Polecane książki o szczurach

Polecane przez Was książki adresy stron WWW - o szczurzej i nie tylko tematyce.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
Pawwwle
Posty: 140
Rejestracja: pn cze 22, 2009 9:26 am
Lokalizacja: Warszawa

Książki o szczurach

Post autor: Pawwwle »

Przeszukałem internet w poszukiwaniu książek o szczurach. Znalazłem cztery pozycje, które kupiłem:
1) Marcin Jak Gorazdowski "Szczury"
2) Monika Lange "Mój przyjaciel szczur"
3) Michael Mettler "Szczur oswojony"
4) Michael Mettler "Szczury"

Jestem w trakcie czytania. Jak skończę podzielę się wrażeniami, ale i chętnie wysłucham Waszych opinii.
Babli
Posty: 4604
Rejestracja: ndz kwie 27, 2008 10:21 am
Lokalizacja: Maków Podhalański

Re: Polecane ksi?zki !

Post autor: Babli »

Połączyłam z istniejącym ;) Proszę nie zakładać tematów, które już są. Najpierw trzeba poszukać.

1) Jak dla mnie, to mało ciekawe i mało prawdy tam jest.
2) Całkiem fajna. Niewiele pamiętam z niej.. więc muszę się do biblioteki ruszyć :)
3 i 4 nie czytałam.
Awatar użytkownika
Pawwwle
Posty: 140
Rejestracja: pn cze 22, 2009 9:26 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: Polecane ksi?zki !

Post autor: Pawwwle »

Szukałem. :) Ale już chyba wiem czemu nie mogłem znaleźć...

Założony temat widnieje na moim komputerze jako "Polecane ksi?zki !", czyli z błędem, bez polskich znaków. To sprawia, że wyszukiwarka go nie znajduje. Po zmianie wersji forum takie rzeczy się zdarzają dość często. Wymaga to ręcznego poprawienia.

Brakuje mi też jakiegoś dopisku, że to temat o książkach wyłącznie o szczurach. Jestem nową osobą na forum, więc intuicyjnie szukałem takiego tematu w dziale "O szczurach". Nie przyszło mi do głowy, że może być w "Różnościach". To bardzo mylące. :P

Może pomocna dla moderatorów/administratorów będzie też taka sugestia, że po zmianie wersji forum warto użyć opcji z panelu administracyjnego "Rebuild Search Index". Miałem kiedyś forum i gdy zmieniłem wersję niezbędne stało się zaktualizowanie indeksu wyszukiwanych słów (odbudowanie struktury wyszukiwania). Opcja taka jest dostępna "od nowości" w nowym forum lub trzeba ją doinstalować.
Awatar użytkownika
denewa
Posty: 1502
Rejestracja: pt sie 07, 2009 9:13 am
Lokalizacja: Pruszków

Re: Polecane ksiazki !

Post autor: denewa »

Ja mam książkę "Mój przyjaciel szczur" Moniki Lange. Jeszcze jej nie przeczytałam bo to dość świeży nabytek w mojej bibliotece. Kupiłam ją głównie z uwagi na śliczne zdjęcia. Spodobał mi się też układ informacji i ciekawostek. Kupiłam w empiku za 15,90 zł. Uważam, że to dobra cena za tyle pięknych zdjęć i zebranie informacji w ładnej formie. Książka być może nie zadowoli doświadczonych hodowców szczurków ale z drugiej strony - doświadczeni hodowcy zwykle nie kupują takich książek. Tego typu książki to zwykle pozycje dla początkujących.

Mnie interesowałaby książka opisująca sposoby rozwijania inteligencji u szczurków, metody amatorskich szkoleń. Jest coś takiego na polskim rynku? Ktoś ma doświadczenia?
Gdzieś znalazłam informacje, że "Szczur biały mysz biała" Mirosława Huszcza zawiera wiele informacji o inteligencji szczurków... ale nie miałam okazji tego sprawdzić.
Nasza brygada-pamiętamy tęsknimy
Diesel[*][/b] na zawsze w naszych sercach[/color], Febra[*][/b] nasza mała kochana pchełka[/color], Deli[*][/b] nasz spokojny skromny duszek[/color], Katar[*][/b] wulkan energii[/color], Puma[*][/b] kluska[/color], Polar[*][/b] dreptak[/color], Kysiel[*][/b] kluska[/color], Inka[*][/b] byczek[/color]
Awatar użytkownika
Pawwwle
Posty: 140
Rejestracja: pn cze 22, 2009 9:26 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: Polecane książki o szczurach

Post autor: Pawwwle »

