KOSZTY utrzymania szczura

Pytania i odpowiedzi, czyli ogólnie o szczurach.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
Jessica
Posty: 4306
Rejestracja: ndz lis 08, 2009 10:14 am
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: KOSZTY utrzymania szczura

Post autor: Jessica »

ciezko sprecyzowac koszty, poniewaz czesto dochodza koszty nieplanowane,wet,leki...
ale nie wliczajac weta u mnie wychodzi mniej wiecej tak :
podloze 2x15zł = 30
karma sucha 2 opakowania = ok 30zł
gerbery ok 20-30zl
nie wliczam w to warzyw,owocow bo ciezko sie doliczyc jak sie robi wiecej zakupow
http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t ... 44#p793844 -Wąsate Mordki moje
."Nie ma znaczenia ile masz pieniędzy, ani ile rzeczy, możesz być biedakiem, ale mając psa jesteś bogaty" - /Louis Sabin/
Awatar użytkownika
Jessica
Posty: 4306
Rejestracja: ndz lis 08, 2009 10:14 am
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: KOSZTY utrzymania szczura

Post autor: Jessica »

wlasnie wrocilam ze sklepu,kupilam napoj nager trank dla gryzoni - 10.90
paczke dropsow - 11.90.
kurde ciezko zrobic miesieczny bilans bo ja co chwile cos dokupuje:) :)
http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t ... 44#p793844 -Wąsate Mordki moje
."Nie ma znaczenia ile masz pieniędzy, ani ile rzeczy, możesz być biedakiem, ale mając psa jesteś bogaty" - /Louis Sabin/
Awatar użytkownika
Yvett
Posty: 53
Rejestracja: śr lis 26, 2008 12:21 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: KOSZTY utrzymania szczura

Post autor: Yvett »

Moje styczniowe wydatki na 3 szczurzyce:
2 x trociki JRS Chipsi Citrus 1kg - 5.33 czyli ok 10 zł
Trixie Smakołyki Crispies dla królików i gryzoni owoce leśne 50g - 4.6
Trixie Wapno z algami dla szczurka 180g -5.44
Versele Laga Prestige Premium Kolby dla szczura i myszy miodowe 2szt -5.93
Versele Laga Rat & Mouse Pro pokarm dla szczurów i myszek 1kg -12.42
Versele Laga Rat Complete pokarm dla szczura 500g - 11.34
Vitakraft Emotion Pokarm dla szczurów Beauty 600g - 15.58

Razem około 65 zł co miesiąc. I to absolutne minimum, bo nie liczę warzywek, owoców, gerberków czy dodatkowych kolb. Dodam, że w tym miesiącu nie kupuję sianka bo zostało mi z zeszłego.
I oczywiście nieprzewidziane koszty: Manfred rozchorował nam się w święta, miał problemy z nerkami: pierwsza wizyta + leki 35zł, potem codziennie na zastrzyk przez 4 dni x 20zł =80 zł, nerki się polepszyły ale siadły jelita, kolejna wizyta u innego weta, rentgen plus zastrzyk 40zł, potem znowu codziennie na zastrzyk, przez 5 dni x 20 zł =100zł (kosztów na paliwo nawet nie liczę, tak samo jak innych wydatków: lakcid, gerberki bo Manfred nie był w stanie jeść, vibovit, 2 dni wolnego w pracy bo szczurka trzeba było karmić i poić przez strzykawkę co 2-3 godziny). Niestety leczenie nie pomogło i musieliśmy ją uśpić (100zł na dyżurze nocnym w niedziele). W sumie ponad 350zł w 2 tygodnie, a ogonka nie dało się uratować :(
Niestety, każdy kto decyduje się na szczurki musi liczyć się z tym że pewnego dnia pojawi się konieczność wizyty u weta.
Awatar użytkownika
Pamela@@
Posty: 73
Rejestracja: ndz sty 03, 2010 8:41 pm

Re: KOSZTY utrzymania szczura

Post autor: Pamela@@ »

Ja na moje dwa szczurki, przewidziałam wyższe wydatki ;).
Na moje kilka chomików, wydaje ok. 100 zł miesięcznie więc ciekawe jak będzie ze szczurami :D

Uważam że ludzie są bezmyślni. Np. moja koleżanka trzyma w klatce przeznaczonej
dla chomików roborowskiego (!) szczurka, który nie ma tam nic prócz poidełka i miseczki,
przy czym karmi go samą karmą Dako-Art i chwali się że szczur jest "tani" w utrzymaniu... :/
Nie wspominając o tym że trzyma szczura pojedyńczo :(.
Masakra.
Obrazek
matrix360
Posty: 2385
Rejestracja: pn paź 26, 2009 8:34 pm

