Pytania świeżaka

Pytania i odpowiedzi, czyli ogólnie o szczurach.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
modlischka
Posty: 7
Rejestracja: śr lis 16, 2016 11:38 am

Pytania świeżaka

Post autor: modlischka »

Witajcie drodzy Szczurzomaniacy ;)
Od niedawna jestem szczęśliwą posiadaczką 2 samiczek około 5 miesięcznych. Decyzja o ich wykupieniu była spontaniczna i bardzo emocjonalna dlatego nie zdążyłam się odpowiednio przygotować do ich posiadania. Myślałam,że będzie podobnie jak z chomikami (a muszę się pochwalić ,że moje chomiki żyły po prawie 5 lat:)) jednak okazuje się,że sprawa jest dużo bardziej skomplikowana.
Jedno pytanie zadałam już w dziale "klatki",ale nurtuje mnie też takie pytanie,na które nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi:
szczury z tego co wiem najwięcej śpią w dzień, a do snu potrzebują ciemnego pomieszczenia( generalnie bez światła) biegają za to w nocy kiedy tego światła naturalnego nie ma - czy w związku z tym jest możliwość wystąpienia u nich krzywicy czy innych chorób z powodu braku dostępu do słońca?
Pytanie drugie: moje mordki są dosyć żarłoczne, ale widzę ,że nie przepadają za gotowymi szczurzymi mieszankami. Dostają ode mnie gotowane jajko, ser żółty, ziemniaki, brokuły parzone,co parę dni trochę gotowanego mięsa bez przypraw itp. . Wszystkie te smakołyki od razu chętnie wcinają, i mając je 2 tyg już widzę,że urosły i przytyły. Czy istnieje ryzyko,że przez moje dokarmianie będą za grube czy one same sobie regulują ilość jedzenia? I co obowiązkowo jeszcze powinno zawierać się w ich diecie ,żeby były zdrowe?
Następne pytanie to odnośnie pielęgnacji: czy obcinacie sami szczurkom pazurki i czy obowiązkowo trzeba je kąpać? Nalałam do miski letniej wody ale moje szczurzyce wyglądały na przestraszone tym pomysłem więc odpuściłam im to.
I czy chodzicie ze swoimi na rutynowe wizyty do weta, czy mają one sens kiedy nie dzieje się nic niepokojącego?
I ostatnie na razie jakie przychodzi mi do głowy:
wszędzie można przeczytać,że szczury żyją 2,5 do 3 lat. Pani w zoologicznym powiedziała,że odpowiednio zaopiekowane mogą żyć dużo dużo dużo dłużej. Z jednej strony w innych tematach wykazała się kompletną ignorancją ale tutaj chciałabym,żeby to była prawda. Tym bardziej ,że tak jak pisałam moje chomiki żyły dużo dłużej ponad standardy a muszę przyznać,że jeden zginął tragicznie a drugi dostał zawału jak mnie nie było w domu, także może żyły by rekordowo długo :)
Z góry dziękuję za odpowiedzi i jeśli macie jakieś wskazówki jeszcze dotyczące opieki nad szczurowatymi to chętnie poczytam :)
Malachit
Posty: 3017
Rejestracja: ndz lis 02, 2008 4:20 pm
Numer GG: 2405640
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pytania świeżaka

Post autor: Malachit »

