Podstawy genetyki szczurów

Hmmm... temat mówi wszystko. :)

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
merch
Posty: 6868
Rejestracja: czw gru 02, 2004 2:48 pm

Re: Podstawy genetyki szczurów

Post autor: merch »

a bzdurą jest to :
sachma napisała
jeśli jednak black jest po agouti Aa (heterozygotyczny)
bo kazdy black nawet po dwoch rodzicach aguti bedzie aa

Krzyzowka , ktora napisalas jest krzyzowka dla dwoch heterozygotycznych pod wzgledem cechy aguti szczurow aguti.
A w zadaniu zadanym przez babe byla krzyzowka co bedzie jak skrzyzuje aguta z czarnym kapturem.
Obrazek
*NiuniuśMysiaMałyniaMyszulAllegroKichanioSzarikSzymaGuciaKropkai7rodzRudiPankracy, BrysiaCzapkaCelaCzesiaZdzisiuCezarCzaruśEdiCzejenFeluśZeniaUbocikGryzajkaMała KapturkaOfelkaJajcusWulfikmaluszkiHieronimHefryśmałyeFekDarEstiNosioOliFaramuszkaDafiDorota
Awatar użytkownika
sachma
Posty: 3017
Rejestracja: ndz lip 11, 2004 2:11 pm
Lokalizacja: TriCity
Kontakt:

Re: Podstawy genetyki szczurów

Post autor: sachma »

rzeczywiście :) znów za bardzo teoretyzuje :) co śmieszne nie zauważyłam tego błędu :)
czyli zostaje nam opcja heterozygotycznego agouti - czyli połowa miotu agouti połowa black i homozygotycznego agouti - cały miot agouti :)
Awatar użytkownika
PanKajetan
Posty: 18
Rejestracja: sob lip 23, 2011 7:37 pm

Re: Podstawy genetyki szczurów

Post autor: PanKajetan »

Z góry przepraszam za odkopanie tematu, ale w skutek rozmowy o szczurkowym dziedziczeniu ze znajomą, pojawiło się w mojej głowie kilka pytań (oczywiście nie zamierzam w najbliższej przyszłości, a może i w żadnej przyszłości rozmnażać moich ogonów, więc pytania mają charakter czysto teoretyczny).
1) Czy prawdą jest, że dumbo rex jest zawsze wynikiem mieszanki dumbo standarda i fuzza (skoro dwa rexy dają double rex)?
2) Czy w takim razie w którymś pokoleniu rex x standard mogą pojawić się szczury bezwłose?

(mimo wczytywania się w artykuł na początku tematu, nie umiem sobie na te pytania odpowiedzieć)
Awatar użytkownika
Raila
Posty: 214
Rejestracja: śr cze 10, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Podstawy genetyki szczurów

Post autor: Raila »

PanKajetan pisze: 1) Czy prawdą jest, że dumbo rex jest zawsze wynikiem mieszanki dumbo standarda i fuzza (skoro dwa rexy dają double rex)?
2) Czy w takim razie w którymś pokoleniu rex x standard mogą pojawić się szczury bezwłose?
1. Nie, to bzdura. Dumbo rex może wyjść po takich mieszankach:
standard (Dg) standard x standard (Dg) rex
standard (Dg) standard x dumbo rex
dumbo standard x dumbo rex

2. Tak, ale tylko w przypadku gdy oboje rodziców niesie gen fuzz.
A balanced person has rat on each shoulder.
Obrazek
Awatar użytkownika
Azi
Posty: 1065
Rejestracja: czw wrz 11, 2003 6:49 pm

Re: Podstawy genetyki szczurów

Post autor: Azi »

jeszcze żeby nie było niedomówień.

rex może urodzić się po szczurach standard x fuzz (przykładem jest chociażby miot C hodowli Rat's Troop).

niemniej musi być spełniony jeden warunek - szczur fuzz, jest jednocześnie rexem (co nie jest niemożliwe, wszak za te geny odpowiadają różne loci), tylko rexem ukrytym - zamaskowanym poprzez fuzza.

Rex jest zawsze cechą dominującą i tak jest przenoszony, fuzz jest cechą recesywną. Prosto - albo szczur jest rexem albo nie, u fuzza może być fuzzem, może nie być i nic fuzzem nie mieć wspólnego, a może tez nieść gen fuzz i wtedy mówimy, że taki szczur jest fuzz-genem. Rex-genów nie ma ;)
Kos
Posty: 40
Rejestracja: czw wrz 27, 2012 7:53 pm

Re: Podstawy genetyki szczurów

Post autor: Kos »

Cześć :)
Nie wiem, czy to dobry dział, dobry temat, więc przepraszam za ewentualne śmiecenie.