Oj, inteligencję nie tak łatwo rozwinąć. :D Nawet w grze komputerowej Jagged Alliance (mojej ulubionej) parametr inteligencji bardzo trudno podnieść (kto grał ten wie o czym piszę). ;) U szczurów jest jak u ludzi, dlatego trzeba zdawać sobie sprawę, że nie każdy szczur jest inteligentny.
Natomiast jeżeli chodzi o sposoby badania inteligencji (zdolności uczenia się) to już zupełnie inna sprawa. Wiem, że na pewno w książce Marcina Jana Gorazdowskiego "Szczury" cały rozdział poświęcony jest badaniu inteligencji i aktywności ruchowej (labirynt, skrzynka Skinnera, test pustego pola).
Na koniec warto dodać, że wszelkie próby uczenia zwierząt powinny opierać się poprzez motywację dodatnią - czekającej nagrody, ulubionego smakołyku najlepiej, za prawidłowo wykonane zadanie.
Awatar użytkownika
Landrynka
Posty: 1626
Rejestracja: ndz lut 18, 2007 4:19 pm
Lokalizacja: Białystok

Re: Polecane książki o szczurach

Post autor: Landrynka »

jakiekolwiek badania przeprowadzane w warunkach domowych nie mają sensu ;) . potwierdzone empirycznie.
Obrazek
I TAK UMRZESZ.
Awatar użytkownika
denewa
Posty: 1502
Rejestracja: pt sie 07, 2009 9:13 am
Lokalizacja: Pruszków

Re: Polecane książki o szczurach

Post autor: denewa »

A no to tak - tak je motywuje dodatnio, że już nawet znają dźwięk otwieranej skrzyneczki ze smakołykami ;D A tak na poważnie to coś mi na to imię słabo przybiegają :-\ Są oczywiście efekty ale jednak chciałam się podszkolić w temacie.

Dzięki - zajrzę do "Szczurów" Gorazdowskiego.

Być może nie każdy szczurek jest tak samo inteligentny, ale wiesz chciałabym dać im równe szanse. Właśnie chcę szkolić je w porozumiewaniu się z człowiekiem, bez żadnych ekstrawagancji ale jednak chcę włożyć w to trochę energii. Szukam tylko natchnienia... ;D
Nasza brygada-pamiętamy tęsknimy
Diesel[*][/b] na zawsze w naszych sercach[/color], Febra[*][/b] nasza mała kochana pchełka[/color], Deli[*][/b] nasz spokojny skromny duszek[/color], Katar[*][/b] wulkan energii[/color], Puma[*][/b] kluska[/color], Polar[*][/b] dreptak[/color], Kysiel[*][/b] kluska[/color], Inka[*][/b] byczek[/color]
Awatar użytkownika
Pawwwle
Posty: 140
Rejestracja: pn cze 22, 2009 9:26 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: Polecane książki o szczurach

Post autor: Pawwwle »

Landrynka pisze:jakiekolwiek badania przeprowadzane w warunkach domowych nie mają sensu ;) . potwierdzone empirycznie.
Ja widzę sens. :p Tylko trzeba zdawać sobie sprawę, że w przypadku jednego osobnika nie będzie z czym porównywać wyników. Ale i tak warto zrobić badania choćby po to, by nauczyć się je poprawnie wykonywać. :p Jak mówią - trening czyni mistrza. W przypadku małej ilości zwierząt trudno też mówić o jakiejś normie, a więc o osobnikach ponadprzeciętnie inteligentnych i tych niezbyt inteligentnych. Tak więc najlepiej do zabawy zaprosić całe stadko. :p No chyba, że ktoś ma tak kontrastową parę, jak ja, że bez żadnego badania widać, która jest zdecydowanie mądrzejsza. :p Atrybutem drugiej szczurzycy jest za to siła fizyczna - potrafi (niestety) pokazać tej "mądrej", że jednak to ona tutaj rządzi. :D
Awatar użytkownika
krwiopij
Posty: 5550
Rejestracja: śr lis 19, 2003 11:45 pm
Lokalizacja: Łódź/Lublin
Kontakt:

Re: Polecane książki o szczurach

Post autor: krwiopij »

Książki Gorazdowskiego i Huszcza to moim zdaniem strata czasu i pieniędzy. Są przestarzałe i przedstawiają zwierzaka jako przedmiot, "obiekt obserwacji". Mam obydwie (Gorazdowskiego nawet dwie wersje) i naprawdę nie polecam.

