Arureos Poznań

Tutaj dzielimy się radością powitania nowego życia. ;)

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Tigrisaki
Posty: 45
Rejestracja: czw paź 01, 2015 7:53 pm
Lokalizacja: Poznań

Re: Arureos Poznań

Post autor: Tigrisaki »

Kolor dość powszechny zdaje się. Chocolate agouti, o ile się nie mylę. Niemal dokładnie taki sam jak jest w banerze strony :). Jak tylko dostanę aparat wrzucę jego zdjęcia i zdjęcie rosnących w oczach maluchów.
Z całej gromady rozmnażać za pół roku zamierzam huskyiego z tego miotu, o ile wszystko będzie dobrze i o ile koledzy z czeskiego stowarzyszenia nie doradzą inaczej.
Ten jeden maluch umarł. Dlatego tak długo mnie nie było na forum. Zaglądałam, ale trudno było mi się zebrać, żeby cokolwiek napisać. pomimo naszych wysiłków, nocnego czuwania i dostawiania do piersi na siłę, mały nie chciał jeść. Mąż, pomimo wcześniejszych zapewnień, ze nie zamierza się szczurami zajmować, równo co dwie godziny karmił, a kiedy robaczek umarł płakał chyba bardziej niż ja. Inaczej jest przeczytać: "w miocie urodziły się cztery szczury a przeżyły trzy" a inaczej, kiedy cały dzień się podporządkowuje tej jednej istotce.
Genotyp mamy chyba już znam: aaBBCcDDGGMMxPpxRR,
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Arureos Poznań

Post autor: smeg »

Kolor szczura w bannerze strony to agouti (gen A) ;) Chocolate (aabb) albo chocolate agouti (A-bb) to inne odmiany, rzadko spotykane wśród polskich szczurów.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Arureos Poznań

Post autor: smeg »

A co do rozmnażania - dobrą praktyką jest stosowanie do krycia w hodowli jak najstarszych samców, najlepiej powyżej 1,5 roku, wyjątki można robić jeśli mamy do czynienia z linią bardzo dobrze sprawdzoną od wielu pokoleń (np. co najmniej 10). U szczurów wszelkie choroby najczęściej wychodzą dopiero w późniejszym wieku, a ponieważ samce są płodne właściwie do końca życia (są w stanie kryć, dopóki nie siądą im stawy w tylnych łapach), można dzięki temu uzyskać większą "pewność" prowadzonej linii. Inaczej jest u samiczek - ze względu na ich zdrowie i formę najlepiej jest rozmnażać młode (w SHSRP o ile pamiętam pierwsza ciąża samicy może być w wieku od 3 do 8 miesięcy, kolejne max 12 miesięcy). Jeśli chcesz kontynuować hodowlę po tym miocie, najlepiej byłoby którąś z samiczek pokryć starszym samcem od innego hodowcy, ze sprawdzonej linii, a husky'ego zostawić lub oddać na współwłasność i kryć nim "na starość", o ile będzie zdrowy.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Tigrisaki
Posty: 45
Rejestracja: czw paź 01, 2015 7:53 pm
Lokalizacja: Poznań

Re: Arureos Poznań

Post autor: Tigrisaki »

O! Dziękuję za radę! Tak też więc zrobię. Nie śpieszy mi się z rozmnażaniem. Jeśli chodzi o zdjęcia, to bardzo chciałabym wrzucić, ale aparat mam na tyle kiepskiej jakości, że nie ma szans, żebyście z tych zdjęć coś wywnioskowali. Znalazłam w necie to zdjęcie:
http://ratvarieties.com/wp-content/uplo ... i-beri.jpg. Oxymoron wygląda identycznie jak ten po prawej, tyle, że ten czarny u niego jest nieco bardziej szary. Czworo maluchów ma sierść po tacie :)
Awatar użytkownika
PaniCiurowa
Posty: 359
Rejestracja: pn gru 17, 2012 4:01 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Arureos Poznań

Post autor: PaniCiurowa »

