Czy mogę zabrać ze sobą szczura do ciepłych krajów?

Pytania i odpowiedzi, czyli ogólnie o szczurach.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Madusia
Posty: 12
Rejestracja: wt mar 18, 2014 4:58 pm

Czy mogę zabrać ze sobą szczura do ciepłych krajów?

Post autor: Madusia »

Z moich znajomych i rodzinki ludzie nie bardzo pałają chęcią do przygarnięcia szczura na okres naszego wyjazdu, stąd moje pytanie. Jak szczurki radzą sobie z wysokimi temperaturami? Jak znoszą długą podróż -> ponad 10h? Jak się zachowują podczas upałów? Czy wysoka temperatura negatywnie na nie wpływa?
Awatar użytkownika
mikanek
Posty: 976
Rejestracja: wt maja 04, 2010 10:37 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy mogę zabrać ze sobą szczura do ciepłych krajów?

Post autor: mikanek »

Zdecydowanie lepiej nie zabierac ich ze soba. Oglos sie na forum, ze szukasz osoby ktora sie nimi zaopiekuje w czasie wakacji. Na pewno ktos pomoze ;)
Ryjek, Paszczak i Mika nr 3 :D
Kocizny Mefcina i Stefcik, zając Closti

w serduszku Gocia,Gajusek,Julka,Migotka, Nelka,Pimplak,Suri,Mika,Rysiek i Mikan,Bubi,Kotlecik,Surik,Viktorek,Miśka,Muminek,Susełek, Toffcik
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Czy mogę zabrać ze sobą szczura do ciepłych krajów?

Post autor: smeg »

Szczury ogólnie dość dobrze znoszą podróże, pod warunkiem, że jest dość chłodno i są w zacienionym transporterze. Natomiast baaardzo źle znoszą słońce i upały. Na Twoim miejscu nie brałabym szczura ze sobą, bo może się to dla niego skończyć nawet śmiercią.

Poza tym szczury to zwierzęta silnie stadne, nie można ich trzymać pojedynczo. Po powrocie z wakacji koniecznie przygarnijcie mu kolegę tej samej płci ;)
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Madusia
Posty: 12
Rejestracja: wt mar 18, 2014 4:58 pm

Re: Czy mogę zabrać ze sobą szczura do ciepłych krajów?

Post autor: Madusia »

Smeg, mój szczurek jest typem zwierzątka, które nie akceptuje konkurencji i robi wszystko, żeby się jej pozbyć.
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Czy mogę zabrać ze sobą szczura do ciepłych krajów?

Post autor: Paul_Julian »

A bo to trzeba odpowiednio połączyć szczurki :)
Tutaj sa podstawowe zasady http://www.szczury.org/viewforum.php?f=16

Nigdy nie łączymy szczurków metodą nagłego dokładania nowego do klatki. Pomyśl, jak bys sie poczula jakby ktoś zupełnie obcy wszedł do Twojego pokoju, wpakował swoje ciuchy do Twojej szafy i stwierdził " od dziś tu mieszkam".

Czy próbowałaś łączyć swojego szczurka z jakimś innym ? Napisz, jaka była sytuacja, pomożemy :)
Czasem łączenie trwa kilka dni, czasem tygodni. Ale naprawdę warto, szcególnie, ze tak jak powiedziała Smeg- to stadne zwierzątka.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
eni8
Posty: 17
Rejestracja: pt maja 17, 2013 5:50 pm

Re: Czy mogę zabrać ze sobą szczura do ciepłych krajów?

Post autor: eni8 »

A skąd jestes i kiedy wyjezdzasz? Ja jestem z Wrocławia, mam 2 szczury , moge sie Twoim zając. Sama potrzebuje opieki nad moimi od 14 08 do 01 09 .
Lepiej nie zabieraj, ja kiedys wziełam moja poprzednią szczurkę i bardzo to odchorowała - było gorąco w samochodzie' kichała jak włączałam klimę, na miejscu nie było lepiej, obcy teren, przenoszenie klatki. Myslę,że szczury tego bardzo nie lubią. Umarła mając
1,5 roku na zawał serca, myślę , że te wakację się przyczyniły do osłabienia serducha.
Madusia
Posty: 12
Rejestracja: wt mar 18, 2014 4:58 pm

Re: Czy mogę zabrać ze sobą szczura do ciepłych krajów?

Post autor: Madusia »

Eni8, dziękuję ci bardzo za propozycję :). Ja jestem z Krakowa. Opiekę dla Freda już znalazłam. Babcia dzięki niemu nad morze nie jedzie ;D hahaha.
Madusia
Posty: 12
Rejestracja: wt mar 18, 2014 4:58 pm

Re: Czy mogę zabrać ze sobą szczura do ciepłych krajów?

