Szczur czy mysz?

Pytania i odpowiedzi, czyli ogólnie o szczurach.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
krzysiekzzapytaj
Posty: 17
Rejestracja: pn kwie 02, 2012 5:21 pm

Szczur czy mysz?

Post autor: krzysiekzzapytaj »

Cześć, jestem nowy na forum.
Mam kilka pytań:
Co mam kupić?-szczura czy mysz? (chcę mieć takiego swojego małego przyjaciela, kiedyś miałem 2 myszy ale mimo tego że bardzo delikatnie się z nimi obchodziłem i spokojnie to mnie gryzły)
Zastanawia mnie kilka rzeczy...
Czy szczur mi nie ucieknie z domu?
Czy mogę mieć 2 samce razem w klatce? (nie chcę samicy bo nie chcę żeby się rozmnożyły)
Do ilu cm dorasta szczur ze sklepu zoologicznego?
I ostatnie pytanie: ile kosztuje szczur w sklepie zoologicznym? (nie ma w pobliżu hodowli)
Malachit
Posty: 3017
Rejestracja: ndz lis 02, 2008 4:20 pm
Numer GG: 2405640
Lokalizacja: Wrocław

Re: Szczur czy mysz?

Post autor: Malachit »

Nie znam się na myszach, ale szczury to zwierzęta stadne i jak najbardziej możesz (a nawet powinieneś) mieć dwa samce razem w klatce ;)
Czy ucieknie? Ale jak ma uciec? Na noc szczury zamyka się w klatce, a kiedy biegają, to pilnuje się, żeby były zamknięte drzwi. A oswojony szczur raczej nie ucieknie od opiekuna.
To, ile urośnie zależy od szczura, mogą być mniejsze lub większe - do ilu cm dokładnie dorastają samce niech ktoś inny się wypowie - moja drobna samiczka ma tak na oko 20cm? + ogon
Nie mam pojęcia, ile kosztuje, ponieważ zwierzęta najlepiej adoptować, a nie za nie płacić ;) szczury możesz adoptować np. przez to forum, poczytaj dział http://szczury.org/viewforum.php?f=163 może znajdziesz jakieś z twojej okolicy, a jak nie to zawsze można poszukać transportu, ludzie jeżdżą po całej Polsce i czasami oferują możliwość podrzucenia zwierzaków
Wyszukiwarka nie gryzie
Awatar użytkownika
last.drop.of.blood
Posty: 702
Rejestracja: ndz mar 18, 2012 2:36 pm

Re: Szczur czy mysz?

Post autor: last.drop.of.blood »

Szczurek w zoologicznym kosztuje 10-15zł, ale może być chory, więc trzeba się liczyć z wydatkami na weterynarza.
Poczytaj też jakie wymiary powinna mieć klatka, jakie jest dobre jedzonko itd. ::)
Moi przyjaciele:
-szczurki: Ate[*], Fames[*], Echo, Nemezis
-koty: Perle, Franek[*]
-psy: Kropka, Cosmo
-ptaki: Papuga, Emilka (kura)[*]
GRECKIE BOGINIE- http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=35487
krzysiekzzapytaj
Posty: 17
Rejestracja: pn kwie 02, 2012 5:21 pm

Re: Szczur czy mysz?

Post autor: krzysiekzzapytaj »

A co byście dla mnie polecili?
Samicę czy samca szczura?
Mam dużo czasu żeby zajmować się zwierzęciem, ale nie lubię jak zwierzę jest "dzikie" i nie mogę go wziąć na ręce, pogłaskać, ale też nie lubię jak zwierzak jest taki leniwy że cały dzień leży albo śpi ;)
Polecicie coś?
Awatar użytkownika
akzi
Posty: 3941
Rejestracja: pn sty 11, 2010 12:22 pm
Lokalizacja: W W A

Re: Szczur czy mysz?

Post autor: akzi »

każdy sszczurek jest inny, jeden leniwy , drugi rozbrykany, trzeci jest boidudkiem, nastepny zbyt odważny i zbyt ciekawski :)
trudno powiedziec jaki ci sie trafi :)
napewno moge zagwarantować że jak wychowasz taki bedzie :)
one odzwzajemniają wszytsko :)
Obrazek

Za TM : Marysia Tutuś Kleo Gucio
Mała Mi uciekła ... :( Melina ma się dobrze w nowym domku
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Szczur czy mysz?

