Jak zwalczyć chytrość u szczura?

Pytania i odpowiedzi, czyli ogólnie o szczurach.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Ola250
Posty: 16
Rejestracja: sob gru 08, 2012 8:35 am

Jak zwalczyć chytrość u szczura?

Post autor: Ola250 »

Witam.
Posiadam dwie około 4-5 miesięczne szcurzyce, które są rodzeństwem. Jedna z nich, Zuzia- jest niewidoma na jedno oczko, przez co jest wolniejsza i czasem niepewna. Druga- Tosia to natomiast chytry typ szczura. Podczas karmienia(najczęściej mokrego tj. pomidory, jabłka) notorycznie zabiera Zuzi jedzenie z miski i zanosi do swojego hamaka. Często też wchodzi do jej domku i wynosi jedzenie. Zdarza się też, że potrafią się one gryźć. Tosia chyba wyczuła słaby punkt Zuzi jakim jest jej niewidome, uszkodzone oczko. Czasem zauważam, że ją tam atakuje. Chcę też zaznaczyć, że Zuzia jest mniejsza od Tosi, ponieważ silniejsza zabiera słabszej pokarm. I teraz chcę zadać pytanie- jak mogę chociaż trochę zapobiec tym kłótniom, ponieważ widzę, że to wszystko męczy Zuzię? Wczoraj chciałam zatkać otwór do domku Zuzi tunelem, myśląc, że Tosia da sobie wreszcie spokój. Nic to nie dało, weszła.

Z góry dziękuję za odpowiedzi :)
Awatar użytkownika
szczurki3163
Posty: 140
Rejestracja: wt mar 13, 2012 12:37 pm
Numer GG: 10306431

Re: Jak zwalczyć chytrość u szczura?

Post autor: szczurki3163 »

Może na czas karmienia weź Tosię na wybieg? Zuzia sobie spokojnie zje i nie dojdzie do bójki o pokarm :)
Moje szczurcie ;** Luna i Kleo
Ola250
Posty: 16
Rejestracja: sob gru 08, 2012 8:35 am

Re: Jak zwalczyć chytrość u szczura?

Post autor: Ola250 »

Niestety jak na razie Tosi nie wypuszczam na wybieg(jedynie wychodzi na górę klatki skąd nie ma możliwości ucieczki) ponieważ uciekłaby ;/ Spróbuję dziś odwrócić jakoś jej uwagę na czas gdy Zuzia będzie jeść.
Awatar użytkownika
Kameliowa
Posty: 3342
Rejestracja: wt lis 24, 2009 12:18 am
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak zwalczyć chytrość u szczura?

Post autor: Kameliowa »

Możesz próbować dawać jedzenie w dwóch miskach, moze to przyniesie efekt.

To, że szczury zabierają jedzenie z miski i przenoszą gdzieś tam jest normą.
George Orwell was wrong. Aldous Huxley was right.

Jeżeli widzisz: błąd ortograficzny, niepokojący post/temat, chcesz poprawić swój temat, zamknąćtemat
Zgłoś to moderatorom klikając w ikonę wykrzyknika w poście!
Ola250
Posty: 16
Rejestracja: sob gru 08, 2012 8:35 am

Re: Jak zwalczyć chytrość u szczura?

Post autor: Ola250 »

Przepraszam, że długo nie odpisywałam. Szczurki mają karmę mokrą(suchą nie, bo z nią ma problemu) w osobnych miseczkach tylko problem był taki, że Tosia zamiast siedzieć przy swojej biegła do Zuzi i wybierała jej jedzonko, i później dopiero szła jeść do siebie. Wczoraj jednak dałam jeść Tosi na klatce, a Zuzi na piętrze i nie było żadnego problemu :)

Pozostaje mi jeszcze jeden problem, mianowicie to, że Tosia wbiega do domku Zuzi i wybiera jej jedzenie. Jak mogę temu zapobiec? Może zmniejszyć wejście do domku tak by Zuzia się tylko do niego zmieściła?

Dziękuję za powyższe odpowiedzi ;)
Awatar użytkownika
akzi
Posty: 3941
Rejestracja: pn sty 11, 2010 12:22 pm
Lokalizacja: W W A

Re: Jak zwalczyć chytrość u szczura?

Post autor: akzi »

ale czy dla Zuzi to naprawdę aż taki wielki problem isć zjeść na hamak zamiast do miski ?
myślę że nie :)
jedna ma spiżarnie w domku druga ma na hamaku, jedna przenosi z domku na hamak i odwrotnie, myślę że nie ma w tym żadnego problemu i dziewczyny sobie poradzą z tym ;)
a że nie widzi na oko nie stanowi to dla niej zapewne żadnego problemu, bo szczur widzi wibrysami czytaj wąsami i świetnie daje sobie z tym radę
Obrazek

Za TM : Marysia Tutuś Kleo Gucio
Mała Mi uciekła ... :( Melina ma się dobrze w nowym domku
Ola250
Posty: 16
Rejestracja: sob gru 08, 2012 8:35 am

Re: Jak zwalczyć chytrość u szczura?

Post autor: Ola250 »

Aha dzięki :) Tak więc nie będę z tym na razie nic robiła. Czasem jednak dochodzi do głośnych kłótni między nimi ;) W sumie ja troszeczkę widzę różnicę między Zuzią, a Tosią. Tosia jest szybsza, natomiast Zuzia czuję się troszkę niepewnie i jest wolniejsza. Chociaż te cechy mogą zależeć od charakteru zwierzaka, a nie od jego stanu fizycznego :)
Awatar użytkownika
akzi
Posty: 3941
Rejestracja: pn sty 11, 2010 12:22 pm
Lokalizacja: W W A

Re: Jak zwalczyć chytrość u szczura?

