Podstawy genetyki szczurów

Hmmm... temat mówi wszystko. :)

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Wilczyca159
Posty: 22
Rejestracja: pt mar 20, 2015 6:46 pm
Lokalizacja: Nysa,woj.Opolskie

Re: Podstawy genetyki szczurów

Post autor: Wilczyca159 »

scarh pisze:Powstanie A? c?

Dobra odpowiedź? ;)
Bardzo mało informacji ,żeby ktoś napisał hipotetycznie co powstanie.
Domyślam się ,że szczur aguti będzie skrzyżowany z albinosem.
Nikt odpowiedzialny nie odpowie na to pytanie.
A ja nie radzę eksperymentować bez większej ilości informacji i wiedzy z genetyki szczurzej.

nie mam zamiaru nic kombinować,po prostu byłam ciekawa różnych maści szczurków i szukałam po różnych stronach różnych barw,a potem trafiłam tu ,na genetykę i dziedziczenie i zauważyłam ,że akurat tego nie było ;) i z czystej ciekawosci zapytalam ;)
Ja ,a ze mną Bella,Luna i Demon
Za TM : Pyrrus
"Słońce świeci w ciem­ności i bez względu na obrót pla­net ..."
scarh
Posty: 38
Rejestracja: czw gru 25, 2014 5:49 pm

Re: Podstawy genetyki szczurów

Post autor: scarh »

Przeglądam miot L Zirrael i mam pytanie. Honey co to za kolor?
Przejrzałem rodowody ,artykuł http://www.ratz.co.uk/golden.html

Aguti,na siamie lub himalayanie plus BE i co jeszcze?
Czym się różni od golden himalayana?

Szczurki śliczne :)
Użytkownik zbanowany z powodu celowego łamania Regulaminu forum.
Luna2015
Posty: 5
Rejestracja: ndz kwie 19, 2015 11:29 am

Re: Podstawy genetyki szczurów

Post autor: Luna2015 »

Witam

Sorry ,że zzawracam wam głowę ale naprawdę potrzebuje pomocy bo sama nie ogarniam a czym więcej czytam tym jestem głubsza. Czy mógłby mi ktoś krok po kroku jak największemu tumanowi wyjaśnić jak się krzyżuje te genotypy .

Po pierwsze skąd SIĘ BIORĄ i co oznaczają literki A,C , R , D itp i dlaczego są pojedyncze - Przykład A- B- C- D- Rb- M- R- P
I jeszcze co to za gen Rb i jest on recesywny czy dominujący ?


Czy mógłby mi ktoś rozwiązać kilka krzyżówek i dosłownie krok po kroku opisać co robi i dlaczego .
Agouti A- B- C- D- Rb- M- R- P-
Seal point siamese aa B- chch D- Rb- M- R- P-

krzyżówki z siamese wydają mi się najtrudniejsze bo nie rozumiem jak połączyć chch z C i co z tego niby ma wyjść - Cch ?

I 2 krzyżówka też z siamese bo to sprawia mi największy problem

Seal point siamese aa B- chch D- Rb- M- R- P-
Russian Blue aa B- C- D- rbrb M- R- P-
Luna2015
Posty: 5
Rejestracja: ndz kwie 19, 2015 11:29 am

Re: Podstawy genetyki szczurów

Post autor: Luna2015 »

Witam

Sorry ,że zzawracam wam głowę ale naprawdę potrzebuje pomocy bo sama nie ogarniam a czym więcej czytam tym jestem głupsza. Czy mógłby mi ktoś krok po kroku jak największemu tumanowi wyjaśnić jak się krzyżuje te genotypy .

Po pierwsze skąd SIĘ BIORĄ i co oznaczają literki A,C , R , D itp i dlaczego są pojedyncze - Przykład A- B- C- D- Rb- M- R- P
I jeszcze co to za gen Rb i jest on recesywny czy dominujący ?


Czy mógłby mi ktoś rozwiązać kilka krzyżówek i dosłownie krok po kroku opisać co robi i dlaczego .
Agouti A- B- C- D- Rb- M- R- P-
Seal point siamese aa B- chch D- Rb- M- R- P-

krzyżówki z siamese wydają mi się najtrudniejsze bo nie rozumiem jak połączyć chch z C i co z tego niby ma wyjść - Cch ?

