Szczurze kompendium - praca zbiorowa, work in progress

Pytania i odpowiedzi, czyli ogólnie o szczurach.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
evanduril
Posty: 81
Rejestracja: pt cze 14, 2013 2:00 pm
Numer GG: 2398438

Szczurze kompendium - praca zbiorowa, work in progress

Post autor: evanduril »

Witam serdecznie.
Parę słów wstępu.
W ciężkich sytuacjach, gdy napotykam na duży zbiór wiedzy, który muszę przyswoić, a w przypadku szczurów tak jest, stosuję jeden trik, który do tej pory zawsze się sprawdzał - tworzę poradniki.

Tak, tworzę poradnik na tematy, o których nie mam pojęcia, bo nie ma lepszego sposobu, by posiąść i przeorganizować wiedzę, niż odpowiedzialność wynikająca z nauki innych :) Tak przynajmniej sobie tłumaczę.

W związku z tym, że mam zamiar zaadoptować szczury, a potrzebna jest mi wiedza na ich temat, mam zamiar stworzyć kompendium wiedzy o szczurach, na podstawie informacji nabytych na polskich forach, stronach internetowych i fanpage-ach. Kompendium będzie miało minimum 20-30 stron, uzupełnionych o ilustracje i zdjęcia. Przygotowane będzie docelowo w formie PDF, do ściągnięcia i udostępniania za darmo przez wszystkich, w rozdzielczościach do internetu i do druku. Mam doświadczenie jeśli chodzi o grafikę i skład (to mój zawod), całość będzie więc przygotowana profesjonalnie.

Poradnik będzie rozwijany pod tym adresem:
https://docs.google.com/document/d/1Sbv ... k_zHs/edit


Zapraszam wszystkich do podsyłania swoich uwag i komentarzy, zmiany będę wprowadzał, w miarę możliwości - na bieżąco, dział po dziale. Źródła mam zamiar wyszukiwać sam, ale byłoby mi bardzo miło, gdyby ktoś tutaj pomógł i do każdego z działów podrzucił jakieś linki bezpośrednio do postów/stron opisujących wiarygodnie i sensownie dane zagadnienie - przyspieszy mi to prace.

Dzięki i życzcie mi szczęścia, aby to co wyjdzie na koniec miało jakąś wartość :)
Awatar użytkownika
limomanka
Posty: 578
Rejestracja: wt kwie 09, 2013 8:48 pm
Lokalizacja: Koty na Górnym Śląsku

Re: Szczurze kompendium - praca zbiorowa, work in progress

Post autor: limomanka »

Hej - nigdzie nie pojawia się bodaj najważniejsza sprawa w kwestii trzymania ogonków w domu: stadność. Może w tym punkcie: Co przed zakupem/adopcją?
Ze mną:koty: Nutek i Wolfgang oraz suka Masza
Odeszli: Czesio, Stefan, Cyryl, Pan Mysz, Tosiek, Fenek, Twix, Mars, Errol, Erwin, Anatol, Fiubździul i Ach; z dt: Edek, Harnaś, Franek, Viggo, Nam i Malina oraz kotki: Solo, Aria i Sopran
evanduril
Posty: 81
Rejestracja: pt cze 14, 2013 2:00 pm
Numer GG: 2398438

Re: Szczurze kompendium - praca zbiorowa, work in progress

Post autor: evanduril »

Każdy z działów, przed omówieniem elementów znajdujących się w podsekcjach, będzie miał swoje "słowa wstępu" odnoszące się do najważniejszych informacji związanych z danym działem głównym. Informacja o stadności będzie się pojawiała w conajmniej kilku miejscach, w formie tekstu, a przynajmniej raz w formie RAMKI "Ważne!".
IHime
Posty: 4523
Rejestracja: czw kwie 08, 2010 3:34 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Szczurze kompendium - praca zbiorowa, work in progress

Post autor: IHime »

Tak na pierwszy rzut oka, brakuje podrozdziału "Sprawdzeni weterynarze".
evanduril
Posty: 81
Rejestracja: pt cze 14, 2013 2:00 pm
Numer GG: 2398438

Re: Szczurze kompendium - praca zbiorowa, work in progress

Post autor: evanduril »

Powyższy dział byłby bardzo subiektywny i zbyt kontrowersyjny. W dodatku podlegałby zbyt częstym zmianom, a poradnik ma być w formie zamkniętej.
IHime
Posty: 4523
Rejestracja: czw kwie 08, 2010 3:34 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Szczurze kompendium - praca zbiorowa, work in progress

Post autor: IHime »

W takim razie powinno gdzieś się znaleźć info, że nie każdy wet się zna i trzeba uważnie wybrać.

Odmiana Sphinx też nie jest w Polsce rozmnażana z powodu bardzo poważnych problemów zdrowotnych, m.in. z grasicą. I longhair, o ile pamiętam, też.