Re: KOSZTY utrzymania szczura

Post autor: matrix360 »

W tym tygodniu (!) na szczury wydałam :
- zafundowanie nowej klatki ciurastym - 230 złotych
- hamaczki, tunele, lezyska, itd. na zamówienie - 127 złotych
- karma Versele Laga Rat Complite x 2 + Versele Laga Rat Nature - około 50 złotych
- dropsy, kolby i inne smakołyki - około 80 złotych

Czyli razem wychodzi w przybliżeniu 500 złotych w tym tygodniu wydane na moje szczuraste..
Chłopak się śmiał, że one prędzej umrą z przejedzenia :P
Awatar użytkownika
bandziorekalus
Posty: 80
Rejestracja: pn sie 16, 2010 10:27 pm

Re: KOSZTY utrzymania szczura

Post autor: bandziorekalus »

U mnie koszty utrzymania mniej więcej są takie na 2 ogonki :

- karma Versele Laga RAT NATURE 2 opakowania po 750 g + inne karmy bo robię mieszankę - około 40 zł [ koszt Versele Laga tam gdzie ja kupuję to niespełna 11 zł]
- Dodatki z Herbal Pets - 25 zł
- Różne kolby smakołyki itp - 20 zł
- suszone owoce itp - 20 zł
- Ściółka Benek - około 15 zł
- Gerberki, kaszki manne itp - ok. 20 zł
- warzywka, owoce mięsko itp - ok. 20 zł
I oczywiście różne tunele hamaczki itp to nie duży koszt bo robię wszystko sama:)
Kupuję polar za - 12 zł z hurtowni :) i mi starcza na obszycie tuneli, na rzucenie do klateczki szamtek, zrobienie hamaczków na jakieś 3 miesiące;)
Karmę robię mieszankę więc też starcza na długo:)
A ściółka itp to około 1,5 miesiąca i schodzi.
To wszystko co tam powyżej to nie na miesiąc tylko na więcej:)

Więc jak kto chce i ile kto chce wydawać pieniążków.
Ja staram się by ogony miały jak najlepsze warunki tak więc pieniążków nie żałuje,
IGNAŚ
Obrazek
Awatar użytkownika
Afera
Posty: 2768
Rejestracja: śr kwie 28, 2010 9:37 pm
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: KOSZTY utrzymania szczura

Post autor: Afera »

Szczerze? Utrzymanie moich 5 szczurów jest porównywalne do utrzymania mojego psa husky. Na prawdę! Także jak ktoś chce mieć szczurki, bo są tańsze w utrzymaniu grubo się myli!

Ciężko jest zrobić bilans miesięczny, ale w przybliżeniu na 5 szczurów u mnie wygląda on tak:
-karma beaphar care + rat 1,5 kg - 40 zł
-karma VL rat complete - 15 zł
-gerberki - 30 zł
-ściółka - 15 zł
-świeże warzywa i owoce - 30 zł
-kolby, dropsy, jogurty i inne dodatki - 30 zł
-środki do mycia klatki - 10 zł
-ręczniki papierowe - 7 zł
RAZEM: 177 zł (Przy najlepszych wiatrach)

W tym tygodniu mi zachorowały i zapłaciłam:
- 1 wizyta - 47 zł
- 2 wizyta -24 zł
- 3 wizyta - 37 zł
- koszty dojazdu - 10 zł
RAZEM: 118 zł
___________________________________________
KOSZTY OGÓLNE:

Sprzęt:
- klatka 1 - 120 zł
- klatka 2 - 150 zł
- klatka 3 - 115 zł
- koszyczki (pięterka) - chyba 80 zł
- sputniki - 60 zł
- domki - 20 zł
- hamaki i inne akcesoria polarowe - 150 zł
- opaski samozaciskowe do montażu - 20 zł
- miski - 20 zł
- poidła - 40 zł
RAZEM: 775 zł :o

Usługi weterynaryjne (spisałam to co pamiętam):
- kastracja 3 samców - 400 zł
- leczenie ropnia - 110 zł
- leczenie ropomacicza u jednej samicy- 400 zł
- sterylizacja samicy (ropomacicze) - 90 zł
- operacja raka u jednej samicy - 150 zł
- leczenie przeziębienia (u 6 szczurów)- 180 zł
- leczenie przeziębienia (u 5 szczurów) - 120 zł
- leczenie przeziębienia (u 5 szczurów to z ostatniego tygodnia) - 118 zł
9 duszyczek za TM [*]
Haitauer
Posty: 6
Rejestracja: ndz sie 28, 2011 7:57 pm

Re: KOSZTY utrzymania szczura

Post autor: Haitauer »

Hej,
przeczytałem cały temat odnośnie kosztów i nasunęło mi się pytanie:

niektórzy z Was piszą w miesięcznych kosztach utrzymania karmę 1,5 kg... Czy 2 szczury zjedzą w ciągu m-ca 1,5 kg suchego pokarmu zakładając, że przecież nie jedzą tylko tego, a jeszcze mokre pokarmy??