Post autor: Madusia »

Paul_Julian, tak próbowałam zaprzyjaźnić go z innym szczurkiem - samiczką. Niestety nie przepadały za sobą. Cały czas na siebie polowały i się gryzły do krwi. Trwało to ponad tydzień. W końcu zdecydowaliśmy się oddać ją do sklepu. Była jeszcze na tak zwanej "gwarancji". Stosowałam się do poradników zamieszczonych na forum. No cóż nie wyszło. Możliwe, że była to niezgodność charakterów czy coś. Mama nie zgodziła się na innego szczura :/
Awatar użytkownika
yss
Posty: 6442
Rejestracja: pt sty 05, 2007 8:12 pm
Lokalizacja: szczecin

Re: Czy mogę zabrać ze sobą szczura do ciepłych krajów?

Post autor: yss »

urocze :-X
ten się nie myli, kto nic nie robi
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Czy mogę zabrać ze sobą szczura do ciepłych krajów?

Post autor: smeg »

Madusia pisze:Paul_Julian, tak próbowałam zaprzyjaźnić go z innym szczurkiem - samiczką. Niestety nie przepadały za sobą. Cały czas na siebie polowały i się gryzły do krwi. Trwało to ponad tydzień. W końcu zdecydowaliśmy się oddać ją do sklepu. Była jeszcze na tak zwanej "gwarancji". Stosowałam się do poradników zamieszczonych na forum. No cóż nie wyszło. Możliwe, że była to niezgodność charakterów czy coś. Mama nie zgodziła się na innego szczura :/
Szczury lacza sie czasami miesiac, za szybko sie poddalas. Oddania do sklepu szczura "na gwarancji" nawet nie skomentuje, bo szkoda slow. Zwierze to nie towar. Przygarnij jej w takim razie inna kolezanke, moze jakas bardziej ulegla, bo szczur nie moze zyc sam. Adoptujac szczurka z forum mozesz otrzymac informacje na temat jego charakteru i stosunku do innych szczurow, w przeciwienstwie do kupna w sklepie.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Madusia
Posty: 12
Rejestracja: wt mar 18, 2014 4:58 pm

Re: Czy mogę zabrać ze sobą szczura do ciepłych krajów?

Post autor: Madusia »

Smeg, dziękuję ci za rady :) teraz to i tak już nie ma znaczenia, bo nie mogę mieć następnego. Wiesz jak bym nie mieszkała z rodzicami i była pełnoletnia na pewno by tak to się nie skończyło. Cieszę się, że zgodzili się przyjąć ją do sklepu, bo naprawdę miałabym spory problem... co wg ciebie niby powinnam wtedy zrobić?
hekatomba
Posty: 82
Rejestracja: sob sty 04, 2014 3:49 pm
Lokalizacja: Poznań

Re: Czy mogę zabrać ze sobą szczura do ciepłych krajów?

Post autor: hekatomba »

Madusia, nie wiem, co powinnaś zrobić wtedy, ale wiem, co powinnaś zrobić teraz, mianowicie poważnie zastanowić się nad oddaniem swojego szczura w ręce kogoś, kto będzie w stanie zapewnić mu towarzystwo. Wiem, że to szalenie trudna decyzja, ale uwierz, że tak będzie dla niego najlepiej.
Awatar użytkownika
sciurus vulgaris
Posty: 672
Rejestracja: czw maja 23, 2013 1:39 pm

Re: Czy mogę zabrać ze sobą szczura do ciepłych krajów?

Post autor: sciurus vulgaris »

Popieram hektabombę, niestety. A wtedy powinnaś była oddać samiczkę do adopcji, nie do sklepu. Szczury sklepowe często kończą jako pokarm dla węża lub trafiają do nieodpowiednich warunków: ludzie trzymają je w za małych, brudnych klatkach, nieodpowiednio karmią, nie leczą, lub trzymają samotnie właśnie. Zdarzają się oczywiście przypadki, że szczura sklepowego bierze dobry i odpowiedzialny domek ale w porównaniu z resztą jest to naprawdę niewielki procent. Teraz nie ma co o tym mówić, należy się za to zastanowić jak Twojemu szczurowi zapewnić odpowiednie warunki. Stadność to podstawowa potrzeba szczura, jedna z najważniejszych, zaraz po wodzie i jedzeniu. Szczur bez stada popada w depresję, robi się apatyczny, często nerwowy. Właściciele samotnych szczurków często mówią "mój szczur nie ma żadnej depresji, lubi się do mnie tulić, bawić, spędza całe dnie ze mną i moim psem/kotem/innym zwierzęciem". I cóż, tu popełniają błąd, bo często to jest właśnie oznaką depresji. Poczytaj tematy o uszczurzawianiu domowników, może uda Ci się namówić mamę. Jeżeli jednak nie da rady a Ty naprawdę dbasz o swoje zwierzę to wierzę, że podejmiesz decyzję o znalezieniu mu nowego domu, w którym będzie miał zapewnione odpowiednie warunki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „O szczurach”