Czy szczury gryzą ?

Pytania i odpowiedzi, czyli ogólnie o szczurach.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
Paula_13
Posty: 378
Rejestracja: śr lis 24, 2004 10:06 pm
Lokalizacja: Świdnica

Re: Czy szczury gryzą ?

Post autor: Paula_13 »

Ja mam dwa sklepowe szczury. Ostatnio zmieniły hierarchię i teraz ten dominujący jest wyczulony na wkładanie za szybko czegoś do klatki (ręki, łopatki). Raz mnie dziabnął dość mocno, ale nie do krwi. A drugi to miziak niesamowity.
Zasada jest prosta- nieoswojony szczur gryzie, oswojony szczur nie gryzie.
Wyłączam tutaj wszelkie patologiczne powody agresji jak strach, choroba itp, ponieważ tutaj nie ma żadnych reguł.
magda-115
Posty: 6
Rejestracja: sob paź 20, 2012 2:30 pm

Re: Czy szczury gryzą ?

Post autor: magda-115 »

Ja mam szczurka(Pole),którą wzięłam z zoologicznego w Medisonie.Mam tylko jednego szczurka.
Jak przyjechałam z nią do domu to złożyłam klatke o wymiarach 70cm wysokości , 50cm długości , 35cm szerokosci i włożyłam szczurka do klatki i zostawiłam ją w spokoju.
Następnego dia rozmawiałam z kuzynką która miała juz 2 szczurki i powiedziała mi,że musze zabrać jej domek bo zdziczeje,więc jej zabrałam.
Po tygodniu wzięłam ją na kolana i na początku się wogle nie ruszała.Po kolejnych kilku dniach chciałam jej nałożyć jedzenie do miski i mnie ugryzła.Ale gdy mam ją na kolanach to wogule nie gryzie,tylko jak wkładam ręke do klatki.
Awatar użytkownika
wiewi
Posty: 909
Rejestracja: pn wrz 10, 2012 12:39 am
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Czy szczury gryzą ?

Post autor: wiewi »

Magda,
po pierwsze masz za małą klatkę. ŻADEN wymiar klatki nie może być mniejszy niż 40 cm. Po drugie, szczurki muszą być przynamniej dwa. To zwierzęta ściśle stadne, samotny szczurek będzie nieszczęśliwy.
Po trzecie pierwsze słyszę o wyjmowaniu domku z klatki. Większość z nas w klatkach ma po kilka domków, hamaków, hamakodomków.Szczurki lubią różne kryjówki.
Poczytaj sobie to forum, to skarbnica wiedzy, są również tematy o oswajaniu :)
Edek,Maniek,Dean,Beam,Dełko
Obrazek
wątek
bazarek
za TM: Sammy[*]
Awatar użytkownika
Nikolka
Posty: 267
Rejestracja: czw wrz 27, 2012 8:18 pm
Numer GG: 10442359
Lokalizacja: Wild West

Re: Czy szczury gryzą ?

Post autor: Nikolka »

treehouse pisze:Mam 3 dziewczynki. Jedna z nich Dulka, to dziecię zoologa. Kiedy była malutka mogłam ją miziać godzinami- dowód: http://www.youtube.com/watch?v=KljVuzwhlg4 , kiedy usypiałam, ona układała mi się na ramieniu i zasypiała ze mną brzuszkiem do góry.
Przyszedł dzień kiedy podrosła. Wtedy dziabła mnie pierwszy raz, zupełnie bez przyczyny. Potem dziabała częściej, najbardziej dotkliwie mojego męża. Pisząc dotkliwie mam na myśli świadome wzgryzanie się w głąb reki a nie pojedyńczy gryz.
Staraliśmy się to zmienić, szukaliśmy odpowiedzi- dlaczego? Obserwując ją, następnie rozpytując hodowców, właścicieli, weterynarza dostaliśmy wiele odpowiedzi, które mogłyby być przyczyną tego zachowania (opisywałam na forum) Wszystkie one zdają się potwierdzać.

Dulcia jest alfą. Od miesięcy nie biorę jej na ręcę, bo kończy się to katastrofą, choć wiem, ze nie zawsze mnie dziabnie, trudno jednak wyrokować kiedy to nastąpi, więc nie ryzykuję. Głaszczę ją na wybiegach, ale staram się trzymać dłoń zdala od mordki. O pogłaskaniu jej w klatce nie ma mowy. Nie ma też mowy o tym żeby dokonywać jakichkolwiek działań kiedy ona jest w klatce, bądź przy klatce. Dulcia gryzie. Dulcia atakuje. Dulcia pilnuje. Dulcia żyje swoim życiem, którego jej nie zabraniam. Zwyczajnie, wypuszczam na wybieg a ona idzie sobie do swojego zamku- domek dla kotów zakupiony specjalnie myśląc o szczuraskach ;D i tam się wyleguje, tam znosi suchą karmę, tam odpoczywa. Wraca sama do klatki kiedy przychodzi czas na zamknięcie, ale tylko wtedy, gdy wie, że mam dla niej raczka, krewetkę czy kawałeczek ugotowanej rybki. Czasem nie chce wrócić, wtedy robię zabieg- Dulcia do pudełeczka. Wsadzam w pudełeczko kawałek przysmaku, ona wchodzi, wtedy wraz z pudełkiem przenoszę ją do klatki.

Dulcia- dziecię zoologa. Za dużo się napatrzyła, za duzo przeżyła, za wiele ma w genach, żeby być potulnym szczurkiem i zaufać nawet tym, którzy ją bardzo kochają i dbają o nią każdego dnia. My ją kochamy, ona może nas tylko tolerować.

Tak Eve, w odpowiedzi na Twoje pytanie- szczurki gryzą. Ale to nie ich wina.

Dodam tylko, że pozostała dwójka z adopcji na widok ręki ludzkiej, czyjejkolwiek podbiega i...liże. Obydwie ufają i same chcą kontaktu z człowiekiem, z czego jedna z nich- Karlisia, zabawę z człowiekiem przekłada nad bywaniem ze swoimi koleżankami.

Nieprawdopodobne. Moja poprzednia szczurka, również czarno - biała kapturka uwielbiała się dawać miziać od samego początku aż do końca swoich dni, a też była kupiona w zoologu. Brałam ja na ręce i wypuszczałam codziennie. bardzo byłyśmy ze sobą zżyte :D i bardzo mnie wzruszył ten filmik, bo pamiętam dawne czasy z moim 1 ogonkiem :) Ehhh....
Biało - czarna kapturka Azja [*]

Tak jak zwierze nie zastąpi człowiekowi innego człowieka, tak człowiek nie zastąpi zwierzęciu innego zwierzaka ;)
Awatar użytkownika
jestemsen
Posty: 403
Rejestracja: śr wrz 19, 2012 2:23 pm
Numer GG: 10813298
Lokalizacja: Poznań

Re: Czy szczury gryzą ?

Post autor: jestemsen »

Ja również mam szczurzycę ze sklepu i potwierdza się wszystko, co bylo wczesniej napisane. Bardzo ciężko było ją oswoić, dużo pracy włożyłam w to, aby przestała gryźć no i po części się udało. Rzadko zdarzy się jej ugryźć. Jeśli się zdarzy to dość mocno, ale już nie do krwi :) Ale niestety nadal przeraźliwie piszczy, jak tylko człowiek zbliża rękę do jej małego ciałka :-[
http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=39350- nasza rodzina :)
Obrazek

Za TM: Daisy, Zuza, Pączek, Pchełka, Niunia, Balbina, Ruby, Fretka, Yogi, Maniek
ODPOWIEDZ

Wróć do „O szczurach”