"Szczur oswojony" Mettlera czy "Mój przyjaciel szczur" Lange są bez porównania lepsze. Może nie idealne (chociaż przecież ideały nie istnieją), ale dostarczają podstawowych informacji, są aktualne, przystępne i ładnie wydane. Podobnie rzecz się ma z "Myszy i szczury" Jinny Johnson. To taka dla dzieci książeczka, ale treść jest zaskakująco w porządku.
Obrazek

Na pierwszym miejscu stawiam jednak "Rats: Complete Care Guide" oraz "The Complete Guide to Rat Training: Tricks and Games for Rat Fun and Fitness" Debbie Ducommun. W Polsce nie ma, ale warto sprowadzić. :)
Obrazek
po drugiej stronie tęczy skaven mały-diego eszwa dotka abishai lena nightstar
mefit diabeł sasha nadia simbul katja kida eileen bandita fuka maluszek diablica
fredryk minah 5-minkowych-maluszków juni furia trzy-uszka tchórzliwiec sofra moria
sokrates
Awatar użytkownika
Jessica
Posty: 4306
Rejestracja: ndz lis 08, 2009 10:14 am
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Polecane książki o szczurach

Post autor: Jessica »

ja mam; Moniki Lange "Mój przyjaciel szczur", Agnieszki Radulskiej i Mirosława Gromka- ''Mysz i Szczur w hodowli domowej'' i Huszcza. jak dla mnie z tych trzech zdecydowanie najlepsza jest ta pierwsza. nie traktuje sie w niej zwierząt przedmiotowo jako ''obiekt obserwacji''
http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t ... 44#p793844 -Wąsate Mordki moje
."Nie ma znaczenia ile masz pieniędzy, ani ile rzeczy, możesz być biedakiem, ale mając psa jesteś bogaty" - /Louis Sabin/
Awatar użytkownika
alken
Posty: 6787
Rejestracja: pt maja 01, 2009 11:04 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: Polecane książki o szczurach

Post autor: alken »

huszcz jest na przykład do niczego. miałam tę książkę w domu na długo zanim miałam w domu szczury i np. nigdzie się tam nie doczytałam że szczur jest stadny, on pisze o posiadaniu większej liczby szczurów bardziej w kategoriach rozmnażania i ogólnie obserwacji niż szczura jako domownika takiego jak pies czy kot.
ze mną: leszek, kendrick

odeszły: mysza, karmelek, makumba, ronja, ziuta, lilka, fifioł, kaszanka, zoja, tosia, emil, marcin, ziemniaczek


I'm not really good at giving advice. Do you want a sarcastic comment?
Awatar użytkownika
katharsise
Posty: 13
Rejestracja: sob lis 13, 2010 2:29 pm
Numer GG: 3598958
Lokalizacja: Wrocław

Re: Polecane książki o szczurach

Post autor: katharsise »

Witam, mam do sprzedania NOWE omawiane powyżej książki.
1 ) Szczury - 1 sztuka- autor Marcin Jan Gorazdowski - znajdziecie w niej: czym i jak karmić szczury, Warunki chowu i hodowli (klatka...), Rozmnażanie, Zdrowie Choroby przenoszone przez szczury, Zdolność szczurów do uczenia się(ciekawe pomysły na zabawy, sposoby badania inteligencji i sprawności u szczurów..) Szkody wyrządzane przez szczury. itp... (Cena 9 zł, odbiór Wrocław - 0zł, przesyłka - 5 zł)
2 ) Myszy i szczury - 1 sztuka - autor Johnson Jinny - bardzo przejrzysta książka porównująca szczury i myszy, znajdziecie w niej: Jak przywieźć zwierzątko do domu? Jakie są rodzaje myszy i szczurów? Czy szczura można oswoić? Zmysły. Wyposażenie klatki. Nauka korzystania z toalety. itp... (Cena 7 zł, odbiór Wrocław - 0zł, przesyłka - 5 zł)
kontakt: gg 3598958 - często na niewidocznym więc piszcie ;) lub allegro pod tym samym nickiem - katharsise
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Polecane książki o szczurach

Post autor: smeg »

http://www.escapemagazine.pl/369696-szc ... li-domowej - szukając dziś ogłoszeń o szczurach do oddania znalazłam dziś na trójmiejskim portalu link do tego ebooka. Ściągnęłam darmowy fragment i widzę, że babka bardzo sensownie pisze :) Praktycznie jest to kompendium wiedzy ze szczurzych for - że są stadne, że nie ze sklepu, że odpowiedni wet itp. Myślę, że warto polecać tę książkę wśród ludzi, którzy chcą mieć szczury, ale nie lubią korzystać z for internetowych.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Polecane książki o szczurach

Post autor: smeg »

Googlowałam trochę, i wydaje mi się że autorką jest Layla z drugiego forum ;D
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Awatar użytkownika
alken
Posty: 6787
Rejestracja: pt maja 01, 2009 11:04 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: Polecane książki o szczurach

Post autor: alken »

tak, to jej książka. IHime ją kiedyś recenzowała :) na pewno taka forma przyswajania wiedzy jest wygodniejsza niż przedzieranie się przez 100 wątków w których 1000 postów jest nie na temat ;)
ze mną: leszek, kendrick

odeszły: mysza, karmelek, makumba, ronja, ziuta, lilka, fifioł, kaszanka, zoja, tosia, emil, marcin, ziemniaczek


I'm not really good at giving advice. Do you want a sarcastic comment?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Książki i Linki”