Brakuje kilku najpopularniejszych znaczeń, np. husky, self i irish.
evanduril
Posty: 81
Rejestracja: pt cze 14, 2013 2:00 pm
Numer GG: 2398438

Re: Szczurze kompendium - praca zbiorowa, work in progress

Post autor: evanduril »

W przypadku zauważenia istotnych braków, proszę o podawanie źródeł z których mógłbym je uzupełnić, lub uzupełnienie informacji samemu, np. w komentarzach. Dzięki! :)
Awatar użytkownika
Wilczek777
Posty: 533
Rejestracja: ndz sty 07, 2007 2:08 pm
Lokalizacja: Szczecin

Re: Szczurze kompendium - praca zbiorowa, work in progress

Post autor: Wilczek777 »

Longhair są mocno chorowite ogólnie przez inbreeding a głównym powodem dla którego nie są rozmnażane są choroby skórne. Młode szczurki nie mają z tym problemów ale z czasem skóra wygląda tragicznie i dla szczura staje się to okropnie bolesne.
Na spółę z TŻ:
Desant, Anubis(Ibasan)Beris, Kaszmir Beris, Miętus EmeraldMoon, Bjorn, Belfast
Za TM:Silver&Sharingan, Destruktorzy, Śpioch&Grubas, Czarnuszek&Bibs, Miki

Pieseła - Nessie
Obrazek
evanduril
Posty: 81
Rejestracja: pt cze 14, 2013 2:00 pm
Numer GG: 2398438

Re: Szczurze kompendium - praca zbiorowa, work in progress

Post autor: evanduril »

Prace nad poradnikiem zbliżają się ku końcowi. Bardzo bym prosił o nasilone działania na rzecz sprawdzenia poprawności zawartych w nim danych. Bardzo, bardzo będę za nie wdzięczny i dziękuję :)

Autorzy artykułów z tego forum, których prace zostały wykorzystane w części lub całości, a którzy nie zgadzają się na takie wykorzystanie, proszeni są o kontakt. Generalnie będę się starał zapytać na koniec o zgodę każdego autora, ale mógłbym kogoś przeoczyć.
Malachit
Posty: 3017
Rejestracja: ndz lis 02, 2008 4:20 pm
Numer GG: 2405640
Lokalizacja: Wrocław

Re: Szczurze kompendium - praca zbiorowa, work in progress

Post autor: Malachit »

Ja bym jeszcze dopisała tam gdzie jest szczur a inne zwierzęta coś o mniejszych gryzoniach, typu myszki, chomiki http://szczury.org/viewtopic.php?f=2&t= ... r+a+chomik
bo zdarzają się ludzie z różnymi pomysłami...
Wyszukiwarka nie gryzie
evanduril
Posty: 81
Rejestracja: pt cze 14, 2013 2:00 pm
Numer GG: 2398438

Re: Szczurze kompendium - praca zbiorowa, work in progress

Post autor: evanduril »

Dział 3i. Łączenie szczurów z innymi gatunkami - tam jest wyraźnie napisane, że nie wolno. To nie wystarczy?
Malachit
Posty: 3017
Rejestracja: ndz lis 02, 2008 4:20 pm
Numer GG: 2405640
Lokalizacja: Wrocław

Re: Szczurze kompendium - praca zbiorowa, work in progress

Post autor: Malachit »

A, nie widziałam tego, bo 5c jest nieco podobne ;)
Wyszukiwarka nie gryzie
evanduril
Posty: 81
Rejestracja: pt cze 14, 2013 2:00 pm
Numer GG: 2398438

Re: Szczurze kompendium - praca zbiorowa, work in progress

Post autor: evanduril »

W sumie słusznie, skopiuję tę informację - na wszelki wypadek.
evanduril
Posty: 81
Rejestracja: pt cze 14, 2013 2:00 pm
Numer GG: 2398438

Re: Szczurze kompendium - praca zbiorowa, work in progress

Post autor: evanduril »

Potrzebna pomoc w zagadnieniu: wpływ diety na agresję szczurów. Nie mogę się dogrzebać do stosownych źródeł...
Awatar użytkownika
Arau
Posty: 1326
Rejestracja: wt cze 12, 2012 5:22 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Szczurze kompendium - praca zbiorowa, work in progress

Post autor: Arau »

evanduril pisze:Potrzebna pomoc w zagadnieniu: wpływ diety na agresję szczurów. Nie mogę się dogrzebać do stosownych źródeł...
Te karmione ręką też nie zdradzają krwiożerczych zapędów. Karmienie ich mięsem także nie powoduje takiego stanu.
Zawarte już w poradniku w "Faktach i mitach" :) Nie sądzę, żeby znalazło się coś ponadto, poza skrajnymi przypadkami, gdzie dochodzi do zagłodzenia, ale to też jest kwestia psychiki i traktowania szczura...

Po pierwsze - Chole... niesamowicie się cieszę, że jesteś osobą tak odpowiedzialną, że przed podjęciem się opieki chcesz się doinformować. Wbrew pozorom, to bardzo rzadkie podejście, praktycznie codziennie mamy tutaj wątki "kupiłem szczura co teraz?"
Po drugie - świetna inicjatywa. Forum jak forum - niestety jak na każdym z większą ilością użytkowników pojawia się bałagan, nad którym w efekcie nie da się zapanować bez gruntownego "remontu", a dodatkowo język polski średnio nadaję się na opcję wyszukiwania (kilkukrotnie miałam sytuację - no przecież tu był taki artykuł.. - a szukajka nic).
Sugeruję, aby skończony poradnik podkleić we wszystkich działach (chociaż kto nie chce i tak nie wejdzie, ale przynajmniej będzie można się do czegoś konkretnego odwoływać).
Jeszcze przez cały nie przebrnęłam, ale nadrobię :)
Obrazek
Zaraza, Szuriken, Kaszmir
[klik!]



Za tęczowym mostem...
Alucard, Belzebub, Zenek, Bazyl, Edgar, Arrow, Krecik, Afera, Wichura. Tęsknię za Wami...
ODPOWIEDZ

Wróć do „O szczurach”