Ten po prawej to zwykły agouti. :P
https://zrzutka.pl/z/phidippusregius - Dorzuć grosz na moje marzenie. :)
Tigrisaki
Posty: 45
Rejestracja: czw paź 01, 2015 7:53 pm
Lokalizacja: Poznań

Re: Arureos Poznań

Post autor: Tigrisaki »

No więc się wyjaśniło. Małe mają już otwarte oczy i chętnie zwiedzają łóżko. Zaczęły nawet skrobać suchy chleb i karmę dla szczurów :)
normalna
Posty: 47
Rejestracja: pt gru 26, 2014 3:08 pm

Re: Arureos Poznań

Post autor: normalna »

Tigrisaki pisze:Kolor dość powszechny zdaje się. Chocolate agouti, o ile się nie mylę. Niemal dokładnie taki sam jak jest w banerze strony :). Jak tylko dostanę aparat wrzucę jego zdjęcia i zdjęcie rosnących w oczach maluchów.
Z całej gromady rozmnażać za pół roku zamierzam huskyiego z tego miotu, o ile wszystko będzie dobrze i o ile koledzy z czeskiego stowarzyszenia nie doradzą inaczej.
Ten jeden maluch umarł. Dlatego tak długo mnie nie było na forum. Zaglądałam, ale trudno było mi się zebrać, żeby cokolwiek napisać. pomimo naszych wysiłków, nocnego czuwania i dostawiania do piersi na siłę, mały nie chciał jeść. Mąż, pomimo wcześniejszych zapewnień, ze nie zamierza się szczurami zajmować, równo co dwie godziny karmił, a kiedy robaczek umarł płakał chyba bardziej niż ja. Inaczej jest przeczytać: "w miocie urodziły się cztery szczury a przeżyły trzy" a inaczej, kiedy cały dzień się podporządkowuje tej jednej istotce.
Genotyp mamy chyba już znam: aaBBCcDDGGMMxPpxRR,
Mam pytanie- za co odpowiada gen "G"?
Jedyne, co wiesz o tej samicy (a raczej powinnaś wiedzieć), to to że że jest czarnym szczurem na "małym c" cała reszta to loteria.
Można to oczywiście sprawdzić przemyślanymi kryciami, ale w Twoim wypadku nie ma takiej możliwości :o

Co do reszty wypowiedzi...
Smeg, miałam Cię za rozsądniejszą osobę :-X
Miałam nadzieję, że chodzi o dobro zwierząt, wiedzę i świadomość ludzi, którzy je hodują.
Pseuduchem nie jest osoba niezrzeszona w "niby związkach" (jak np. Czeski związek, w którym wystarczy tylko być), ale osoba, która nie ma pojęcia o tym, co robi!!!
Przecież ta dziewczyna nie ma pojęcia o genetyce i jeszcze dłuuuugo jej nie pojmie, a żaden związek jej w tym nie pomoże.
Czy uważacie, że zakupi rasowe szczury z Polskich i zagranicznych hodowli?
Nie, "powciąga" do związku szczury od hodowców - hurtowników na tzw. "rodowód wstępny" i będzie prowadziła super przemyślane "linie" pod szyldem zagranicznych stowarzyszeń...
Sorry, ale dla mnie to jakieś nieporozumienie.
Najlepszym przykładem jest szczur "chocolat aguti"... błagam, litości
Nie związki i stowarzyszenia świadczą o wiedzy, doświadczeniu i umiejętnościach osoby hodującej szczury...
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Arureos Poznań

Post autor: Paul_Julian »

Choclate agouti są w królikach i świnkach ( jak patrzę w google), więc czemu by nie u szczurów ?

http://www.afrma.org/agouticinnrats.htm
BB or Bb: the best colour will be achieved by selecting for rats carrying BB. The b gene dilutes black to chocolate, and a Bb animal will have a duller coat than a BB, whilst a bb rat will be a Chocolate Agouti, sometimes appearing on the show bench, and having a bright (though not mahogany) top colour at first glance, but being given away by the chocolate ticking on closer inspection.
http://legendsofrockrattery.weebly.com/ ... olors.html
Chocolate Agouti
Also Known As Dark Cinnamon, Classic Cinnamon