Post autor: Paul_Julian »

krzysiekzzapytaj pisze:A co byście dla mnie polecili?
Samicę czy samca szczura?
Mam dużo czasu żeby zajmować się zwierzęciem, ale nie lubię jak zwierzę jest "dzikie" i nie mogę go wziąć na ręce, pogłaskać, ale też nie lubię jak zwierzak jest taki leniwy że cały dzień leży albo śpi ;)
Polecicie coś?
Przede wszystkim szczurki są stadne, więc muszą być dwa. Czlowiek niestety, ale nawet jesli poświęci szczurkowi 24/h nie będzie w stanie mu zastąpić szczurzego towarzystwa. Szczur potrzebuje szczura dla prawidłowego dojrzewania psychofizycznego.
I nie ma mozliwosci sprawdzić jaki będzie szczurek - czy brykający czy leniwy. Adoptując szczury akceptujesz to jakie są.

Jak z dzieckiem - nie wiem kim będzie jak dorosnie i czy będzie zdrowe, mądre, czy mniej inteligentne. Ale będąc kochającym rodzicem , akceptujesz je jakie jest.

Tutaj http://szczury.org/viewtopic.php?f=2&t=30587 masz opisane róznice miedzy samcami i samiczkami. Generalnie to samiczki bardziej brykają, samce to leniuszki, ale to nie jest reguła :)

Koniecznie poczytaj forum, sa spisy treści. Tak bedzie o wiele łatwiej, bo sam znajdziesz więcej (moze po drodze coś jescze Cię zaciekawi)
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
marts
Posty: 1070
Rejestracja: ndz cze 05, 2011 10:01 pm
Lokalizacja: opole

Re: Szczur czy mysz?

Post autor: marts »

Szczurki to takie małe pieski :P
Są bardzo inteligentne i bardzo dużo rozumieją a no i przede wszystkim przywiązują się do właściciela - o ile nie są to jakieś wyjątki, które nie potrzebują nikogo do szczęścia, ale to mało kiedy.
No i tak NIE kupujemy w zoologicznym szczurków, są one tam z pseudohodowli, które głównie rozmnażają szczurki na pokarm, a więc co za tym idzie, nie zwracają uwagi na genetykę, choroby czy też warunki no a przede wszystkim na wiek szczurków. Wiele osób uważa, że "zabawa" w adopcję to absurd i idą na łatwizną, kupują za parę złotych szczurka zazwyczaj schorowanego albo zaciążonego i tyle..
Dlatego najlepiej adoptować z forum "sprawdzone" szczurki, które naprawdę szukają kochającego domu i od maleńkości są oswajane :)
Tak jak już wcześniej wspomniano, szczury się trzyma w klatkach (to chyba oczywiste) i nie wiem jak miałby Ci on uciec z domu..
Są stadne, więc musisz mieć minimum dwa. A i czemu akurat szczur z zoologicznego? To normalny z adopcji czy hodowli ma mieć inne rozmiary? Co do samej wielkości to bywa różnie, samiczki są ogólnie mniejsze od samców, ale to nie znaczy, że może się trafić drobny samczyk czy duża samiczka - tego się nie da określić.
Adoptując, adoptujesz go za darmo i nie płacisz 10zł za chorego szczurka.
Tyle ode mnie :)
stajesz się na zawsze odpowiedzialny za to co oswoiłeś.
Awatar użytkownika
akzi
Posty: 3941
Rejestracja: pn sty 11, 2010 12:22 pm
Lokalizacja: W W A

Re: Szczur czy mysz?

Post autor: akzi »

chociaz powiem ze mialam tez dwie myszki i tez byly slodkie jak szczurki :)
Obrazek

Za TM : Marysia Tutuś Kleo Gucio
Mała Mi uciekła ... :( Melina ma się dobrze w nowym domku
Awatar użytkownika
JolkaB
Posty: 175
Rejestracja: ndz mar 25, 2012 8:03 pm
Numer GG: 1058549
Lokalizacja: Sandnes/Norway
Kontakt:

Re: Szczur czy mysz?