Nie licząc wizyt u weterynarza, przy odpowiedniej diecie- żeby niczego nie brakowało, ale też bez przepychu (nie trzeba kupować pokarmu za 30 zł jeśli bardzo podobnej jakości można kupić za 20, prawda?) ile powinienem mieć wolnego budżetu na parę szczurów?

Mówmy o szczurach dorosłych- w wieku powiedzmy ok. 8 m-cy.

Oczywiście chodzi mi o koszty stałe: jedzenie, witaminy, żwir.
Klatka, zabawki i weterynarze to inna bajka :)

Pozdrawiam i niecierpliwie czekam na odpowiedź.
Na etapie zbierania informacji, nie mam jeszcze szczura- wolę poświęcić więcej czasu "zawczasu", niż później szukać "na szybko".

Także przepraszam, jeśli któreś z moich pytań wyda Ci się banalne :)
Awatar użytkownika
Kluska123
Posty: 3096
Rejestracja: ndz sty 30, 2011 10:35 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: KOSZTY utrzymania szczura

Post autor: Kluska123 »

Każdy szczur je mniej lub więcej, więc trudno dokładnie sprecyzować koszta i ilość karmy na jeden miesiąc ;) Moja piątka nie zjada 2,5 kg karmy w ciągu miesiąca, starczy ona na 1,5 czasem 2 miesiące nawet :) Tak, jak napisałeś, daje się też miękki pokarm, on wyrównuje tak naprawdę wszystko.
Moje szczurze szczęście za TM: Kluska Iwan Filipek Lucky Remy Tempuś Julek Szymuś Stuart Biały Teddy Kołtun Batman Toffi Fado Robin

Do zobaczenia Skarby moje...
Hanka&Medyk
Posty: 1916
Rejestracja: pt lut 13, 2009 7:56 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: KOSZTY utrzymania szczura

Post autor: Hanka&Medyk »

Haitauer pisze:Oczywiście chodzi mi o koszty stałe: jedzenie, witaminy, żwir.
Jeśli chodzi o witaminy, podawane są tylko w uzasadnionych przypadkach. Szczury doskonale radzą sobie z syntetyzowaniem witamin z pokarmu, więc nie trzeba ich suplementować - wystarczy urozmaicić pokarm o surowe warzywa, owoce, nabiał (w niedużych ilościach), pestki dyni, słonecznika itp.
[*]:Dziunia,Gienia,Gaja+UtahMerch'sField,OmegaEM,Amiga,Destra+DaithiRL,Aguta,Albi,Fufa,Yumi,Belzebub,Wacław,Krówka
Są:Miotła,LuxTorpeda,Teodora,Ciapka,Piszczałka,Rubi,Tesla,Gniotka
Haitauer
Posty: 6
Rejestracja: ndz sie 28, 2011 7:57 pm

Re: KOSZTY utrzymania szczura

Post autor: Haitauer »

Dzięki serdeczne za powyższe odpowiedzi :)
Pozdrawiam gorąco!
Na etapie zbierania informacji, nie mam jeszcze szczura- wolę poświęcić więcej czasu "zawczasu", niż później szukać "na szybko".

Także przepraszam, jeśli któreś z moich pytań wyda Ci się banalne :)
Idekk
Posty: 243
Rejestracja: pn sty 31, 2011 7:25 am

Re: KOSZTY utrzymania szczura

Post autor: Idekk »

To ja tak podsumuję:
-suchy pokarm- 20-30zł
-wyściółka (pigwa drzewna)- 20-25zł (to zależy jak często wymieniasz i jak dużą masz klatkę, czy może tylko do kuwety, ja sprzątam co 4-5 dni i mi schodzą dwa opakowania miesięcznie, mnie więcej [raczej mniej])
-wapienko- 4-5zł
-smakołyki- 10zł (czyli przechodząc koło zoologicznego stwierdzę, że kupię upośledziom kolbę. albo 'hamburgera', etc)
no i jedzenie dodatkowe, niektórzy je znajdą w lodówce, a inni muszą kupić :)

czyli wychodzi 70 zł mniej więcej miesięcznie na dwa szczury (ale to naprawdę różnie bywa)
Awatar użytkownika
aneczkaa
Posty: 697
Rejestracja: wt mar 08, 2011 12:08 pm

