Jaki szczurek na pierwsza przygode z szczurami?

Pytania i odpowiedzi, czyli ogólnie o szczurach.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Domena
Posty: 26
Rejestracja: pt mar 11, 2016 12:35 pm
Lokalizacja: Gdańsk

Jaki szczurek na pierwsza przygode z szczurami?

Post autor: Domena »

Mam dylemat samiec czy samica czytałam duzo wątków bylam przekonana do samca ale jestem osoba ktora boi sie krwi a czytałam ze samce maja okres dojrzewania i robia sie agresywne chcialbym aby szczurek byl potulny.
Drugie pytanie jak oswajac dwa szczury naraz czy nie lepiej kupic je osobno ?
Co zrobic kiedy szczur ma okres dojrzewania ?
Czy szczury gryza mocno?
Czy trzeba je szczepic?
Zemna:
Fiel i Azurro
RudaWilczyca
Posty: 54
Rejestracja: wt lut 02, 2016 12:12 am
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Jaki szczurek na pierwsza przygode z szczurami?

Post autor: RudaWilczyca »

Tak samczyki dojrzewają, tak czasem bywa to burzliwe, ale to wcale nie jest tak, że dziewczynki się nie piorą. Moją Felę jej poprzedni właściciel oddawał bo jej siostra prała ją ostro do krwi - teraz już się strupki leczą i powyrywane futerko powoli odrasta, ale blizny jej pewnie zostaną.
Wydaje mi się, że to zależy - jeśli chcesz szczurki miziaste i tulaste do ciebie to polecam chłopców, ale będą oni też bardziej leniwi i skorzy do spędzania większości dnia w hamaku/domku. Dziewczyny są ciekawskie, chętniej na ogół zwiedzają ale za to też prędzej niszczą no i szybciej zwiewają xD
Przede wszystkim nie kupuj, adoptuj! to genialne hasło i w dodatku prawdziwe? Skąd jesteś? Poszukaj szczurków do oddania:
Tutaj, na bliźniaczym forum alloszczur tutaj, oraz na Facebooku na stronie Szczurze Adopcje, tam możesz również sama się ogłosić. W części miast funkcjonują także tzw. DT czyli domy tymczasowe, z tym że tutaj musisz się liczyć z koniecznością wypełnienia ankiety przedadopcyjnej, a niekiedy również podpisania umowy i wizyt przed/po adopcyjnych.
Co do tego ile? Obowiązuje tu zasada 2+, co oznacza że szczurek samotny to szczurek nieszczęśliwy. Jeśli weźmiesz odrazu dwa z jednego źródła, szczurki będą się już znały i oszczęścisz sobie stresującego niekiedy łączenia. Co więcej, szczur który ma przyjaciela chętniej da ci się oswoić - często jeden zachęca drugiego do przywitania ludzkiej ręki.
Co do okresu dojrzewania, jest sporo informacji na forum, ale polecam nie martwić się tym dopóki nie będzie ci to potrzebne. Są szczurki, które okres dojrzewania przechodzą prawie zupełnie bezproblemowo :) A może adoptujesz starszaki które mają rok lub 1,5 roku i ta wątpliwa przyjemność cię ominie? :D
Czy gryzą mocno... Hm... Jeśli tylko nie zostaną do tego "zmuszone" to nie. Owszem, zdarzają się przypadki skrajne, ale od osoby z dt zawsze dostajesz szczurka zsocjalizowanego, a jeśli nie to jesteś informowana o ewentualnych problemach. Moja Fela, szczególnie jak daję jej np. jogurt na palcu to z rozpędu startuje z zębami, ale jak tylko złapie palca i zrozumie że to nie do jedzenia to natychmiast puszcza i przestawia się na lizawkę ^^
Szczurów, z tego co mi wiadomo, ogólnie się nie szczepi. Ale i tak dużo się z nimi łazi do weta ;) Niestety ich chorowitość to minus tych wspaniałych stworzonek.
IHime
Posty: 4523
Rejestracja: czw kwie 08, 2010 3:34 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki szczurek na pierwsza przygode z szczurami?

Post autor: IHime »

Najważniejsze, to nie bierz szczura ze sklepu ani od pseudohodowcy - dostaniesz szczura nieoswojonego, trudno przewidzieć, na jakiego wyrośnie, może nawet z kinderniespodzianką. Jeśli adoptujesz, dotychczasowy opiekun opisze Ci charakter szczurka, możesz wybrać takiego, który już jest oswojony.
Dwa razem oswaja się łatwiej, mniej się stresują, dodają sobie nawzajem odwagi, nawet oswojone łatwiej aklimatyzują się w nowym domu.
Szczur, jak każde inne zwierzę, może ugryźć kiedy jest zdenerwowany, przestraszony albo źle się czuje i potrafi ugryźć mocno, choć nie zdarza się to często. Ugryźć może i samiec i samiczka.
Nie każdy szczur w okresie dojrzewania robi się agresywny. Można to przeczekać lub szczura wykastrować.
Awatar użytkownika
Vikikkii
Posty: 112
Rejestracja: czw sty 01, 2015 1:39 am

Re: Jaki szczurek na pierwsza przygode z szczurami?

Post autor: Vikikkii »

Może nie będę się rozpisywać , ale mam samiczki i samce , a zaczynałam od samic . Zdecydowanie samce ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „O szczurach”