Post autor: JolkaB »

Ja też miałam myszki i szczerze wolę szczurki, bo sa bardziej kontaktowe i choćby ze wzgledu na rozmiar. Mysz jest duzo mniejsza, mniej do głaskania, jak sie głaszcze to trzeba jednym paluszkiem bo inaczej to mysz juz odczuwa dyskonfort.... szczur jest większy i łatwiej go trzymć na rękach, pogłaskać itp
Z życiem jest jak ze sztuką w teatrze nie ważnie jak długo trwa lecz jak jest zagrana
Oświęcim zaczyna się wszędzie tam gdzie człowiek widząc rzeźnię myśli - to tylko zwierzęta
krzysiekzzapytaj
Posty: 17
Rejestracja: pn kwie 02, 2012 5:21 pm

Re: Szczur czy mysz?

Post autor: krzysiekzzapytaj »

A jaka jest różnica między samcem szczura i samcem myszy? (nie chodzi mi o budowę ciała)
Podobno samce szczura to takie pieszczochy, a jak jest z samcem myszki?
Bo zastanawiam się czy wybrać samca szczura czy samca myszki :)
Szczury są fajne ale trochę dziwnie brzmi "ciągną za sobą duże klejnoty" dlatego chciałbym chyba wybrać samca szczura.
Tylko powiedzcie mi czy też są takie milusińskie.
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Szczur czy mysz?

Post autor: smeg »

Samce myszy są samotnikami, trzeba trzymać je pojedynczo, bo mogą ze sobą walczyć. Samce szczura są stadne - muszą być koniecznie co najmniej dwa, bo jeden będzie nieszczęśliwy. Nie możesz mieć jednego szczura.
Samce myszy duuuużo bardziej śmierdzą (mam jednego samca myszy i 11 szczurów - wolę zapach szczurów). Myszy są mniej kontaktowe, nie wypuszcza się ich raczej na swobodne wybiegi po pokoju, tylko np. po łóżku albo po biurku. Szczury są bardziej wymagające - potrzebują większej klatki, codziennych wybiegów, ich leczenie bywa drogie. Ale też trochę dłużej żyją - szczury ok. 2-3 lata, myszki 2 lata.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Awatar użytkownika
KITEgirl
Posty: 1524
Rejestracja: pn cze 07, 2010 7:04 pm
Numer GG: 491855
Kontakt:

Re: Szczur czy mysz?

Post autor: KITEgirl »

krzysiekzzapytaj samce myszy też mają 'klejnoty' :D
a jak obawiasz się dzikości szczura, weź z forum. sklepowe nie są socjalizowane, albo w sporadycznych przypadkach. te które rodzą się u właścicieli choć trochę obeznanych w temacie, od maleńkości są brane na ręce i przyzwyczajane do ludzkiego głosu. na pewno będzie łatwiej z oswajaniem takiego adoptusia.
tylko 'domowych hodowli' nie szukaj!
Awatar użytkownika
freesound
Posty: 260
Rejestracja: wt paź 18, 2011 2:23 pm
Lokalizacja: Słupsk/Wrocław

Re: Szczur czy mysz?

Post autor: freesound »

m.in. tu są chłopcy do adopcji jeśli Cie to interesuje http://szczury.org/viewtopic.php?f=163& ... &start=195 :)
Awatar użytkownika
akzi
Posty: 3941
Rejestracja: pn sty 11, 2010 12:22 pm
Lokalizacja: W W A

Re: Szczur czy mysz?

Post autor: akzi »

Stawiam na szczura !

bierz te dwa z linka wyżej
Obrazek

Za TM : Marysia Tutuś Kleo Gucio
Mała Mi uciekła ... :( Melina ma się dobrze w nowym domku
marts
Posty: 1070
Rejestracja: ndz cze 05, 2011 10:01 pm
Lokalizacja: opole

Re: Szczur czy mysz?

Post autor: marts »

akzi pisze:Stawiam na szczura !

bierz te dwa z linka wyżej
Właśnie, nie będziesz musiał przechodzić przez łączenie, bo nie każdemu to wychodzi ;)
stajesz się na zawsze odpowiedzialny za to co oswoiłeś.
ODPOWIEDZ

Wróć do „O szczurach”