to końcowa oznaka ciąży?
Pierniś
Posty: 16
Rejestracja: czw lip 09, 2015 9:58 am

Re: Ciążą/dziwne zachowanie

Post autor: Pierniś »

smeg właśnie odpowiedziałaś na moje pytanie czego nie zauważyłam :D dziękuje
Pierniś
Posty: 16
Rejestracja: czw lip 09, 2015 9:58 am

Re: Ciążą/dziwne zachowanie

Post autor: Pierniś »

Brzuch szczurzycy rośnie jak na drożdżach. Zmieniła swoje zachowanie, jest już spokojniejsza i większość czasu spędza w swojej budzie z pudełka po butach ;D Kupiłam jej wczoraj gerbera- jasne warzywa z kurczakiem czy coś takiego ale chyba zbytnio jej nie smakuje :-\ Za to sprawcy jej zaciążenia smakuje bardzo ;D Gniazda nie buduje i nie zanosi się na to. Czekam z niecierpliwością na maluchy :3
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Ciążą/dziwne zachowanie

Post autor: smeg »

A samiec już oddzielony? ;)
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Pierniś
Posty: 16
Rejestracja: czw lip 09, 2015 9:58 am

Re: Ciążą/dziwne zachowanie

Post autor: Pierniś »

Tak, od dwóch dni są osobno :)
Pierniś
Posty: 16
Rejestracja: czw lip 09, 2015 9:58 am

Re: Ciążą/dziwne zachowanie

Post autor: Pierniś »

Maluszki kopią jak szalone :3 Ciekawe ile ich tam siedzi.. z Mamusi się niezła beczka zrobiła. Wyciągam ją kilka razy dziennie na spacerek, dałam ją chwile do samca ale ten ze szczęścia nie mógł się uspokoić i musiałam ich szybko rozdzielić bo Mamusia już chciała go chapnąć :D Po ilu dniach po narodzinach można zmienić ściółkę/ dotknąć młodych?
cane
Posty: 418
Rejestracja: pt maja 29, 2015 4:43 pm

Re: Ciążą/dziwne zachowanie

Post autor: cane »

Pierniś NIGDY nie dawaj już samicy do samca!Teraz co prawda już lekko za późno, ale na przyszłość - zapłodnienie u szczurków to jakieś 1-2 sekundy! A samiczki mają rujki często... naprawdę często...
Pierniś
Posty: 16
Rejestracja: czw lip 09, 2015 9:58 am

Re: Ciążą/dziwne zachowanie

Post autor: Pierniś »

Samiec będzie wykastrowany. Biedaczek :'( ;D
cane
Posty: 418
Rejestracja: pt maja 29, 2015 4:43 pm

Re: Ciążą/dziwne zachowanie

Post autor: cane »

To do tego czasu, jakkolwiek brutalnie to brzmi, szlaban dla chłopaka na wspólne zabawy ;). Zwłaszcza, że przyszła mamusia potrzebuje teraz baaardzo dużo spokoju... Jeśli czujesz ruchy maluchów to pewnie rozwiązanie nastąpi a krótkim czasie - dziewczyna ma prawo być nerwowa przy próbach zaczepiania.
Pierniś
Posty: 16
Rejestracja: czw lip 09, 2015 9:58 am

Re: Ciążą/dziwne zachowanie

Post autor: Pierniś »

Poczułam nawet ogonek. Ale jestem podekscytowana! ;D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rozmnażanie”