Nowe szczurki -pykanie nosem i czkawka

Pytania i odpowiedzi, czyli ogólnie o szczurach.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Martynakk
Posty: 6
Rejestracja: pn lut 08, 2016 10:52 pm

Nowe szczurki -pykanie nosem i czkawka

Post autor: Martynakk »

Witam, od dwóch tygodni mam dwa szczurki łysolki. Mają ok 7 tyg. Praktycznie całe dnie śpią jak to dzieci. Ale martwi mnie kwestia "pykania" u obu szczurkow i czkawki u jednego z nich - Franka. Nie ma innych objawów, żadnej porfiryny itp. Wszyscy mi mówią, że jestem przewrazliwiona, ale ja strasznie się o nie boję... Szczurki są średnio oswojone... Śpią mi pod bluzą, leżą i skubią ręce, ale czasem uciekają i są jeszcze zastosowane. Wczoraj biorąc szczurki, Franek dostał czkawki... Zawsze ją dostaje jak go biorę, później zaczął tak cicho pykać jakby nosem...? Dosłownie 3 minuty, dzisiaj jak wsadzilam rękę do klatki Maniek obwąchal mi rękę i przysypiajac, też zaczął pykać... Boję się, że może być z nimi coś nie tak :( jedzą i piją normalnie, iskają się no i śpią prawie całe dnie, czasem kichają. Czy czyjeś Szczurki tak robią? Czy to normalne? Proszę o odpowiedź...
IHime
Posty: 4523
Rejestracja: czw kwie 08, 2010 3:34 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Nowe szczurki -pykanie nosem i czjawka

Post autor: IHime »

Pykanie może być objawem kataru lub infekcji dróg oddechowych. Czkawka często nie znaczy nic, ale czasem, szczególnie u starszych szczurów, może być pierwszym objawem problemów z sercem.
Przesypianie całych dni nie jest normalne, maleństwa w tym wieku są zwykle bardzo aktywne, oczywiście, sporo śpią, ale budzą się częściej, niż starsze i rozrabiają. Powinny biegać, skakać, przewalać się i symulować bójki.
Martynakk
Posty: 6
Rejestracja: pn lut 08, 2016 10:52 pm

Re: Nowe szczurki -pykanie nosem i czjawka

Post autor: Martynakk »

Budzą się kilka razy, zazwyczaj na zmianę i jedzą. Czasem się zaczepiają i biją, ale raczej wieczorem, większość dnia śpią... Temperaturę mają ok. Sama nie wiem. Wszyscy mówią, że panikuje...
ODPOWIEDZ

Wróć do „O szczurach”