Hm, ale dlaczego uważasz, że szczury do snu potrzebują pomieszczenia bez światła? :P jak będą chciały mieć ciemno to, że tak powiem, zamkną oczy ;D (a serio - zbunkrują się gdzieś w hamakach czy w domku). Szczurom nie przeszkadza światło. Jedyn, na co trzeba zwrócić uwagę to żeby słońce nie świeciło przez cały dzień prosto na klatkę - ale to raczej kwestia temperatury niż jasności. Nie spotkałam się z przypadkiem krzywicy u normalnie odżywiającego się szczura. Nie wiem, jak dokładnie jest z produkcją wit. D u zwierzaków nocnych, trzeba by było doczytać, ale przecież nie tylko szczur egzystuje w nocy i jakoś sobie radzi. Zwyrodnienia jako takie pojawiają się raczej u starszych szczurów, najczęściej w formie niedowładu łapek - ale to już kwestie związane z wiekiem.
Oczywiście, że szczury jak dzieci, jak się im daje chipsy to nie chcą jeść obiadu ;) podstawą żywienia szczurów powinna być sucha karma. Jeśli wybrzydzają, to nie dawać nic innego aż nie zmiękną. Tym bardziej, że 5-cio miesięczne szczurzyce nie są już intensywnie rosnącymi maluchami i nie potrzebują takich ilości białka - dlatego warto ograniczyć jajka, sery i mięso (generalnie z sera zrezygnowałabym całkiem). Dodatki w formie warzyw i owoców to właśnie dodatki, nie podstawa żywienia.
Co do przekarmiania to tak, szczur może być za gruby, zwłaszcza, kiedy nie kontroluje się ilości tłuszczy w jego diecie.
Cytat z wątku o karmach:
smeg pisze: Według http://www.fancy-rats.co.uk/information ... eneraldiet szczur potrzebuje:
- białko: 12-15% (dorosłe szczury), 20-25% (karmiące samice, rosnące szczurki do 3-4 miesiąca życia)
- tłuszcz: 4-5% (dorosłe szczury), u rosnących szczurków może być więcej
- węglowodany: ok. 80% (dorosłe szczury), u rosnących szczurków powinno być mniej, na rzecz białka i tłuszczu, generalnie jeśli ilość białka i tłuszczu jest odpowiednia, to węglowodany zrównoważą resztę składu.
- włókno: szczury nie potrzebują go tak bardzo, jak wiele roślinożernych gryzoni, więc jego ilość nie jest najistotniejsza w karmie
Pielęgnacja: szczurom nie trzeba obcinać pazurków, najczęściej ścierają je sobie podczas wybiegów (nie działa przy wybiegach po łóżku ;) ). W niektórych wypadkach można, ale jeśli robi się to samemu trzeba bardzo uważać, żeby nie obciąć za dużo (tylko końcówki). Kąpać szczurów nie trzeba, może to przynieść więcej złego niż dobrego, bo mokre szczury łatwo się przeziębiają. Dobrowolne kąpiele wskazane są tylko w trakcie upałów.
Ja na rutynowe kontrole do weta nie chodzę, bo każdy opiekun z czasem nabiera wprawy w wyłapywaniu objawów ewentualnych chorób. Jednak początkowo jak tylko coś wyda ci się nietypowego, niepokojącego to warto przejść się do weterynarza. Zwłaszcza w późniejszym wieku szczurów.
Co do długości życia - niestety to, co powiedziała pani ze sklepu nie jest prawdą. Szczury kiedyś żyły nieco dłużej, ale w ostatnich kilkunastu latach to się zmieniło - przede wszystkim przez chów wsobny. Obecnie szczury żyją około 2-2,5 roku (bardzo nieliczne przekraczają 3 lata). Nieco dłużej żyją szczury z hodowli, ponieważ ze względu na selekcję i ograniczenie inbreedu mają nieco lepsze geny niż szczury z rozmnażalni ("sklepowe"). Jeśli chciałabyś poczytać o tym, czym zajmują się hodowle to trochę jest tutaj http://szczury.org/viewtopic.php?f=19&t=47469 tutaj trochę o tym, dlaczego nie warto kupować zwierzaków w sklepach http://szczury.org/viewtopic.php?f=2&t=22032&start=195
Co zaś do wskazówek ogólnych - tutaj jest fajny projekt/poradnik http://szczury.org/viewtopic.php?f=2&t=40929
Życzę dużo cierpliwości do ogoniastych ;D
Wyszukiwarka nie gryzie
modlischka
Posty: 7
Rejestracja: śr lis 16, 2016 11:38 am

Re: Pytania świeżaka

Post autor: modlischka »

Dzięki za odpowiedź :)
Jeśli chodzi o to skąd wytrzasnęłam info o tym ,że szczury muszą mieć ciemno to przeczytałam na jakimś innym szczurzym forum. Było tam napisane,że szczury do snu potrzebują ciemnego pomieszczenia bez żadnego światła bo inaczej ich organizmy stają się osłabione i bardziej podatne na choroby. Oczywiście napisane językiem znawcy, a że szczury w naturalnym środowisku kojarzą się właśnie z życiem w ciemności to łatwo było mi w tą informację uwierzyć.
Zakochałam się już w mojej Sisi (była pierwsza i to ona od razu poruszyła moje serce) a z Lulu powoli próbujemy się do siebie przekonać więc myślę,że będzie dobrze i cierpliwości mi nie zabraknie :)
Na pewno nie ucieszą się z ograniczenia przysmaków no ale trudno, mają być zdrowe i szczęśliwe:)
ODPOWIEDZ

Wróć do „O szczurach”