Re: KOSZTY utrzymania szczura

Post autor: aneczkaa »

Moja szóstka zjada ok 2,5 kg Timy/miesiąc. Kupuję w workach po 5 kg (55zł), więc na 3-miesięczny zapas karmy wydaję niecałe 80 zł.
Ściółka Benek leśny - 23 zł, ale nie jestem w stanie powiedzieć na ile starcza.
Kolby (1,50 za szt), wapno (2 zł), ziółka (4,50) i suszona marchewka (4,50) Herbal Pets (na razie tyle wypróbowałyśmy z pozytywnymi wynikami) - też ciężko powiedzieć na ile starcza. Najszybciej znikają kolby, ale nie daje im codziennie ;)
Wiadomo, owoce i warzywa, ale tych kosztów się nie da zliczyć bo nie kupuję tylko dla panien ;)

Hamaki robię sama ze starych materiałów (szkoda kupować, bo zaraz są pogryzione :P)

Przy wyprawce, nie licząc kosztów klatki, chyba najwięcej wydałam na rzeczy typu miski i poidła, teraz wala się pełno po kątach - bo nie każde się sprawdzają ;) A to poidełko wycieka, a to miski są wywalane i trzeba było zmieniać na cięższe/inaczej zawieszane.
Koszyki są systematycznie zjadane, więc raz na jakiś czas wymieniamy :)
Awatar użytkownika
mikanek
Posty: 976
Rejestracja: wt maja 04, 2010 10:37 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: KOSZTY utrzymania szczura

Post autor: mikanek »

Do karmy podstawowej dochodzą dodatki , przy dwóch szczurach może nie zauważalne, ale przy większym stadku mogą już dać po kieszeni: gerbery, jogurciki, warzywa, owoce, mięsko, robienie szczurom obiadków, np. taki ryż z mięskiem dla powiedzmy 6 szczurów to też kolejny wydatek. Kolby bądź inne gryzaki, wapno, dropsy, ja również co jakiś czas kupuję pestki dyni i słonecznika. Wyposażenie apteczki w beta glukan, vibovit, echinacee, olbas, woda utleniona. Żwirek- myślę , ze przy mojej 7 opakowanie benka 5 l starczy na miesiąc (k. 15 zł). W koszty szczurze można dodać zużycie wody na częste sprzątanie klatki (przy wyszorowaniu dużej klatki wraz z akcesoriami trochę wody leci). Wyposażenie klatki - hamaki, półki, tarasy, tunele, domki, sputniki - można kupować oryginalne, można kombinować przeróbki tańszym kosztem. Do tego trzeba odkładać na weterynarza, u mnie jednorazowa wizyta z podaniem leku to co najmniej 20 zł, a wiadomo że na jednej dawce się nie kończy. Trudno mi określić jak wychodzi to miesięcznie, bo nie spisuję wydatków. No ale jak wiadomo można zwierzaka trzymać na minimum, a można rozpieszczać bez granic ;)
Ryjek, Paszczak i Mika nr 3 :D
Kocizny Mefcina i Stefcik, zając Closti

w serduszku Gocia,Gajusek,Julka,Migotka, Nelka,Pimplak,Suri,Mika,Rysiek i Mikan,Bubi,Kotlecik,Surik,Viktorek,Miśka,Muminek,Susełek, Toffcik
Awatar użytkownika
sasza&masza
Posty: 1270
Rejestracja: czw sie 19, 2010 4:20 pm
Numer GG: 9176574
Lokalizacja: Lublin

Re: KOSZTY utrzymania szczura

Post autor: sasza&masza »

W Związku ze śmiercią mojej Maszy poszłam do sklepu i zrobiłam wielkie zakupy.
Kupiłam:
2x VL Cripsy-2kg-24zł
Rat nature-21zł
Rat Complete-16zł
Trociny-13zł
Żwirek-13zł
Beta Glukan-20zł
Termos(Potrzebny był dla Maszy :'( [*] )-20zł
Operacja+wizyta-75zł +dojazdy=85zł
Moje podziębione stadko-80zł
Kołdra na hamaczki-6zł
Kolby 15zł
Suszone banany 3zł i Kupiłam za 5zł jabłek pokroiłam i się właśnie suszą jako przysmaki będą

W Tym miesiąc jakoś dużo bo 321 ale to przez weterynarza..Ogólnie na moje baby wydaje ok 200zł.
A i tak leki mi sie kończą i musze też vibovit kupić więc kolejne 25zł
Dog&cat: Vega i Zuza
Ratz: Arkadia Melania Nayeli Malibu Aniołki[*]
ODPOWIEDZ

Wróć do „O szczurach”