Dwie samiczki, jedna wciąż dominuje drugą.

Pytania i odpowiedzi, czyli ogólnie o szczurach.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
ko1nage
Posty: 3
Rejestracja: śr lis 10, 2010 12:43 am

Dwie samiczki, jedna wciąż dominuje drugą.

Post autor: ko1nage »

Witam. Zakupilem dwie samiczki. Maja około 4 miesięcy. Duza klatka z Polka na górze, dwoma malymi. Kupilem im drewniane domki. Oswajam na siłę. Miałem wcześniej szczury, ale samce, pojedynczo, wszędzie ze mną chodziły w bluzie albo biegaly 24/7 po domu. Nie mam teraz tyle czasu, poczytalem, kupilem dwie. Są ze mną od miesiąca. Od razu zauwazylem, że jedna jest silna, sprytna, a druga to tchorz. Problem mam taki, że ta silniejsza wciąż dokucza słabszej iwonce. Dominuje, rzuca na plecy, coś tam jej skubie, ta piszczy jak głupia i się nie rusza. Krew się nie leje, ale doszło do tego stopnia, że ta słabsza nie ma wstępu na górną półkę i podbiera jedzenie. Maja pojemnik z wodą kulkowy. Do tego miseczkę z wodą na parterze i zwykłą szczurza karmę. Miskę na smakolyki zawiesilem im obok środkowych półek. No i ta słabsza podbiera z tej miski smakolyki i zanosi do naroznikowej kuwety. Czasami zjada, czasami nie, często potrafi naznosic wszystko z miski. Ta druga tam się załatwia. Słabsza czasami tylko. Nie bardzo wiem co mam zrobić. Jak poprawić jej komfort, widzę, że jest smutna. Czy jeśli kupie nowe półki to znowu nie dostanie na nie bana? Dzisiaj widziałem jak chciała wejść na górną półkę, a druga Tam byla I ja pogonila. Do domku też czasami nie może wejść. Maja dwa drewniane, ale lubią ten większy i nie zawsze ta drugą może się tam dostać. Mogę coś zrobić czy zupełnie nie ingerować? Pozdrawiam x
ko1nage
Posty: 3
Rejestracja: śr lis 10, 2010 12:43 am

Re: Dwie samiczki, jedna wciąż dominuje drugą.

Post autor: ko1nage »

323 x przeczytane - dzieki za pomoc koledzy :D ogarne sam [ciach]

Nie ma co, pełna kulturka. Na forum nie przeklinamy i nie obrażamy innych użytkowników. Sky
olgapsiara
Posty: 1236
Rejestracja: pn wrz 01, 2014 4:48 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dwie samiczki, jedna wciąż dominuje drugą.

Post autor: olgapsiara »

Nie przeklinac!!!
Ze mną: Aika, Biały Miś, Mishka i Ester :D
Za TM : Mysia, Pysia, Granda, Szelma, Kiki, Japa, Naira, Rita i Kartofel [*] :(
Malachit
Posty: 3017
Rejestracja: ndz lis 02, 2008 4:20 pm
Numer GG: 2405640
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dwie samiczki, jedna wciąż dominuje drugą.

Post autor: Malachit »

ko1nage ilość wyświetleń ma się nijak do tego, ile osób wątek przeczytało - wyświetlenia liczą też boty itp.
Poza tym, jeśli ktoś nie umie ci pomóc, to nie pisze niepotrzebnych postów. Nie wspominając już o tym, że temat można podbić dużo grzeczniej...

Co do twojej sytuacji - czy szczury od początku były razem? Czy to są siostry? Czy śpią razem, czy osobno?
Generalnie nic szczególnie dziwnego się nie dzieje. 4 miesięczne szczury często się tłuką i kotłują. Samiczki często znoszą jedzenie w jakieś konkretne miejsce. Często jest to kuweta.
Jeśli szczurzyce nie śpią razem i cały czas się od siebie izolują, możesz spróbować metody z łączenia, mianowicie ograniczyć im przestrzeń. Wtedy będą zmuszone przebywać razem i się dogadać. Można to zrobić albo przenosząc szczury do mniejszej klatki, albo zabierając wyposażenie z dotychczasowej, albo wkładając szczury do wysokiego kartonu z którego nie będą w stanie wyskoczyć.
Ale generalnie - jeśli twoja alfa jest taka, a nie inna, to niewiele da się poradzić.

P.S. Jednak większość forumowiczów to koleżanki, nie koledzy ;)
Wyszukiwarka nie gryzie
ODPOWIEDZ

Wróć do „O szczurach”