Biały szczur z czarnymi oczkami!

Pytania i odpowiedzi, czyli ogólnie o szczurach.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
nkola35
Posty: 14
Rejestracja: pt paź 17, 2014 3:28 pm

Biały szczur z czarnymi oczkami!

Post autor: nkola35 »

Witam jestem świerzakiem na tym forum jak i świerzakiem w posiadaniu szczurka :)
Mam do was pytanie :) w niedzielę kupiłam w sklepie zoologicznym koleżankę dla mojego Dyzia (będzie w tym tygodniu kastrowany). Mała jest cała biała i ma około 3 miesięcy ale zainteresowało mnie w niej to że ma czarne oczka. Czytałam gdzieś na internecie że białe szczurki nie mogą mieć czarnych oczu tylko czerwone ponieważ są albinosami. Zauważyłam wczoraj że koło pyszczka i zadku robią jej się takie hmm jakby cieniowane włoski na razie jest to bardzo delikatne. Myślałam że gdzieś wsadziła nochal i jest brudna ale jak pisałam ciemnieje jej koło zadku i jeśli się nie mylę to koło łapek. I tu moje pytanie. Czy jest możliwość że w przyszłości będzie barwy himalayan bądź siamese. Bo podobno szczurki tej barwy kolorują się dopiero mając kilka tygodni. Przynajmniej tak słyszałam

A tu moja słodzinka ( zdjęcie robione w pierwszy dzień i jeszcze tam nie ma kolorowego noska)
Obrazek
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Biały szczur z czarnymi oczkami!

Post autor: smeg »

Rzeczywiście Twoja szczurka może być odmiany dumbo himalayan. Istnieją też szczurki odmiany BEW (black eyed white), które są po prostu białe z czarnymi oczami, ale są bardzo rzadko spotykane - http://fancyrats.pbworks.com/w/page/8715174/BEW . Czasem biały szczurek z czarnymi oczami to po prostu wyjaśniały agouti husky - niektóre szczurki husky jaśnieją prawie zupełnie do białości - ale to byłoby widać dopiero w starszym wieku, nie u takiego malucha.

Pamiętaj, że po kastracji samca musisz odczekać co najmniej dwa tygodnie, zanim połączysz go z samiczką - do tego czasu szczurek może być nadal płodny. Wielu weterynarzy o tym nie wie lub zapomina wspomnieć.

Poczytaj tematy na forum - dowiesz się, że szczurków nie powinno się kupować w sklepie. Następnym razem polecamy darmową adopcję szczurków z forum lub kupno w zarejestrowanej rodowodowej hodowli ;) Mam nadzieję, że Twoja samiczka nie została zapłodniona w sklepie i nie będzie niespodzianki.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
nkola35
Posty: 14
Rejestracja: pt paź 17, 2014 3:28 pm

Re: Biały szczur z czarnymi oczkami!

Post autor: nkola35 »

Jezu to w tym wieku ona mogła zajść w ciążę?!! Przecież ona jest taka malusieńka! Teraz jestem w szoku nie wiedziałam że może w takim wieku zajść w ciążę najgorsze jest to że Dyzio jest z tego samego sklepu i ma pół roku był kupowany tydzień temu i był razem z tymi młodymi białaskami ! Boże a jeśli on ją zapłodnił! Co ja mam zrobić jak to sprawdzić? czy mogę zabrać ją na jakieś USG jak będę jechała z Dyziem na kastrację? czy jeśli wyjdzie że jest w ciąży to nic jej nie będzie ? Proszę o odpowiedź
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Biały szczur z czarnymi oczkami!

Post autor: smeg »

Wydaje mi się, że Twoja szczurka nie ma 3 miesięcy, wygląda na młodszą, ale trudno ocenić po tym zdjęciu. W każdym razie szczurki są płodne już w wieku 5 tygodni, jak tylko zostaną oddzielone od matki, więc niestety może być w ciąży. Możesz wysterylizować ją, jeśli weterynarz stwierdzi, że nie jest za mała - dzięki temu ewentualna ciąża zostanie usunięta, a samiczka w przyszłości uniknie wielu chorób związanych z układem rozrodczym (nowotwory hormonozależne, ropomacicze). USG też się robi szczurom, jeśli wet ma odpowiedni sprzęt, ale niestety rzadko udaje się w ten sposób wykryć wczesną ciążę, a w przypadku zaawansowanej jest już za późno na działanie. Jeśli nie zdecydujesz się na sterylizację teraz, obserwuj, czy nie powiększa jej się brzuch (charakterystyczne u szczurów w ciąży jest odstawanie brzucha na boki) i nie uwydatniają sutki - te objawy też są niestety widoczne dopiero pod koniec ciąży.

Szczurza ciąża trwa 3 tygodnie, czyli jeśli szczurka została zapłodniona, powinna urodzić max. 9 listopada.

Ciąża, a zwłaszcza odchowanie młodych jest sporym obciążeniem dla organizmu samiczki. Jeśli Twoja szczurka okaże się być w ciąży, poczytaj tutaj, jak się nią zająć: http://szczury.org/viewtopic.php?p=999211#p999211
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
ODPOWIEDZ

Wróć do „O szczurach”