I 2 krzyżówka też z siamese bo to sprawia mi największy problem

Seal point siamese aa B- chch D- Rb- M- R- P-
Russian Blue aa B- C- D- rbrb M- R- P-
scarh
Posty: 38
Rejestracja: czw gru 25, 2014 5:49 pm

Re: Podstawy genetyki szczurów

Post autor: scarh »

Takie krzyżówk rozwiązuje się bardzo prosto .
Trzeba troszeczkę poczytać np:
http://www.ratz.co.uk/genetics.html

Nie chcę pisać i podpowiadać co z tego krzyżowania.Nie znam Cię,a wygląda to tak jakbyś chciała rozmnożyć szczurki.
Proponuje najpierw poczytać i to nie tylko o rozmnażaniu,a potem podjąć decyzje.
Pozdrawiam
Użytkownik zbanowany z powodu celowego łamania Regulaminu forum.
Luna2015
Posty: 5
Rejestracja: ndz kwie 19, 2015 11:29 am

Re: Podstawy genetyki szczurów

Post autor: Luna2015 »

Ok rozumiem ,że nie chcesz mi rozwiązać krzyżówki ale sama też się nie nauczę jeśli mi ktoś nie wytłumaczy co i jak po kolei . Oczywiście z linka skorzystam i zaraz zabiorę się do lektury ale mimo wszystko czasem sama lektura nie wystarczy dlatego chciałam by ktoś mi rozpisał jakąkolwiek krzyżówkę .
Umiem rozwiązać proste krzyżówki ale te z siamese już nie bo jak już pisałam nie wiem jak je łączyć chch z np C lub jakimkolwiek innymi kolorami no i nie wiem skąd i czemu są podane same pojedyncze litery więc nie rozwiążę krzyżówki jeśli nie rozumiem co robia tam same duże litery .

. Może wymyślcie same jakiś przykład krzyżówki z udziałem siamese żebym po prostu mogła się nauczyć .
Zresztą nawet nie musi być na początku siamese tylko jakakolwiek krzyżówka z tych gdzie są właśnie pojedyncze D,C itp bo nie wiem czemu występują w pojedynkę i jak je łączyć.

Niby coś na chłopski rozum sama sobie dedukuję co , czemu i jak ale nie wiem czy nie jestem w błędzie bo nie ma nikogo kto by mi wyjaśnił :)

w końcu forum powinno być również po to by pomagać w zdobywaniu wiedzy tym których się nie zna a nie tylko znajomym .Oczywiście zgadzam się ,że powinno się być ostrożnym ale myślę że jak ktoś chce rozmnożyć szczurki to nawet brak wiedzy mu nie przeszkodzi . Ja natomiast aktualnie szukam jedynie wiedzy . Nie mam hodowli i nie zamierzam przyczyniać się do rozmnażania nierodowodowych szczurów jednak nie wykluczam że za 10-15 lat coś mnie natchnie i będę chciała założyć hodowle ale chciałabym wtedy dysponować odpowiednią wiedzą .

Ale się rozpisałam ;) W takim razie mam nadzieję że mnie nauczycie a tymczasem idę czytać co tam w tym linku jest ;)
Luna2015
Posty: 5
Rejestracja: ndz kwie 19, 2015 11:29 am

Re: Podstawy genetyki szczurów

Post autor: Luna2015 »

Seal Point Siamese aa B-chch D-G-M-P-R- -to samczyk
Amber A-B-C-D-G-M-ppR- -to samiczka

Amber miala rodzicow Topaz (F)- Beige (M)
Siamense mial rodzicow Mink (F)- Siamense Seal Point

Dzieci tej parki to rzekomo aguti i fawn

to jest przykład podany przez kogos na początku tego forum. Rozwiązanie też jest podane ale nie ma wyjaśnionego procesu i o to właśnie proszę by ktoś mi wyjaśnił krok po kroku na tym lub jakimkolwiek innym przykładnie .
normalna
Posty: 47
Rejestracja: pt gru 26, 2014 3:08 pm

Re: Podstawy genetyki szczurów

Post autor: normalna »

Nie będę taka ;)
Duże literki, np A-, oznaczają cechę dominującą, czyli, w tym przypadku- aguti.
Jeśli cecha jest dominująca, to nie musi być pełnego oznaczenia AA, czy Aa, bo szczur i tak będzie aguti.
Jeśli chodzi o późniejsze łączenie takiej pary, to oczywiście ma to znaczenie, bo przy parze AA+AA będzie 100% agutów,
AA+Aa, również, ale przy Aa i Aa już nie...
A to, "niestety" jesteśmy wstanie stwierdzić na 2 sposoby: albo posiadając dokładne rodowody szczurów, albo przez przemyślane ich krzyżowanie.

