Czy szczur to odpowiednie zwierzątko?

Pytania i odpowiedzi, czyli ogólnie o szczurach.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Jagodowa babeczka
Posty: 1
Rejestracja: pt paź 23, 2015 10:28 am

Czy szczur to odpowiednie zwierzątko?

Post autor: Jagodowa babeczka »

Witam, przede wszystkim chciałabym powiedzieć, że jestem tu nowa i to mój pierwszy post na forum. Więc Witam :)

Mam pewne wątpliwości co do kupna kolejnego zwierzaczka. Do tej pory moim milusińskim był chomik. Może staż nie za bardzo imponujący, ale naprawdę przywiązałam się do mojej Małej i po jej śmierci płacz i rozpacz były ogromne. Teraz kolejny raz postanowiłam, by mój dom stał się mieszkaniem dla jakiegoś gryzonia. Opcje, które najbardziej mnie zainteresowały to Świnka morska, lub właśnie Szczur. Wiem, że to forum o Szczurach, więc zapewne więcej osób będzie mi polecać właśnie te zwierzęta,ale mam sporo wątpliwości. Mieszkam w domu tylko z moją Mamą, czyli we dwie. I od rana, do godziny ( średnio) około 15-16 nie ma nikogo w domu. Czy wobec tego Szczur/y ( czytałam, że są to zwierzątka stadne) nie będą czuły się samotne? Po drugie, czytałam też, że zwierzęta te, żyją bardzo krótko, podobnie do chomików, a tak jak pisałam, śmierć Małej była straszna ( żyła ok 1,5 roku). Czy jeśli ktoś, kto miał tu do czynienia ze Świnkami może mi odpowiedzieć na te same pytania? Czy konieczne jest branie dwóch zwierzaków ( dwie Świnki, dwa Szczurki) i czy nie będą czuły się samotne, gdy do popołudnia nie będzie nikogo w domu?I ile czasu trzeba im poświęcać ogólnie? Jestem zielona jeśli chodzi o te sprawy, szczególnie ze świnkami, bo Szczurki, to paru znajomych miało, ale Świnki to nie. Oczywiście gdy już bym w domu była, zajmowałabym się nimi, ale sam fakt, że musiałabym zostawiać je/ją/jego same + jakieś wyjścia "nieoczekiwane," wzbudza u mnie wątpliwości.
Czy jest tu więc ktoś, kto mógłby mi pomóc?


Z góry dziękuje za odpowiedź :)
olgapsiara
Posty: 1236
Rejestracja: pn wrz 01, 2014 4:48 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy szczur to odpowiednie zwierzątko?

Post autor: olgapsiara »

Szczury minimum dwa i innej opcji nie ma.
Jeśli będą we dwójkę,nie będą czuły się samotnie, ale pamiętaj... minimum godzina wybiegów dziennie :)
Ze mną: Aika, Biały Miś, Mishka i Ester :D
Za TM : Mysia, Pysia, Granda, Szelma, Kiki, Japa, Naira, Rita i Kartofel [*] :(
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Czy szczur to odpowiednie zwierzątko?

Post autor: smeg »

Zarówno świnki, jak i szczury to zwierzęta stadne - muszą być min. 2 tej samej płci. Właściwie tylko chomiki spośród popularnych gryzoni domowych są samotnikami, wręcz nie można trzymać ich w grupach. W ciągu dnia szczury zazwyczaj śpią, bo są raczej nocnymi zwierzętami, więc raczej nie powinny czuć się samotnie, a w nocy będą miały siebie nawzajem ;) Szczury żyją ok. 2-3 lata, na starość często chorują, mają skłonności do nowotworów, wymagają kosztownych operacji (leczenie starszego szczura to często koszt kilkuset zł). Świnki żyją dłużej, ok. 8 lat, ale nie wiem jak z ich chorowitością, bo nigdy nie miałam świnek.

Większość z osób tu na forum pracuje, szczury są same w domu od rana do popołudnia i nie przeszkadza im to, ważne żeby je wypuścić na trochę z klatki pod wieczór ;) Ok. godzina dziennie spędzona na bezpośrednim kontakcie z właścicielem wystarczy, żeby oswojone szczury nie zdziczały.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Awatar użytkownika
yss
Posty: 6442
Rejestracja: pt sty 05, 2007 8:12 pm
Lokalizacja: szczecin

Re: Czy szczur to odpowiednie zwierzątko?

Post autor: yss »

8 lat świnki żyją? :(
No coś ty, moi ok 4..........

Koszatniczki żyją 8, to się zgadza. Przy dobrej opiece i dobrym pochodzeniu.

I świnki i szczury są w porządku.
Oba gatunki głównie śpią w dzień ;) nic im nie będzie.
Świnki są naziemne - nie wskoczą ci na parapet żeby wyżreć kwiatki i wspinać się po firankach.
Z drugiej strony dojrzali szczurzy panowie też są naziemni i na parapet nie wskoczą ;)
Świnki jedzą ciepłe bobki własne, czasem wprost z podajnika.
Szczury nie jedzą własnych bobków.
Szczury częściej chyba chorują.
Szczury są inteligentniejsze.
Świnki wydają z siebie ciekawe odgłosy ;)
Świnki nie kradną po domu szmatek, rękawiczek, portfela, niczego.
....ale szczurzy panowie też raczej nie kradną (moi nie kradli, ani razu)

Miałam i to i to, oba gatunki mają kupę zalet i jakieś tam wady :D
ten się nie myli, kto nic nie robi
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Czy szczur to odpowiednie zwierzątko?

Post autor: smeg »

yss pisze:8 lat świnki żyją? :(
No coś ty, moi ok 4..........

Koszatniczki żyją 8, to się zgadza. Przy dobrej opiece i dobrym pochodzeniu.
Na wszystkich świńskich forach piszą, że 8, na niektórych nawet że do 10 ;)
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Awatar użytkownika
mikanek
Posty: 976
Rejestracja: wt maja 04, 2010 10:37 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy szczur to odpowiednie zwierzątko?

Post autor: mikanek »

Świnki dożywają do 8 lat ;)
Ryjek, Paszczak i Mika nr 3 :D
Kocizny Mefcina i Stefcik, zając Closti

w serduszku Gocia,Gajusek,Julka,Migotka, Nelka,Pimplak,Suri,Mika,Rysiek i Mikan,Bubi,Kotlecik,Surik,Viktorek,Miśka,Muminek,Susełek, Toffcik
Awatar użytkownika
yss
Posty: 6442
Rejestracja: pt sty 05, 2007 8:12 pm
Lokalizacja: szczecin

Re: Czy szczur to odpowiednie zwierzątko?

Post autor: yss »

smeg, może moje jakieś słabsze były, adopciaki miałam, pochodzenie niewiadome..... :(
Niby kosze do 8 - 10 żyją, a też wiele żyje tylko 4 - 5 lat nawet przy dobrym żywieniu. I kto wie od czego to zależy :(
ten się nie myli, kto nic nie robi
Awatar użytkownika
Tofcia
Posty: 481
Rejestracja: wt kwie 07, 2015 10:50 pm
Lokalizacja: Kraków

Re: Czy szczur to odpowiednie zwierzątko?

Post autor: Tofcia »

yss pisze:I kto wie od czego to zależy :(
od genów
ze mną Gizmo ,Tofik
Za TM:Albin[*]20.08.2015, Belzebub [*]30.04.2016[/i][/size] Sid[*]28/29.06.2017,Azazel[*]5.07.2017
Dla świata jesteś tylko człowiekiem,
dla swojego szczura jesteś całym światem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „O szczurach”