Nowy szczurek i pierwsze problemy.

Pytania i odpowiedzi, czyli ogólnie o szczurach.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
opiotreko
Posty: 1
Rejestracja: wt gru 09, 2014 12:02 am

Nowy szczurek i pierwsze problemy.

Post autor: opiotreko »

Witam,
Mój brat ostatnio kupił sobie szczurka (samica). Przygotował jej klatkę i bez problemu umieścił ja tam. I od tej chwili zaczął się problem. Szczurek piszczy (tak jak by płakał). Dźwięki przypominają odgłosy świnki morskiej. Gdy tylko ktoś zbliży rękę do zwierzaka to ten od razu gryzie (do krwi). Kupiłem ostatnio małego pluszowego szczura z IKEI. I zwierzak zabrał go do domku (trochę mniej teraz "płacze"). Nie chce nawet oddać pluszaka. Szczurek wychodzi z domku tylko po picie, mało je.

Porad na temat opieki nad szczurami udzielała mu pani ze sklepu zoologicznego która chyba nie zna się na zwierzętach. (wiem z doświadczenia, mówi że chomiki nie potrzebują ściółki). Mam pytanie dlaczego szczurek się tak zachowuje? Gdzie w internecie mogę znaleźć różne porady dla brata, jak opiekować się tym gryzoniem. Z góry dziękuje za odpowiedź.
Awatar użytkownika
Marzka95
Posty: 1230
Rejestracja: sob kwie 07, 2012 9:59 pm
Numer GG: 10004599
Lokalizacja: Opole

Re: Nowy szczurek i pierwsze problemy.

Post autor: Marzka95 »

Witaj! Po pierwsze jako, że szczur jest zwierzęciem silnie stadnym, nie może on być sam. Musicie sprawić jej koleżankę, nie kolegę, ale najpierw sprawdźcie czy na 100% jest to dziewczynka. Szczurków w sklepie się nie kupuje, jak wspomniałam sprawdź czy to dziewczynka, bo w dużej ilości przypadków okazuje się, że to przeciwna płeć niż kupują ludzie. Bardzo często się też zdarza, że kupując szczurka w sklepie zoologicznym (samiczkę) dostajesz kinderniespodziankę, czyli samiczka jest w ciąży, bo płcie są trzymane razem, a szczurki już w wieku kilku tygodni są zdolne do rozrodu. Takie szczurki ze sklepu nie są oswajane, nie są przyzwyczajane do człowieka, więc piszczenie może być związane z lękiem przed człowiekiem. Adoptujcie jej koleżankę z tego forum, nie kupujcie więcej w sklepach. Odsyłam do tematów:
jak oswoić szczura
szczurki do oddania
pilnie malutkie szczurki potrzebują nowego domu
Jogi Leon Julian Galaxy Gold
['][']['] Sisi Tosia Lili Lori Rózia [']['][']
Awatar użytkownika
noovaa
Posty: 4882
Rejestracja: sob sie 07, 2010 12:22 pm
Numer GG: 8639358
Lokalizacja: Białystok

Re: Nowy szczurek i pierwsze problemy.

Post autor: noovaa »

A ja bym się z adopcją wstrzymała ...

Agresja może być większa, jeśli szczurcia jest w ciąży. Jeśli mało je, może być też chora.
Poszłabym z tą szczurcią do weterynarza, na podstawowe badania. Wykluczyć ciążę można dopiero po 3 tygodniach, mało który wet ma odpowiednie USG i umie go na szczurach używać.

Poczytaj temat "trening zaufania" - to o oswajaniu gryzaków. Kup grubą, budowlaną rękawicę, żeby osłonić ręce i oswajaj jak najszybciej. Po wykluczeniu ciąży i chorób, a najlepiej też po odrobaczeniu profilaktycznym, adoptuj jej koleżankę. Jest to niezbędne do prawidłowego funkcjonowania psychicznego szczura.

Znając zoologi, klatka jest za mała. Więc dużo nadrabiania Was czeka. Wszystkie informacje znajdziecie tu na forum.
Obrazek
Szczurza rodzinka: * Lili * Kropka * Zmyłka * Wypierd *
Odeszły: * Maja * Różyczka * Adaś * Niunia * Yuki * Remi * Jagódka * Yogi * Phantom * Czochruś * Ninja * Nefertari * Misiu *
Awatar użytkownika
havoria
Posty: 275
Rejestracja: śr lis 07, 2012 3:33 pm
Lokalizacja: Inowrocław
Kontakt:

Re: Nowy szczurek i pierwsze problemy.

Post autor: havoria »

Samiczka bez wątpienia potrzebuje towarzystwa, jednak tak jak mówi noovaa, może być w ciąży, więc najlepiej jest się z tym wstrzymać. Ciąża u szczura trwa ok. 21 dni, jeśli szczura wyraźnie nie "spuchnie" przez ten czas i nie uwidocznią się jej sutki, a tym bardziej nie urodzi, to wtedy możecie zacząć szukać jej kumpeli.
Klatka dla dwóch szczurów musi mieć wymiary minimum 70x40x60 (długość x szerokość x wysokość). Wszystkie mniejsze klatki, a już szczególnie te, które mają jakikolwiek wymiar mniejszy niż 40 cm się dla szczura nie nadają, a tym bardziej dla dwóch.
Więcej o klatkach tutaj ---> wybór klatki / zdjęcia klatek (urządzanie, wyposażenie itd.) / kalkulator wymiarów klatki
Tutaj o karmieniu ---> karmy polecane / karmy niepolecane / co podawać, a czego nie podawać
Tutaj o oswajaniu ---> trening zaufania / pierwsze dni ze szczurami
Tutaj o łączeniu szczurów w stado ---> łączenie szczurów
Dodatkowo tutaj o wetach ---> weci polecani / weci niepolecani / lecznice całodobowe
To chyba najbardziej podstawowe wątki, które powinniście przeczytać. Sprzedawcy w sklepach zoologicznych często nie mają nawet podstawowej wiedzy o zwierzakach, które sprzedają.
Havoriowe kluchy ♥
Ze mną: Calico, Francis, Liliana, warciakowy Alex
Za TM: Psota, Pippi, Felicja, Helena, Bonny, Kidd, Mary (*)

Żaden szczur nie przychodzi na świat samotnie, niech więc żaden sam nie umiera.
ODPOWIEDZ

Wróć do „O szczurach”