Syjamy, burmany, devile to faktycznie dość "świeży" genetycznie temat i czasem ciężko to ogarnąć :P

Genetyka genetyką, a natura swoje robi.

chc to himalayan, w zależnaości, czy z Be, to czarno lub czerwonooki.

Jeśli można zapytać wprost, to skąd jesteś, jakie i skąd masz szczurasy ?

Pozdrawiam.
Luna2015
Posty: 5
Rejestracja: ndz kwie 19, 2015 11:29 am

Re: Podstawy genetyki szczurów

Post autor: Luna2015 »

a jeśli w jednym kodzie mamy 2 dominujące cechy jak Aa i BB to co się bierze pod uwagę ?

Bo znalazła takie coś :
Aa BB CC DD RbRb Mm Rr PP
dumbo, standard, agouti irish

I nie rozumiem czemu mając BB nie jest to szczur czarny

Podobnie zresztą jest tu

Aa B- C- D- Rb- M- rr P-
dumbo, rex, fawn berkshire

Ma dominujące A i B ale w kolorze jest jasny bez grama czerni więc dlaczego ma dominujące B ? Bo jak dobrze wyczytałam to BB i Bb to kolor czysto czarny .

I naprawdę kogoś proszę o rozwiązanie jednej krzyżówki bym miała jakiś wzór do nauki . :((( Chodzi o jakąś trudniejszą krzyżówkę .
......................
Oczywiście ,że możesz wprost zapytać ;)
Jestem ze śląska , nie mam hodowli szczurów po prostu bardzo mnie ciekawi tematyka genetyki i chciałabym ją zgłębiać.

Pytałaś jakie mam szczurki i skąd .Mam 2 samców zwyklaków nie rasowców .Jeden czarny kapturek a drugi hasky . Mam je z pracy gdyż niefortunnie trafiły do nas żywe szczurki i pracownicy pobrali je do domu bo nikt nie miał serca ich skarmiać tym bardziej ,że przyszły takie małe około 1-2 miesięczne .

Pozdrawiam :)
mitzunia
Posty: 10
Rejestracja: pn gru 07, 2015 9:30 pm
Lokalizacja: chorzów

Re: Podstawy genetyki szczurów

Post autor: mitzunia »

witam jestem tu zupełnie nowa i zupełnie zielona kupiłam jednego szczurka łysolka dumbo po czym po przeczytaniu lektury dokupiłam mu towarzysza z tej samej hodowli ale Pan który mi szczurki sprzedawał nie umiał powiedzieć czy są spokrewnione dodam że to dwa samce widać gołym okiem jaja większe niż główki .Boje się że będą krótko żyć i że pochodzą od spokrewnionych rodziców dowiedziałam się również, że oboje rodzice to fuzzy a od innego hodowcy dowiedziałam się ,że oboje rodziców fuzz daje wadliwe geny i że takie szczurki są słabsze proszę o więcej informacji na ten temat oraz czy to prawda? proszę mi napisać czy mam iść ze szczuraskami do weta czy są jakieś badania profilaktyczne czy powinnam je odrobaczyć zaszczepić nie znalazłam żadnej informacji o profilaktyce u szczurków dodam że chciałabym żeby szczuraski żyły jak najdłużej. bo myślałam że taki szczurek będzie żył tak jak chomik. Mój roborowski żył cztery lata nie wiem jakim cudem ( chyba był mieszańcem bo nieco większy)MÓJ MAIL dogniemiecki7@tlen.pl.
Basya
Posty: 20
Rejestracja: pn lip 09, 2018 1:11 am

Re: Podstawy genetyki szczurów

Post autor: Basya »

napiszę słowem dla prostego ludu.

moje samiczki odziedziczyły po swoich rodzicach umaszczenie Silver no i còż z tego. Jako maluchyb byly srebrne a kiedy dorosły po srebrnym futerku zostały małe ślady na grzbiecie.

Z genetyką się nie wygra i wątpie by hodowca umiał przewidzieć ktòrą parę genotypòw ma dany maluch z miotu.
Sam wygląd to zbyt mało. To się wszystko zmienia.
♡Bibi 07.01.2016-09.07.2018♡
Awatar użytkownika
PaniCiurowa
Posty: 359
Rejestracja: pn gru 17, 2012 4:01 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Podstawy genetyki szczurów

Post autor: PaniCiurowa »

Basya, zbielały może dlatego, że były husky? Dobry hodowca z wiedzą potrafi przewidzieć, jakie maluchy się urodzą.
https://zrzutka.pl/z/phidippusregius - Dorzuć grosz na moje marzenie. :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rozmnażanie”