Piszcząca niespodzianka młodej. Pomocy.

Tutaj dzielimy się radością powitania nowego życia. ;)

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
Demonic Noeru
Posty: 2
Rejestracja: czw lut 02, 2017 2:53 am
Lokalizacja: Poznań

Piszcząca niespodzianka młodej. Pomocy.

Post autor: Demonic Noeru »

Witam. Jestem nowy na forum a mam już lekkie doświadczenie jednak na forach u świnek morskich.
Ale jak wiadomo nie pisze tu swojej autobiografi.. ;)

Problem dotyczy mojej małej księżniczki.. Jest to pierwszy szczur jakiego posiadam od ponad 5 lat. Ze sklepu zoologicznego wziąłem młodą samiczke. Dowiedziałem się że jest ona troche starsza od reszty ale urzekła mnie swoim ślicznym umaszczeniem.. ale właśnie .. starsza. Tu się zaczyna zabawa ponieważ u mnie jest już równe dwa tygodnie. Wyczytałem że ciąża szczurki trwa trzy. Tak czy siak.. Nie byłem przygotowany na to by mieć więcej szczurów .. doroślejszych może tak, ale nie malutkich szczurzątek.
Po powrocie do domu dość późnym wieczorem chciałem moją śliczną wziąć na ręce (dawała się podnosić bez problemu ale w ciągu tych 14 dni wolała chodzić po płaskich powierzchniach a nie np. po ramieniu) W momencie lekkiego uniesienia jej zorientowałem się że coś jest nie tak.
Doznałem szoku widząc dwa mysiaste różowe maluchy. Ostrożnie odłożyłem mame obok by nie zrobić maluchom krzywdy. Ale teraz Yoko zachowuje się dość dziwacznie (wiem że nie porównuje się zachowań różnych zwierząt ale za bardzo przywykłem do stadka świnek morskich)..

Prosze was, bardziej lub mniej doświadczonych ludzi o porady.
(Jestem dość wrażliwym [jak na 20-letniego faceta] człowiekiem jeśli chodzi o zwierzęta, boje się o maluchy a nie chce na siłe pomagać Yoko) :-[

Malce piszczą, ze względu że mają niecały jeden dzień, nie dotykam ich i nie zbliżam ręki do gniazda żeby nie niepokoić szczurki. Daje jej karme, jutro również zrobie dla niej większe zakupy.

Jak wcześniej wspomniałem, Yoko dość dziwnie się zachowuje, uzbierała kawałki materiałów i uzbroiła gniazdo w wygodne, ciepłe "ściany" wciskając materiał w pręty klatki. Siedzi pod jednym z kartonowych schodków, więc ma to "zabudowane" ale niepokoi mnie to, że wyszła na chwile i po tym jak wzięła odemnie z ręki pare razy granulki karmy, zaczęła "zakopywać" malce lub robiła dość śmieszne ruchy przednimi łapkami leciutko wpychając materiały w gniazdo tak że przykryła nimi dzieciaki.
Czy to normalne zachowanie .? ???

Szczerze przyznam, że zacząłem lekko panikować, moja dziewczyna telefonicznie uspokajała mnie dobre pół godziny żebym był w stanie pójść spać. I tak zauważycie pewnie godzine dodania wątku.
Co chwila podnosze się znad laptopa, sprawdzając czy przypadkiem pisk młodych jest zauważony przez Yoko.

Chętnie przyjmę do serca wasze rady odnośnie wychowywania młodych szczurów. Chce żeby przeżyły..
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Piszcząca niespodzianka młodej. Pomocy.

Post autor: Paul_Julian »

Hej! Za duzo porad Ci nie podam, bo doswiadczenia nie mam, ale wiecej na pewno znajdziesz w tym dziale, bo kinder niespodzianki są czesto :(
Gniazda nie ruszaj, a do maluchów mozna zajrzec jak szczurza mama bedzie na wybiegu. Wazne, żeby maluszki miały białą plamkę w brzuszku ( czyli mleko)
Mama powinna sama karmić młode. Sa tylko dwa , więc sobie poradzi - jesli jest więcej, to czasem sie przydarzy, że któres zje - ale to normalne instynktowne zachowanie ( chociaz brutalne)

Jak małe będa miały 4 tygodnie, to trzeba je rozdzielić płciami http://szczury.org/viewtopic.php?f=2&t=110

Tutaj Smeg chyba napisała wystarczająco informacji , poczytaj na spokojnie :
http://szczury.org/viewtopic.php?p=996526#p996526
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Kikistosc
Posty: 15
Rejestracja: ndz sie 28, 2011 6:15 pm
Lokalizacja: Koszalin

Re: Piszcząca niespodzianka młodej. Pomocy.

Post autor: Kikistosc »

Demonic Noeru pisze: Czy to normalne zachowanie .? ???
Byłam w podobnej sytuacji nie tak dawno temu, ale moja Meg miała aż 11 maluchów, więc 2 szczurki to jeszcze nie taka armia ;)
"Zakopywanie" maluchów w gnieździe jest jak najbardziej normalne. Mama ogrzewa je w ten sposób i chroni przed światem zewnętrznym. Szybko zaczną pełzać, więc jak szczurza mama zatka wejście do gniazda to maluchy nie wyjdą i się nie zgubią.

Karm ją dobrze, zapewnij ciszę i spokój, a z pewnością wszystko będzie w porządku :)'
Dużo informacji o tym jak karmić mamę i jak monitorować rozwój maluchów znajdziesz na forum - mi pomogło.
Awatar użytkownika
Demonic Noeru
Posty: 2
Rejestracja: czw lut 02, 2017 2:53 am
Lokalizacja: Poznań

Re: Piszcząca niespodzianka młodej. Pomocy.

Post autor: Demonic Noeru »

Bardzo dziękuje wam za pomoc. Maluchy piją, jest to dla mnie dość mocne przeżycie kiedy sprawdzam i patrze czy mają w brzuszkach białe półksiężyce.
Bardzo prawdopodobnie będą to dwa samczyki. (chodź pewności i tak nie mam) Byłem zmuszony wymienić im trociny w klatce więc zdążyłem zrobić zdjęcie młodych. Niestety tylko jedno, bo Yoko dostawała już lekkiego kręćka że mam czelność na parenaście minut izolować ją w obudowie klatki tuż obok.
A oto Daimon i Hariel:

Obrazek
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Piszcząca niespodzianka młodej. Pomocy.

Post autor: Paul_Julian »

Dzielna szczurza mama i chrzestny :D

Jesli to dwaj chlopcy, to mozesz szczurzycę wysterylizować ( jak już odstawisz malce od niej) i zostawić sobie obu chłopców. Szczurki sa stadne, więc tym lepiej.
A ze sterylki sa same plusy na przyszłośc, poczytaj : http://lecznica-oaza-krakow-blog.pl/mal ... -domowego/
No i odpadnie problem łączenia szczurów, bo osobno bedą tylko między czasem od rozłączenia do sterylki.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
ODPOWIEDZ

Wróć do „Narodziny”