Mama karmi tylko 1 z 4 młodych

Tutaj dzielimy się radością powitania nowego życia. ;)

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
akostorz
Posty: 5
Rejestracja: ndz wrz 27, 2015 3:34 pm
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Mama karmi tylko 1 z 4 młodych

Post autor: akostorz »

Cześć.
Otóż sprawa wygląda tak: kupiłam jakieś 2 tygodnie temu samiczkę. Okazało się, że jest w ciąży.
Urodziła 5 maluchów, z czego jedno zagryzła/zabiła (nie wiem jak to nazwać). 4 przeżyły, ale zajmuje się tylko jednym. Mogę jakoś zachęcić samiczkę do tego, żeby jednak opiekowała się całą 4? Boję się, że umrą z wycieńczenia...
Awatar użytkownika
Tofcia
Posty: 481
Rejestracja: wt kwie 07, 2015 10:50 pm
Lokalizacja: Kraków

Re: Mama karmi tylko 1 z 4 młodych

Post autor: Tofcia »

akostorz pisze:Cześć.
Otóż sprawa wygląda tak: kupiłam jakieś 2 tygodnie temu samiczkę. Okazało się, że jest w ciąży.
Urodziła 5 maluchów, z czego jedno zagryzła/zabiła (nie wiem jak to nazwać). 4 przeżyły, ale zajmuje się tylko jednym. Mogę jakoś zachęcić samiczkę do tego, żeby jednak opiekowała się całą 4? Boję się, że umrą z wycieńczenia...
próbuj sama je dokarmiać nutridrinkiem ze strzykawki i będą wylizywać z palca albo taki zestaw do karmienia dla kociąt. Nie pozwól by karmiła tylko jedno.
ze mną Gizmo ,Tofik
Za TM:Albin[*]20.08.2015, Belzebub [*]30.04.2016[/i][/size] Sid[*]28/29.06.2017,Azazel[*]5.07.2017
Dla świata jesteś tylko człowiekiem,
dla swojego szczura jesteś całym światem.
akostorz
Posty: 5
Rejestracja: ndz wrz 27, 2015 3:34 pm
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: Mama karmi tylko 1 z 4 młodych

Post autor: akostorz »

Tofcia pisze:
akostorz pisze:Cześć.
Otóż sprawa wygląda tak: kupiłam jakieś 2 tygodnie temu samiczkę. Okazało się, że jest w ciąży.
Urodziła 5 maluchów, z czego jedno zagryzła/zabiła (nie wiem jak to nazwać). 4 przeżyły, ale zajmuje się tylko jednym. Mogę jakoś zachęcić samiczkę do tego, żeby jednak opiekowała się całą 4? Boję się, że umrą z wycieńczenia...
próbuj sama je dokarmiać nutridrinkiem ze strzykawki i będą wylizywać z palca albo taki zestaw do karmienia dla kociąt. Nie pozwól by karmiła tylko jedno.
Można to normalnie kupić w zoologicznym?
Szczerze mówiąc nigdy się czymś takim nie zajmowałam, więc nie wiem... ???
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Mama karmi tylko 1 z 4 młodych

Post autor: Paul_Julian »

Nutridrink jest w aptece. Otwarty Nutridrink ma krótki termin waznosci ( chyba 48h) , i dlatego trzeba go wlać do woreczka do lodu i zamrozić, a potem rozmrażać 1-2 kostki.
Z tego co wiem, maluchy musza jesc nawet co 2 godziny i musza miec taką biała plamkę na brzuszku ( to bedzie mleko widoczne w brzuszku).
Mozna tez dawac mleko dla kociąt - jest w zoologicznym.
Nie dajemy mleka krowiego.
Tutaj S. pisze, że jesli matka nie zacznie karmić, to trzeba będzie uspić maluchy
http://szczury.org/viewtopic.php?p=315250#p315250

Tu jeszce moze coś znajdziesz http://szczury.org/viewtopic.php?f=19&t=22034
I szczurzej mamie dawaj dużo jedzonka bogatego w białko ( twarożek, gotowane jajko itd.), mięsne gerberki i dobrą karmę.
Daj jej duzo papierowych ręczniczków, moze termofor do gniazda ( butelka z ciepłą wodą owinięta w szmatkę), spróbuj podtykać maluchy do niej.
Może sie zdarzyć, że zagryzie inne maluchy, ale trudno :( Szczurza mama najlepiej wie, jakiej liczbie potomstwa może zapewnić jedzenie.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
akostorz
Posty: 5
Rejestracja: ndz wrz 27, 2015 3:34 pm
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: Mama karmi tylko 1 z 4 młodych

Post autor: akostorz »

Kupiłam dzisiaj nutridrink.
Tylko jak mam go podawać? Strzykawka jest cała plastikowa, a nie mam pomysłu jak zrobić gumowy "dziubek"...