Post autor: akzi »

tak własnie :)
u mnie jest taka Mela, najmłodsza, i ona pakuje do gęby wszystko co się da i jeszcze chce dopchać sobie jedzeniem z buzi Kleo i Gucia ale już się nie mieści, więc leci czym prędzej pod łóżko ale w połowie drogi jednak zawraca i stara się coś jeszcze wepchnąć, nie da się więc znów pędem i do spiżarni, wraca i zabiera wszytsko wszytkim , oczywiście gucio drże morde bo to piskacz jest jak by go zazynali, Kleo Meli daje kopa i tak własnie jest :D


tak czy siak reszta ogonów wejdzie pod łóźko i sobie to zje a ona niech sobie robi co chce ;)
Obrazek

Za TM : Marysia Tutuś Kleo Gucio
Mała Mi uciekła ... :( Melina ma się dobrze w nowym domku
Malachit
Posty: 3017
Rejestracja: ndz lis 02, 2008 4:20 pm
Numer GG: 2405640
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak zwalczyć chytrość u szczura?

Post autor: Malachit »

Dodam jeszcze, że takie są przywileje alfy, że może zabierać innym jedzenie. Jeśli obie mają go i tak na tyle, żeby się najeść, to nie dzieje się nic złego ;)
Wyszukiwarka nie gryzie
Ola250
Posty: 16
Rejestracja: sob gru 08, 2012 8:35 am

Re: Jak zwalczyć chytrość u szczura?

Post autor: Ola250 »

Bardzo Wam dziękuję za powyższe odpowiedzi :) Mam jeszcze jedno pytanie. Czy, że tak to nazwę "głośne kłótnie" są normalne? Czasem gdy maluszki siedzą w hamaku to też słyszę, że któryś ze szczurków popiskuje.
Awatar użytkownika
5zczurzyca
Posty: 206
Rejestracja: czw maja 24, 2012 2:53 pm
Lokalizacja: Białystok

Re: Jak zwalczyć chytrość u szczura?

Post autor: 5zczurzyca »

Tak, to normalne przy dominacji :)
Niektóre szczury piszczą "na zaś" - nic się im nie dzieje, ale "płaczą" tak czy siak.
Czasami jeżeli właściciel reaguje oddzielając dominującego szczura od "piszczałki" pomimo braku wyraźnej potrzeby to piszczący szczurek może się nauczyć, że jak mu dominujący szczur przeszkadza to wystarczy popiszczeć i zaraz właściciel go obroni i będzie miał spokój.
[*]Seiya~30 dni-uMorusany~8 mies.-Ariel~21 mies.-Ubrudzony~30 mies.-Wymalowany-Farbowany
*Rexona *Perwoll - Szczęście ma szczurzy ogon<:3))~
Eve pisze:czułe serce nie jest powodem do wstydu
Ola250
Posty: 16
Rejestracja: sob gru 08, 2012 8:35 am

Re: Jak zwalczyć chytrość u szczura?

Post autor: Ola250 »

Dzięki za odpowiedź, tak więc już nie będę się tym aż tak przejmować :) Korzystając jeszcze z okazji, wcześniej jak wspomniałam Zuzia ma jedno oczko uszkodzone. Byłam z nią u weterynarza jakieś 1,5 miesiąca temu. Przepisał on kropelki Gentamicin niestety pisze na nich, że po 4 tygodniach od otwarcia buteleczki nie powinno się ich używać. Zuzi powieka ładnie już przyschła, oczko wygląda na to, że wklęsło lub wchłonęło się. Lecz co jakiś czas przy myciu się lub zabawach z Tosią oczko lekko czerwienieje i wypływa z niego przeźroczysty płyn. Niestety tak jak napisałam kropelki są po terminie, kupiłam świetlik ale na ulotce pisze żeby nie używać go na uszkodzone oczy, więc trochę się waham czy go użyć. Tak więc czy mogę użyć świetlika do zakropienia oczka czy może użyć czegoś innego, a może zostawić je po prostu w spokoju?
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Jak zwalczyć chytrość u szczura?

Post autor: Paul_Julian »

Gentamicin to bardzo silny lek. Najlepiej by bylo, żebyś poszła do weta z tym oczkiem. Moze przemywaj na razie przegotowaną letnia woda.
Trzeba by to oczko porządnie obejrzeć, bo jesli jest uszkodzone fizycznie, to moze lepiej np. by bylo usunąć, żeby sie nie wdała jakaś martwica..
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Ola250
Posty: 16
Rejestracja: sob gru 08, 2012 8:35 am

Re: Jak zwalczyć chytrość u szczura?

Post autor: Ola250 »

Znaczy ja z tym oczkiem u weterynarza byłam, bo w pierwszym tygodniu po uszkodzeniu, cała powieka była lekko podrażniona i sączył się z niego płyn. Gentamicin podawałam przez jakiś tydzień, później podawałam co jakiś czas np. raz w tygodniu, bo tak lekarz zalecił. Teraz dzieje się to tylko "okazjonalnie" np. gdy Zuzia myje sobie pyszczek to przez przypadek o nie zawadzi pazurkiem i tak się dzieje. Lekarz stwierdził, że na razie nie będzie z tym nic robił, mówił też, że oczko przysłonięte było bielmem. Teraz jest ono lekko wklęśnięte. Czy po ponad 1,5 miesiąca od wypadku może wdać się martwica?
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Jak zwalczyć chytrość u szczura?

Post autor: Paul_Julian »

Nie mam pojęcia, nie znam sie na oczkach. Moze to wklęsniecie to tylko taki skutek mechanicznego uszkodzenia. Tylko glośno się zastanawiałem, bo oczka sa czułe w końcu.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
ODPOWIEDZ

Wróć do „O szczurach”