Pragnę wiedzieć, czy ktoś z Was posiada dostęp do całości tego artykułu i zechciałby mi go przesłać, w ostateczności streścić. Uspokajając Wasze sumienia, szczury mnie nie interesują, ba, nawet ich nigdy nie miałam. Za to piszę i tłumaczę prace dotyczące myszoskoczków, a informacje na temat zaburzeń wzroku bardzo by mi się przydały :)
gattaca
Posty: 23
Rejestracja: czw sie 22, 2013 8:26 pm

Re: Podstawy genetyki szczurów

Post autor: gattaca »

moje pytanie jest czysto teoretyczne, ot ciekawosc :) bo tak sie sklada że mam dwie panny fuzzy z adopcji i nie planuje ich rozmnazac ale ciekawi mnie kwestia co sie dzieje jak pokryje sie hairlessa z hairlessem?

mam tez grzywacze chinskie nagie i owlosione i tu genetyke rasy mam opanowaną do perfekcji i teoretycznie jak pokryje sie hl + hl to wychodzi 50% hl, 25% pp i 25% martwych - w praktyce wyglada to inaczej

a jak wyglada to u szczurów jak sie dopusci hl + hl ?
gattaca
Posty: 23
Rejestracja: czw sie 22, 2013 8:26 pm

Re: Podstawy genetyki szczurów

Post autor: gattaca »

hl = hairless
pp = powderpuff (owlosiony)
to tak tlumaczac tą grzywaczową genetyke :)
Malachit
Posty: 3017
Rejestracja: ndz lis 02, 2008 4:20 pm
Numer GG: 2405640
Lokalizacja: Wrocław

Re: Podstawy genetyki szczurów

Post autor: Malachit »

gattaca, w sumie dwa posty wyżej masz to wyjaśnione - fuzz to gen recesywny, czyli musi iść od obojga rodziców, żeby się objawił - po dwóch fuzzach będą łyse dzieciaki, ewentualnie rodzice standardy mogą nieść gen fuzz (np. samica fuzz + samiec standard nie niosący fuzza = dzieciaki standardy niosące gen fuzz). Dużo zależy od genów odziedziczonych, nie tylko od tego jak wyglądają sami rodzice.
Wyszukiwarka nie gryzie
tusiaJERRY
Posty: 34
Rejestracja: pn wrz 02, 2013 6:50 pm

Re: Podstawy genetyki szczurów

Post autor: tusiaJERRY »

Rodzice mają czarne oczy a mały czerwone?? To po dziadkach??
Awatar użytkownika
PaniCiurowa
Posty: 359
Rejestracja: pn gru 17, 2012 4:01 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Podstawy genetyki szczurów

Post autor: PaniCiurowa »

Brak barwnika w oku jest cechą recesywną, więc jeśli oboje rodzice są heterozygotami (mają czarne oczy, bo to cecha dominująca, ale niosą allel jasnych oczu) to młode jak najbardziej może mieć jasne oczy.
https://zrzutka.pl/z/phidippusregius - Dorzuć grosz na moje marzenie. :)
fhsoudvpgjPa3
Posty: 5
Rejestracja: wt sty 28, 2014 4:36 pm

Re: Podstawy genetyki szczurów

Post autor: fhsoudvpgjPa3 »

Hmm Interesujące:) Nigdy nei zwracałam uwagi na oczy mojego pupila;)
Wilczyca159
Posty: 22
Rejestracja: pt mar 20, 2015 6:46 pm
Lokalizacja: Nysa,woj.Opolskie

Re: Podstawy genetyki szczurów

Post autor: Wilczyca159 »

No a jeśli jest połączenie AA z cc ? to jaka barwa wychodzi? ;) taka ciekawość ,bo akurat tego połączenia chyba nie ma :D
Ja ,a ze mną Bella,Luna i Demon
Za TM : Pyrrus
"Słońce świeci w ciem­ności i bez względu na obrót pla­net ..."
normalna
Posty: 47
Rejestracja: pt gru 26, 2014 3:08 pm

Re: Podstawy genetyki szczurów

Post autor: normalna »

Ha, ha, ha...
Raczej ciężko odpowiedzieć na pytanie bez sensu ;)
Lepiej "słownie" napisz o jakie szczyry Ci chodzi ?
scarh
Posty: 38
Rejestracja: czw gru 25, 2014 5:49 pm

Re: Podstawy genetyki szczurów

Post autor: scarh »

Powstanie A? c?

Dobra odpowiedź? ;)
Bardzo mało informacji ,żeby ktoś napisał hipotetycznie co powstanie.
Domyślam się ,że szczur aguti będzie skrzyżowany z albinosem.
Nikt odpowiedzialny nie odpowie na to pytanie.
A ja nie radzę eksperymentować bez większej ilości informacji i wiedzy z genetyki szczurzej.
Użytkownik zbanowany z powodu celowego łamania Regulaminu forum.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rozmnażanie”