I jeszcze jedno pytanie: Jeżeli mama wniosła do gniazda pozostałe 3 młode (1 tam było od początku i to było karmione). I siedzi tam teraz z nimi (tj. w domku zrobiła sobie gniazdo), nie widzę ich, ale siedzi i nie wychodzi, to czy jest możliwość, że się zreflektowała, ze to też są jej dzieci?
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Mama karmi tylko 1 z 4 młodych

Post autor: Paul_Julian »

A moze sprobowac po prostu umoczyc rąbek sterylnej gazy, zeby maluch ssał?
Trixie ma w ofercie takie gumowe smoczki (w sklepie hipcio), ale w stacjonarnych ich nie widziałem. Moze jakis weterynarz ma ?
Mam nadzieje, ze szczurza mama sie zorientowala,ze to jej małe. Sprawdzaj, czy mają białą plamke na brzuszku, to bedzie widoczne mleko.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Mama karmi tylko 1 z 4 młodych

Post autor: smeg »

Nutridrinkiem karmi się dorosłe chore szczury, a nie oseski bez matki. To musi być mleko dla kociąt z proszku od weterynarza (ale nie mleko typu whiskas w płynie dla dorosłych kotów!), ewentualnie mieszanka mleka w proszku, żółtka jajka, wody i glukozy. http://forum.szczury.biz/viewtopic.php?t=12009 - poczytaj ten temat. ze strzykawki możesz wyciskać małe kropelki i dawać maluchom do zlizania.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
IHime
Posty: 4523
Rejestracja: czw kwie 08, 2010 3:34 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Mama karmi tylko 1 z 4 młodych

Post autor: IHime »

Możesz spróbować po prostu podsuwać matce maluchy, żeby leżały razem z tym 1, którym się opiekuje. Jeśli samiczka jest słabo oswojona i boisz się zostawić na oseskach swój zapach, możesz je przesuwać przez chusteczkę. Uwaga, bo samiczki przy młodych mogą dziabać.
akostorz
Posty: 5
Rejestracja: ndz wrz 27, 2015 3:34 pm
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: Mama karmi tylko 1 z 4 młodych

Post autor: akostorz »

IHime pisze:Możesz spróbować po prostu podsuwać matce maluchy, żeby leżały razem z tym 1, którym się opiekuje. Jeśli samiczka jest słabo oswojona i boisz się zostawić na oseskach swój zapach, możesz je przesuwać przez chusteczkę. Uwaga, bo samiczki przy młodych mogą dziabać.
Podsuwałam... I niestety jedno wyniosła z gniazda już martwe... Nie wiem co z resztą.
Podejrzewam, że skoro reszty nie wyniosła, to będzie okej...
Samiczka jest oswojona i mogę spokojnie włożyć rękę do klatki, dotkną maluchy i ją głaskać (jak jej je przysuwałam, to ją potem pogłaskałam i się "łasi" do ręki). Ale nie chcę też za bardzo ingerować w to wszystko...
smeg pisze:Nutridrinkiem karmi się dorosłe chore szczury, a nie oseski bez matki. To musi być mleko dla kociąt z proszku od weterynarza (ale nie mleko typu whiskas w płynie dla dorosłych kotów!), ewentualnie mieszanka mleka w proszku, żółtka jajka, wody i glukozy. http://forum.szczury.biz/viewtopic.php?t=12009 - poczytaj ten temat. ze strzykawki możesz wyciskać małe kropelki i dawać maluchom do zlizania.
Kupiłam jedno i drugie. W takim razie nutridrink zostawię na potem, jak już będą duże.
Paul_Julian pisze:A moze sprobowac po prostu umoczyc rąbek sterylnej gazy, zeby maluch ssał?
Trixie ma w ofercie takie gumowe smoczki (w sklepie hipcio), ale w stacjonarnych ich nie widziałem. Moze jakis weterynarz ma ?
Mam nadzieje, ze szczurza mama sie zorientowala,ze to jej małe. Sprawdzaj, czy mają białą plamke na brzuszku, to bedzie widoczne mleko.
A gaza nie będzie się bardzo strzępić?
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Mama karmi tylko 1 z 4 młodych

Post autor: Paul_Julian »

mozna kupić takie gazowe kompresiki, one sa już złożone.
Ale możesz tez spróbować zakraplaczem do oczu. Wprawdzie to też nie podziała jak smoczek, ale mozna krople wypuścic z zakraplacza i utrzymać taką wiszącą.

Smeg podrzuciła świetny link. ( dzięki !)
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
akostorz
Posty: 5
Rejestracja: ndz wrz 27, 2015 3:34 pm
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: Mama karmi tylko 1 z 4 młodych

Post autor: akostorz »

Dzisiaj sprawdzałam szczurki.
Pozostała trójka jest karmiona przez matkę. Najwyraźniej wybrała jedno najsłabsze i pozwoliła mu umrzeć :( , żeby się zająć trójką pozostałych :)
Czyli generalnie na razie mam problem z głowy, ale bardzo, bardzo dziękuję za rady :)
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Mama karmi tylko 1 z 4 młodych

Post autor: Paul_Julian »

Uff ! Dobrze, że sie udało ! Niech teraz rosną zdrowo.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
ODPOWIEDZ

Wróć do „Narodziny”