Agouti with the chocolate gene (A-bb). The resulting colour can be quite difficult to identify if you don't know what you're looking for - basically, it looks like a cinnamon when placed next to an agouti, and like an agouti when placed next to a cinnamon. Because it is very similar to other more established colours, it's not often specifically bred for, and most likely won't be standardised.
http://www.valiancerats.co.uk/Varieties.html
Chocolate agouti

Not recognised by the NFRS for showing purposes. This is because the variety is too similar to others to warrant a separate class.

Chocolate agouti is an agouti rat where the black ticking in the fur is replaced by chocolate ticking. This gives an overall warmer and brighter agouti with slightly softer ticking. They look like a cinnamon when next to agouti rats and agoutis when next to a cinnamon rat.

Genetics: A/- b/b at least one agouti gene with two copies of the chocolate gene A/- b/b
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
normalna
Posty: 47
Rejestracja: pt gru 26, 2014 3:08 pm

Re: Arureos Poznań

Post autor: normalna »

Paul_Julian, ależ oczywiście, że są i są przepiękne, ale raczej nie do zdobycia u hurtowników, od jakich Tigrisaki nabyła swoje ogony, stąd moje wątpliwości co do określenia koloru samca, co oczywiście nie jest niemożliwe, jednak baaaardzo wątpliwe ;)
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Arureos Poznań

Post autor: Paul_Julian »

Co do genu " G" : http://szczury.org/viewtopic.php?f=19&t=8355
G - Greying Locus (cecha recesywna)
GG - nie ma żadnego efektu
Gg - nie ma żadnego efektu
gg - grey/blue - rozcieńcza czarny do jasnego szaroniebieskiego, dając umaszczenie: aagg - Blue, A-gg - Opal/Blue Agouti (uwaga - w Ameryce i w Europie ten gen ma przypisaną literę g, w Wielkiej Brytanii - d)
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
normalna
Posty: 47
Rejestracja: pt gru 26, 2014 3:08 pm

Re: Arureos Poznań

Post autor: normalna »

inne nazewnictwo ;) Ja bazuje na angielskich stronach i dla mnie jest to gen "rb"
normalna
Posty: 47
Rejestracja: pt gru 26, 2014 3:08 pm

Re: Arureos Poznań

Post autor: normalna »

i "d" ;)
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Arureos Poznań

Post autor: smeg »

normalna pisze:Smeg, miałam Cię za rozsądniejszą osobę :-X
Miałam nadzieję, że chodzi o dobro zwierząt, wiedzę i świadomość ludzi, którzy je hodują.
Pseuduchem nie jest osoba niezrzeszona w "niby związkach" (jak np. Czeski związek, w którym wystarczy tylko być), ale osoba, która nie ma pojęcia o tym, co robi!!!
Przecież ta dziewczyna nie ma pojęcia o genetyce i jeszcze dłuuuugo jej nie pojmie, a żaden związek jej w tym nie pomoże.
Czy uważacie, że zakupi rasowe szczury z Polskich i zagranicznych hodowli?
Nie, "powciąga" do związku szczury od hodowców - hurtowników na tzw. "rodowód wstępny" i będzie prowadziła super przemyślane "linie" pod szyldem zagranicznych stowarzyszeń...
Sorry, ale dla mnie to jakieś nieporozumienie.
Najlepszym przykładem jest szczur "chocolat aguti"... błagam, litości
Nie związki i stowarzyszenia świadczą o wiedzy, doświadczeniu i umiejętnościach osoby hodującej szczury...
Akurat czeski związek to nie taki, w którym "wystarczy tylko być" (może pomyliłaś z holenderskim NKV, w którym jest słynna Amusia?). Staram się wskazywać konkretne błędy, które zauważyłam w tym temacie, być może zainspiruje to kogoś do poszerzania wiedzy, ale nie widzę sensu w pisaniu "bożeeee, dziewczynooo, nie masz pojęcia o genetyce". Jak będzie chciała, to i tak sobie rozmnoży obojętnie jakie szczury i żadne lamenty na forum temu nie zapobiegną. Liczę na to, że jednak skorzysta z wiedzy i doświadczenia innych członków stowarzyszenia, nie będąc do niego tak negatywnie nastawiona, jak do SHSRP.

Ważna jest świadomość własnej niewiedzy i obszarów, w których trzeba się poprawić - to dużo lepsza opcja, niż przekonanie o tym, że wie się już wszystko ;) Grunt to nie unosić się dumą i dopuścić taką myśl do siebie.

Mam pytanie - na jakiej podstawie stwierdzasz, że szczur niesie BB, a nie np. Bb albo bb? To bb odpowiada za chocolate agouti, który jak twierdzisz, ma Twoja szczurzyca. Nie rozumiem też, na jakiej podstawie określasz szczurzycę jako jednocześnie BB, Cc, DD, GG, MM, Pp, RR? Na oko? Najbardziej doświadczeni hodowcy i sędziowie wystawowi nie są w stanie tak celnie określić koloru szczura bez patrzenia w jego rodowód, więc gratulacje ;)
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
normalna
Posty: 47
Rejestracja: pt gru 26, 2014 3:08 pm

Re: Arureos Poznań

Post autor: normalna »

smeg pisze: Akurat czeski związek to nie taki, w którym "wystarczy tylko być" (może pomyliłaś z holenderskim NKV, w którym jest słynna Amusia?). Staram się wskazywać konkretne błędy, które zauważyłam w tym temacie, być może zainspiruje to kogoś do poszerzania wiedzy, ale nie widzę sensu w pisaniu "bożeeee, dziewczynooo, nie masz pojęcia o genetyce". Jak będzie chciała, to i tak sobie rozmnoży obojętnie jakie szczury i żadne lamenty na forum temu nie zapobiegną. Liczę na to, że jednak skorzysta z wiedzy i doświadczenia innych członków stowarzyszenia, nie będąc do niego tak negatywnie nastawiona, jak do SHSRP.

Ważna jest świadomość własnej niewiedzy i obszarów, w których trzeba się poprawić - to dużo lepsza opcja, niż przekonanie o tym, że wie się już wszystko ;) Grunt to nie unosić się dumą i dopuścić taką myśl do siebie.
Oczywiście, tylko najpierw trzeba wszystko przemyśleć i zrobić tak, żeby było dobrze, bo jak coś się robi "od d..y strony", to zazwyczaj skutki są kiepskie :(
Ale oczywiście będę bardzo szczęśliwa, gdy pojawi się jakaś nowa profesjonalna hodowla szczurów, która będzie wiedziała co robi ;)
smeg pisze:Mam pytanie - na jakiej podstawie stwierdzasz, że szczur niesie BB, a nie np. Bb albo bb? To bb odpowiada za chocolate agouti, który jak twierdzisz, ma Twoja szczurzyca. Nie rozumiem też, na jakiej podstawie określasz szczurzycę jako jednocześnie BB, Cc, DD, GG, MM, Pp, RR? Na oko? Najbardziej doświadczeni hodowcy i sędziowie wystawowi nie są w stanie tak celnie określić koloru szczura bez patrzenia w jego rodowód, więc gratulacje ;)
To pytanie rozumiem do właścicielki Arureos Poznań..., bo o tym samym wcześniej pisałam
normalna
Posty: 47
Rejestracja: pt gru 26, 2014 3:08 pm

Re: Arureos Poznań

Post autor: normalna »

smeg, Tigrisaki podała ten kod genetyczny dla samicy, która, jak ją opisała w pierwszym poście jest black irish.
To samiec miał być chocolate aguti, co oczywiście nie zmienia faktu, że i tak nie wie, jaki kod genetyczny ona i on niosą...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Narodziny”